Wyniki konkursu „Memory Master”

20 listopada 2020 roku liczna grupa uczniów z klas IV – VIII uczestniczyła w XIII już edycji językowego konkursu leksykalnego „Memory Master” o zasięgu ogólnopolskim.

Konkurs ten cieszy się od lat dużą popularnością ze względu na jasno określony zakres materiału do opanowania, obejmujący listy konkretnego słownictwa dostosowane odpowiednio do poszczególnego etapu edukacyjnego. W związku z tym konkurencja także jest niemała. Tym razem, z powodu pandemii, forma konkursu została zmieniana na test online, co nie oznaczało obniżenia poziomu trudności zadań. Organizator wprowadził liczne obostrzenia mające wyeliminować potencjalne nieuczciwe działania uczestników.

Pragnę z dumą poinformować, że czworo naszych uczniów uzyskało wynik 100 %, a tym samym tytuł LAUREATA I stopnia.

Zofia Kluska (4a)
Adrianna Kajzar (6d)
Aleksandra Kaczmarczyk(8b)
Patrycja Zaisz (8c)

Pozostali zwycięzcy:

W kategorii klas 4

Kluska Martyna

4a

99/100 pkt

laureat II stopnia

Arndt Emilia

4a

98/100 pkt

laureat II stopnia

Kluska Hanna

4a

98/100 pkt

laureat II stopnia

Kaczmarczyk Anna

4c

95/100 pkt

laureat II stopnia

Stachoń Kinga

4d

93/100 pkt

laureat III stopnia

Sadlik Maria

4b

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 5

Spyra Paulina

5b

96/100 pkt

laureat II stopnia

W kategorii klas 6

Jędrzejczyk Roksana

6a

99/100 pkt

laureat II stopnia

Musioł Julia

6e

98/100 pkt

laureat II stopnia

Czarnota Alan

6d

96/100 pkt

laureat II stopnia

Lempart Julia

6d

94/100 pkt

laureat III stopnia

Wyrwoł Julia

6d

94/100 pkt

laureat III stopnia

Pisarzowska Wiktoria

6d

93/100 pkt

laureat III stopnia

Kupczyk Paweł

6b

90/100 pkt

laureat III stopnia

Szaflarski Paweł

6e

87/100 pkt

wyróżnienie

Myszka Daria

6d

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 7

Gluch Amelia

7d

97/100 pkt

laureat II stopnia

Czarnota Oskar

7c

96/100 pkt

laureat II stopnia

Strauch Paulina

7d

95/100 pkt

laureat II stopnia

Kowalska Natalia

7c

94/100 pkt

laureat III stopnia

Dominas Klaudia

7c

91/100 pkt

laureat III stopnia

Morkisz Karolina

7d

88/100 pkt

wyróżnienie

Chrupała Karolina

7d

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 8

Kołodziejska Oliwia

8b

98/100 pkt

laureat II stopnia

Miśka Kamil

8d

97/100 pkt

laureat II stopnia

Linek Martyna

8c

94/100 pkt

laureat III stopnia

Prytuła Julia

8c

90/100 pkt

laureat III stopnia

Wojtala Rafał

8c

89/100 pkt

wyróżnienie

Piątek Nicolas

8d

88/100 pkt

wyróżnienie

Noras Paulina

8c

86/100 pkt

wyróżnienie

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Wszystkim uczestnikom i dziękujemy za Wasz entuzjazm.
Życzymy wytrwałości w dążeniu do przyszłych sukcesów!

Życzenia świąteczne Samorządu Szkolnego

Rozstrzygnięcie konkursu „ Świat zawodów”

W od 1 do 20 grudnia trwał konkurs pt. Świat zawodów”, w którym wzięły udział uczennice i uczniowie z klas 2 i 3 naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w postaci rysunku lub fotografii zamieszczonej na kartce formatu A3, przedstawiającego wykonywanie wybranego zawodu. Prace miały w sposób ciekawy przedstawiać zawód i koncentrować się na pozytywnych aspektach pracy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu i jednocześnie informujemy, że nagrody będą do odbioru, w momencie przywrócenia zajęć stacjonarnych w szkole.

