Konkurs „Kangur”

21 marca 2019r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny „Kangur”. Wzięło w nim udział 63 uczniów w odpowiednich kategoriach wiekowych:

 • ŻACZEK (klasa II) – 9 uczniów
 • MALUCH (klasy III i IV) – 28 uczniów
 • BENIAMIN (klasy V i VI) – 19 uczniów
 • KADET (klasa VII i VII) – 5 uczniów
 • JUNIOR (klasa III gimnazjum) – 2 uczniów

Uczestnicy zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności, w których należało zaznaczyć jedną z pięciu odpowiedzi. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek przygotowany przez organizatorów.

Uczniowie naszej szkoły wywalczyli aż siedem wyróżnień oraz jeden wynik bardzo dobry.

Wynik bardzo dobry uzyskała Anna Kaczmarczyk z klasy 2c.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Antoni Drab – klasa 2d
 • Julia Wyrwoł – klasa 4d
 • Paweł Szaflarski – klasa 4e
 • Patrycja Zaisz – klasa 6c
 • Aleksandra Kaczmarczyk – klasa 6b
 • Rafał Wojtala – klasa 6c
 • Paulina Borys – klasa 8a

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali informację na temat otrzymanej ilości punktów, która została przesłana na konto rodziców przez dziennik elektroniczny.

Wszystkim uczestnikom gratuluję i zachęcam do udziału w konkursie w następnym roku szkolnym.

Szkolny organizator konkursu:
Małgorzata Sobczyk

Bieg ERASMUSA

Podczas Festynu Szkolnego w dniu 9 maja grupa naszych uczniów i goszczący u nich goście z Projektu ERASMUS + „Communication is the key” wzięła udział w grze „Bieg ERASMUSA”. Wszyscy uczestnicy podzielili się na czteroosobowe grupy i po odkodowaniu zeskanowanych pytań QR musieli udzielić na nie poprawnej odpowiedzi lub wykonać wyznaczone zadanie. Zabawa  wzbudziła emocje i rozwijała komunikację miedzy zaprzyjaźnionymi dziećmi. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i wspaniałej komunikacji podczas zabawy.

Konkurs historyczny z okazji Święta Konstytucji 3 maja

29.04.2019r. w naszej szkole odbył się konkurs historyczny z okazji Święta Konstytucji 3 maja pod tytułem: „Od czasów stanisławowskich do upadku I Rzeczpospolitej”.
Wyniki konkursu :

 • I miejsce Paulina Kubica, Paulina Oberska
 • II miejsce Michał Moszkowicz, Jakub Lomber
 • III miejsce Agnieszka Nowak, Paweł Bierut

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy.

Wędrówki historycznym szlakiem

Dnia 16.04.2019 r grupa uczniów biorąca udział w innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę” udała się wraz z nauczycielami Ewą Gołębiowską, Jadwigą Pytel i Sylwią Wituła-Jedlińską na wędrówkę szlakiem miejsc ważnych historycznie dla lędzinian. Początek wyprawy miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie doszło do spotkania z panią dyrektor Joanną Wicik oraz panem Mirosławem Leszczykiem. Uczniowie poznali historię powstania biblioteki, po czym w towarzystwie pana M. Leszczyka odwiedzili: budynek „starej owczarni”, zameczek wybudowany dla kapitanów lędzińskiego klucza folwarków pszczyńskich, przydrożny krzyż i kaplicę przy ulicy Sobieskiego słuchając opowieści związanych z tymi miejscami oraz biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez pana Leszczyka. Uczniowie za właściwe odpowiedzi otrzymywali cukierki, a Ci, którzy na zakończenie wycieczki uzbierali ich najwięcej- zostali nagrodzeni ciekawymi książkami ufundowanymi przez pana Mirka. I miejsce zdobył Bartłomiej Stolecki, II miejsce Michalina Simon, a III miejsce uzyskał Oskar Czarnota. Dopisała pogoda i humory, dzieci zachęciły się tak bardzo do takich „wypadów”, że proponowały, by organizować je nawet w czasie wakacji.

Podróż do świata muzyki poważnej

Uczniowie klas piątych (5a, 5b i 5c) odwiedzili Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Wysłuchali koncertów symfonicznych, które w sezonie 2018/2019 tworzą tzw. Poranek edukacyjny z cyklu „Co w trawie piszczy”. Uczniowie mogli usłyszeć, jak wiosna budzi się z zimowego snu w utworach klasyków.
Przygotowany program to m.in.: N. Rimski- Korsakow – „Lot trzmiela”, C. Saint- Saens – „Łabędź”, A. Vivaldi – „Il Gardellino” – Szczygieł cz.I, E. Grieg – „Poranek”, I. Clarke – „Wschód słońca”, E. Kohler – „Danse of insects”
W muzyczną podróż zabrały uczniów: Małgorzata Hlawsa – flet, Joanna Piszczelok – fortepian. Spotkanie prowadziła Anna Lis. Wrażenia z koncertu były niezwykłe. Uczniowe przyznali, że rzadko mają okazję posłuchać „na żywo” muzyki poważnej w wykonaniu tak utalentowanych muzyków. Cieszyli się, że mogli być w tak fascynującym miejscu.
Wyjazd został zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej: „Spotkania z kulturą”.
podroz-do-swiata-muzyki-powaznej

Projekt Pszczoły

Dnia 29 marca klasy 2c i 2d zaprosiły Dyrekcję Szkoły, Panią Burmistrz Krystynę Wróbel, pszczelarzy i swoich rodziców na wielki finał projektu, jakim pracowały dzieci w ostatnim tygodniu. Tematem, jaki szczególnie towarzyszył pracy w klasach były pszczoły. Uczniowie wykonywali swoje własne albumy wiedzy – lapbooki o pszczołach przy okazji poznając budowę, zachowania, zwyczaje… słowem wszystko, co dotyczy życia tych niesamowitych zwierząt. Wykazywali się przy tym niezwykłą kreatywnością a także angażowali do pracy swoich bliskich.

Ukoronowaniem projektu było przedstawienie „Bajka o zielonym kapturku”. Przedstawienie było wesołą, wiosenną inscenizacją z elementami śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Przedstawianie było owocem cudownej współpracy obu klas 2c i 2d. Podczas uroczystości rozwiązano także konkurs na najpiękniejsze lapbooki. Zwycięzcami zostały: Lilianna Procz i Maja Nowok z klasy 2d oraz Anna Kaczmarczyk z klasy 2c. Nagrody ufundowała i wręczyła Nasza Pani Burmistrz.

Po części artystycznej mogliśmy wysłuchać prelekcji pszczelarzy a także pod przewodnictwem Pani Burmistrz sadziliśmy lipy miododajne, które koło szkoły będą ludziom pięknie pachnieć a pszczołom dawać cenny pyłek. Będą też pamiątką tego miłego popołudnia i całego projektu edukacyjnego. Każdy z uczestników tego wydarzenia został obdarowany miodem. Panowała cudowna atmosfera, która przypomniała wszystkim, że na dobre przyszła już wiosna.

Międzyszkolny konkurs religijny

3 kwietnia 2019r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Religijny „ Dzieje Św. Bernadetty Soubirous i historia objawień w Lourdes”.
W konkursie brały udział lędzińskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Lędzinach.

Konkurs składał się z II etapów:
I etap – sprawdzający wiadomości o św. Bernadecie.
II etap – zabawa edukacyjna, prezentacja i ocenianie prac plastycznych.

Wyniki konkursu:
I miejsce Maja Morkisz i Oliwia Piłka – Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach
II miejsce Patrycja Wołoch i Wojciech Dolina -­ Szkoła Podstawowa nr 4 w Lędzinach
III miejsce Natalia Łuczak i Karolina Łuczak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Lędzinach
Na zakończenie konkursu zwycięzcy otrzymali nagrody, gratulacje, a pozostali uczestnicy konkursu – nagrody pocieszenia.

Organizatorkami konkursu były panie Jadwiga Pytel i Ewa Szczepanek.

IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

W konkursie Wielka Liga Czytelników wzięło udział 18 uczniów z naszej szkoły: 10 z klas 1-4 oraz 8 uczniów z klas 5-8.
W pierwszym szkolnym etapie uczniowie mieli za zadanie uzyskać 6 sprawności czytelniczych, czyli przeczytać 6 wybranych z listy książek i rozwiązać testy.

