Klasowy konkurs czytelniczy

19 lutego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania wybranych rozdziałów lektury R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Konkurs przeprowadzony został w ramach realizacji II modułu ogólnopolskiego projektu Czytam z klasą. Zwierzęce lekturki spod chmurki. W konkursie brało udział 13 chętnych uczniów z klasy 2 b. Ocenie podlegało tempo czytania, wyrazistość mowy, poprawność artykulacji i uwzględnianie znaków przestankowych oraz brak pomyłek w czytanym tekście. Wszyscy uczestnicy bardzo ładnie się zaprezentowali. Jednak jury w osobach P. Moniki Kraczli – wychowawczyni klasy 2 a i Beaty Kusak- wychowawczyni klasy 2 b wyłoniło trzech laureatów. Najlepiej czytali Zuzanna Gałązka, Filip Bełkowski oraz Karolina Marek. Zwycięzcom gratulujemy. A wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dzień Misia 2019

25 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas słodkiego poczęstunku w szkolnej bibliotece.
Organizatorzy: Elżbieta Ostrowska i Sylwia Antolak

Tydzień Papieski

Pragnąc uczcić Św. Jana Pawła II w naszej szkole w dniach 14.10 -18.10. 2016r. odbył się Tydzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”, zorganizowany przez s. Anetę , p. Jadwigę Pytel, p. Dominikę Judę i bibliotekarzy.

W związku z tym zostały przygotowane: wystawa okolicznościowa, gazetki, lekcje w bibliotece poświęcone życiu i posłudze Papieża – Polaka. Ponadto społeczność szkolna miała okazję do tego, aby rozsmakowywać się w pysznych „kremówkach papieskich”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Jednym z zadań biblioteki szkolnej jest upowszechnianie głośnego czytania oraz zwrócenie uwagi na rolę, jaką ono odgrywa w rozwoju człowieka. Czytanie, szczególnie głośne, rozwija bowiem wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, ale i jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

W ramach promocji czytelnictwa, dołączyliśmy do akcji pod hasłem „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Tegoroczne obchody przypadły na dzień 30.09.2019r. W tym dniu każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę szkolną miał za zadanie przeczytać na głos fragment wybranej książki pozostałym obecnym w bibliotece. Akcja objęła również nauczycieli, którzy czytali podopiecznym podczas zajęć. Zaproszeni do biblioteki uczniowie klas VI mieli również okazję sprawdzić znajomość gwary śląskiej podczas czytania humorystycznego wiersza Marka Szołtyska „ABECADŁO”, który dostarczył im wielu emocji. W związku z faktem, iż akcja przypadała w dniu święta wszystkich chłopców, czytelnicy wysłuchali również wiersza Wisławy Szymborskiej „Konkurs Piękności Męskiej” w wykonaniu nauczycieli bibliotekarzy. Uczniowie wyszli z zajęć bardzo zadowoleni i miejmy nadzieję zmotywowani do regularnego sięgania po lekturę.

Mimo, iż w dzisiejszych czasach trudno przebić się z klasyczną książką, to nie można z niej rezygnować. Zapraszamy więc do naszej biblioteki i wspólnego, głośnego czytania.

IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

W konkursie Wielka Liga Czytelników wzięło udział 18 uczniów z naszej szkoły: 10 z klas 1-4 oraz 8 uczniów z klas 5-8.
W pierwszym szkolnym etapie uczniowie mieli za zadanie uzyskać 6 sprawności czytelniczych, czyli przeczytać 6 wybranych z listy książek i rozwiązać testy.

W pierwszej grupie wiekowej wszystkie 6 sprawności uzyskali uczniowie:
Emilka Arndt (kl.2a), Emilka Długajczyk (kl.2c), Ania Kaczmarczyk (kl.2c), Adrianna Kajzar (kl.4d), Paweł Kupczyk (kl.4b), Aleksandra Sroczyńska (kl.4f), Krzysiu Walasek (kl.2c), Julia Wyrwoł (kl.4d).
4 sprawności uzyskały: Karolina Ingram (kl.1b), Małgorzata Gańcorz.

W drugiej grupie wiekowej wszystkie sprawności uzyskali: Paulina Borys
(kl. 8a), Karolina Chrupała (kl.5c), Maja Kalinowska (kl. 8d), Beata Niesyto (kl.8d), Patrycja Zaisz (kl.6c).
4 sprawności uzyskali: Kamila Gajer (kl.6c), Anna Rembiasz kl.(kl.8d) i 3 sprawności uzyskał Kacper Mondry (kl.6a).

Uczniowie, którzy uzyskali 6 sprawności wzięli udział w etapie kwalifikacyjnym do konkursu powiatowego, który odbył się 28 lutego tego roku.
Testy kwalifikacyjne prawidłowo rozwiązali uczniowie:
Emilka Arndt (kl.2a), Ania Kaczmarczyk (kl.2c), Adrianna Kajzar (kl.4d), Paweł Kupczyk (kl.4b), Aleksandra Sroczyńska (kl.4f), Julia Wyrwoł (kl.4d). Paulina Borys (kl. 8a), Patrycja Zaisz (kl.6c), jednak do etapu powiatowego mogła jechać tylko jedna trzyosobowa drużyna z klas 1-4 i jedna z klas 5-8.

28 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Bojszowach trzyosobowa drużyna z klas 1-4 w składzie: Anna Kaczmarczyk, Adrianna Kajzar i Julia Wyrwoł oraz dwuosobowa drużyna z klas 5-8: Paulina Borys i Patrycja Zaisz, reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu.

Uczennice ANNA KACZMARCZYK, ADRIANNA KAJZAR I JULIA WYRWOŁ wywalczyły MISTRZOSTWO POWIATU BIERUŃSKO – LĘDZIŃSKIEGO.

28 marca zwycięska drużyna wzięła udział w Półfinałowym wojewódzkim konkursie, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach, gdzie drużyna z naszej szkoły zajęła 7 miejsce na 35 drużyn biorących udział w konkursie.
Serdecznie im gratulujemy.

Myślę że w przyszłym roku także weźmiemy udział w tej wspaniałej imprezie czytelniczej.

Szkolny koordynator konkursu Lucyna Matyja

Spotkanie z panią Gabrielą Kotas

28 listopada 2018 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panią Gabrielą Kotas. W spotkaniu brali udział uczniowie klas pierwszych. W związku z Dniem Pluszowego Misia, pani Gabrysia przeczytała opowiadanie o misiach ze swojej książeczki zatytułowanej „Misie Gabrysie” oraz zrobiła przedstawienie ze swoimi własnoręcznie wykonanymi szydełkowymi misiami.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Dnia Pluszowego Misia gościliśmy w bibliotece 5 grup przedszkolaków, które odwiedziły nas ze swoimi ulubionymi misiami. Z tej okazji dzieci wysłuchały wierszy Misia Marcysia o dobrym zachowaniu oraz przygotowano dla nich wystawę książek o misiach.

Ruszyły zapisy do IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”

Etap pierwszy – szkolno-biblioteczny – trwa od 6 listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

  • Uczniowie zdobywają 6 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu (z pomocą rodzin) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur.
  • Uczniowie, którzy zdobyli komplet sprawności przystępują do testu kwalifikacyjnego pisanego w szkole lub bibliotece.
  • Maksymalnie 3 najlepszych uczniów w każdej kategorii (klasy 1-4 i 5-8) awansuje do kolejnego etapu.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2018

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony był pod hasłem ,,Książka to przyszłość” , biblioteka szkolna zorganizowała następujące imprezy:

  • Wystawę Kronik Szkolnych
  • Konkurs plastyczny ,,Zakładka do książki”
  • Grę terenową ,,Zaginione tytuły”
  • Zajęcia edukacyjne dla klas drugich
  • tydzień papieski
  • gry i zabawy czytelnicze.

W konkursie ,,Zakładka do książki” wzięło udział 56 uczniów. Spośród prac wybrano 32, które zostały nagrodzone. Podajemy listę dzieci nagrodzonych w konkursie:

Julia Drabek 2b, Paulina Wiśniowska 1c, Hanna Pieczka 1d, Emilia Mietła 1b, Julia Wyrwoł 4d, Justyna Ostrowska 1d, Wojciech Chrupała, Emilia Arndt 2a, Zuzanna Gałązka 1b, Karol Borys 1c, Wiktor Głąb 1d, Zosia Kluska 2a, Martyna Kluska 2a, Hania Kluska 2a, Leon Skoric 1c, Milena Gańcorz 1c, Zosia Figiel 1c, Igor Misik 1d, Oliwia Rodzoń, Ania Kaczmarczyk 2c, Julia Długajczyk 1d, Emilia Mrozik 1c, Kołodziejska Oliwia 6b, Patrycja Musioł 1c, Igor Kurek 1c, Lena Mrozik 1c, Zuzia Wojciechowska 2b, Kacper Wojciechowski 1c, Liliana Procz 2d, Paulina Piwko 8b, Karolina Marek 1b, Roksana Morkisz 2d.

W zabawie ,,Gra terenowa” wzięło udział 76 uczniów, którzy odnaleźli zaginione tytuły książek. Spośród nich na apelu podsumowującym zostanie wylosowanych pięciu zwycięzców.

Słodkie upominki ufundował Komitet Rodzicielski.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – najmłodsi słuchają

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, uczniowie klas 5d, 6b i 8 d po kierunkiem pani Lucyny, przygotowali dla przedszkolaków teksty z książeczki ,,Gang Słodziaków”. Czytali je dzieciom z podziałem na role. Następnie były zabawy ruchowe z maskotkami słodziakami oraz śpiewanie piosenek. Widać było, że wszyscy się dobrze bawili!

Warsztaty plastyczno-techniczne w bibliotece szkolnej

Tydzień przed Dniem Matki w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty, na których uczniowie własnoręcznie robili prezent y dla swojej mamy. Były to serca, podkładki pod filiżanki, motylki oraz kwiatki wykonane z papierowej wikliny.

Spotkania z ciekawymi ludźmi z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza

8, 9 i 10 maja młodzież i dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniach zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lędzinach.
Uczniowie z klas VI i VII mieli okazję poznać i porozmawiać z podróżniczką panią Marzeną Filipczak, kobietą, która samotnie przemierzyła wiele krajów takich jak Iran, Irak, Indie, Boliwia, Afganistan, Pakistan i wiele innych. Jej podróże trwały niekiedy 2,3 miesiące, więc pani Marzena miała okazję dobrze poznać kraje i ludzi o różnych kulturach i zwyczajach. Powiedziała, że zna dwa języki: język angielski i język hiszpański i podróżuje autostopem lub lokalną komunikacją.

Marzena Filipczak wydała kilka książek:

Uczniowie klas III i IV wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Beręsewiczem – pisarzem, poetą, tłumaczem, leksykografem. Pisze on powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Napisał między innymi:

W trzecim spotkaniu uczestniczyły dzieci z najmłodszych klas. Tym razem reporterka, tłumaczka i pisarka pani Jolanta Reisch-Klose prezentowała swoją twórczość. Opowiadała jak powstają jej książki i dlaczego warto czytać.


Konkurs czytelniczy dla fanów ,,Magicznego drzewa”

23 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy na podstawie bardzo lubianej serii książek Andrzeja Maleszki – ,,Magiczne drzewo”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.

I miejsce zajął Szymon Dudek z klasy 6c
II miejsce zajęli: Paweł Kowalski z klasy 3d i Patrycja Zaisz z klasy 5a, Rafał Jastrzębski z klasy 7b
III miejsce zajęli: Wiktoria Pisarzowska z klasy 3d, Julia Wyrwoł z klasy 3d, Kinga Freitag z klasy 7d.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Konkurs „Łapy, pióra i rymów cała fura”

W połowie lutego rozstrzygnięto konkurs plastyczno–literacko–recytatorski „Łapy, pióra i rymów cała fura”. Brali w nim udział uczniowie klas I – VII. Zadaniami dzieci biorących udział w konkursach były: narysowanie zwierzęcia, które występuje w ulubionej książce lub napisanie wiersza albo opowiadania o dowolnym zwierzątku. Osoby, biorące udział w zmaganiach recytatorskich, miały zadeklamować wiersz w którym występuje jakiś czworonóg. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, którymi okazali się:

w konkursie recytatorskim:

  • I miejsce Michalina Simon, kl.4 D,
  • II miejsce Julia Drabek, kl. 1 B,
  • III miejsce Natalia Kowalska, kl. 4 D oraz Iga Ziegert, kl.4 A.
  • Wyróżnienia – Julia Wyrwoł, kl. 3 D, Nikodem Wojciech, kl. 4 B

w konkursie literackim:

  • I miejsce Natalia Kowalska, kl. 4 D,
  • II miejsce Karolina Kosek, kl. 3 C,
  • III miejsce Julia Wyrwoł, kl. 3 B
  • Wyróżnienia Julia Nowok, kl. 6 C, Jakub Meller, kl. 4 C

w konkursie plastycznym – kategoria klasy młodsze:

  • miejsce I Anna Kaczmarczyk , kl. 1 C,
  • miejsce II Sonia Majer, kl. 1 B,
  • miejsce III, Julia Drabek, kl. 1 B
  • Wyróżnienia – Martyna Kluska, Hanna Kluska, Zofia Kluska, Emilia Arnt, kl. 1 A, Dominik Górny, kl. 1 C

w konkursie plastycznym – kategoria klasy starsze:

  • miejsce I Paulina Piwko, klasa 7 B,
  • miejsce II Klaudia Zok, klasa 3 F,
  • miejsce III Dominika Oberska, klasa 4 C
  • Wyróżnienia – Amelia Gluch, klasa 4 E, Weronika Kusber, klasa 6 B

Dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Uroczystość miała miejsce 24 i 27 listopada. Z okazji urodzin pluszowego misia panie bibliotekarki przygotowały: wystawę książek, kolorowanki oraz zajęcia plastyczne, których bohaterami były misie.

Uczniowie klas pierwszych oraz dzieci z Przedszkola nr 1 brały udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Na początku pani bibliotekarka przedstawiła historię pluszowego misia, potem książki, których bohaterem jest miś. Uczennice z klasy 5b przeczytały z podziałem na role fragment książki Janosza ,,Panama” oraz przeprowadziły konkurs z nagrodami. Dzieci śpiewały piosenkę ,,Jadą, jadą misie”.

Październik – miesiąc bibliotek szkolnych

Od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach tego święta, w naszej szkolnej bibliotece zostały zorganizowane następujące imprezy:

  • zajęcia artystyczne „Kolorowe sowy z recyklingu;
  • konkurs recytatorski „Mój ulubiony wiersz”;
  • Wystawa Jan Paweł II;
  • Wystawa „Kroniki Szkolne;
  • relaksujące kolorowanie na każdej przerwie „Sowokoloromania”;
  • spotkanie autorskie z panią Gabrielą Kotas pt „Lekcje przyjaźni”.

Przedstawiamy naszą fotogalerię: