II Szkolne Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki”

Począwszy od 4 grudnia 2024 w naszej Szkole odbywały się różnorodne inicjatywy i aktywności związane z II Szkolnymi Dniami Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki”.

Dni regionu, to inicjatywa mająca na celu zapoznanie uczniów z historią, tradycjami, kulturą oraz zwyczajami regionu, w którym mieszkają. W ramach obchodów organizowane były różnorodne wydarzenia edukacyjne i artystyczne, które angażują uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność. Czas szybko leci i dzisiaj przyszło nam podsumować ten czas.

Jedno jest pewne – grudzień upłynął bardzo ekscytująco i po naszymu!

W holu szkoły można było podziwiać rekonstrukcję Kopalni z górującymi szybami, która później przekształciła się w śląską betlejkę. 4 grudnia uświetniliśmy „Dniem Flanelowej Koszuli” – zakładając koszule w kratę.

Na sali gimnastycznej gościliśmy gołębiorza – Pana Wojciecha Kupienia, który wprowadził uczniów młodszych klas w tajniki hodowli gołębi.

Gościliśmy także przedstawicieli zespołu folklorystycznego „Kosztowioki” – którzy zapoznali uczniów
z instrumentami i przyśpiewkami śląskimi oraz tradycjami i strojem śląskim, w których u nas wystąpili.

Nasze zaproszenie przyjął także znany śląski pisarz, felietonista, historyk i podróżnik – pan Marek Szołtysek, który podczas spotkania z uczniami ubrany był w tradycyjny strój i przybliżył uczniom tradycje Górnego Śląska.

W sali chemicznej – nie lada gratka – odbyły się zajęcia „Węgiel nie jedno ma imię”.

Za pomocą telefonu, można było uwiecznić swoją postać w stroju śląskim w przygotowanej fotobudce.

Na przerwach kto chętny, mógł sprawdzić swój śląski biorąc udział w grach i zabawach „ŚLĄSKI CHALLENGE”.

Na lekcjach plastyki malowaliśmy  węglem,  a szkolna stołówka serwowała śląski obiad.

Trochę też pozwiedzaliśmy- odwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Kopalnię „Ziemowit”.

Gościliśmy przedszkolaki w sąsiedniego przedszkola, jednak gości z innych lędzińskich placówek było więcej – 13 grudnia odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku, który został objęty patronatem przez Burmistrza Miasta Lędziny.  Gdzie swoją wiedzę na temat regionu i gwary sprawdzali uczniowie lędzińskich podstawówek.

Swoje umiejętności gwarowe sprawdzaliśmy także podczas szkolnego konkursu gwary śląskiej.

Nasi uczniowie zostali, także zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Nasz szkolny bebok”– którego prace można podziwiać w holu szkoły, a zwycięzcami zostali:

Kategoria klasy 1-4

I miejsce Ewelina Kubecka kl2a i Jagoda Dudek kl. 2d
II miejsce Aleksandra Mrowiec kl. 4a i Julia Kubecka kl. 3d
III miejsce Emilia Michalak kl. 4b i Julian Radkiewicz kl. 2c

Wyróżnienia:

Wojciech Michalak kl. 1d
Wiktor Strauch kl. 1b
Zuzanna Urbańczyk kl. 2d

Kategoria klasy 5-8

 I miejsce Karol Borys kl. 7c
II miejsce
Gloria Jasek kl. 5b
III miejsce
Hanna Jałowy 8c

Wyróżnienie:  Emilia Mrozik kl. 7c

Typowy kiermasz świąteczny zamienił się w „Jarmark Świonteczny”, na którym obsługa nie tylko pięknie się uśmiechała i zachwalała produkty ale i z dumą prezentowała tradycyjny strój śląski – wszystkie zaangażowane uczennice ubrane były w odświętne stroje śląskie.

Grudniowy kalendarz był wypełniony po brzegi, a czas napięty ale naszym zdaniem było warto.

Uczniowie klas 8 przygotowywali taniec śląski Trojak,  który zaprezentowali podczas przedstawienia świątecznego „ Dziołszka ze sztracheclami”.

Śląsk to nasz region, tu mieszkamy, te tradycje nas kształtują, rozwijają i wpływają na to co przekażemy kolejnym pokoleniom. Jako część Polski, Europy i Świata wnosimy barwny kawałek swojej historii, tradycji i kultury w globalną społeczność.

Nie pozwólmy by nasza indywidualność się zatarła – przekazujmy to dalej bo to jedyny sposób na to by pamięć naszych przodków przetrwała.