Narodowe Czytanie 2021

Jeszcze na dobre nie rozpoczęliśmy roku szkolnego 2021/2022, a już czytamy!

10 września 2021 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach uczniowie z klas siódmych i ósmych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone krótkim przemówieniem, które przybliżyło młodzieży krótki rys historyczny akcji, a także cel przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa i ukazanie piękna literatury polskiej.

Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Akcja ta otworzyła cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten w sposób mistrzowski piętnuje mechanizmy rządzące współczesnym społeczeństwem. W dramacie autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie – potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość.