Wirtualny Charytatywny Bieg Walentynkowy – 13-20.02.2020 r.

13 lutego br. uczennice z koła Tuptaków, wraz z opiekunem p. Aliną Bielec wzięły udział w Wirtualnym Charytatywnym Biegu Walentynkowym. Bieg wirtualny ponieważ mógł odbywać się w każdym miejscu na świecie. To serduszkowy bieg wirtualny nie tylko dla zakochanych. To propozycja dla wszystkich, którzy chcieli spędzić aktywnie chociaż kilkanaście minut. Miłosny Charytatywny Bieg Walentynkowy to wspaniały sposób na zadbanie o swoją kondycję i zdrowie oraz pomoc małym serduszkom. Zebrane bowiem w tej akcji pieniądze (50% kwoty wpisowego) trafić ma do podopiecznych Fundacji SERCE DZIECKA, która zajmuje się ratowaniem i leczeniem najmniejszych serduszek. Nam się udało pobiegać w pięknej słonecznej pogodzie, a cudne medale wynagrodziły zimny wiatr i zmęczenie.

Wyniki XI edycji ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego „Memory Master”

W kategorii klas 5

Kajzar Adrianna – laureat II stopnia (95/100 pkt)
Szostak Jakub – laureat III stopnia (94/100 pkt)
Pisarzowska Wiktoria – laureat III stopnia (94/100 pkt)
Szflarski Paweł – laureat III stopnia (91/100 pkt)
Szostek Zuzanna – laureat III stopnia (90/100 pkt)

Wyróżnienie:

Osoba Oliwia (87/100 pkt)
Czarnynoga Hanna(87/100 pkt)
Myszka Daria (85/100 pkt)
Wyrwoł Julia (85/100 pkt)
Czarnota Alan (85/100 pkt)

W kategorii klas 6

Czarnota Oskar – laureat II stopnia (95/100 pkt)
Gluch Amelia – wyróżnienie (89/100 pkt)
Kowalska Natalia – wyróżnienie (88/100 pkt)

W kategorii klas 7

Kaczmarczyk Aleksandra – laureat II stopnia (99/100 pkt)
Kołodziejska Oliwia – laureat III stopnia (91/100 pkt)
Zaisz Patrycja – laureat III stopnia (90/100 pkt)

W kategorii klas 8

Kusber Weronika – laureat II stopnia (95/100 pkt)
Moszkowicz Michał – wyróżnienie (86/100 pkt)

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!!

MegaMisja

Od września przez cały rok szkolny 2019/2020 uczniowie klasy 2c biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Fundacji Orange MegaMisja. Klasa dostała się do niego w wyniku rekrutacji jako jedna ze 150 szkół z całej Polski. Program dotyczy edukacji medialnej i cyfrowej.
Dzieci podczas cotygodniowych zajęć opartych na zabawie pomagają bohaterom uratować cyfrowe laboratorium przed Psotnikiem. Przez pierwszych pięć miesięcy poznali:
– zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i informacji online,
– podstawy komunikacji i netykiety,
– aspekty ochrony prywatności i prawa w mediach,
– wskazówki dotyczące tworzenia i prezentowania własnych dzieł w sieci,
– pomysły na korzystanie z nowych technologii,
– sposoby na twórczą pracę w grupie.
Wykonując zadania uczniowie uczą się i zdobywają nagrody dla szkoły. Do tej pory otrzymali 1000 punktów i nagrody w postaci: kreatywnego zestawu plastycznego, książek i gier planszowych oraz tabletu. Dzieciom bardzo te zajęcia się podobają, a ich kontynuacja nastąpi w II półroczu.

Podsumowanie akcji „Góra grosza”

Już po raz dwudziesty Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję Góra Grosza. Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.

Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do akcji wiedząc, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Każdy przyniósł ile mógł, a wspólnie zebraliśmy 61124 sztuk monet o łącznej wartości 2167,73 zł. Najwięcej zebrano w:

  • 5b – 230,98 zł – I miejsce (również pod względem ilości zebranych monet – 6633 sztuk)
  • 2c – 180,14 zł – II miejsce (również pod względem ilości zebranych monet – 5956 sztuk)
  • 5c – 164,05 zł – III miejsce
  • 3c – 141,88 zł – IV miejsce
  • 3b – 140,66 zł – V miejsce

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom za włączenie się do naszej akcji!

