Zabawy
Zręcznościowa gra z kartonu
Potrzebne:
- górna część pudełka
- zielony i biały karton
- 2 gumki recepturki
- nożyczki
- klej
- nakrętki lub pompony
1. Zielony karton przytnij tak, aby pasował do pudełka.
2. Możesz dorysować elementy boiska białą farbą czy kredką.
3.Z białego kartonu wytnij pasek o szerokości równej wysokości pudełka, ale od niego dłuższy.
4.Na środku wytnij dziurę odrobinę większą od nakrętki.
5.Przyklej pasek na środku pudełka tak jak widzisz to na zdjęciach.
6.W bokach pudełka zrób nożyczkami dziurki i przełóż przez nie końce rozciętych gumek recepturek. Aby się nie wysuwały, polecam Ci zawiązać je na przykład na guzikach.
Boisko gotowe!
ZASADY GRY: Każdy z graczy otrzymuje tyle samo nakrętek. Jego zadanie polega na strzelaniu gumką w nakrętkę tak, aby przez dziurę wpadła na pole przeciwnika. Wygrywa ten, na którego polu jest mniej nakrętek, nieistotne czy swoich czy też przeciwnika.
Źródło:mamawdomu.pl
Pudełkowy ekologiczny teatrzyk
Potrzebne materiały:
- Pudełko np. po butach
- nożyczki
- 2 kawałki materiału
- farby
- pojemnik na wodę
- pędzle
- klej magic lub taśma klejąca
- ołówek
- patyczki po lodach
- kolorowy papier
Sposób wykonania:
1. Na początku należy wyciąć prostokątny otwór w dnie pudełka po butach przy pomocy osoby dorosłej.
2. Malujemy pudełko dowolnym kolorem farby i ozdabiamy kolorowym papierem.
3. Po obu stronach otworu przyklejamy kawałki tkaniny, żeby teatrzyk miał kurtynę. Musimy pamiętać, żeby przykleić je od środka, a nie na zewnątrz pudełka.
4. Na grubszym papierze rysujemy np. wymyślone postacie, zwierzęta które wystąpią w teatrzyku np. leśny skrzat, wiewiórka itp.
Naklejamy je na patyczki po lodach.
Zdrowe drzewo – chore drzewo” – pantomima
Kiedy rodzic wypowie hasło „Zdrowe drzewo” – dzieci wymachują rękoma nad głowami, w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu. Na hasło „Chore drzewo” – dzieci nachylają się i opuszczają bezwładnie ręce do przodu.
Gra DZIEŃ ZIEMI
1. Rzuć dwoma kostkami, dodaj liczbę oczek i wylosuj rysunek. Ułóż z nim zdanie, związane z ochroną środowiska.
2. Wylosuj 8 rysunków, nazwij je i ułóż w kolejności alfabetycznej.
Źródło: specjalni.pl
Puzzle online
Źródło: puzzlefactory.pl
GRA W KOŚCI O BIEDRONKĘ
- kostka do gry
- kartka
- ołówek
Najlepiej, jakby w grze uczestniczyło 6 osób. Jeśli nie ma takiej możliwości, grę można zmodyfikować*.
Każdy z graczy, wybiera cyfrę od 1-6. Jeśli ktoś wyrzuci np. 3, ten z Was, który wybrał sobie tę cyfrę, może na swojej kartce narysować jedną część biedronki.
Biedronka składa się z 15 części: najpierw malujemy korpus, potem głowę i sześć nóżek. Później rysujemy jeszcze linię środkową, od góry do dołu ciała, aby biedronka miała dwa skrzydełka. Na każdym z nich muszą pojawić się po 3 kropki. Wtedy biedronka jest gotowa. Kto pierwszy narysuje całą biedronkę – wygrywa!
*Jeśli bawi się mniej niż 6 osób, wtedy nie wszystkich cyfr używamy do gry. Jeśli wypadnie ilość oczek, której nikt nie wybrał, rzucający przekazuje po prostu kostkę dalej, a nikt nie dorysowuje części swojej biedronce.
Źródło: Książka „100 lat, 100 lat i inne miłe okazje”
Gry i zabawy Wielkanocne
Zachęcamy do wykorzystania czasu przedświątecznego w domu na przeróżne zabawy Wielkanocne z rodziną.
Poniżej kilka propozycji, niektóre z nich są zaczerpnięte z kultury krajów anglojęzycznych, a niektóre to modyfikacja znanych nam wcześniej zabaw.
Pierwsza propozycja to EGG HUNT czyli polowanie na jajka. Gra polega na odnajdywaniu (ukrytych wcześniej przez rodziców) czekoladowych jajek lub innych łakoci. W zależności od możliwości chowamy je w ogrodzie, w domu lub mieszkaniu. Można też dzieciom przygotować jakiś liścik z podpowiedziami, aby było łatwiej. Zazwyczaj takie poszukiwania odbywają się w poranek niedzieli Wielkanocnej.
Druga z gier, która może być nieco trudniejsza do zrobienia w aktualnych warunkach, to EGG ROLLING czyli toczenie jajek. Zazwyczaj toczy się je z górki, ale można dostosować miejsce toczenia do możliwości. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostanie niepotłuczone. Zabawę można nieco zmodyfikować tworząc na dywanie koło, w którym układamy w różnych miejscach słodycze. Każde dziecko turla jajko po dywanie tak, żeby wtoczyło się do koła. W nagrodę bierze słodycz, najbliżej której zatrzyma się jajko.
Kolejna opcja to EGG JARPING/EGG TAPPING czyli tłuczenie skorupek. Dwie osoby toczą „walkę” na wytrzymałość skorupek ugotowanych wcześniej jajek. Wygrywa ten, którego jajko pozostanie nienaruszona.
