Dni regionalne „My Szkolnioki, My Ślonzoki”


Konkursy

Konkurs fotograficzny „Śląsk w obiektywie”

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych z terenu Lędzin.

Prace będą ocenione w dwóch kategoriach wiekowych tj.: klasy I- IV i V-VIII

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie zdjęć ukazujących wszystko to, co kojarzy się ze śląskością – widoki, zabytki, architektura itp.

Prace należy przesłać w formie elektronicznej. W treści wiadomości należy zawrzeć (według szablonu): tytuł pracy, miejsce gdzie wykonano fotografię, imię i nazwisko autora, kategoria
wiekowa, dane kontaktowe (adres, telefon, e-mail).

Jedna osoba może zgłosić na konkurs maksymalnie 2 fotografie.

Prace należy przesłać najpóźniej do dnia 16.12.2022 r.

Regulamin konkursuPobierz plik


Konkursu Wiedzy o Tematyce Górnego Śląska

Uczestnicy konkursu: dwie 2 – osobowe drużyny z klas 5-6 (po dwie drużyny ze szkoły).

Termin: 15.12.2022 godzina 10.00.

Konkurs będzie się składał z zabaw edukacyjnych, w których nie tylko będzie trzeba wykazać się wiedzą ze znajomości tradycji, gwary, muzyki, zabytków i postaci Górnego Śląska, ale również refleksem, spostrzegawczością i umiejętnością logicznego myślenia.

Zaplanowane konkurencje to m.in. puzzle, krzyżówka, wykreślanka, zagadki związane z gwarą, slajdy z zabytkami, znanymi budynkami naszego powiatu i najważniejszymi ze Śląska, oraz herby powiatu.
Prezentacja ze znanymi postaciami powiatu: burmistrzowie, wójtowie, zabawy typu dopasuj do.., znane pieśni m.in. związane z tradycją górniczą.

Regulamin konkursuPobierz plik


Aktualności

Podsumowanie Szkolnych Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki”

Dzień Dobry,
Witamy Państwa bardzo serdecznie zapraszamy na podsumowanie Szkolnych Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki” pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny
Przygotowaliśmy dla Państwa krótkie sprawozdanie
W dniach od 5 do 21 grudnia 2022r. w naszej Szkole odbywały się Dni Regionu pod hasłem „My Szkolnioki, My Ślonzoki”.

Czas szybko leci, dopiero rozpoczynaliśmy ten okres, a już przychodzi nam go podsumować. A działo się sporo…
Jedno jest pewne – grudzień upłyną bardzo ekscytująco i po naszymu!
W holu Szkoły można było podziwiać rekonstrukcję izby śląskiej – klimat jak u prababci okraszony został muzyką o tematyce śląskiej odtwarzaną w tle.
W murach naszej szkoły gościliśmy gołymbiorza – Pana Wojciecha Kupienia, który wprowadził uczniów klas w tajniki hodowli briwów do fluglu i pultów.
W Sali chemicznej była nie lada gratka – w doświadczeniach chemicznych „węgiel wokół nas” wzięło udział łącznie aż 10 zespołów z klas I-IV.
Na sali gimnastycznej uczyły się śląskiego tańca „Trojaka” klasy 7 i 8. Zwieńczeniem tych trudów było nagranie tańca (w strojach śląskich), którego nie powstydziłby się doświadczony zespół folklorystyczny.
Kto chciał- w każdym momencie mógł uwiecznić swoją postać w stroju śląskim przy pomocy własnego telefonu i przygotowanej przez organizatorów fotobudki.
6 grudnia – w wyjątkowy dla każdego dziecka dzień w klasach odwiedził nas Mikołaj – grzeczne dzieci dostały śląskie „kopalnioki”, ale czy Święty przyniósł też ruzgi?
Pewnym jest, że św. Mikołaj przybył w towarzystwie aniołka, diabełka – psotnika oraz ślązaczki, a w holu szkoły zawisła gazetka „Godne Świynta – Słowniczek śląski”.
A… i nie zapomnijmy o tym, że szkolna kuchnia podawała 6 grudnia obiad śląski – naprawdę odświętny (kluski, rolada i modro kapusta) – pachniało w całej Szkole, aż ślinka leciała.
Klasy uczestniczyły w wielu spotkaniach z osobami znanymi w gminie i regionie m.in. z Panem Mirosławem Leszczykiem, Panią Urszulą Klyczką – lędzińską artystką i emerytowaną nauczycielką naszej Szkoły, ratownikiem górniczym Radosławem Michalakiem, Panem Edwardem Urbańczykiem – górnikiem KWK Ziemowit, którzy przybliżyli dzieciom realia pracy na Kopalni.
Na pytania, jak wygląda praca w śląskiej stacji radiowej odpowiadał dziennikarz Radia EM pan Marcin Iciek.

Odbyły się także lekcje biblioteczne „Śląsk moje miejsce na ziemi” w których wzięli udział nie tylko uczniowie naszej Szkoły ale i przedszkolaki z sąsiedniej placówki.
Gości z innych placówek było więcej, ponieważ 15 grudnia odbył się międzyszkolny konkurs „Miejski konkurs wiedzy o Śląsku”. Wzięły w nim udział po dwie drużyny z każdej z lędzińskich szkół. Zwycięzców nagrodziliśmy i uhonorowaliśmy brawami.
Uczniowie zaproszeni zostali także do udziału w konkursach: fotograficznym „Śląsk w obiektywie”, mogli się także sprawdzić czy poradzą godać podczas „Szkolnego konkursu gwary śląskiej”.

Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców.
Na przerwach każdy mógł sprawdzić swój śląski biorąc udział w grach i zabawach – „Śląski challenge”.
Prężnie działająca świetlica przygotowała zajęcia o tematyce regionalnej oraz pokaz mody śląskiej. Uczniowie mieli możliwość spróbowania jak maluje się węglem, a wystawa powstałych prac ozdobiła hol Szkoły.
Trochę też pozwiedzaliśmy odwiedzając Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.
Planowany na 14- 16 grudnia typowy kiermasz świąteczny zamienił się w „Jarmark Świonteczny” na którym można było nabyć stroiki i przepyszne ciasta przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Obsługa nie tylko pięknie się uśmiechała i zachwalała produkty ale i z dumą prezentowała tradycyjny ubiór śląski – wszystkie zaangażowane uczennice ubrane były w odświętne stroje śląskie.
Piątek 16 grudnia to także „Dzień flanelowej koszuli” – kratka w tym dniu zdominowała modę na korytarzach.
Tematyka śląska przenikała nas także w trakcie nauki, podczas lekcji geografii, WOSu historii, czy j. polskiego. Dla urozmaicenia zajęć przygotowano prezentację.
Jak widzicie kalendarz był wypełniony po brzegi, a czas napięty, Jednak w naszej opinii było warto.
Śląsk to nasz region, tu mieszkamy, te tradycje nas kształtują, rozwijają i wpływają na to co przekażemy kolejnym pokoleniom. Jako część Polski, Europy i Świata wnosimy barwny kawałek swojej historii, tradycji i kultury w globalną społeczność.
Nie pozwólmy by nasza indywidualność się zatarła – przekazujmy to co nasze dzieciom bo to najlepszy sposób na to by pamięć naszych przodków przetrwała.

Dni regionalne – dzień piąty

Piątek, to już piąty dzień naszego poznawania Śląska, jego tradycji i gwary. Lekcje geografii i historii nt. śląska oraz spotkanie z ratownikiem górniczym.
W świetlicy szkolnej zagościła moda prosto ze Śląska oraz zajęcia ze znajomości gwary.
Na tym kończymy pierwszy tydzień. Jesteśmy przekonani, że nie upłynął on niezauważony.

Lekcje geografii i historii


Spotkanie z ratownikiem górniczym


Pokaz mody w świetlicy


Dni regionalne – dzień trzeci

Kasy 1c, 2c i 3a oraz 6d spotkały się z górnikiem – Panem Edwardem Urbańczykiem, który opowiedział o pracy na kopalni, ponadto klasa 6d spotkała się z lędzińską artystką i emerytowaną nauczycielką naszej Szkoły – panią Urszulą Klyczką.

Kolejne klasy (3e i 3d) wzięły udział w zajęciach/ doświadczeniach chemicznych „Węgiel wokół nas”.

Spotkanie z panem Edwardem Urbańczykiem


Spotkanie z panią Urszulą Klyczką


Spotkanie z panem Mirosławem Leszczykiem


Doświadczenia chemiczne


Śląski obiad

Dni regionalne – dzień drugi

6.12 – drugi dzień, a wrażeń jeszcze więcej.
W klasach odwiedził nas Mikołaj – grzeczne dzieci dostały śląskie „kopalnioki”, ale czy Święty przyniósł też rózgi?
Św. Mikołaj przybył w towarzystwie aniołka, diabełka – psotnika oraz ślązaczki, a w holu szkoły zawisła gazetka „Godne Świynta – Słowniczek śląski”.
Klasy 8f i 5b – uczestniczyły w spotkaniu z P. Mirosławem Leszczykiem, a na przerwach każdy mógł sprawdzić swój śląski biorąc udział w grach i zabawach – Śląski challenge. Kolejne klasy (7a, 8f, 8c, 8d, 8b i 8e) uczyły się „Trojaka”.
Cały czas zapraszamy do fotobudki, do obejrzenia izby śląskiej oraz na wystawę książek
A… i nie zapomnijmy o tym, że szkolna kuchnia podawała dziś obiad śląski (m.in. kluski i modro kapusta) – pachniało w całej Szkole.

Mikołaj


Śląski challenge


Dni regionalne – dzień pierwszy

5.12 – Uff… pierwszy dzień za nami… Poniedziałek upłynął bardzo ekscytująco!

W holu Szkoły można od dziś podziwiać rekonstrukcję izby śląskiej – klimat jak u prababci okraszony został muzyką o tematyce śląskiej odtwarzaną w tle.

Na sali gimnastycznej gościliśmy gołębiorza, który wprowadził uczniów klas 2d, 2a, 3c i 4c w tajniki hodowli briwów do flugu i pultów.

W sali chemicznej nie lada gratka – w doświadczeniach chemicznych „węgiel wokół nas” wzięły udział klasy 4a i 3b, a klasy 8a, 8b i 8e na sali gimnastycznej uczyły się śląskiego tańca „Trojaka”.

Od dziś do 21 grudnia zapraszamy do fotobudki oraz na wystawę książek o tematyce śląskiej.

A to dopiero pierwszy dzień….

„Węgiel wokół nas” – zajęcia w sali chemicznej


Spotkanie z hodowcą gołębi p. Wojciechem Kupieniem


Foto budka