Świetlicowa galeria

2023/2024

Świat techniki

W ostatnim tygodniu zajęcia świetlicowe dotyczyły „Świata techniki”. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi odkryciami techniki i tematyką związaną z kosmosem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach świetlicowych, wykonały rakietę, astronautę i różne ciekawe prace plastyczne, które zostały wyeksponowane w świetlicowej galerii prac.


Bal karnawałowy

Świetlica szkolna przygotowała w styczniu dla uczniów z niej korzystających bal karnawałowy. Aby każdy uczeń przebywający w świetlicy mógł w nim uczestniczyć, odbył się o w dwóch etapach, przed i po lekcjach. W trakcie balu było losowanie strojów karnawałowych, zabawy z krzesełkami, tańce z gazetami, przechodzenie pod drążkiem w rytm muzyki i inne, ciekawe zabawy. Były również drobny poczęstunek i nagrody niespodzianki dla wszystkich dzieci.


Dzień Niepodległości

Ubiegły tydzień w świetlicy szkolnej upłynął pod hasłem niepodległości. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych ze Świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości jak również dotyczących Małej Ojczyzny, w której mieszkają czyli Lędzin. Układanie puzzli, wykonanie herbu miasta, śpiewanie piosenek, poznawanie topografii na mapie, a także słuchanie opowieści ludowych wypełniły czas zajęć. Dodatkowo pierwszoklasiści wykonali swoje krzyżówki w tematyce tygodnia.


Dzień zabawy origami

W świetlicy 24 października obchodzony był ,,Dzień zabawy origami”. Origami to dobry pomysł na kreatywny czas dla dzieci przebywających w świetlicy. Jest to nie tylko fantastyczna zabawa, ale i trening cierpliwości, sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej. Podczas zajęć uczniowie ze starych gazet wykonali czapkę, statek i samolot. Nauczyli się jak składać i zaginać papier, by móc wyczarować z papieru ciekawe rzeczy.


Wyniki konkursu „Portret Nauczyciela”

Klasy I — III
1. Pani Edyta — Julia Kwiatek 2c / Pani Beata — Julia Kubecka 2d
2. Pan Przemek — Michał Topolski 3b / Pani Kasia — Ewelina Kubecka la
3. Pani Agnieszka — Maja Krzemień 3b / Pani Monika — Aleksandra Mrowiec 3a

Wyróżnienie Pani Monika – Łucja Besztocha 3a

Klasy IV — V
1. Pani Asia — Natalia Kwiatek 5a / Pani Ewa — Wojciech Palka 4d
2. Pani Krysia — Nadia Żupa 4b / Pan Adam — Anna Przygoda 4b
3. Pani Basia — Lena Krzemień 4b


Śniadanie daje moc


Dzień Drzewa

10 października w świetlicy świętowano Dzień Drzewa. W tym dniu uczniowie wzbogacali swoje informacje na temat znaczenia drzew dla naszej planety oraz jakie działania można podjąć, by je chronić. Chętne dzieci wykonały farbami piękne drzewa na dużych arkuszach. Z przygotowanych prac i materiałów wspólnie z nauczycielem przygotowały gazetkę.


Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

W październiku świetlica przeprowadziła z dziećmi zajęcia na temat osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Dzień 6 października na całym świecie został uznany miesiącem solidarności z osobami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce. W ramach zajęć dzieci dowiedziały się, z jakimi trudnościami stykają się takie osoby i wykonały prace plastyczne związane z tematem.


Świetlicowe drugie śniadanie


Dzień Głośnego Czytania

Świetlica szkolna włączyła się do świętowania Dnia Głośnego Czytania, które odbyło się 29 września. Każdy z uczniów miał możliwość przeczytania wybranego tekstu.


Zabawy z gazetami

Wykorzystując stare gazety, można przygotować dla dzieci fajne zabawy. Gazety nie tylko są źródłem informacji, ale także służą do zabawy w chowanego, daje się z nich formułować kulki do bitwy na papierowe kule, można na nich zrobić konkurs tańca w parach i inne fajne zabawy.


Dzień Jabłka

28 września obchodziliśmy w świetlicy Dzień Jabłka. Na zajęciach dzieci poznały walory smakowe i odżywcze jabłek. Można było je powąchać, dotknąć, a przede wszystkim zjeść. Jabłuszka to dobra przekąska na drugie śniadanie.

2022/2023

Zakończenie roku

Na zakończenie roku szkolnego wychowawcy świetlicy szkolnej przygotowali dla najaktywniejszych świetliczaków dyplomy oraz drobne niespodzianki. Były pogadanki na temat zasad bezpiecznego wypoczynku oraz życzenia szczęśliwego powrotu do szkoły w nowym roku szkolnym.


Zajęcia świetlicowe

Uczniowie przebywający w świetlicy mają wiele możliwości spędzania w niej wolnego czasu. Największą popularnością cieszą się różne formy aktywności ruchowej. Chłopcy uwielbiają grę w piłkę, dziewczynki zabawy na placu zabaw lub w Sali Polisensorycznej. Dzieci rozwijają swoje zainteresowania konstrukcyjne, plastyczne oraz uczą się logicznego myślenia grając w gry dydaktyczne i planszowe. Jest również czas na ułożenie puzzli oraz odrobienie zadania domowego. Każdy znajdzie tu swoje miejsce i kolegów do zabawy. Zapraszamy!


Malowanie palcami

W ramach zajęć sensoryczna świetlica dzieci próbowały ozdabiać papierowe wstążki palcami moczonymi w kolorowych farbach. Zajęcia takie dostarczają wrażeń dotykowych, uwrażliwiają na bodźce i dotyk oraz udoskonalają sprawności manualne i pozwalają na twórczą ekspresję.


Powiatowy konkurs „Bezpieczny świetliczak”

30 maja trzyosobowa drużyna składająca się z uczniów klas 3, korzystających z zajęć w świetlicy szkolnej, uczestniczyła w powiatowym konkursie „Bezpieczny świetliczak”. Odbył się on w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach.
Celem konkursu było wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, wyrabianie odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz kształtowanie umiejętności przewidywania skutków lekceważenia zasad i przepisów bezpieczeństwa.
Uczennice klasy 3b – Nadia Żupa, Hanna Fabian i Anna Przygoda zajęły 3 miejsce. Gratulujemy!


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Okładka mojej książki”

W kwietniu uczniowie mogli wczuć się w rolę projektanta, grafika, a nawet autora książki. Wszystko za sprawą konkursu organizowanego podczas zajęć świetlicowych „Okładka mojej książki” przez panią Halinę Rogalską. W konkursie wzięli uczniowie z klas 1-6, a łącznie ocenie podlegało 31 prac. Technika dowolna sprawiła, że do wykonania zostały wykorzystane różnego rodzaju materiały – kredki, pastele, pisaki, farby, papier kolorowy. Niezwykłe zainteresowanie tematyką sprawiły, że niektóre osoby stworzyły własne kilku stronnicowe książki. Dla wszystkich uczestników były gwarantowane nagrody za udział. Klasyfikacja konkursowa:
miejsce I – Natalia Remsak klasa 3c,
miejsce II – Julia Kubecka klasa 1d,
miejsce III – Aleksandra Dżyźla 2b.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Zarach (kl. 1a), Karolina Stachoń (kl. 1a), Michał Topolski (kl. 2b), Pola Zyska (kl. 2c)
Serdecznie gratulacje!


Zakładki do książek

Tydzień książki to nie tylko czytanie książek i opowiadanie o nich, ale również pogadanki jak o nie dbać i dlaczego zakładki do książek są ważnym elementem w ich użytkowaniu. Dzieci podczas zajęć świetlicowych wykonały zakładki, które pomagają im w zaznaczaniu zadań domowych oraz ułatwiają znalezienie ostatnio przeczytanego fragmentu lektury.


Zajęcia świetlicowe w maju

Zabawy konstrukcyjne i ruchowe, układanie puzzli, ilustracja muzyczna do ulubionej książki.

4 maja – Dzień Strażaka, 8 maja – Dzień Unii Europejskiej, zabawy na boisku szkolnym.


Sensoryczna świetlica – rozpoznawanie dźwięków

W ramach zajęć „Sensoryczna świetlica” dzieci bawiły się dźwiękami. Zabawy polegały na rozpoznawaniu dźwięków z otoczenia oraz instrumentów muzycznych. Były rytmizacje tekstu i wspólne muzykowanie na wybranych instrumentach. Celem zajęć było stworzenie dziecku bogatego środowiska muzycznego, by rozwijało poczucie rytmu i oswajało się z nieznanymi dźwiękami.


Projekty własnych książek, zakładki do książek


Puzzlomania


Święta majowe


Gry i zabawy ruchowe


Autoportret malowany z zamkniętymi oczami


Dzień Ziemi


Świetlica włączyła się do akcji „Sprzatanie świata”


Projekty – współczesna moda


Czytanie najpiękniejszych baśni


Wielkanocne dekoracje świetlicy

Dzieci w ramach zajęć świetlicowych wykonały wielkanocne dekoracje świetlicy. Zrobione koszyczki były później w domu pięknym elementem dekoracyjnym.


Wielkanocne upominki dla seniorów

Z okazji Świat Wielkanocnych świetlica szkolna przygotowała upominki dla seniorów spotykających się w Centrum Inicjatyw Społecznych oraz podopiecznych Ośrodka Błogosławionej Karoliny. Przygotowane zostały koszyki z świątecznymi kartkami, słodyczami i stroiczkami. Uczniowie klas trzecich, którzy przygotowali dla obdarowanych seniorów i podopiecznych warsztatów program artystyczny przekazali przygotowane niespodzianki.


Wielkanoc

Dzieci wykonują ozdoby wielkanocne – kolorowe, papierowe pisanki, zdobione włóczką, farbami i kredkami; papierowe kurki.

Dzieci na świetlicy zdobią papierowe pisanki i wykonują świąteczne serwetki z kolorowego papieru.


Sensoryczna świetlica – zabawa masą solną

W ramach zajęć „Sensoryczna świetlica” chętne dzieci pod opieka wychowawcy pani Krystyny Chrobok zrobiły masę solna. Z masy tej powstały ciekawe kształty, które zostały ozdobione koralikami. Zabawa masą solną to doskonałe ćwiczenie na rozwój małej motoryki, tak potrzebnej przy czynnościach samoobsługowych. Poza tym świetnie kształtuje precyzję ruchów, koordynację wzrokowo- ruchową oraz odpowiednie napięcie mięśniowe.


Wiosna

Wraz z nadejściem wiosny dzieci wykonały dekoracje – marzanny, które nadal umilają czas, pierwiosnki. Nie zabrakło również dekoracji świątecznych.


Konkurs „Zawody Kobiet”

W marcu świetlica szkolna przygotowała dla dzieci konkurs ,,Zawody Kobiet”, który przeprowadziła pani Krystyna Chrobok. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas 1-3. Wyróżniono i nagrodzono 11 uczniów:

Klasy pierwsze
I miejsce Karolina Stachoń 1a
II miejsce Natalia Wiśniowska 1d i Julia Kubecka 1d oraz Alicja Jochemska 1d
III miejsce Natalia Dominas 1d i Hania Basiaga 1b
Wyróżnienie Amelka Przygoda 1b

Klasy drugie
I miejsce Łucja Besztocha 2a
II miejsce Noras Agnieszka 2c
III miejsce Zuzanna Basiaga 3e
Wyróżnienie Ania Przygoda 3b


Wizyta przedszkolaków

Wizyta przedszkolaków w naszej szkole – 28. marca 2023 r. Mali goście w czasie zajęć na dolnej świetlicy robili kolorowe, papierowe pisanki na talerzykach i bawili się szkolnymi zabawkami.


Rozstrzygnięcie konkursu „Sukienka Pani Wiosny”

22. marca 2023 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Sukienka Pani Wiosny”. Został on zorganizowany na świetlicy szkolnej; wszystkie prace dzieci wykonywały na miejscu. W konkursie udział wzięło 52 uczestników, głównie z klas 1-3. Prace wykonane były różnorodną techniką – wykorzystano pastele, farby, bibułę, kolorowy papier, a nawet opakowania z cukierków. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Wszyscy zostali nagrodzeni. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – ex aequo Hania Basiaga (kl.1b) i Milena Janicka (kl.2b), II miejsce – Agata Żmijewska (kl.2b), III miejsce – Pola Zyska (kl.2c); wyróżnienie otrzymała Maria Khomiak (kl.6c). Gratulujemy serdecznie!


Konkurs plastyczny „Sukienka Pani Wiosny”


Wiosenne kwiatki

Mimo jeszcze panującej zimy czujemy już powiew wiosny. Wszystko za sprawą pszczółek i kwiatów – hiacyntów zwiastujących nadejście tej upragnionej pory roku. Dodatkowo Pani wraz z dziećmi porozmawiała o porach roku oraz w jaki sposób rozpoznać, że nachodzi kolejna.


Dzień Wody

22 marca świetlica szkolna obchodziła ,,Dzień Wody”. W ramach zajęć, mających na celu kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, uczniowie wykonali plakaty ekologiczne oraz prace plastyczne związane z roślinami i zwierzętami żyjącymi w wodzie. Przypomnieli sobie również jak oszczędzać wodę i wspólnie z nauczycielem wykonali gazetki.


Zajęcia świetlicowe w marcu

Kwiaty na Dzień Kobiet, zabawy z hula hopem, zabawy konstrukcyjne.