Akcję we współpracy z wychowawcami klas zorganizowali nauczyciele: Monika Lepoń, Joanna Gluch, Dorota Malinowska oraz Monika Kraczla.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12. stycznia 2020 r. uczniowie naszej „Jedyneczki” wzięli udział w 28. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który również w tym roku  miał miejsce w sali widowiskowej Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły z dużym zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę pieniążków na zakup sprzętu medycznego „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Zebrana suma pieniędzy oraz przygotowane fanty rzeczowe na loterię fantową przeprowadzoną podczas finału zasiliły konto WOŚP-u o łączną sumę 821,92 zł. Jeszcze raz dziękujemy bardzo wszystkim darczyńcom!
Nasi uczniowie, jak co roku, włączyli się również w przygotowanie programu artystycznego prezentowanego podczas finału WOŚP. Na scenie można było zobaczyć:
• uczniów klasy II b w piosenkach: „Wyciągnij dłoń!” oraz w „Piosence o prawach dziecka”,
• Lenę Stępień z klasy IV b, która przepięknie wykonała na flecie poprzecznym utwór „Taniec duszków” ,
• niezawodne kółko muzyczne w przebojach: „Nie bój się chcieć!” oraz „Dance monkey”,
• Marię Sadlik, dziewczynkę o anielskim głosie, w piosence „To nie ja byłam Ewą” oraz
• niezastąpionego Kamila Skrzyniarza, człowieka orkiestrę, który swój niezwykły talent zaprezentował w składance muzycznej śpiewając oraz grając jednocześnie na akordeonie oraz trąbce.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w tegoroczną akcję charytatywną WOŚP.

Innowacja pedagogiczna „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę – edycja II”

W grudniu 2019 r. w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu – poznaj swoją Małą Ojczyznę – edycja II”, prowadzonej przez nauczycielki Ewę Gołębiowską, Jadwigę Pytel i Sylwię Wituła-Jedlińską uczniowie zostali zmotywowani do zebrania informacji i napisania prac przedstawiających życiorysy znanych lędzinian. Najlepsze prace nagrodzono.
Dnia 7 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły po lekcjach w ramach tejże innowacji wraz z nauczycielkami udali się do Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Lędzinach, by kolędować w kaplicy klasztornej. Odwiedzono także przebywającą pod opieką Sióstr samotną mieszkankę Lędzin, dla której sprezentowano paczkę świąteczną.

Jasełka Bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły 20 grudnia wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla całej publiczności.

Po zakończonym spektaklu głos zabrała  wicedyrektor szkoły p. Beata Sielski, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

Jasełka zostały przygotowane przez p. J. Pytel, p. E. Szczepanek i p. S. Wituła-Jedlińską.

Finał konkursu językowego „The Big Tongue Twister Battle”.

19 grudnia b.r. odbył się w naszej Szkole finał konkursu językowego dla klas 3 oraz 4 – „The Big Tongue Twister Battle”. Wszyscy uczniowie oddziałów klas trzecich i czwartych wzięli udział w konkursie, który pozwolił wyłonić mistrza wymowy brytyjskiej: Każdy z uczestników przez cały tydzień lekcji języka angielskiego próbował sił w konkurencjach polegających na poprawnym i płynnym odczytywaniu brytyjskich łamańców i pułapek językowych, tzw. „tongue twisters”. Dobra zabawa i walor edukacyjny zapewnione! Uczniowie nie mieli łatwego zadania (bo jak, pod presją czasu, bezbłędnie recytować, między innymi,
„Betty Botter bought some butter
But she said the butter’s bitter
If I put it in my batter, it will make my batter bitter
But a bit of better butter will make my batter better
So ‘twas better Betty Botter bought a bit of better butter“?
Po licznych emocjonujących dogrywkach międzyklasowych, udało się szczęśliwie wyłonić zwyciężczynie. W kategorii klas 3 – Anię Kaczmarczyk (3 c), natomiast pośród czwartoklasistów – Paulinkę Spyrę (4 b). The warmest conglatulations!

Godzina kodowania (Hour of Code)

hour-of-code-logo

W dniach od 9 do 15 grudnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Godzinie Kodowania”, która odbywa się na całym świecie w Tygodniu Edukacji Informatycznej. Działania podjęte przez uczniów miały na celu rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności, co pozwoli rozwijać ich przyszłą ścieżkę zawodową.

Uczniowie na zajęciach informatyki korzystali z kursów na platformie Code.org oraz programowali robota Ozobota. Zaś uczniowie klas 1-3 na swoich zajęciach bawili się w kodowanie i programowanie offline.

Po całym tygodniu super zabawy w programowanie nasza szkoła otrzymała certyfikat udziału w tej akcji.

hour_of_code_certificate

Konkurs „Zdrowie na widelcu”

W grudniu został rozstrzygnięty konkurs na klasową książkę kucharską „Zdrowie na widelcu”. Gratulujemy wszystkim klasom uczestniczącym w zmaganiach o tytuł najlepszej książki kucharskiej. Złożone prace były bardzo pomysłowe i dopracowane. Zwyciężyła klasa 2c.
konkurs-zdrowie-na-widelcu

Kiermasz świąteczny

Tradycją naszej szkoły jest coroczna organizacja kiermaszu świątecznego, który w tym roku odbył się 10 i 11 grudnia. W tych dniach można było kupić różne ciekawe ozdoby: wieńce adwentowe, stroiki świąteczne, choinki na pniu, bombki, ozdoby wykonane na szydełku, pierniki itp.

Konwencja o prawach dziecka

W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka. 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia uczniowie przygotowali dla wszystkich krótkie przedstawienie. Na całością czuwały panie Ewa Szczepanek i Joanna Gluch

XVI Powiatowy Turniej Wiedzy Matematyczno-Ekonomicznej

Poniedziałek, 9 grudnia 2019 roku był dniem, w którym w naszej szkole odbył się XVI Powiatowy Turniej Wiedzy Matematyczno-Ekonomicznej. Konkurs ten (wcześniej organizowany dla gimnazjalistów), od dwóch lat obejmuje swoim zasięgiem szkoły podstawowe Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego i jest przeznaczony dla uczniów klas siódmych. Każda ze szkół może zgłosić tylko jedną drużynę. W obecnym roku szkolnym do turnieju zgłosiło się dziewięć dwuosobowych reprezentacji. Uczniowie rozwiązywali 10 zadań o różnym stopniu trudności. Zmagania turniejowe wymagały od uczestników zarówno znajomości pojęć ekonomicznych, jak i umiejętności wykonywania obliczeń procentowych.

Tegoroczne potyczki zakończyły się przyznaniem pucharów, dyplomów oraz nagród następującym zespołom:
I miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu, w składzie: Agata Kozicka i Filip Zioła
II miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Imielinie, w składzie: Zofia Pielorz i Ewa Miś
III miejsce: uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lędzinach, w składzie: Aleksandra Kaczmarczyk i Krzysztof Spyra

Patronat na konkursem objęła Pani Krystyna Wróbel – Burmistrz Miasta Lędziny. Turniej uzyskał dofinansowanie Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Dzięki powyższemu wygrywający otrzymali wartościowe nagrody, pozostali upominki, a wszyscy słodki poczęstunek, do którego dołożyła się również Rada Rodziców naszej szkoły.

Turniej przygotowały nauczycielki matematyki: Jolanta Chrostek i Małgorzata Sobczyk.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W dniu 5 grudnia 2019r. w naszej Szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczne obchody przebiegły pod hasłem „TANIEC I ŚPIEW JEDNOCZY, UCZY I BAWI”.
Uroczystość uświetniły swoją obecnością dzieci niepełnosprawne i ich opiekunowie ze szkół, przedszkoli oraz Ośrodka Błogosławionej Karoliny całej gminy przy udziale dyrektorów placówek oświatowych oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Lędziny z Panią Burmistrz Krystyną Wróbel na czele.
Całą imprezę poprowadził Pan Michał Sabat z teatrem „Epidemia”, szczudlarze rozbawiali towarzystwo. Oprawą muzyczną zajął się Pan Grzegorz Głodek, a szkolny zespół muzyczny tradycyjnie zaśpiewał przygotowane utwory m.in. „Zobacz we mnie człowieka” S. Sojki. Pani Katarzyna Wanot i Pan Grzegorz Głodek zaśpiewali utwór własny pt. „Wielka Siła”.
Uczestniczące w spotkaniu dzieci miały okazję zaprezentować swoje talenty taneczne i wokalne, w których przygotowanie włożyły wiele czasu, energii i radości. Podczas występów objawiły się prawdziwe talenty. Oklaskom nie było końca.
Zaproszeni goście zaprezentowali uczestnikom alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego poprzez ruch i taniec. Obejrzeliśmy:
– Występ klubu gimnastyki artystycznej „energia” z Imielina.
– Występ ZESPOŁU FORM TANECZNYCH SALAKE (jednego z najbardziej utytułowanych folklorystycznych zespołów młodzieżowych w regionie, a nawet i w Polsce. Istniejącego od 1990 roku) pod przewodnictwem Pani Joanny Koćwin.
Zespół zaprosił uczestników naszego spotkania do warsztatów tanecznych i wspólnych pląsów.
– Następnie obejrzeliśmy występ najmłodszych tancerzy – EWY I BORYSA, którzy od 2 lat trenują w Szkole Tańca Wir. Para taneczna wykonała sambę, walca angielskiego, cza-czę i poleczkę.
Na zakończenie swoje umiejętności pokazał Pan Paweł Skóra – mistrz, świata, Europy i polski w freestyle football, który był również uczestnikiem Mam Talent. Pan Paweł zaprosił wszystkich uczestników spotkania do ćwiczeń i zabawy – każdy chętny mógł samodzielnie kręcić piłką na palcu wskazującym co okazało się nie lada wyzwaniem i świetną zabawą.
Całe spotkanie przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze.
Kolejny dzień Osób Niepełnosprawnych przeszedł już do historii, jednak w pamięci uczestników pozostanie na długo.
Organizatorzy spotkania: szkolni specjaliści: M. Grzyb, E. Szczepanek, K. Pakuła – Krochmal, K. Wanot, M. Achtelik- Arndt, , nauczyciele: G. Głodek, J. Gluch, W. Tomala, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie.