Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzi się co roku 20 listopada. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie wtedy uchwalono Konwencję o prawach dziecka. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci i dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media. Dzień ten przypomina nam także, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

 

Społeczność naszej  szkoły także włączyła się w obchody uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, montując film z udziałem naszych uczniów oraz konkurs plastyczny „Prawa dziecka oczami dzieci” – uczniowie mieli za zadanie przedstawić w swoich pracach prawa m.in. do życia bez przemocy, prawo do życia w bezpiecznym świecie lub prawo do życia wśród najbliższych i przyjaciół, prawo do nauki itp.

Każde dziecko na świecie chce mieć dom, rodzinę, chodzić do szkoły, mieć zapewnione warunki do życia i rozwoju. Dlatego organizacja, jaką jest UNICEF, pomaga wszystkim tym dzieciom, które żyją w państwach najbiedniejszych, dotkniętych wojną, brakiem wody, pożywienia, brakiem edukacji. Myślimy, że ten dzień przyniósł nie tylko radość ze wspólnych działań i zabaw, ale także refleksję nad życiem rówieśników w innych krajach.

Ewa Szczepanek i Joanna Gluch