Wyniki konkursu:
I miejsce Borys Wargacki kl. 2c
II miejsce Bartek Piecha kl. 3a
III miejsce Małgorzata Markiecka kl. 3b

Wyróżnienia:
Zofia Figiel kl. 3c
Maja Kajzar kl. 3b
Karol Piecha kl. 3a
Konrad Urbisz kl. 2c

Gratulujemy!

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą kartkę świąteczną z życzeniami w języku obcym

Kochani, kolejny raz udowodniliście, jak lubicie wszelkie okołoświąteczne prace, zajęcia i konkursy!

W zimowej edycji konkursu, Wasze liczne zaangażowanie, od klas pierwszych po ostatnie roczniki, przyprawiło jury o nie lada dylematy… Spośród blisko 140 nadesłanych fotografii Waszych prac, wyłoniliśmy następujących faworytów:

W kategorii klas 1-3 (życzenia anglojęzyczne)
I miejsce – ex aequo Gloria Jasek (1D) oraz Zofia Figiel (3 C)
II miejsce – ex aequo Maksymilian Szarzyński (1 B) oraz Adrian Kubica (1E)

W kategorii klas 4-8 (życzenia anglojęzyczne)
I miejsce – Błażej Kula (5 B)
II miejsce – Paweł Zok (4 A)
III miejsce, ex aequo – Maria Socha (7 D) oraz Paweł Kluz (6 E)

W kategorii klas 4-8 (życzenia świąteczne w języku niemieckim)

I miejsce – Klaudia Zok (6 F)
II miejsce – Oliwer Miśka (6 D)
III miejsce – Filip Fojcik (7 A)

Bardzo nas cieszy tak liczny odzew w świątecznych edycjach konkursu!

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę walor artystyczny kartki, wkład własnej pracy oraz poprawność językową zredagowanych życzeń.

Przypominamy, że na zwycięzców oprócz najwyższych ocen czekają dyplomy i drobne upominki (wręczymy przy najbliższej możliwej okazji), a na wszystkich uczestników – bardzo dobre oceny z języka, w którym opracowano kartkę.

Pamiętajcie – warto brać udziały w konkursach – serdecznie zachęcamy do udziału we wszelkich językowych wydarzeniach, których Nasza Szkoła ma szeroki wybór.
Serdecznie gratulujemy, we wish you all the best at Christmas to you and your families!

Podsumowanie akcji „Paczuszka dla chorego maluszka 2020”

W piątek 18 grudnia zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę na akcję na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo ”Paczuszka dla chorego maluszka 2020”.

Udało nam się zebrać:
1. Pieluchomajtki Seni Kids (zapinane na rzepy) – 4 opakowania (120 szt.)
2. Pieluszki rozmiar 2 (zapinane na rzepy) – 4 opakowania (235 szt.)
3. Pieluszki rozmiar 5 (zapinane na rzepy) – 7 opakowań (347 szt.)
4 Chusteczki nawilżane – 45 opakowań
5 Podkłady nieprzemakalne rozmiar 90×60 cm – 4 opakowania (55 szt.)
6. Proszek do prania – 3 opakowania (3,77kg)
7 Płyn do prania -1 opakowanie (1l)
8 Płyn do płukania – 6 opakowań (6,95l)
9 Szampony, żele do kąpieli, emolienty dla dzieci – 6 opakowań (2,37l)
10 Kremy ochronne dla dzieci -1 sztuka
11 Ręczniki papierowe na rolce – 15 sztuk
12 Maseczki ochronne jednorazowe z włókniny – 2 opakowania (20 szt.)
13 Rękawiczki jednorazowe Rozmiar M – 1 opakowanie (10 szt.)
14 Rękawiczki jednorazowe Rozmiar L – 1 opakowanie (10 szt.)
15 Żel antybakteryjny – 1 opakowanie (5l)
16 Pieluszki rozmiar 4/4+ (zapinane na rzepy) – 2 opakowania (92 szt.)
17 Pieluchy Seni Extra Small – 2 opakowania (20 szt)

W imieniu podopiecznych i pracowników hospicjum oraz własnym chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszym uczniom i ich rodzicom za ogromny wkład, zaangażowanie oraz okazanie tak wielkiego serca, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. Dziękujemy gorąco za podjęcie dodatkowego trudu dostarczenia produktów do szkoły w czasie zdalnego nauczania.