Dla dzieci, które mają niespożyte pokłady energii nada się również EASTER BUNNY RACE – czyli wyścig króliczków. Zabawa polega na „dokicaniu” do mety jak najszybciej. Można wcześniej zaproponować dzieciom wykonanie dla siebie króliczych uszek, by bardziej wczuły się w rolę.
Następna propozycja do wyścig z jajkiem na łyżce. Wyznaczamy linię startu i mety, dzieci otrzymują łyżkę, na której znajduje się jajko (by uniknąć bałaganu najlepiej, by było ugotowane). Wyścig wygrywa ten, który dotrze do mety najszybciej z nienaruszonym jajkiem znajdującym się na łyżce. Można również rzucać o siebie pisanki. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden kork. Zabaw kończy się, kiedy jajko spadnie na ziemię. Jednak ta propozycja raczej sprawdzi się jako zabawa w ogrodzie.
Jeśli w domu są dostępne nasiona rzeżucha możemy do oczyszczonej skorupki po jajku włożyć odrobinę waty i nasiona rzeżuchy. Skorupkę można dowolnie ozdobić, narysować jej oczy, buzię, śmieszne miny. Takie skorupki z rosnącą w środku rzeżuchą mogą być oryginalną ozdobą Wielkanocnego stołu.
Polecam też znane wszystkim gry typu kalambury, dopasowywanie rymów do podanego wyrazu lub tak zwany „snake”, czyli łańcuch wyrazów. Pierwsza osoba podaje słowo związane z Wielkanocą, a następna musi powiedzieć wyraz zaczynający się na ostatnią literę podanego wcześniej wyrazu. Można ustalić sobie limit czasu, tematykę wyrazów i modyfikować według potrzeb.
Życzymy udanej zabawy!
Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Pomysły i inspiracje zaczerpnięte ze stron:
https://tylkodlamam.pl/proste-zabawy-wielkanocne/
https://fashionvoyager.pl/jak-wyglada-wielkanoc-w-wielkiej-brytanii/
Zabawa ruchowa – ŁAPKI
Szablony do druku
Gniotki
Źródło: generatorsukcesu.pl
Języki obce
Nasza dzisiejsza propozycja związana jest zarówno z czytaniem książek jak i rozwijaniem umiejętności językowych. Polecamy stronę https://digitallibrary.io/en, na której można znaleźć książki dla dzieci w różnych językach (m.in. angielski, francuski, hiszpański, portugalski) oraz poziomach. Nie trzeba się logować i korzystanie ze strony jest zupełnie bezpłatne. W lewym górnym rogu możemy wybrać język, w którym chcemy czytać (book language) oraz poziom (categories).
Książki można czytać zarówno online jak i offline (obok tytułu książki znajduje się opcja „save offline) lub pobrać na swój komputer za pomocą przycisku „download”.
Książki w języku obcych są nieco trudniejsze do znalezienia w typowej bibliotece, także serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej wspaniałej możliwości.
Teatr
TEATR ONLINE „Zając Chwalipięta”
Zachęcamy, by dzieci wolny czas wykorzystały na obcowanie ze sztuką. Proponujemy skorzystanie z oferty kutnowskiego Teatru PUSZEK i obejrzenie spektaklu online „Zając Chwalipięta”. Teatrzyk powstał na podstawie bajki S.Smienkova.
Retransmisja przedstawienia odbędzie się w czwartek 26.03.2020 o godzinie 18:05. Można ją zobaczyć na stronie https://kdk.net.pl/event/online-zajac-chwalipieta/ lub https://www.facebook.com/KutnowskiDomKultury/
W oczekiwaniu na „Zająca” można zobaczyć:
Pchła Szachrajka
FB https://www.facebook.com/watch/?v=850357205437887
Lis Przechera
FB https://www.facebook.com/watch/?v=2811440715604215
Król Bul
FB https://www.facebook.com/watch/?v=207629677170810
Miłego oglądania!
Audiobooki
Jak Wojtek został strażakiem – Audiobook
Audiobook – Baśnie Polskie – Przerwany hejnał
Czyta: Monika Chudziak
Audiobook – Baśnie Polskie – Smok Wawelski
Czyta: Daga Gregorowicz
Audiobook – Baśnie Polskie – Legenda o Poznańskich Koziołkach
Czyta: Paweł Wódczyński
Audiobook – Baśnie Polskie – Bazyliszek
Czyta: Dawid Kobiela
Audiobook – Baśnie Polskie – Gniazdo Białego Orła
Czyta: Paweł Wódczyński
W. Bruce Cameron „Był sobie pies 2”
Holly Webb „Fred się zgubił!
Holly Webb „Łezka, przerażona kotka”
David Williams „Mały miliarder”
W. Bruce Cameron – Był sobie pies
Muzyka
Koncert z okazji Dnia Matki
Film z koncertem rozpoczyna się krótkim wywiadem z panem Robertem Janowskim, znakomitym polskim wokalistą.
Mama Ma Bar – piosenka dla dzieci
Moja mama – piosenka dla dzieci
Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!- piosenka dla dzieci
KOCHAM CIĘ TI AMO JE T’AIME! – piosenka dla dzieci
Kochana Mamo – piosenka na Dzień Mamy
Jesteś mamo skarbem mym – piosenka dla dzieci
Życzenia dla Mamy – piosenka dla dzieci
Mama w kuchni – piosenka dla dzieci
Majka Jeżowska – A ja wolę moją mamę
„Mała książka – wielki człowiek” Mietek Szcześniak
Piosenka „Bajeczki”
Piosenka o czytaniu książki
Mole książkowe – przeboje Kulfona i Moniki
Kolorowa książka – piosenka dla dzieci
Zapraszamy do zapoznania się z historią Święta Polskiej Muzyki i Plastyki i tego jak ten dzień obchodzi Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Muzyki
www.sckm.krakow.pl/swieto-polskiej-muzyki-i-plastyki
CHODŹ POMALUJ MÓJ ŚWIAT
Instrumenty muzyczne
Wpisując się w temat MAJ PEŁEN MUZYKI chciałbym serdecznie zainteresować i zaprosić wszystkich do udziału w wydarzeniu muzyczno-filmowym, które odbywa się w Krakowie. Jest to FMF (Festiwal Muzyki Filmowej) w Krakowie. Co prawda festiwal odbywa się pod koniec maja, ale teraz można na spokojnie zainteresować się tym tematem i przygotować do nadchodzących wydarzeń i koncertów związanych z festiwalem.
