Międzynarodowy Konkurs Informatyczny „BÓBR 2019”

W dniach od 13 do 15 listopada odbyły się szkolne zmagania w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR 2019”. Jest to konkurs pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym jego celem jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz umiejętność posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów.
Konkurs polegał na rozwiązaniu zadań na komputerze. W ciągu jednej godziny uczniowie musieli rozwiązać 15 zadań w grupie młodszej i 24 zadania w grupach starszych.
W naszej szkole przebiegał w trzech grupach wiekowych:
SKRZAT – kl. 1-3 13 uczestników
BENJAMIN – kl. 4-6 10 uczestników
JUNIOR – kl. 7-8 15 uczestników

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w połowie grudnia.
Organizatorzy: Nauczyciele informatyki.

11 Listopada

W związku z obchodami 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy V B wraz z nauczycielem przygotowali apel, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia.
Organizatorzy: Antolak Sylwia i Głodek Grzegorz.

Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina jest świętem obchodzonym 11 listopada w Niemczech oraz w niektórych regionach Polski.
W naszej szkole obchody Dnia Świętego Marcina wpisały się już w tradycję.
W dniu 14 listopada 2019 uczniowie wszystkich klas naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zabawie, której celem było przybliżenie postaci jaką był święty Marcin, legendy z nim związanej oraz kilku ciekawostek i tradycji towarzyszących obchodom tej uroczystości. Uczniowie klas 8 zaprezentowali tutaj swoją wiedzę na temat wyżej wymienionej osoby.
Uczniowie mogli również skosztować rogali świętomarcińskich oraz zaśpiewać piosenki towarzyszące dzieciom w Niemczech podczas tradycyjnych pochodów.
Po wysłuchaniu informacji dotyczących św. Marcina wszyscy uczestnicy mogli zmierzyć się w konkursie wiedzy na temat święta.
Podczas zabawy rozdano nagrody za najpiękniej wykonany lampion, który jest symbolem obchodów dnia św. Marcina, test wiedzy o świętym oraz za konkurs z wiedzy leksykalnej. Wszyscy uczniowie otrzymali również dyplom uczestnictwa.
Na zakończenie uczestnicy udali się do budynku głównego naszej szkoły w pochodzie z lampionami.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy w przyszłym roku.
Organizatorzy: Nauczyciele języków obcych.

Wieczornica z okazji Święta Odzyskania Nieodległości

10 listopada odbyła się na Placu Farskim wieczornica z okazji Święta Odzyskania Nieodległości zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny. Obok chórów Lędzinianie i Akord wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach. Zaprezentowali utwory poetyckie, tekst prozatorski i dramatyczny z różnych okresów literackich, które pokazały trudną drogę Polski do wolności. Każdy z etapów historii Naszego Kraju poprzedził wstęp historyczny. Występy dzieci były głośno oklaskiwane przez widzów, a największą uwagą cieszyła się inscenizacja Mai i Jakuba, którzy przedstawili fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Występ uczniów przygotowały panie: Anna Pikuła i Beata Kusak, wstęp historyczny: pan Krzysztof Kupczyk, a dekorację – pan Przemysław Czerniak, nauczyciele SP z OI Nr 1 Lędzinach.

Nazwiska dzieci:

  • z klas piątych: Maja Kochańska, Zuzanna Szostek, Rozalia Brzezina, Wiktoria Pisarzowska, Sonia Indyka, Jakub Kruciński, Adam Meller, Damian Kołodziejski, Paweł Kupczyk
  • z klasy drugiej: Małgorzata Markiecka i Emilia Kozok.


fot. M. Leszczyk

Akcja „Szkoła do hymnu”

8 listopada nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i wspólnie punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie ubrani w galowe stroje odśpiewali hymn Polski.

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 08.11.2019r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Właśnie 11.11.1918 r. po 123 latach niewoli kraj nasz powrócił na mapę Europy. Z tej okazji w szkole odbyła się uroczystość słowno-muzyczna przygotowana pod opieką pań: Ewy Gołębiowskiej i Sylwii Wituły-Jedlińskiej, dekorację przygotował pan Przemysław Czerniak. W montażu słowno-muzycznym młodzież przypominała historię dążeń Polaków do odzyskania niepodległości. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani wicedyrektor Beata Sielski, która podziękowała za przygotowanie akademii uznając ją za ciekawą lekcję historii i patriotyzmu.

Śniadanie Daje Moc

8 listopada uczniowie klas 1-3 przygotowali uroczyste śniadania w europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Był to również obchodzony od kilku lat w naszej szkole dzień akcji Śniadanie Daje Moc. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i mają siłę do zabawy.
Uczniowie na zajęciach poznali 12 zasad zdrowego odżywiania, dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa prawidłowe żywienie. Na zakończenie całej akcji w klasach odbyły się uroczyste śniadania, a na talerzach nie zabrakło warzyw i owoców oraz zdrowej wody do picia.

Olimpiada Pierwszaka

6 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lędzinach odbyła się VI Olimpiada Pierwszaka. Wszyscy uczniowie klas pierwszych lędzińskich szkół podstawowych wstawili się do wspólnej zabawy. Nie zabrakło również naszych pierwszaków, w tym roku były to cztery pierwsze klasy.
Uczniowie szkół dzielnie rywalizowali ze sobą. Konkurencje przebiegały sprawnie, w przyjaznej atmosferze. Dla młodych sportowców nadrzędnym celem było wspaniała zabawa i zasady fair play.
Kto zwyciężył? Zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, którzy stawili czoło niełatwym konkurencjom. Gratulujemy wszystkim młodym uczestnikom Olimpiady wspaniałych osiągnięć sportowych. Dziękujemy nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie dzieci do sportowej rywalizacji.

Lekcja angielskiego

31 października, w ramach zapoznawania uczniów z kulturą krajów anglojęzycznych, klasa 5a miała okazję połączyć naukę języka angielskiego z rozrywką i spróbować na czym polega zabawa w escape room. Pani Lepoń przedstawiła uczniom Halloween’owy scenariusz, a Ci z chęcią zabrali się do pracy. Klasa została podzielona na cztery grupy, które musiały ze sobą współpracować tak, aby rozwiązać wszystkie zagadki i uzyskać cyfry kodu do kłódki. Następnie dwie z grup, przy pomocy swojej wiedzy oraz dostępnych w sali słowników, łączyły angielskie wyrazy z ich polskimi odpowiednikami. Po odszyfrowaniu hasła uzyskały pierwszą z potrzebnych cyfr. Kolejne zadanie polegało na zeskanowaniu kodu QR oraz obejrzeniu krótkiego filmiku w języku angielskim. Następnie uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania z nim związane. Uczestnicy z tym zadaniem poradzili sobie bardzo dobrze i uzyskali kolejną cyfrę do kodu. W tym samym czasie dwie pozostały grupy próbowały rozwiązać dwie inne zagadki. Ich zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytanie kto jest mordercą, poprzez analizowanie alibi podejrzanych. Przy minimalnej pomocy p.Skop dwójka przestępców została szybko wskazana i ostatnia cyfra potrzebna do kodu została odgadnięta. Pozostało już tylko rozwiązać ostatnie zadanie, by dowiedzieć się gdzie czeka nagroda. Nie stanowiło to żadnego problemu dla zdolnych detektywów. Chwilę później pozowali do zdjęcia z lampionem Jack-o-lantern wypełnionym słodyczami, którymi z radością podzielili się między sobą w poczuciu osiągniętego sukcesu.

Sukcesy pływaków w Międzyszkolnej Lidze Pływackiej

W piątek 25.10.2019 w Katowicach odbyła się I runda Międzyszkolnej Ligi Pływackiej. Zuzanna Brzezina wywalczyła dwa pierwsze miejsca – stylem dowolnym oraz grzbietowym na dystansie 25 m. Paweł Gonscz zajął 3 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym. Naszych zawodników przygotował Sebastian Wala.

Poznajemy las jesienią

W czwartek 24 października klasa 2 b i 2 d były na wycieczce w Leśnej Sali Edukacyjnej w Nadleśnictwie Katowice.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Leśnej Sali, gdzie zgromadzone były naturalnej wielkości okazy zwierząt, ptaków i drzew. Mieliśmy okazję wielozmysłowo poznać mieszkańców lasu od tych najmniejszych po duże ich okazy. Usłyszeliśmy głos borsuka, jelenia czy bociana. Dotykaliśmy futra dzika, wilka, lisa, tchórza i innych zwierząt futerkowych.
W ramach doradztwa zawodowego poznaliśmy pracę leśnika. Pan Janek opowiadał nam o swoich zawodowych przyjemnościach i obowiązkach. O zagrożeniach, z którymi spotyka się w swojej pracy.
Wędrując kolejną ścieżką edukacyjną poznaliśmy różne rodzaje uli, pokazową rodzinę pszczół oraz ich zwyczaje panujące w ulu.
Po dużej dawce nowych doświadczeń i wiadomości, trochę zmęczeni zasiedliśmy do grillowanych kiełbasek. Po posiłku przeszliśmy jeszcze jedną edukacyjną ścieżką po lesie. Tutaj na żywo podziwialiśmy piękno jesiennego krajobrazu i cudne kolory liści. Oglądając tablice dydaktyczne poznaliśmy warstwy lasu oraz rozpoznawaliśmy zwierzęta i ptaki występujące w naszych lasach.
Pogodę mieliśmy wymarzoną, świeciło pięknie słońce, które pozwoliło nam zobaczyć prawdziwą złotą, polską jesień.
Wycieczkę uważamy za udaną i czekamy na następną. Uczniowie klasy 2 b i 2 d .

Pasowanie na ucznia

22 października do grona społeczności uczniowskiej zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. W tym oto dniu w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość Pasowania na ucznia. Uczniów przywitała Pani Dyrektor Anna Truty oraz zaproszeni goście: Pani Burmistrz Miasta Lędziny Krystyna Wróbel i Pani Wioletta Koper-Staszowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Przedstawienie dla pierwszaków przygotowali uczniowie klas drugich pod opieką swoich wychowawców. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły oraz złożenie przysięgi, której uczniowie byli pasowani specjalnym ołówkiem na ucznia.

Na zakończenie Pani Burmistrz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta i pracownikami Urzędu wręczyli uczniom pluszaki, które wszystkim dzieciom bardzo się podobały.

Code Week 2019 – Europejski Tydzień Kodowania

code-week-2019
W dniach od 7 do 18 października bieżącego roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji CodeWeek. Jest to inicjatywa społeczna, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie wydarzeń związanych z programowaniem. Jej głównym założeniem jest poszerzenie kompetencji uczniów z obszaru kodowania i programowania osób w różnym wieku.
Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić kompetencje społeczne.
Nauczyciele różnych przedmiotów przygotowali na swoich lekcjach elementy kodowania i programowania. Były gry planszowe, turnieje gier czy projekty własnych gier planszowych. Młodsi uczniowie programowali robota DOC czy Ozobota, kodowali na macie edukacyjnej, uczyli się tabliczki mnożenia na planszy do kodowania, pracowali z dyktandami graficznymi. Na zajęciach z informatyki było programowanie w języku Logo, Scratch czy Baltie. Odbyły się zajęcia z czytania mapy, kodowania drogi oraz kryptologia na lekcji j. niemieckiego. Podczas zajęć z religii uczniowie mogli korzystać z gier biblijnych – Memory i Dobble, zaś na j. angielskim również wszechobecne było kodowanie.
W starszych klasach nie zabrakło też zajęć z wychowawcą, na których rozmowy i pogadanki dotyczyły pozytywnego i negatywnego wpływu komputerów i telefonów na nasze życie.
W sumie całą akcję można zaliczyć do bardzo udanych, a uczniowie nie mogą już doczekać się następnych edycji.

Zajęcia z dietetykiem

W dniu 18.10.2019 r. uczniowie klas 4 uczestniczyli w zajęciach z dietetykiem. Pani Ewa Gonia opowiedziała dzieciom o zasadach zdrowego stylu życia: dieta i aktywność fizyczna. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania gościa.

Organizatorkami akcji były: p. Dorota Malinowska, Alina Bielec i Agnieszka Czernielewska.

Tydzień Papieski

Pragnąc uczcić Św. Jana Pawła II w naszej szkole w dniach 14.10 -18.10. 2016r. odbył się Tydzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”, zorganizowany przez s. Anetę , p. Jadwigę Pytel, p. Dominikę Judę i bibliotekarzy.

W związku z tym zostały przygotowane: wystawa okolicznościowa, gazetki, lekcje w bibliotece poświęcone życiu i posłudze Papieża – Polaka. Ponadto społeczność szkolna miała okazję do tego, aby rozsmakowywać się w pysznych „kremówkach papieskich”.

Wycieczka klas 4

W dniu 17.10. 2019 uczniowie klas 4 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integracyjną do Go Kina w Mysłowicach na bajkę pt. „Angry Birds 2”. Po filmie na pociechy czekała niespodzianka w restauracji McDonald w postaci posiłku i deseru. Sponsorowi serdecznie dziękujemy.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 15.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani vice-dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.
Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 8 pod czujnym okiem nauczycieli języków obcych oraz chórek z klas 6 i 7 przygotowany przez nauczyciela muzyki. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli, wychowawców oraz dyrekcji. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy wszystkich pracowników naszej placówki. Każdy z nich otrzymał również słodki poczęstunek przygotowany przez uczennice klas 8.