Kreatywny czas

W czasie pobytu w świetlicy dzieci mają wiele możliwości na spędzenie czasu. Jednym z nich są kreatywne rysunki, gdzie uczniowie nie tylko używają kredek, ale również dodają postacie z plasteliny. Cieszącymi się dużym zainteresowaniem są prace przestrzenne jak na przykład pacynki na paluszki w postaci kolorowej rodzinki misiowej, która ma swoje rozmaite przygody w naszym teatrzyku.


Tłusty czwartek

W tłusty czwartek nie można obejść się bez pączków czy donatów. Za pomocą farb dzieci mogły udekorować swój wymarzony wypiek. Nie zabrakło również opowieści na temat tradycji i kultury związanymi z tym dniem.


Herbaciane ptaszki

Malowanie farbami zna każdy, a malowanie herbatą? Niezwykłe odkrycie za pomocą napoju codziennego odkrywały dzieci w czasie zajęć. Wykonaliśmy ptaszki w zimowej odsłonie.


Zajęcia świetlicowe w lutym

Zajęcia z dziećmi na świetlicy – śnieżynki, walentynkowe laurki i koty, tor przeszkód, nowy projekt śląskich dróg, plastelinowe zwierzątka, pojazdy kosmiczne, zabawa w teatr, zabawy ruchowe.


Dzień Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu dzieci wykonały z kartonów, wytłaczanek na jajka oraz elementów dekoracyjnych swoje laptopy do zabawy. Niektórzy zdążyli również „zmontować” własny telefon.


Zajęcia sensoryczno-ruchowe

Największą popularnością w świetlicy cieszą się różnorodne zabawy ruchowe. Dzięki tego typu aktywnościom dziecko zgłębia tajniki kształtów i kolorów, rozwija zmysły, uczy się pracować w grupie, poznaje reguły współdziałania i komunikacji. Rozwijają się jego zdolności motoryczne, ale także stopniowo wycisza się.


Sensoryczna świetlica – rozpoznawanie zapachów

Uczniowie przebywający w świetlicy uczestniczyli w zabawach sensorycznych rozwijających pamięć zapachową. Nauczyciel stworzył grę, która pozwoliła rozwinąć zmysł powonienia u uczniów. W tym celu zostały przygotowane małe, nieprzezroczyste pojemniczki, w których umieszczone w zostały intensywnie pachnące przedmioty. Każda woń był w dwóch różnych opakowaniach, aby można było łączyć je parami. Pojemniki zostały rozmieszczone w dowolny sposób na stole, a dzieci przez wąchanie ich zawartości, rozpoznawały i łączyły zapachy w pary. Były w nich przyprawy ( cynamon, wanilia, goździki, gałka muszkatołowa), suszone zioła, takie jak mięta, bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, lawenda, płatki róż, naturalne artykuły spożywcze o intensywnym zapachu – czosnek, kawa, skórka cytryny. Dzięki grom zapachowym i obcowaniu z zapachami rozwijamy u dziecka zmysł powonienia.


Sensoryczne pudełko


Konkursy świąteczne

W okresie świątecznym świetlica szkolna przygotowała dwa konkursy.
Pierwszy konkurs kolędowy ,,Kolędujmy wszyscy wraz”, w którym udział wzięło 10 chętnych uczniów. Zaśpiewali oni wybraną kolędę lub pastorałkę. Przyznano dwie nagrody:
I miejsce – Filip Biolik 1b
II miejsce – duet Anna Kupczyk i Hanna Stokłosa 3c
Odpowiedzialna za konkurs była Chrobok Krystyna.
Drugi konkurs plastyczny ,,Sensoryczne święta” przygotowany w ramach innowacji ,,Sensoryczna świetlica” przez panią Krystynę Chrobok i panią Edytę Kaczmarczyk.
Skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 18 uczniów.
Klasy I-III
Prace „Bombka”
I miejsce – Zuzanna Basiaga
II miejsce – Hanna Basiaga i Aleksandra Mrowie 2a
III miejsce – Karolina Stachoń 1a i Nataniel Mrozek1a
Wyróżnienie – Malwina Jochemska
Prace „Choinka”
I miejsce – Hanna Stokłosa 3c
II miejsce – Aleksandra Mrowiec 2a
III miejsce – Lena Krzemień i Amelia Lipa 3d
Klasy IV-VIII
„Choinka”
I miejsce – Maria Salwierak 5b
II miejsce – Khomiak Maria 6c
III miejsce – Patryk Hołub 8a
Wyróżnienia – Maja Kajzar 5b


Wigilia w świetlicy

Przy świetlicowym, wigilijnym stole spotkali się uczniowie różnych klas. Przed połamaniem się opłatkiem i złożeniem sobie życzeń, ozdobili maślane ciasteczka przygotowane przez ich kolegów. Było również świetlicowe kolędowanie oraz dzielenie się tym, jak wygląda Wigilia w ich domach.


Świąteczne ciasteczka

Świetlica szkolna od lat w okresie przedświątecznym przygotowuje maślane ciasteczka, które potem są ozdobą świetlicowej Wigilii. Uczniowie korzystając z przepisu, poznają kolejne etapy pracy i pod kierunkiem wychowawcy świetlicy, zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa tworzą swoje dzieło. Zajęcia takie zawsze cieszą się powodzeniem, a wiele radości sprawia kosztowanie efektów pracy.


Świąteczne przygotowania


Dni regionalne w świetlicy


Mikołaj w świetlicy

W tym roku Święty Mikołaj nie zapomniał także o uczniach przebywających w świetlicy szkolnej. Przypomniał On uczniom o tym, co należy robić, aby być dobrym oraz jak właściwie się zachowywać w szkole. Wszyscy otrzymali słodkie lizaczki oraz zimowe książeczki do kolorowania. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęcia z miłym gościem.


Dzień Pluszowego Misia

W ramach ,,Dnia Pluszowego Misia” uczniowie w świetlicy szkolnej zapoznali się z historią narodzin tego święta oraz wysłuchali wielu ciekawych opowiadań o misiach.
Wspólnie śpiewali misiowe piosenki oraz wykonali prace plastyczne, w tym misiowe maski. Głównym bohaterem tego dnia w świetlicy był Kubuś Puchatek.


Akcja ,,Szkoła do hymnu”

Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej włączyli się do szkolnej akcji ,,Szkoła do hymnu” i odśpiewali na korytarzu, wraz z innymi uczniami hymn Polski.


Obrazki z mąki i ryżu

W ramach innowacji ,,Sensoryczna świetlica” dzieci tworzyły obrazki z mąki i ryżu, które potem ozdabiały kolorowymi koralikami. Ważne w tej pracy było nie tylko doskonalenie sprawności w obrębie motoryki małej ale także, kształtowanie precyzyjnych ruchów dłoni oraz chwytu pęsetowego. Zajęcia takie nie tylko są dla dzieci atrakcyjne, ale także dają możliwość wielozmysłowego doświadczania otaczającego świata i rozwoju prawidłowej integracji sensomotorycznej.


Akcja ,,Śniadanie daje moc”

Świetlica szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji ,,Śniadanie daje moc”. Uczniowie pod kierunkiem wychowawcy świetlicy pani Krystyny Chrobok upiekli chleb z ziarnami i zjedli go z masłem na drugie śniadanie. Wszystkim bardzo smakował własnoręcznie przygotowany posiłek.


Dzień Zaduszny


Emocje


Październikowe origami

Podczas październikowych zajęć w świetlicy dzieci poznały tradycyjną sztukę składnia papieru origami. Powstały różne ciekawe modele bez użycia kleju i nożyczek.


Wełniane laleczki


Zabawy sensoryczne – grzyby


Zabawy ,,Sensoryczna jesień”

Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych uczestniczyli w zabawach ,,Sensoryczna jesień”. Za pomocą dotyku rozpoznawali i opisywali przyniesione do świetlicy jesienne skarby, a później z tych zbiorów tworzyli jesienne obrazki, które ozdabiały świetlicowe gazetki. Celem zajęć było wspomaganie prawidłowego rozwoju sensomotorycznego poprzez dostarczanie różnorodnych wrażeń dotykowych oraz usprawnianie motoryki małej i ruchów precyzyjnych dłoni.


Dzień nauczyciela


Prezenty na Dzień Nauczyciela


Odrabianie zadań


Uroczyste otwarcie wyremontowanej kuchni

W dniu 29 września 2022 r. miało miejsce oficjalne otwarcie jadalni oraz nowej kuchni w Szkole Podstawowej z O.I. nr 1 im. K. Miarki w Lędzinach. Uroczystość została wzbogacona występem uczniów świetlicy szkolnej.


Jesienne prace


Konkurs „Jesienne drzewo”

W naszej szkolnej świetlicy odbył się konkurs plastyczny „Jesienne drzewo”. Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością w wykonaniu pracy. Najładniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone.


Dzień kropki


Sensoryczne zabawy ruchowe


Dzień emotikona


Puzzlomania


Zabawy świetlicowe


Wspomnienia z wakacji