DZIĘKUJEMY!

Szlachetna Paczka 2020

szlachetna-paczka2W tym roku, pomimo trudnych czasów, społeczność naszej szkoły nie zawiodła i ponownie zaangażowała się w pomoc w ramach akcji Szlachetna Paczka.
W przedświątecznym czasie udało się wesprzeć i pomóc z serca samotnej mamie z dwoma córkami (6 i 7 lat).
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz pracownikom szkoły za hojność i okazane serce.
We współpracy ze Stomatologia Polak, udało się zebrać produkty żywnościowe, ubrania dla dzieci oraz artykuły szkolne dla potrzebującej rodziny (łącznie 29 paczek większych i mniejszych). Za ofiarowane pieniądze zakupiono piekarnik, wykładzinę, dywan do pokoju dziecięcego oraz obuwie i odzież zimową dla dziewczynek.
Dzieci zostały wyposażone w niezbędne do nauki biurko i krzesełka do biurka. Rodzina zyskała wykładzinę (dzięki której udało się uzyskać przytulną i ciepłą podłogę), oraz potrzebne sprzęty. Znalazły się także miłe upominki dla każdej z dziewczynek.
Święta Bożego Narodzenia 2020 z pewnością będą wyjątkowo radosne w tej rodzinie, a dobro pozostawi swój ślad w sercach i myślach obdarowanych na zawsze.
Krótka recenzja przekazana przez wolontariusza po wręczeniu paczki:

„Rodzina bardzo dziękuje za otrzymaną paczkę. Dziewczynki widząc śliczne ubranka, ale przede wszystkim wymarzone lalki nie umiały wyjść z podziwu i na wszystko reagowały radosnymi okrzykami i radością. Pani Agnieszka bardzo poruszona widząc to wszystko powiedziała: „To chyba Aniołowie, nie ludzie.”. W ich imieniu mam, więc ogromną przyjemność podziękować wszystkim zaangażowanym w tworzenie tej paczki, sprawiła ona wiele radości rodzinie i jestem pewna, że dzięki niej ich święta oraz najbliższa przyszłość będzie spokojniejsza”.


3 grudnia – Dzień Osób Niepełnosprawnych

3-grudnia-dzien-osob-niepelnosprawnych_1Od wielu już lat data 3 grudnia jest wyjątkowo celebrowana w naszej szkole. Ma to związek z tym, że świętujemy w tym dniu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Corocznie, w okolicach tej daty odbywała się uroczystość integrująca społeczność szkolną oraz osoby niepełnosprawne z naszego miasta.

W tym roku z przyczyn epidemiologicznych nie było uroczystości, spotkań i zabaw w budynku szkoły.

Mimo to zaprosiliśmy wszystkie klasy do włączenia się w celebrowanie tego dnia on-line w klasach.

W dniach 3-11 grudnia podejmowane były tematy integracji w klasach podczas godzin wychowawczych.

Uczniowie ubrani w kolor żółty – symboliczny dla tego dnia, rozmawiali o integracji, idei równości, tolerancji, akceptacji i doceniania piękna w różnorodności.

Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, starsi – zapoznali się z przygotowanymi materiałami multimedialnymi.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tych wydarzeń…

3-grudnia-dzien-osob-niepelnosprawnych_2
3-grudnia-dzien-osob-niepelnosprawnych_3

Akcja „Zbiórka dla Burka”

Jak co roku w październiku przeprowadzono w szkole akcję „Zbiórka dla Burka”. Zebrane dary zostały przekazane do Schroniska dla zwierząt w Tychach. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce i włączyli się w pomoc zwierzętom.
akcja-zbiorka-dla-burka_podziekowanie

Konkurs Informatyczny BÓBR

konkurs-informatyczny-bobr

W dniach od 10 do 13 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie informatycznym BÓBR. Tym razem ze względu na obecną sytuację pisali go w swoich domach.

Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Powstał na Litwie w 2004 roku, a do Polski zawitał w 2006 roku. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

W konkursie było do rozwiązania od 15 do 24 zadań, w zależności od grupy wiekowej. Zadania są w formie testowej, pisanej na komputerze. Mają na celu rozwijanie logicznego, algorytmicznego oraz komputacyjnego myślenia u uczniów.

W naszej szkole przebiegał on w trzech grupach wiekowych:
– Skrzat – kl. 1 – 3
– Benjamin – kl. 4 – 6
– Junior – kl. 7 – 8

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone za miesiąc.

Śniadanie Daje Moc

9 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji „Śniadanie Daje Moc”. Był to też europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tym razem obchody były dość nietypowe. Otóż, był to pierwszy dzień edukacji zdalnej uczniów młodszych klas. Dlatego dzieci przygotowywały swoje śniadanie w domu pod okiem rodziców. Na lekcjach zaś odbyła się pogadanka na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz roli śniadania w życiu dzieci.

Akcja „Kocham słyszeć”

Piątego listopada uczniowie klas 2a, 2c oraz 2d uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Kocham słyszeć” prowadzonej przez surdo logopedę. Dzieci miały okazję poznać narząd słuchu, dowiedzieć się co to jest dźwięk, jak to się dzieje że słyszymy a także zaprojektować aparat słuchowy dla osób z niedosłuchem.

Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek 2020

europejski-tydzien-kodowania-codeweek-2020W dniach od 10 do 25 października uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji CodeWeek 2020. Główną ideą Europejskiego Tygodnia Kodowania jest poszerzenie kompetencji uczniów z obszaru kodowanie i programowanie osób w różnym wieku. Programowanie uczy myślenia komputacyjnego, rozwiązywania problemów, kreatywności, myślenia analitycznego oraz pracy zespołowej.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili na swoich lekcjach wiele zajęć związanych z kodowaniem.
W klasach młodszych były to gry planszowe, dyktanda graficzne, kodowanie obrazków, zajęcia z wirtualną matą do kodowania, wirtualne puzzle oraz wyznaczanie tras i programowanie Ozobotów.

W klasach starszych uczniowie na zajęciach z wychowawcą rozmawiali przede wszystkim o nowych technologiach i ich pozytywnym i negatywnym wpływie na człowieka oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci w sieci. Nauczyciele w klasach 4-8 na swoich przedmiotach wprowadzali elementy kodowania, odbywały się turnieje gier logicznych, gry geograficzne, łamigłówki i memory chemiczne, fizyczne, matematyczne czy religijne. Nie zabrakło też elementów programowania na lekcjach informatyki w języku Scratch, Baltie czy Logo.

Przeprowadzone zajęcia spodobały się uczniom i od razu wyrazili chęć udziału w przyszłorocznym CodeWeek, zaś szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy oraz Dzień Ratownictwa Medycznego

Jesień do czas pod znakiem pomocy medycznej. Przypadający na drugą sobotę września Światowy Dzień Pierwszej Pomocy oraz na 13 października Dzień Ratownictwa Medycznego w dzisiejszych czasach nabrały jakże ważnego znaczenia.
Święta te mają na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród młodzieży. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.  Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny katastrofy, czy jakże szczególny czas pandemii ale również w zwykłym, codziennym życiu.
Również w naszej szkole obchodziliśmy ten czas w sposób szczególny. Nauczyciel EDB p. Alina Bielec rozesłała wszystkim uczniom klas ósmych prezentację do zapoznania się, a w czasie późniejszym został przeprowadzony konkurs sprawdzający wiedzę z podstawowych czynności resuscytacyjnych. Jako że czas jest trudny, do konkursu podchodzili uczniowie pojedynczo, przy zachowaniu najwyższej higieny sanitarnej. Do rozwiązania mieli dwa zadania multimedialne. Liczył się przede wszystkim czas wykonania zadania i ilość popełnionych pomyłek. Uczestnicy otrzymali dodatkową ocenę z przedmiotu EDB i mini zestaw ratownika.