Zapraszam do zobaczenia fragmentu koncertu z roku 2017.
DJ Miki – Motyle – piosenka dla dzieci
Kolorowym Być Motylem – piosenka dla dzieci
Przyjaciel motyl – piosenka dla dzieci
Dźwięki i odgłosy – instrumenty muzyczne
W materiale dźwięki następujących instrumentów muzycznych: gitara, harfa, marakasy, tamburyn, kastaniety, klarnet, janczary, kontrabas, saksofon, skrzypce, flet, bębenek, gitara elektryczna, wiolonczela, puzon, mandolina i keyboard.
Trzech muzyków z kontrabasem – piosenka dla dzieci
Instrumenty muzyczne (perkusyjne, dęte, strunowe)
Film przedstawia instrumenty muzyczne oraz ich podział. Dowiecie się również co to jest filharmonia.
Interpretacja plastyczna utworów muzyki klasycznej
Wykonaj dowolną techniką pracę plastyczną inspirowaną następującymi utworami muzyki klasycznej. Wyślij zdjęcia prac na e-mail podany rodzicom przez panią Joannę Wójcik.
Wiosna w muzyce klasycznej.
PIEŚŃ WIOSENNA
WEŁTAWA ( utwór inspirowany rzeką przepływającą przez Czechy )
WIOSNA
PORANEK
Strażackie orkiestry dęte
Hymn Związku Ochotniczej Straży Pożarnej
instrumentalnie
oraz chóralnie
STRAŻACY BOHATERZY – piosenka dla dzieci
Pali się! – piosenka dla dzieci
KARAOKE – Pali się! (WERSJA WOKALNA)
Jedzie Straż Pożarna – piosenka dla dzieci
Strażak – piosenka dla dzieci
Strażak Tomek – piosenka dla dzieci
ZoZi – Świat w naszych rękach (ekologiczna piosenka dla dzieci)
Śpiewające Brzdące – Nasza planeta
Jak zbudować bębenek?
Jak brzmią dawne instrumenty?
Nietuzinkowe instrumenty poważnie i mniej poważnie
Zabawy z kubeczkami dla całej rodziny
OPOWIEŚCI O WIOŚNIE
Plastyka
Świecznik – prezent dla mamy
Do wykonania świecznika potrzebujemy:
• Płytę CD
• Klej Magic
• Brokat w żelu
• Świeczkę Tealight
• Serwetka np. z motywem kwiatowym
• Plastelina
Sposób wykonania:
1. Na odwrotnej stronie serwetki przykładamy płytę CD i odrysowujemy koło.
2. Wycinamy i przyklejamy je na błyszczącej stronie płyty.
3. Na środku płyty CD mocujemy świeczkę Tealight i przyklejamy ją klejem lub plasteliną.
4. Płytę możemy ozdobić brokatem w żelu.
Kartka dla mamy – zrób to sam
Kartka motyl
Kartka bukiet kwiatów
Kartka z sercem
Kartka typu pop-up
27 POMYSŁY NA UROCZE KARTKI NA DZIEŃ MATKI
31 PIĘKNYCH PREZENTÓW NA DZIEŃ MATKI
Czas by twoja Mama poczuła się wyjątkowa i kochana. Najlepszym sposobem okazania jej tego będzie samodzielne wykonanie prezentu dla niej. Pokażemy ci jak zrobić dla Mamy rzeczy, które szczerze ją wzruszą. Nasz pierwszy pomysł to jedyna w swoim rodzaju różowa, ręcznie robiona kartka. Najbardziej istotne jest w niej to, że nadasz jej kształt własnymi rękami. Pokażemy ci również urocze trójwymiarowe dekoracje, idealne na przyjęcie z okazji Dnia Matki! Jeśli szukasz innych pomysłów na dekoracje, na pewno musisz obejrzeć nasz filmik do końca. Pokażemy ci bowiem jak zrobić róże pływające na wodzie oraz urocze kwiaty z czekoladową niespodzianką w środku. Zadbaj, by twoja Mama poczuła się dziś bardzo szczególnie! Wybierz swoje ulubione projekty.
Jak zrobić zakładkę do książki z papieru? – zakładka do książki wykonana z czterech pasków papieru.
Praca plastyczna moi ulubieni bohaterowie książkowi z baśni pt. „Czerwony Kapturek”
Potrzebne materiały:
• Rolka po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym
• Mazaki lub kredki
• Kreatywny drucik lub bibuła
• Patyczek do szaszłyków
• Klej Magic albo taśma klejąca
• Nożyczki
• Kolorowa kartka
Sposób wykonania:
1. Górną połowę rolki obklejamy jasną kolorową kartką.
2. Rysujemy na niej oczy, nos, usta.
3. Z kreatywnego drucika koloru czerwonego formujemy ręce, kaptur i przyklejamy je do rolki.
4. Z czerwonej bibuły wycinamy sukienkę i przyklejamy ją na dolną część rolki.
5. Z kolorowego papieru wycinamy koszyk. Mocujemy go do ręki.
6. Na koniec patyczek od szaszłyków przyklejamy wewnątrz rolki.
Tak wyglądają pozostałe postacie z baśni pt. „Czerwony Kapturek”.