W pierwszej grupie wiekowej wszystkie 6 sprawności uzyskali uczniowie:
Emilka Arndt (kl.2a), Emilka Długajczyk (kl.2c), Ania Kaczmarczyk (kl.2c), Adrianna Kajzar (kl.4d), Paweł Kupczyk (kl.4b), Aleksandra Sroczyńska (kl.4f), Krzysiu Walasek (kl.2c), Julia Wyrwoł (kl.4d).
4 sprawności uzyskały: Karolina Ingram (kl.1b), Małgorzata Gańcorz.

W drugiej grupie wiekowej wszystkie sprawności uzyskali: Paulina Borys
(kl. 8a), Karolina Chrupała (kl.5c), Maja Kalinowska (kl. 8d), Beata Niesyto (kl.8d), Patrycja Zaisz (kl.6c).
4 sprawności uzyskali: Kamila Gajer (kl.6c), Anna Rembiasz kl.(kl.8d) i 3 sprawności uzyskał Kacper Mondry (kl.6a).

Uczniowie, którzy uzyskali 6 sprawności wzięli udział w etapie kwalifikacyjnym do konkursu powiatowego, który odbył się 28 lutego tego roku.
Testy kwalifikacyjne prawidłowo rozwiązali uczniowie:
Emilka Arndt (kl.2a), Ania Kaczmarczyk (kl.2c), Adrianna Kajzar (kl.4d), Paweł Kupczyk (kl.4b), Aleksandra Sroczyńska (kl.4f), Julia Wyrwoł (kl.4d). Paulina Borys (kl. 8a), Patrycja Zaisz (kl.6c), jednak do etapu powiatowego mogła jechać tylko jedna trzyosobowa drużyna z klas 1-4 i jedna z klas 5-8.

28 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Bojszowach trzyosobowa drużyna z klas 1-4 w składzie: Anna Kaczmarczyk, Adrianna Kajzar i Julia Wyrwoł oraz dwuosobowa drużyna z klas 5-8: Paulina Borys i Patrycja Zaisz, reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu.

Uczennice ANNA KACZMARCZYK, ADRIANNA KAJZAR I JULIA WYRWOŁ wywalczyły MISTRZOSTWO POWIATU BIERUŃSKO – LĘDZIŃSKIEGO.

28 marca zwycięska drużyna wzięła udział w Półfinałowym wojewódzkim konkursie, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach, gdzie drużyna z naszej szkoły zajęła 7 miejsce na 35 drużyn biorących udział w konkursie.
Serdecznie im gratulujemy.

Myślę że w przyszłym roku także weźmiemy udział w tej wspaniałej imprezie czytelniczej.

Szkolny koordynator konkursu Lucyna Matyja

Ciekawe spotkanie uczniów z panem Rafałem Granowskim

W piątek 29 marca 2019 r. naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Był to Pan Rafał Granowski – bohater filmu „Bębenek” autorstwa Jakuba Mickiewicza. Pan Rafał opowiedział uczniom jak wygląda jego praca wolontariusza oraz codzienne życie. Uczniowie w skupieniu słuchali opowieści bohatera filmu o sobie, o swoich działaniach oraz o tym, jak żyć z niepełnosprawnością. Pan Rafał zachęcał, że warto podejmować nowe wyzwania i starać się, aby zrobić coś od serca dla innych. Opowieści poprzedziła projekcja filmu „Bębenek”, która przedstawia, że niepełnosprawność nie powinna stanowić bariery w codziennym życiu. Postawa Pana Rafała jest godna naśladowania, gdyż pomimo wszelakich przeciwności angażuje się w różne wydarzenia społeczne i kulturalne. Jako wolontariusz, aktywnie udziela się m.in. w „Stowarzyszeniu Wizawi” oraz gliwickim Kolegium Nauczycielstwa Polskiego.
Dziękujemy serdecznie Rafałowi Granowskiemu za wizytę w naszej szkole oraz Panu Mirosławowi Leszczykowi za aktywny udział w spotkaniu. Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Monika Basiaga, Agnieszka Czernielewska oraz Magdalena Karoń.
Autorem załączonych zdjęć jest Pan Mirosław Leszczyk.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Społeczność uczniowska naszej szkoły obchodziła również uroczyście to święto. Hasłem przewodnim w tym uroczystym dniu był cytat W. Szekspira: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie”. W tym roku zadaniem klas było przebranie się za dowolną postać. Uczniowie spisali się znakomicie. Wszyscy dobrze się bawili.

Wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

25 marca 2019 r. uczniowie z klasy 4E i 4F wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”. W czasie swojej wędrówki po solnych komorach i chodnikach we wnętrzu ziemi spotkali Skarbnika. Władca Wielickich Podziemi zaprosił ich do swojej komnaty, opowiedział im legendy związane z Kopalnią Soli oraz uczniowie wykonali polecenia strażnika solnego skarbu. Wycieczka była udana, wszyscy byli zadowoleni.

Wielki sukces piłkarzy ręcznych

Ogromnym sukcesem zakończyły się zawody rejonowe w piłce ręcznej chłopców. Nasi zawodnicy zajęli 2 miejsce za szkołą z Ornontowic, wyprzedzając szkołę sportową nr 19 z Tychów. Skład: Paweł Walczyk, Szymon Sala, Szymon Dudek, Jakub Malczyk, Damian Skrobek, Mikołaj Śledź, Michał Strauch, Dominik Nowak, Krzysztof Spyra, Dominik Szandar, Rafał Wojtala. Drużynę do zawodów przygotował Mirosław Wowro.

sp1-pilka-reczna-rejon

Powiatowy konkurs ,,Mądre główki z podstawówki”

Dnia 19 marca uczniowie Patryk Kamecki (3 a) i Wojciech Hlawsa (3 b) wzięli udział w powiatowym konkursie dla uczniów klas III ,,Mądre główki z podstawówki” w Bieruniu. Nasza drużyna nieźle się spisała. Za udział w konkursie uczniowie zdobyli wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe.

Irlandzkie popołudnie

W dniu 19.03.2019 r. zespół nauczycieli języków obcych naszej Szkoły zorganizował irlandzkie popołudnie. Uczniowie mieli okazję posłuchać i zaśpiewać piosenkę w wykonaniu The Dubliners – Molly Malone. Uczyli się tańca irlandzkiego panien weselnych z panią Izabelą Kisałą. Wykonali pracę plastyczną Leprechaun’a oraz sprawdzili wiedzę o Irlandii w konkursie Kahoot na Szkolny Dzień Św. Patryka. Popołudnie umiliły „zielone przekąski i napoje”. Frekwencja była naprawdę wysoka! Dziękujemy za udział!

Z wizytą w Klasztorze Sióstr Boromeuszek oraz Miejskiej Bibliotece

W poniedziałek 18.03.2019 r. w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie to w sercu- poznaj swoją małą Ojczyznę” grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycielek Jadwigi Pytel, Ewy Gołębiowskiej i Sylwii Wituła- Jedlińskiej uczestniczyła w zwiedzaniu Klasztoru Sióstr Boromeuszek oraz Miejskiej Biblioteki w Lędzinach. Uczniowie zapoznali się z historią tych miejsc, spotkali z siostrą Haliną- przełożoną klasztoru oraz z bibliotekarką panią Agnieszką Kucharewicz. W przyklasztornej kaplicy odbyła się wspólna modlitwa, śpiewanie pieśni, dzieci zadawały siostrze ciekawe pytania, otrzymały pamiątkowe obrazki. W bibliotece natomiast zwiedzili część historyczno- muzealną podziwiając eksponaty i stroje śląskie.


Szkolny test wiedzy o zdrowiu – program „Trzymaj Formę”

W dniu 18.03.2019r. (poniedziałek) odbył się coroczny szkolny test wiedzy o zdrowiu organizowany w ramach programu „Trzymaj Formę”. Uczniowie, którzy wyrazili chęć udziału w teście sprawdzili swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, stylu życia wolnego od używek. Wyniki wiedzowych zmagań ogłoszone zostaną podczas najbliższego apelu. Już teraz wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i determinacji.

Szkolny konkurs matematyczny dla klas 2

11 marca odbył się szkolny konkurs matematyczny na poziomie klas 2, w którym brało udział 12 uczestników. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami i matematycznymi łamigłówkami. Zwycięzcami zostali:
1 miejsce- Julia Drabek
2 miejsce – Daniela Poręba i Antoni Drab
3 miejsce – Sonia Majer i Igor Żupa