Irlandzkie popołudnie

W dniu 19.03.2019 r. zespół nauczycieli języków obcych naszej Szkoły zorganizował irlandzkie popołudnie. Uczniowie mieli okazję posłuchać i zaśpiewać piosenkę w wykonaniu The Dubliners – Molly Malone. Uczyli się tańca irlandzkiego panien weselnych z panią Izabelą Kisałą. Wykonali pracę plastyczną Leprechaun’a oraz sprawdzili wiedzę o Irlandii w konkursie Kahoot na Szkolny Dzień Św. Patryka. Popołudnie umiliły „zielone przekąski i napoje”. Frekwencja była naprawdę wysoka! Dziękujemy za udział!

Szkolny test wiedzy o zdrowiu – program „Trzymaj Formę”

W dniu 18.03.2019r. (poniedziałek) odbył się coroczny szkolny test wiedzy o zdrowiu organizowany w ramach programu „Trzymaj Formę”. Uczniowie, którzy wyrazili chęć udziału w teście sprawdzili swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, stylu życia wolnego od używek. Wyniki wiedzowych zmagań ogłoszone zostaną podczas najbliższego apelu. Już teraz wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i determinacji.

Szkolny konkurs matematyczny dla klas 2

11 marca odbył się szkolny konkurs matematyczny na poziomie klas 2, w którym brało udział 12 uczestników. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami i matematycznymi łamigłówkami. Zwycięzcami zostali:
1 miejsce- Julia Drabek
2 miejsce – Daniela Poręba i Antoni Drab
3 miejsce – Sonia Majer i Igor Żupa

Innowacja pedagogiczna „Co bliskie to w sercu – poznaj swoją Małą Ojczyznę”

W środę 27 lutego odbyło się spotkanie dotyczące innowacji pedagogicznej „Co bliskie to w sercu – poznaj swoją Małą Ojczyznę” przygotowanej przez panie Ewę Gołębiowską, Jadwigę Pytel oraz Sylwię Wituła–Jedlińską. Młodzież naszej szkoły biorąca udział w spotkaniu została zapoznana z celami i charakterystyką innowacji. Uczniowie analizowali dostępną literaturę na temat Lędzin i pobliskich okolic.

Wyniki IX edycji ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego „Memory Master”!

Klasa 4

Laureat II stopnia – Wiktoria Pisarzowska
Laureat III stopnia – Julia Wyrwoł
Wyróżnienie: Martyna Szlachta
Wyróżnienie: Adrianna Kajzar
Wyróżnienie: Daria Myszka

Klasa 5

Laureat III stopnia – Amelia Okoń
Laureat III stopnia – Oskar Czarnota
Laureat III stopnia – Natalia Kowalska
Wyróżnienie: Amelia Gluch
Wyróżnienie: Kamil Uglik
Wyróżnienie: Klaudia Dominas
Wyróżnienie: Paweł Gonscz

Klasa 6

Laureat II stopnia – Aleksandra Kaczmarczyk
Laureat III stopnia – Patrycja Zaisz
Wyróżnienie: Paweł Piekorz

Klasa 8

Laureat III stopnia – Paulina Borys
Wyróżnienie: Wiktoria Michalak

Serdecznie gratulujemy!

Góra Grosza – „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”

Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie funduszy na pomoc dla dzieci najbardziej potrzebujących, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Pośrednim, ale równie ważnym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Bardzo dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie i aktywny udział w XIX edycji GÓRY GROSZA. Udowodniliście, że można na WAS liczyć i macie WIELKIE SERCE.

W tym roku zebraliśmy 51 983 sztuk monet o łącznej wartości 1742,56 zł.

  • I miejsce – klasa 2B (160,83 zł)
  • II miejsce – klasa 1C (121,13 zł)
  • III miejsce – klasa 1D (100,59 zł)
  • IV miejsce – klasa 2C (97,00 zł)
  • V miejsce – klasa 3AG (90,45 zł)

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom za włączenie się do naszej akcji!
Szczególne podziękowania składamy uczniom klasy 7c oraz 5e, którzy od początku do zakończenia akcji czuwali nad jej właściwym przebiegiem!
Mamy nadzieję, że za rok znowu nie zawiedziecie.

Bezpieczne ferie

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniach 6 i 7 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów reprezentantem Posterunku Policji w Bieruniu sierż. sztab. Kornelem Kulas na temat „Bezpieczne ferie”.

Przedstawiciel Policji przypomniał uczniom o różnych zagrożeniach czyhających na nich w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupił się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzega przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariusz udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu.
Wszystkim uczniom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

Dzień bezpiecznego internetu w świetlicy

W świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone pogadanki i prezentacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci bardzo chętnie i rzeczowo wypowiadały się na temat korzyści jak i zagrożeń wynikających z posługiwania się Internetem. Wspólnie opracowały zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Podsumowaniem tematu były projekty plakatów wykonane przez dzieci oraz Netrobi.

Zabawy karnawałowe w świetlicy

W poniedziałek 4 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zabawy karnawałowe. Brały w nich udział dzieci uczęszczające do świetlicy. Konkursy i zabawy ruchowe cieszyły się dużym powodzeniem. Dekoracja sali, różnorodność propozycji tańców, zabaw i utworów muzycznych sprawiła, że udało nam się stworzyć wspaniałą karnawałową atmosferę. Wszyscy świetnie się bawili w rytmie znanych przebojów. Zostali poczęstowani torcikami waflowymi, które sami wykonali. Tego samego dnia odbywał się także konkurs pt. „Walentynki”. Wszystkie prace zostały nagrodzone upominkami.

Nagroda za „Nieokiełznany żar”

Paulina Oberska z klasy IIIC zajęła III miejsce w poświęconym Irenie Sendlerowej Wojewódzkim Konkursie na Krótki Tekst Dramatyczny. 1 lutego 2019r. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark odbyło się podsumowanie konkursu. Honorowy patronat objął prezydent miasta Mariusz Wołosz. Prace oceniało profesjonalne jury:

  • Renata Piątkowska – pisarka, autorka książek dla dzieciom
  • Adam Biernacki – reżyser, scenarzysta i instruktor teatralny
  • Hubert Michalak – dramatolog, doktorant Uniwersytetu Opolskiego

Finałem tej przepięknej uroczystości było przedstawienie na deskach teatru etiudy opracowanej na podstawie nagrodzonych utworów.

Nagrodzoną jednoaktówkę pomogły przygotować uczennicy nauczycielka języka polskiego – pani Magdalena Karoń oraz nauczycielka historii – pani Ewa Gołębiowska.

Gratulujemy!

Warsztaty przyrodnicze na Uniwersytecie Śląskim

30 stycznia 94 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach przyrodniczych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dzieci wzbogaciły wiedzę na temat zjawisk związanych ze światłem i dźwiękiem oraz aktywnie uczestniczyły w eksperymentach fizycznych. Uczniowie byli również w kinie IMAX na filmie przyrodniczym „Teleskop Hubble’a”.

I miejsce w powiecie dla drużyny koszykarzy i piłkarzy ręcznych

21 stycznia odbyły się zawody powiatowe w koszykówce chłopców. Zdobyliśmy 1 miejsce i awansowaliśmy do zawodów rejonowych. Skład zwycięskiej drużyny: Paweł Walczyk, Szymon Sala, Szymon Dudek, Jakub Malczyk, Damian Skrobek, Mateusz Larysz, Rafał Wojtala, Michał Strauch, Dominik Nowak, Krzysztof Spyra, Dominik Szandar.

31 stycznia w Bojszowach odbyły się zawody powiatowe w piłce ręcznej chłopców, w których zajęliśmy 1 miejsce i awansowaliśmy do zawodów rejonowych. Skład: Paweł Walczyk, Szymon Sala, Szymon Dudek, Jakub Malczyk, Damian Skrobek, Mikołaj Śledź, Michał Strauch, Dominik Nowak, Krzysztof Spyra, Dominik Szandar.

1miejsce-powiat-pilka-reczna

Z wizytą w Mediatece

28 stycznia uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej udali się do tyskiej Mediateki, gdzie wysłuchali opowiadania o szopie praczu autorstwa Joanny Olech czytanego przez bibliotekarkę oraz wzięli udział w zajęciach kreatywno – plastycznych. Ich celem było zachęcenie do czytelnictwa, jak również zainspirowanie do twórczego działania oraz doskonalenie umiejętności manualnych. Uczniowie wykonali maski i ozdabiali je wg. instrukcji. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, gdyż były źródłem dobrej zabawy, radości i zaangażowania.
Uczniowie klas I, II i III zwiedzili również wszystkie działy biblioteki. Największe wrażenie wywarły na nich nowoczesne urządzenia – książkomat i wrzutnia oraz w dziale muzycznym i książki mówionej możliwość słuchania książek przez słuchawki.
Wycieczka została zorganizowana w ramach prowadzonej przez panie Magdalenę Karoń oraz Izabelę Rozmysłowską innowacji pedagogicznej „Spotkania z kulturą”.

Pierwsza pomoc na basenie

Dnia 25 stycznia 2019 roku uczennice ze Szkolnego Koła Ratowników uczestniczyły w zajęciach na pływalni Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego Centrum w Lędzinach, dotyczących udzielania pierwszej pomocy w wodzie. Dziewczęta miały okazję nauczyć się, zobaczyć oraz praktycznie przećwiczyć podstawowe zasady zachowania się w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy osobie tonącej, podtopionej. Na zajęciach zdobyły wiedzę na temat sposobu holowania osoby ratowanej, sposobu wyciągania z wody, akcji udzielania pomocy w wodzie osobie z podejrzeniem urazu kręgosłupa, z deską ortopedyczną i bez deski oraz posługiwania się podręcznym sprzętem ratowniczym (żerdź, koło oraz apteczka).
Dziewczęta wykazały się ogromnym zaangażowaniem, dużą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a w razie wątpliwości zadawały konkretne i rzeczowe pytania.
Jak zostać ratownikiem na basenie? Jakie kursy należy zdać, by zostać ratownikiem? Jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chce zostać ratownikiem wodnym? Jakie są obowiązki ratownika na basenie? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?
Zajęcia zorganizowała opiekunka koła p. Alina Bielec, a przeprowadzili je ratownicy OSR Centrum w Lędzinach p. Aleksandra Morkisz, p. Sebastian Wala oraz p. Grzegorz Hudy.

Śladem wikingów – żywa lekcja historii

W piątek, 18 stycznia 2019 r. odbyła się dla uczniów klas V naszej szkoły żywa lekcja historii pt. „Wikingowie – prawdziwa historia”. W ramach lekcji odbyło się spotkanie z panem Wiktorem Długajem, który jest wielkim pasjonatem wikingów. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowieści o wikingach. Poznali elementy mitologii skandynawskiej, kultury i obyczajów. Mogli na żywo zetknąć się z replikami zbroi, kolczug, hełmów, tarcz, toporów, oraz poznać pismo wikingów.

„5 Bieg Utopca” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

13 stycznia 2019r. w Bieruniu odbył się „Bieg Utopca” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była to 5 edycja bieruńskiego biegu ulicznego. To inicjatywa promująca zdrowy tryb życia oraz aktywne formy wypoczynku. Miała również charakter charytatywny, ponieważ całość kosztów opłaty była przeznaczona na zbiórkę WOŚP. Na trasie spotkali się uczestnicy biegu na dystansie 17 i 5,6 km oraz marszu Nordic Walking. Ze względu na zróżnicowaną nawierzchnię trasy, liczne podbiegi i zbiegi, zawody można zaliczyć do biegów crossowych.
W niedzielę 13 stycznia o godzinie 10.30 na starcie na rynku w Bieruniu stanęło prawie 900 osób. Między nimi również my – zawodniczki ze Szkolnego Koła Biegowego „Tuptaki”, w składzie: Natalia Musioł, Julia Antonik, Emilia Dworak, Anna Śmiłowska, Patrycja Kielesz, Laura Sobol oraz trenerka Alina Bielec. Brałyśmy udział w biegu na dystansie 5,6 km. Trasa biegła z rynku poprzez uliczki Bierunia, dokoła zalewu Łysina z metą w samym centrum miasta. Na mecie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal, pyszny żurek i ciepła herbatka.
W/w biegu udział brało ponad 400 zawodników w różnych kategoriach wiekowych i z klasyfikacją kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet startowało wiele zawodniczek z różnych klubów biegowych z całego śląska, południowej Polski oraz z Czech i Słowacji. Dla naszych uczennic był to drugi start w takiej imprezie. Wszystkie wypadły bardzo dobrze. Laura Sobol osiągnęła 5 wynik w swojej kategorii, a pozostałe dziewczynki również sklasyfikowały się w pierwszej dziesiątce. Były jednymi z najmłodszych zawodniczek, dlatego należy im pogratulować wytrwałości i życzyć zapału do dalszych treningów.