„Części ciała” – książka obrazkowa dla dzieci
Potrzebne materiały:
• Kolorowy lub biały papier
• Nożyczki
• Zszywacz
• Mazaki
• Kolorowe gazety
• Klej
Sposób wykonania:
1. Kolorową kartkę papieru oraz dwie białe przecinamy na pół.
2. Składamy, a następnie łączymy zszywaczem, żeby uzyskać książeczkę.
3. Z gazety wycinamy obrazki przedstawiające różne części ciała np. oczy, nos, usta, uszy itd.
4. Przygotowane ilustracje przyklejamy na kolejnych kartach książeczki.
5. Podpisujemy obrazki.
6. Dzięki zaprojektowanej przez siebie książce, dziecko szybko zapamięta poznane części ciała człowieka.
Jak narysować instrumenty muzyczne?
Wiosenne drzewko
Materiały potrzebne:
-drobne gałązki
– tekturka lub kartka z bloku technicznego
– biała i różowa bibuła
– zielona kartka papieru
– nożyczki
– klej
1. Z gałązek uformujemy zarys drzewka i klejem w kilku miejscach przyklejamy gałązki do tekturki.
2. Powstała gotowa do ozdabiania baza.
3. Bibułę tniemy na kwadraty o boku 2 lub 3 cm i każdy z nich gnieciemy, aby nasz kwiatek nabrał przestrzeni.
4. Zieloną kartkę składamy kilka razy i wycinamy niewielkie listki.
Źródło: littledot.pl
Wiosenne owady – biedronka, pszczółka z rolek po papierze toaletowym
Co będzie potrzebne do stworzenia wiosennych owadów?
– tubki po papierze toaletowym,
– kolorowy papier do oklejenia tubek lub farby do ich pomalowania,
– kolorowy papier,
– pisaki lub kredki,
– klej.
1.Rolki po papierze toaletowym obklejamy kolorowym papierem lub malujemy farbami – biedronkę na czarno, pszczółkę na żółto i tak dalej.
2. Gdy farba będzie wysychać, można zająć się rysowaniem, a potem wycinaniem elementów z papieru:
– pasków pszczółki i motylka,
– głowy pszczółki i biedronki
– skrzydeł motylka, pszczółki i biedronki (tutaj na czerwony papier naklejamy kilka kółeczek z czarnego papieru),
– oczu i nosków
– owadzich czułek (jako czułki fajnie sprawdzi się jakiś grubszy materiał jak na przykład kolorowy filc)
3. Teraz wystarczy tylko podoklejać wszystkie części do owadów. Czułki przyklejamy od wewnętrznej strony rolek. Noski możemy zrobić z kolorowych pomponów lub kulek papieru.
Źródło: miastodzieci.pl
Dmuchawce
Materiały potrzebne:
- słomki do napojów w kolorze zielonym i białym,
- plastelina
- zielona kartka
- nożyczki
- klej
1. Potnij białe słomki na odcinki ok. 4 cm długości. Ponacinaj słomki z jednej strony w drobne paseczki a następnie rozegnij je.
2. Zrób kulkę z jasno-brązowej plasteliny. (Jeśli nie masz tego koloru możesz go zrobić mieszając żółtą plastelinę z kawałkiem czerwonej i odrobiną czarnej). Nabij plastelinową kulkę na koniec zielonej słomki.
3. Powbijaj „parasolki” z białych słomek w plastelinową kulkę.
4. Zrób w ten sposób następne dmuchawce.
5. Na kawałku papieru narysuj liść i wytnij go.
6. Przyklej do kwiatka i gotowe!
Źródło: kreatywnieaktywni.pl
Patyczkowe mlecze
Do wykonania obraz z mleczami potrzebne są:
- niebieska i zielona kartka z bloku technicznego,
- patyczki higieniczne białe
- klej w sztyfcie,
- nożyczki
- brokat biały i żółty,
- żółta farba plakatową,
- plastelina
- ozdoby biedronki
1. Odrobinę żółtej farby plakatowej należy rozcieńczyć w małym naczyniu z wodą. Do drugiego równie małego naczynia nasypać żółtego brokatu. Patyczki około 30 szt. jeden po drugim umoczyć najpierw w rozcieńczonej żółtej farbie, a potem zanurzyć w żółtym brokacie.
2.Tak samo postępujemy z białymi patyczkami, tylko zamiast rozcieńczonej farby używamy wody i moczymy patyczki w białym brokacie.
3. Gdy patyczki wyschną, należy je przeciąć na połowę.
4. Do niebieskiego arkuszu z bloku technicznego doklejamy zielone łodygi, na ich wierzchołkach formujemy wypukłe półkola z plasteliny.
5. Wbijmy patyczki higieniczne do plasteliny.
6. Z zielonego arkuszu wycinamy liście mniszka lekarskiego, wśród zieleni umieszczamy kilka biedronek i gąsienice wykonanych z pomponów.
Źródło: blondynkikreatywnie.blogspot.com
Pasiaste motylki
Materiały i przybory:
- blok
- farby plakatowe
- drewniane patyczki do lodów
- klej
- nożyczki
- cekiny i plastikowe cyrkonie
1. Na arkuszach z bloku do akwareli malujemy kolorowe tęczowe paski.
2. Czekamy do wyschnięcia farby.
3. Rysujemy szablon motyla i wycinamy.
4. Na środku motyla kleimy patyczek drewniany z loda.
5. Ozdabiamy motylka cyrkoniami (lub wg własnego uznania)
5. Doklejmy czułki.
Motyl gotowy!
Źródło: birginsen.com, blondynkikreatywnie.blogspot.com
Motylek – RYSOWANE WIERSZYKI
Oto piękny motyl, którego możecie narysować sami zaraz po obejrzeniu tego filmiku.
Jak zrobić motyla z rajstopy?
Luluś, narysuj motylka!
https://www.youtube.com/watch?v=ydO2B-hQllk
Jak zrobić motylka z tutki
Kolorowe motyle
Z kolorowego papieru wycinamy prostokąt mały i duży. Składamy je na pół, tak aby podzielić krótszy bok na 2 części. Wszystkie 4 rogi każdej kartki składamy do linii zgięcia i odcinamy. Kartki składamy w harmonijkę, w tą samą stronę co wykonane na początku zgięcie. Łączymy je na środku drucikiem kreatywnym, a z jego końców robimy czułki. Rozkładamy lekko harmonijki z każdej strony. Tak wykonane motyle mogą zdobić naszą salę lub być prezentem np., na Dzień Mamy.
Materiały:
- kolorowy papier
- nożyczki
- druciki kreatywne
Źródło: pracaplastyczna.pl
Nieco trudniejsza wersja:
I nieco łatwiejsza:
Można go ozdobić według własnego pomysłu: kredkami, farbami, wykleić plasteliną, bibułą lub kolorowym papierem, a nawet barwioną solą (jak to zrobić zobaczysz tutaj: malowanie solą)
Źródło: mojedziecikreatywnie.pl
Stemplowana łąka – praca plastyczna
Kolorowa łąka – praca plastyczna
Łąka – praca plastyczna
Kolorowanki
Źródło: e-kolorowanka.pl
Kolorowanki
Źródło: miastodzieci.pl
Strażak z plasteliny
Potrzebne materiały:
• Kawałek tektury
• Plastelina
By przystąpić do pracy, należy przygotować do lepienia odpowiednie miejsce. Najlepszym jest stół lub biurko, na którym będziemy mogli kształtować plastelinę. Pamiętajmy o zabezpieczeniu powierzchni przed zabrudzeniem np. kawałkiem folii lub plastikową podkładką.
Plastelina do lepienia musi być najpierw dobrze wyrobiona tzn. zmiękczona. Każdą plastelinę ogrzewamy w dłoniach i ugniatamy, by stała się miękka i elastyczna. Z takiej plasteliny o wiele łatwiej jest uzyskać pożądany kształt, a sama praca jest o wiele przyjemniejsza i efektywniejsza.
Ogień malowany palcami
Potrzebne materiały:
• Biała lub czarna kartka techniczna (najlepiej w formacie A3, aby dziecko miała dużo przestrzeni do malowania).
• Farby plakatowe lub tempery koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego.
• Pojemnik na wodę.
Maczamy palce w farbie i malujemy ogień według naszej wyobraźni twórczej.
Technika malowania palcami, zamiast pędzla stanowi świetną zabawę dla dzieci, a także ubogaca sensorycznie.
Jak zrobić kotylion z papieru?
Kolorowanki
Zakładka do książki
BAZA:
Przygotuj kartkę kolorowego papieru uciętą do wymiarów 15 cm x 15 cm.
Instrukcja składania:
1. Kartkę złóż na pół wzdłuż przekątnej, aby otrzymać kształt trójkąta.
2. Ramiona trójkąta złóż do środka, a następnie odegnij je z powrotem tak, aby w odpowiednich miejscach powstały zagięcia.
3. Złap za wierzchnią warstwę papieru i zagnij górną część trójkąta w dół, do podstawy.
4. Boki trójkąta zegnij do środka (tak jak w punkcie 2), a następnie włóż je do środka, zaginając je w połowie (wzdłuż linii powstałej w punkcie 3)

ŻABA:
Przygotuj:
- zieloną zakładkę
- 3 koła wycięte z papieru (dwa zielone i jedno białe)
- czerwony trójkąt o wymiarach identycznych jak ten w zakładce
- pasek papieru wycięty z czerwonego papieru (wymiary wedle uznania – to będzie język żaby)
- dwa cekiny
- klej
- czarny flamaster
Wykonanie:
1. Przetnij białe koło na pół.
2. Do zakładki przyklej dwa zielone kółka, a na nich przecięte białe i po cekinie na każdym z nich.
3. Wewnątrz zakładki przyklej czerwony trójkąt i wystający język żaby.
4. Flamastrem dorysuj nos.
KRÓLIK
Przygotuj:
- błękitną zakładkę
- uszy królika wycięte z błękitnego papieru
- wnętrze uszu królika wycięte z różowego papieru
- 2 serduszka z różowego papieru
- czarny flamaster
- klej
Wykonanie:
1. Sklej różowe i błękitne części uszu królika.
2. Ułóż zakładkę tak, aby można ją było wsunąć na dolną część kartki.
3. Do zakładki włóż królicze uszy i przyklej je do wewnętrznej części.
4. Przyklej serduszka na dole i na górze.
5. Flamastrem dorysuj oczy.
22 kwietnia – Dzień Ziemi
Do wykonania prac potrzeba:
- plastelina
- blok techniczny z czarnymi kartkami,
- klej w sztyfcie,
- wydmuszki od jajek zafarbowane barwnikami spożywczymi,
- cyrkiel lub miseczka
- biała kredka pastelowa
1. Korzystając z cyrkla lub miseczki, należy na środku czarnej kartki narysować okrąg.
2. Następnie środek okręgu wyklejamy plasteliną zielona niebieską i biała.
3. Gdy nasz ziemia nabrała kształtu, kolejnym etapem zabawy jest naniesienie na plastelinę skorupek i ich delikatne dociśnięcie do powierzchni.
4. Na samym końcu robimy kropeczki białą kredką pastelową.
Źródło: blondynkikreatywnie.blogspot.com
Drzewo z nakrętek
Potrzebne materiały:
• Brązowa kartka z bloku technicznego
• Zielona kartka z bloku technicznego
• Ołówek
• Nożyczki
• Klej magic
• Ołówek
• Nakrętki po napojach
Sposób wykonania:
Na brązowej kartce rysujemy kształt drzewa, wycinamy. Przyklejamy go na zieloną kartkę, a następnie kolorowe nakrętki od butelek smarujemy klejem i przyklejamy na koronie drzewa.
Tak wygląda gotowe, kolorowe drzewo.