Konkurs ,,Portret Nauczyciela”

Od 12 do 16 października w świetlicy szkolnej trwał konkurs „Portret Nauczyciela”. Wzięły w nim udział chętne dzieci, które korzystały w tym czasie z zajęć świetlicowych. Od 19 października można było zagłosować na najciekawszą pracę.

Wyniki konkursu:
– I miejsce Lena Mrozik 3c
– II miejsce Lilianna Haranek 2d
– dwa III miejsca Małgorzata Markiecka 3b oraz Natalia Glapiak 3b

Wyróżnienia:
Agata Nowok 1e
Oliwia Zawierucha 1d
Emilia Mrozik 3c
Maria Salwierak 3b

Zajęcia innowacyjne „Edukacja prawna” II edycja

edukacja-prawna

W dniach 12 i 13 października 2020 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Edukacja prawna”. W spotkaniu uczestniczyli chętni uczniowie z klas ósmych. Głównym celem wdrożonej innowacji jest zainteresowanie uczniów tematyką prawną oraz podniesienie wśród uczniów świadomości prawnej. Październikowe zajęcia zostały poświęcone wprowadzeniu podstawowych zagadnień prawnych. Poruszono następujące tematy: „Co to jest prawo?”, „Czym jest norma prawna?”, „Wykładnia prawa i jej klasyfikacja”, „System prawa w Polsce” oraz „Hierarchia aktów prawnych obowiązujących w Polsce”. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonywali analizy przepisów i na tej podstawie budowali definicje. Wprowadzone zagadnienia poparte były przykładami wymyślonymi przez uczniów i nauczyciela. Każdy uczestnik spotkania mógł zabrać głos i czynnie uczestniczyć w zajęciach.

Jeszcze raz dziękuję za udział w zajęciach i zapraszam na kolejne już w listopadzie, gdzie przybliżymy sobie zagadnienia z tematyki prawa cywilnego.

Zajęcia warsztatowe z doradztwa zawodowego – „Zawód i praca a predyspozycje zawodowe”

W dniach 21 września oraz 8 października 2020 r. klasy ósme wzięły udział w dwugodzinnych warsztatach z doradztwa zawodowego, które odbyły się na terenie naszej szkoły. Zajęcia były przeprowadzone przez Panią Zofię Herok – doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bieruniu, który posiada duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Temat warsztatów „Zawód i praca a predyspozycje zawodowe” był niezwykle istotny dla młodych ludzi, którzy niebawem staną przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Młodzież aktywnie uczestniczyła w dyskusjach grupowych oraz wykazała duże zainteresowanie poruszanym tematem. Podczas spotkania każdy uczestnik rozwiązał test predyspozycji zawodowych, dzięki któremu poznał swoje mocne i słabe strony. Teraz z pewnością wszyscy uczniowie są lepiej przygotowani do wyboru przyszłej szkoły oraz zawodu.

Wycieczka w ramach innowacji „Co bliskie, to w sercu – poznaj swoją Małą Ojczyznę”

We środę 7 października 2020 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami J. Pytel, E. Gołębiowską oraz S. Wituła- Jedlińską udała się na wycieczkę po najbliższej okolicy, by podziwiać piękną przyrodę Lędzin. Pogoda była tego dnia bardzo sprzyjająca, dzięki temu zebrano materiał roślinny przeznaczony do zasuszenia, a następnie wykonania makietek. Wycieczka odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę”.