Dzień Samorządności w SP z OI nr 1 im Karola Miarki w Lędzinach

1 kwietnia 1991 roku Lędziny odzyskały odrębność administracyjną i stały się samodzielnym miastem. W roku 2021 obchodziliśmy 30 – lecie odrodzonej samorządności. Z tej okazji uczniowie z klasy 3a pod kierownictwem Pani Moniki Chrobok i Pani Wiolety Tomali brali udział w cyklicznych zajęciach poświęconych tej tematyce. Lekcje miały charakter dydaktyczny, plastyczny, muzyczny oraz twórczy.
Działania zostały podzielone na różne zadania. Swoją podróż klasa 3a rozpoczęła od wykonania twórczego napisu „Lędziny.” Następnie każdy z uczestników uważnie wyszukiwał swojego miejsca zamieszkania na mapie Lędzin. Uczniowie we wcześniej przygotowanych prezentacjach pt. „Moje najszczęśliwsze miejsce w Lędzinach” dowiadywali się na temat położenia, dzielnic, zabytków, instytucji kultury, edukacji i obiektów sportowych w Lędzinach. Następnie w prezentacji pt. „Dzień samorządności” przybliżali zagadnienia dotyczące samorządności oraz rodzajów samorządu: terytorialnego, zawodowego oraz uczniowskiego. Uczniowie pracowali również z filmami edukacyjnymi oraz brali udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta Lędziny. Pod koniec marca na zajęciach stacjonarnych i on-line zobaczyli piękną bajkę pt. „Król Maciuś Pierwszy”, która pokazała mechanizm sprawowania władzy.
29 marca 2021 roku na platformie Microsoft Teams zorganizowano lekcję podsumowującą. W tym celu przygotowano prezentację, która była zbiorem działań wykonanych przez uczestników. Największą atrakcją dla uczniów był jednak „Pokaz talentów”. Każdy uczeń podczas lekcji on-line miał możliwość zaprezentowania własnego talentu. Pokaz był dla uczniów okazją do zaprezentowania swoich mocnych stron. Pod koniec lekcji każdy z uczestników oddał swój głos na wybraną osobę, której talent najbardziej mu się spodobał. W ten sposób wyłoniono osoby, które otrzymały najwyższa liczbę głosów i po powrocie do szkoły otrzymają specjalne dyplomy. Zwycięzcą klasy został Bartłomiej Piecha, który zaprezentował wspaniały utwór zagrany na gitarze. Na koniec każdy z uczniów mógł sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat Lędzin.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom 3a za ogromne zaangażowanie i wkład pracy!

Wioleta Tomala
Monika Chrobok