Makaronowe rybki
Potrzebne materiały:
- Farby plakatowe,
- Pojemnik na wodę
- Pędzle
- Makaron muszelki
Sposób wykonania:
Malujemy farbami wewnętrzną część makaronu, rybki według własnego pomysłu.
Gotowe rybki wyglądają tak.
WIOSENNE HIACYNTY
Potrzebne materiały:
- kolorowa zielona i różowa (fioletowa, biała, niebieska)
- zielona bibuła
- patyczek do szaszłyków
- klej
- nożyczki
Sposób wykonania:
Rys.1, Rys.2: Różową (fioletową, białą lub niebieską) kartkę ksero zginamy wzdłuż na cztery części, a następnie tniemy wzdłuż linii. Do wykonania jednego kwiatka potrzebujemy 1 i pół paska papieru (około 45 cm).
Rys.3: Wycięte paski zaginamy wzdłuż (około 1 cm od krawędzi).
Rys.4, Rys.5: Paski nacinamy co 0,5 cm do linii zagięcia kartki
Rys.6, Rys. 7: Z zielonej bibuły odcinamy pasek o szerokości ok. 1 cm i owijamy nim patyczek do szaszłyków, końce mocując klejem.
Rys.8,Rys. 9: Nacięte paseczki zwijamy gęsto za pomocą patyczka do szaszłyków.
Rys.10, Rys.11: Skręcone paseczki smarujemy klejem wzdłuż dolnej krawędzi, a następnie obwijamy ściśle wokół patyczka, koniec mocujemy klejem.
Rys.12: Koniec przykrywamy kawałkiem zielonej bibuły.
Rys.13, Rys.14: Z zielonej kartki wycinamy liście i przyklejamy je do łodyżki.
Rys.15: Końce liści przykrywamy zieloną bibułą, obwijając jeszcze raz patyczek.
Źródło: pierwszaklasa.edu.pl
Bocian
Co potrzebujemy?
- patyczek do szaszłyków
- 4 płatki kosmetyczne na jednego bociana
- klej
- pisak czarny
- czerwony i czarny papier
Jak robimy bociana?
1.Wycinamy z czarnego papieru skrzydełko, które dziecko smaruje klejem i przykleja do płatka
2.Z czerwonego papieru wycinamy dzióbek który dzieci przyklejają do drugiego płatka
3.Długie czerwone paski dzieci przyklejają do tego płatka z czarnym skrzydełkiem
4. Czyste płatki smarujemy klejem i kładziemy na nich patyczek, a następnie doklejamy płatki ze skrzydełkiem i dziobem
5.Malujemy oko i już!
Źródło: Malinowa Planeta, Krokotak
Wielkanocne kurczaki
Aby przygotować wielkanocne kurczaki potrzebujesz:
- wydrukowany szablon,
- nożyczki,
- kolorowe papiery,
- klej,
- taśmę klejącą,
- czarny flamaster lub cienkopis,
- sznurek.
1.Wydrukuj szablon, dzięki któremu przygotujesz wszystkie niezbędne elementy.
2.Wybierz rozmiar kurczaka, w którym chcesz go wykonać i powycinaj z szablonu niezbędne kształty.
3.Następnie odrysuj je na kolorowych papierach i powycinaj. Potrzebne Ci będą: ciało w kształcie jajka, 2 skrzydełka, 2 nóżki, dziób i grzebień.
4. Sklej ze sobą wszystkie elementy za pomocą kleju. Nad dziobem narysuj oczy za pomocą czarnego flamastra lub cienkopisu.
5. Odwróć kurczaka. Odetnij kawałek sznurka, zawiąż jego koniec i przyklej za pomocą taśmy klejącej.
Kurczaczki są gotowe! Możesz zrobić ich dowolną ilość!
Szablon do druku:
Wielkanocne kurczaki
Źródło: lecibocian.pl
Wielkanocna girlanda z zajączkami
Wielkanocna girlanda z zajączkami to świetny pomysł na wielkanocną dekorację Twojego domu!
Aby przygotować wielkanocną girlandę potrzebujesz:
- wydrukowany szablon,
- nożyczki,
- taśmę klejącą,
- sznurek.
1.Aby wykonać girlandę wystarczy wydrukować szablon.
2.W zależności od tego jak długą chcecie stworzyć drukujecie odpowiednią liczbę szablonów. Na jednym znajduje się 7 kolorowych zajączków.
3.Każdego z nich wycinamy i z tyłu na uszach za pomocą taśmy klejącej przyklejamy sznurek.
4.Girlandę można zawiesić na oknie lub w dowolnym miejscu.
Szablon do druku
Źródło: lecibocian.pl
Wielkanocny zajączek
Materiały potrzebne:
- rolki po papierze toaletowym
- farba
- pędzelki
- kreatywne oczka
- białe pomponiki
- małe plastikowe łyżeczki
- kawałki kolorowych zmywaków kuchennych (lub filcu)
- czarny flamaster
- nożyczki
- dwustronna taśma samoprzylepna
- kartka białego papieru
1. Pomalować rolki i poczekać, aż wyschną.
2. Następnie przyklejamy wszystkie elementy buzi – uszy, oczy, nos, ząbki i dorysowujemy wąsy
Źródło: dzieciakiwdomu.pl
Wielkanocne szablony
Źródło: dzieciakiwdomu.pl
Kartka wielkanocna z szablonu
Źródło: sztukachytra.pl
Baranek Wielkanocny
Do wykonania Baranka Wielkanocnego potrzebujesz: jedno opakowanie gliny samoutwardzalnej ok 400g, wykałaczkę i wodę. Opcjonalnie możecie ulepić baranka z masy solnej.
Powyżej na kilkuminutowym filmiku dowiesz się jak ulepić wielkanocnego baranka z gliny samoutwardzalnej. Jest to propozycja nawet dla kilkuletnich dzieci. Na zdjęciach możecie zobaczyć przykładowe prace wykonane przez dzieci podczas warsztatów. Najmłodszym dzieciom upraszczamy wersję baranka do przyklejania do brzuszka tylko kuleczek. Podobnie robimy z buźką baranka, do której dzieci przyklejają tylko oczka, rysują buźkę i opcjonalnie doklejają rogi i uszy. Baranki nie muszą być równe, idealne i proste. Dzieci wykonują prace stosownie do swojego wieku i umiejętności, a każdy baranek na swój sposób jest uroczy.
Źródło: Moje Dzieci Kreatywnie
Kartki wielkanocne
Materiały na bazę kartki wielkanocnej
- Karton naturalny – taki jak na końcu każdego bloku
- Linijka
- Ołówek
- Nożyczki
- Papier kolorowy
Wykonanie bazy kartki wielkanocnej
1. Do wykonania bazy kartki jest wymierzenie jej rozmiaru. Jeśli tak jak ja używasz okładki bloku to wystarczy podzielić kartkę na połowę. W wymierzonym miejscu przetnij kartkę i gotowe.
2. Następnie wytnij szablon i naklej na kartkę.
Szablony do druku:
Jajka
Króliki
Źródłó: http://wytenteguj.pl/
Zajączek ze skarpety
Źródło: Handimania, Tipy.pl
Kurki wielkanocne
Materiały potrzebne:
- żółte kartki techniczne
- kartki czerwone zwykłe
- cyrkiel
- piórka
- gotowe oczka
- klej
- nożyczki
- taśma dwustronna
1. Z bloku technicznego wytnij koło (po uprzednim narysowaniu go cyrklem).
2. Sklej je, tworząc stożek.
3. Na kartkach papieru narysuj dziób, pazurki, czuprynkę.
4. Wycięte elementy przyklej w odpowiednim miejscu- oczka i po bokach skrzydełka z piórek.
Źródło: Praca plastyczna.pl
„Koguciki z wytłaczanki”
Potrzebne materiały:
• Wytłaczanka po jajkach
• Papier kolorowy czerwony i żółty
• Wstążka
• Ruchome oczka
• Klej
• Nożyczki
• Kolorowe piórka
Sposób wykonania:
Wycinamy część wytłaczanki po jajkach (tak dużą, jak długi ma być rząd naszych kogucików). Z papierów kolorowych (my użyliśmy czerwonego i żółtego) wycinamy dzioby, grdyki i grzebienie, przyklejamy do wytłaczanki razem z oczkami. Z kolorowych wstążek wykonujemy zwisające nóżki, na krańcach których doklejamy łapki. Z wielobarwnych piórek wyrosną piękne i dumne kogucie ogony.
Wielkanocne koguciki gotowe!
Zbliża się Międzynarodowy Dzień Ptaków 1.04.2020r. wykonajmy więc BOCIANA.
Do wykonania pracy potrzebne:
- 1 duże białe koło
- 2 średnie białe koła
- 2 średnie czarne koła
- 4 małe białe koła
- 1 małe czerwone koło
- kilka małych kół zielonych i niebieskich (np. po 4)
- 1 małe żółte koło
- 1 dłuższy trójkąt czerwony
- 1 krótszy trójkąt czerwony
A więc do dzieła!
Źródło: http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/
Wiosenne kodowanie
Szablony do druku
Źródło: www.kreatywniewdomu.pl
„Wiosenna łąka z mleczami”
Potrzebne materiały:
• Kartka z bloku technicznego A4
• Farby plakatowe
• Pędzel
• Pojemnik na wodę
• Rolka po papierze toaletowym
• Patyczek higieniczny
• Kawałek gąbki
• Liść mleczu
Instrukcja:
- Z jednej strony rolki po papierze toaletowym natnij wąskie paski, a następnie je zagnij. Stempel kwiatka gotowy.
- Pomaluj zagięte paski żółtą farmą i stempluj kwiaty, papier można docisnąć palcami.
Czynność powtórz (malowanie, stemplowanie) na każdym kwiatku 2 lub 3 razy aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. - Patyczek higieniczny zanurz w żółtej farbie i stempluj środek kwiatu.
- Namaluj łodyżki.
- Zieloną farbą pomaluj liście mleczu. Farbę nakładaj po unerwionej stronie liści – odbitki wyjdą bardziej wyraźne.
- Przyłóż liście w wybranych miejscach, lekko dociśnij do papieru palcami i podnieść – liście wyglądają jak żywe.
- Na koniec zrób tło – umocz gąbkę (pocięłam na mniejsze kawałki) w niebieskiej farbie i stempluj. Nie pobrudź mleczy. Na niebieską farbę można nałożyć białą farbę przy pomocy nowego kawałka gąbki.
Wielkanocne, klamerkowe zajączki
Potrzebne materiały:
• Kolorowa klamerka lub drewniana
• Wstążka
• Różowy pomponik
• Ruchome oczka
• Kawałek kolorowego, czarnego papieru
• Nożyczki
• Klej na gorąco lub Magic
Instrukcja:
1. Na klamerkę przyklejamy oczka, pomponik jako nosek zajączka, wąsy, na koniec wstążkę zawiniętą w kokardkę.
Zajączek gotowy.
Ciekawostki
Wizyta w Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Strona internetowa Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Dlaczego wozy strażackie są czerwone?
Niebezpieczna praca strażaków, film przedstawiający drogę od marzeń poprzez szkołę, aż do pracy strażaka
Niesamowite narzędzia, sprzęty oraz pojazdy służące do ratowania ludzi
Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru w domu lub w szkole?
Film edukacyjny zrealizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Przedstawia opis prawidłowych i nieprawidłowych zachowań w przypadku pożaru w pomieszczeniu.
Znaki ewakuacyjne, podręczny sprzęt gaśniczy oraz bezpieczna i praktyczna ewakuacja
Film edukacyjny zrealizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Po obejrzeniu filmu będziesz znać znaki ewakuacyjne oraz zasady bezpiecznej ewakuacji.
Jak zachować się, gdy pali się las lub łąka?
Film edukacyjny zrealizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Co zrobić w przypadku pożaru lasu lub łąki. Po obejrzeniu filmu będziesz wiedzieć co zrobić, gdy zauważysz pożar na otwartym terenie. Poznasz również zagrożenia, jakie niesie za sobą wypalanie traw i jak uniknąć niebezpieczeństw.
Wzywanie pomocy 998 – Jak powiadomić odpowiednio straż pożarną
Film edukacyjny zrealizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”.
Po obejrzeniu filmu będziesz wiedzieć, jak należy prawidłowo wezwać straż pożarną. Jakie dane należy podać dzwoniąc pod nr 998 lub 112 i jak się zachować, gdy straż pożarna przybędzie na miejsce.
Palące się ubranie 998
Film edukacyjny zrealizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Co zrobić, w razie zapalenia się ubrania na sobie, lub na kimś. Po obejrzeniu filmu będziesz wiedzieć jakie czynności wykonać w razie zapalenia się ubrania na Tobie lub koledze (koleżance).
Pożar w lesie lub na łące 998
Co zrobić w przypadku pożaru lasu lub łąki. Po obejrzeniu filmu będziesz wiedzieć co zrobić, gdy zauważysz pożar na otwartym terenie. Poznasz również zagrożenia, jakie niesie za sobą wypalanie traw, jak uniknąć niebezpieczeństw dla siebie, innych oraz otoczenia.
Opowiadanie patriotyczne – Majowe święta
Święta majowe
Kto ty jesteś?
Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały
Polskie Symbole Narodowe
Niezwykłe Lekcje Rytmiki – Jestem Polakiem
Quiz do nauki Mazurka Dąbrowskiego
Co to jest niepodległość? (piosenka dla dzieci)
Prezentacja o majowych świętach dla klas edukacji wczesnoszkolnej
Poznaj Unię Europejską. część 1
Poznaj Unię Europejską. część 2
Rodzina Treflików – „Śmieci”
Rady na odpady – bajka edukacyjna
Lekcja Ekologii – Film Edukacyjny
W stworzonym przez nas filmie edukacyjnym chcemy przytoczyć wiele istotnych spraw związanych z ochroną środowiska i możliwościami jakie, w tej nad wyraz istotnej dziedzinie dają nam źródła energii odnawialnej. Posłuchajcie opinii ekspertów, poznajcie istotne fakty, a wreszcie zobaczcie na własne oczy jak niewiele potrzeba, by chronić nasze środowisko przed zanieczyszczeniem. Film skierowany jest zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców. Nie zaniedbujmy otaczającego nas środowiska, uczmy się i wszyscy świećmy przykładem!
Scenariusz i reżyseria: Maciej Wróbel Produkcja: Telewizja Regionalna ReTv oraz grupa MKKM Film powstał dzięki wsparciu WFOŚiGW w Olsztynie
W kontakcie z naturą!
„Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych
Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował kanał TVP2. Już od 30 marca br. rusza pasmo „Wesoła Nauka”. Serdecznie zapraszamy do oglądania od godz. 11:05!
Codziennie od poniedziałku do piątku
Od dziś, każdego dnia od poniedziałku do piątku, po zakończeniu programu „Pytanie na śniadanie”, po godz. 11:05 na antenie TVP2 pojawi się nowy cykl edukacyjny. Jest on skierowany do dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli.
Program „Wesoła Nauka”
„Wesoła Nauka” to trwające po 30 minut pasjonujące zajęcia dla najmłodszych. Prowadzący Robert El Gendy wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji poprowadzą dzieci przez fascynujący świat nauki. Zobaczymy zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.
Program „Wielkie Dzieła Małych Rąk”
„Wielkie Dzieła Małych Rąk” to magazyn tworzony we współpracy z ekspertami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Realizuje on podstawę programową i wykorzystuje materiały edukacyjne opracowane przez ministerstwo. To nowatorskie podejście do edukacji obejmujące takie dziedziny jak: matematyka, język polski, przyroda, języki obce, a także zajęcia ruchowe i naukę przez zabawę. Prowadzącą i autorką programu jest ekspert MEN ds. edukacji dzieci młodszych, Dorota Dziamska.
Źródło: Departament Informacji i Promocji – Ministerstwo Edukacji Narodowej
BUDZIK
Margolcia i Miś
Prawa dziecka
Mam prawo! Kampania informacyjna na rzecz praw dzieci niepełnosprawnych zrealizowana przez Fundację Promyk Słońca
Konwencja praw dziecka prezentacja
Prawa dziecka – prezentacja
Prawa dziecka – piosenka
„Mam prawo żyć, mam prawo być sobą. Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą…” – czyli o Prawach Dziecka
Wszystko o prawach dziecka – prezentacja multimedialna
Prawa dzieci – piosenka dla dzieci
Inne
Kodowanie Symbolu Narodowego
Pobierz plik (pdf)
Źródło: mojedziecikreatywnie.p
Krzyżówka
Źrodło: mala275.blogspot.com
Krzyżówka z okazji Dnia Ziemi
Źródło: szkolneinspiracje.pl
Karty pracy
Źródło: dzieckiembadz.pl
Eko-zadania
Źródło:panimonia.pl
Labirynt
Źródło: panimonia.pl
Quiz – Ciekawostki Wielkanocne
samequizy.pl/ciekawostki-o-wielkanocy/
Źródło: samequizy.pl
Pomysły na Wielkanocne śniadanie
Źródło: zszywka.pl, claudia.pl
Drodzy uczniowie!
Zapraszamy na wirtualny spacer po Zoo w Opolu.
https://www.opole.pl/wirtualne-spacery/zoo_prezentacja/index.html