Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Lędzinach

 

Początki szkolnictwa w Lędzinach

Pierwsza źródłowa wzmianka o lędzińskiej szkole pochodzi z 1598 r. Szkoła zorganizowana była przy miejscowej parafii. Nie miała ona stałej siedziby, uczniowie, prawie tylko chłopcy spotykali się z uczącym w izbach chłopskich udostępnionych przez właścicieli na ten cel. Uczono w niej czytania, śpiewu kościelnego, katechizmu i modlitw. Nauczycielami byli przeważnie księża a czasem po prostu ludzie, którzy potrafili czytać i pisać! Warto dodać, że uczęszczanie do takiej szkoły nie było obowiązkowe.

Dopiero w 1765r. po włączeniu okręgu szkolnego do pruskiego związku administracyjnego i ukazaniu się rozporządzenia normującego niektóre najważniejsze problemy szkolne nastąpiła wyraźna poprawa w dziedzinie oświaty wiejskiej. Sytuacja materialna nauczyciela w tym czasie nadal była trudna i musiał on swoją pracę nauczycielską łączyć z innym zawodem, najczęściej z zawodem organisty.

W roku 1770 nauczycielem był Józef Drobik. Cała szkoła składała się z jednej klasy, a izbę do tych celów udostępnił sam pan Drobik. Następcą Drobika był niejaki Grabowski.

Dalsza poprawa tego stanu rzeczy nastąpiła dopiero w 1801 r. Ukazujące się wtedy rozporządzenia poszły w kierunku ustabilizowania warunków materialnych nauczycieli poprzez dotację w formie danin świadczonych przez rodziców, które odtąd miały być ściśle określone. Wyznaczono nawet specjalnego człowieka, niejakiego Jurzynka do ściągania należności.

Rozporządzenie to poraz pierwszy orzekało o przymusowym uczęszczaniu wszystkich dzieci do szkół. Jest to istotny zwrot w dziejach oświaty wprowadzający powszechny obowiązek szkolny.

W roku 1833 za sprawą hrabiego z Promnic przystąpiono do budowy pierwszej szkoły. Był to budynek niczym wyróżniającym się od pozostałych zabudowań mieszkalnych, ale posiadał już nie jedno a trzy pomieszczenia co pozwalało wprowadzić szkołę trzyklasową tzw. klasa niższa, średnią i wyższa.

W tymże roku 1836 głównym nauczycielem mianowanym przez księcia pszczyńskiego był Izydor Borzucki, a do pomocy miał dwóch adiutantów czyli nauczycieli pomocniczych. Do szkoły w tym czasie uczęszczało 363 uczniów z czego 189 chłopców i 174 dziewczyn. W tej liczbie 55 uczniów było ze Smardzowic, zaś 37 z Zamościa.

Wszyscy uczniowie byli wyznania rzymsko- katolickiego. Lędziński okręg szkolny należał w tym czasie do Inspektoratu w Mikołowie, a opiekunem szkolnym {raczej symbolicznym} był książę pszczyński. Było w zwyczaju, że w klasie wyższej uczył wyłącznie nauczyciel etatowy {Hauptlehrer} a w klasie średniej i niższej nauczyciele kontraktowi {Hilfslehrer} .

Warto podkreślić, że pewną stabilizację w lokalnej oświacie wprowadził Izydor Borzucki. Przez 36 lat {1836 - 1872} prowadził lędzińską szkołę. Fascynowały go Lędziny i jego mieszkańcy oraz ich zwyczaje. Cieszył się powszechnym szacunkiem i autorytetem. Pochodził z Bierunia. W jego szkole dominował język polski.

W wieku 70 lat odszedł na emeryturę. jemu "szkoła lędzińska'' zawdzięcza kronikę, która stanowi źródło wiedzy o historii miejscowości i życiu jej mieszkańców w XIX w.

Josef Hartman, który kierował szkołą po Izydorze Borzuckim starał się przede wszystkim o podniesienie języka niemieckiego. Sam pochodził z Gliwic, studiował na uniwersytecie we Wrocławiu. Nie najlepiej wpisał się w pamięć miejscowej społeczności. W 1893r, kierownikiem szkoły został Franz Elsner - bardzo zaangażował się w życie szkoły i środowiska.

Na życie szkoły bardzo ważny wpływ wywierali miejscowi księża. Oni przeprowadzali wizytacje tak przedmiotów świeckich jak i religijnych. Informacje o wynikach tych wizytacji są skromne i lapidarne. Uczniowie po ukończeniu tej szkoły kierowali się do różnych prac fizycznych.

Od 1863, uposażenie nauczycielek zostało unormowane i wyniosło w skali roku:

- wynagrodzenie zasadnicze 50 talarów

- dodatek mieszkaniowy 3 talary

- ekwiwalent w naturze 61talarów

- za pełnienie funkcji organisty 100 talarów

------------------------------------------------------------------------------

Razem 214 talarów

Wyznaczono specjalne premie tak dla nauczycieli jak i dla uczniów za dobre wyniki z języka niemieckiego. Jednak nie dało to spodziewanych efektów, wręcz motywacja uczęszczania do szkoły znacznie spadła. Duży odsetek uczniów pozostał poza szkołą.

Jednym z pomocniczych nauczycieli zatrudnionych od 1836r w lędzińskiej szkole był Karol Miarka, późniejszy pisarz i działacz narodowy. Jego roczny pobyt w Lędzinach stał się źródłem do napisania dwóch powieści ,,Górka Klemensowa"" ,,Szwedzi w Lędzinach{1868}

W roku 1900 szkoła posiadała już pięć izb lekcyjnych i uczęszczało do niej 335 uczniów z czego do klasy: pierwszej-50 uczniów, do klasy drugiej-57 uczniów, do klasy trzeciej-72 uczniów, do klasy czwartej-73 uczniów, zaś do klasy piątej-83 uczniów

U schyłku XIX wieku. wprowadzono do szkoły nowe stałe przedmioty, nowe metody nauczania i nowe podręczniki. To wszystko w sposób znaczny przyczyniło się do podniesienia poziomu nauki w szkole.

Początki wieku XX, do roku 1914 to jest do momentu wybuchu I Wojny Światowej nauka w szkole lędzińskiej była stabilna, jednak wyniki uczniów opuszczających szkołę były nadal niezadowalające i rzadkością był fakt podejmowania przez nich nauki w szkole ponad podstawowej.

W latach 1914-18 nauczyciele powołani zostali do służby wojskowej, a ich miejsce zajęli ludzie nie przygotowani do tej pracy a frekwencja uczniów w szkole spadła do 50% . Po klęsce Niemców w 1919r, do szkoły uczęszczało 28 uczniów.

 

Szkoła w okresie międzywojennym

Po zakończeniu I wojny światowej wskutek wieloletnich zaniedbań spowodowanych rządami pruskimi oświatę polską trzeba było tworzyć od podstaw. Pierwszym znaczącym akcentem było wprowadzenie do szkoły języka polskiego brakowało jednak odpowiednio przygotowanych nauczycieli, programów i podręczników. Mimo tych trudności nauka w lędzińskiej szkole w 1922r czyli po przejęciu znacznej części Górnego Śląska rozpoczęła się w miarę sprawnie. Obowiązkiem szkolnym objęto dzieci w wieku 7-14 lat.

Szkoła mieściła się w budynku wzniesionym w 1842r {budynek obecnej Przychodni Rejonowej Nr 1} posiadała sześć izb lekcyjnych i mieszkanie służbowe dla kierownika szkoły, kierownikiem szkoły został ostatni nauczyciel niemieckiej szkoły lędzińskiej Franciszek Elsner. W 1923r, zastąpił go Alojzy Baron, jego zaś w 1933r zastąpił Józef Stryczek.

W okresie międzywojennym klasy były bardzo liczne, co oczywiście nie sprzyjało osiąganiu pozytywnych wyników nauczania. Średnio na jedna klasę {izbę lekcyjną} przypadało 70 dzieci, tyleż prawie na jednego nauczyciela

W omawianym okresie szkołę podstawową ukończyło 824 uczniów.

Liczebne przepełnienie klas wymagało od nauczycieli dużego wysiłku i zaangażowania, zwłaszcza że od szkoły środowisko oczekiwało równoległe działalności kulturalnej. Przejawy jej zwłaszcza uwidoczniły się w latach trzydziestych, gdzie obecność dziecięcych zespołów artystycznych stała się regułą przy obchodach związanych z uroczystościami świąt kościelnych i państwowych.

Warunki materialne szkół uzależnione były od samorządów gmin-ich życzliwości i możliwości finansowej. Kronikarz nie omieszkał odnotować faktu, 9 lutego 1930r, rada gminy Lędziny podjęła uchwałę o zakupie radioodbiorników dla miejscowej szkoły.

Lata trzydzieste to okres wdrażania nowej reformy szkolnictwa uchwalonej przez Parlament 11 marca 1932r. Ustawa ta wprowadzała trzy stopnie organizacyjne szkół. Pierwszy obejmował szkoły z klasami I-IV, drugi z klasami I-VI, zaś trzeci I-VIII. Na Górnym Śląsku można było organizować również szkoły z klasą VIII.

Szkołę ośmioklasową w Lędzinach wdrożono w roku szkolnym 1937/38. W tym też czasie wprowadzono do szkoły naukę pisania na maszynie i stenografię.

Szkoła lędzińska była szkołą najwyżej zorganizowaną w okolicy, liczyła 12 dobrze pod względem pedagogicznym przygotowanych nauczycieli.

Wiekowy budynek szkolny nie spełniał podstawowych wymogów oświatowych, dlatego też z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Józefa Stryczka, przy pełnym poparciu miejscowych władz 11 maja 1936r. przybył do Lędzin wojewoda Śląski Michał Grażyński i wspólnie z władzami podjął decyzję o budowie nowej szkoły.

 

Tak się zaczęło ... 60 lat temu

Jest rok 1939. Zbliża się 1 września - dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Przygotowania do tego wydarzenia były rozwinięte na szeroką skalę, albowiem uroczystość miała być szczególna. Dzieci lędzińskie miały otrzymać nową szkołę, na ówczesne czasy bardzo nowoczesną, wręcz komfortową. Sytuacja polityczna w Europie i w Polsce pogarszała się radykalnie do tego stopnia, że pod koniec sierpnia już tylko najwięksi optymiści wierzyli w to, że otwarcie szkoły nastąpi w sytuacji nie zakłóconej czynnikami zewnętrznymi. Wojna jednak była nieuchronna.

 

Lata okupacji

Nie rozpoczęto nowego roku szkolnego w planowanym terminie, nie było uroczystej oprawy. Wojna swoim okrucieństwem dotknęła bezpośrednio mieszkańców Lędzin. Okupant po kilku tygodniach uruchomił szkołę. Językiem wykładowym był język niemiecki. Uczniowie nie byli przygotowani do pobierania nauki w tym języku, stąd też poziom nauczania był bardzo niski. Formalnie jednak uczniowie poszczególnych roczników kończyli szkołę i otrzymywali świadectwa ukończenia.

Obowiązki kierownika szkoły pełnił pan Alojzy Baron, a kadra nauczycielska zmieniała się bardzo często.

 

Trudne lata powojenne...

Po przejściu frontu 1945 r. budynek szkolny był mocno zniszczony tak przez pociski artyleryjskie jak i działania spowodowane brakiem nadzoru.

Oświatę organizowano od podstaw. Już 1 marca 1945 r. pełniący obowiązki kierownika szkoły p. Henryk Wanik w obecności 405 uczniów otworzył szkołę w odrodzonej Polsce. Podstawą przydziału uczniów do poszczególnych klas były świadectwa ze szkoły niemieckiej, a przede wszystkim stopień znajomości języka polskiego. Zdecydowana większość uczniów umiała mówić po polsku, gorzej natomiast było z pisaniem. Stąd też wysiłek nauczycieli w pierwszym okresie skierowany był na tą dziedzinę nauki.

W tym okresie sytuacja oświaty była wyjątkowo trudna, jak zresztą trudna była sytuacja materialna mieszkańców Lędzin. Brakowało wszystkiego - zeszytów, podręczników, przyrządów do pisania i pomocy naukowych. Brakowało nauczycieli, stąd też oddziały klasowe były bardzo liczne, sięgały nawet 50 uczniów. Z tych samych powodów ilość lekcji skrócono do minimum, nieraz uczniowie przychodzili tylko na 2 godziny dziennie.

 

Organizacja szkoły w dniu 1 marca 1945 r.

Kl. I - 50 uczniów - wych. p. Makulikowa Maria

Kl. II a - 40 uczniów - wych. p. Szoen Marta

Kl. II b - 37 uczniów - wych. p. Szoen Marta

Kl. III a - 37 uczniów - wych. p. Ćwiklińska Anna

Kl. III b - 39 uczniów - wych. p. Tomala Gerard

Kl. IV - 57 uczniów - wych p. Węgrzyn Józef

Kl. V - 56 uczniów - wych. p. Wanik Henryk

Kl. VI - 44 uczniów - wych. p. Hudziec Wilhelm

Kl. VII - 45 uczniów - wych. p. Hudziec Wilhelm

Razem : 9 oddziałów; 405 uczniów; 7 nauczycieli.

Z każdym rokiem było coraz lepiej. Wracali nauczyciele przedwojenni z tułaczki okupacyjnej państwo Janina i Anilin Faberowie, Zofia Korkówna, Józefa Poradzisz, Wilhelm Hudziec, Bronisława Gawlikowicz.

W roku 1950 do szkoły przybywają pierwsi nauczyciele wykształceni już w okresie powojennym. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym czasie wszyscy nauczyciele posiadali wymagane wykształcenie pedagogiczne. Ten fakt gwarantował nauczanie na odpowiednio wysokim poziomie.

W tym też roku godny odnotowania jest fakt, że pierwsi wprawdzie nieliczni absolwenci szkoły podejmują trud nauki w szkołach ponad podstawowych.

W dekadzie lat sześćdziesiątych szkoła utrwaliła swoją wysoką rangę w środowisku. Coraz więcej szkół ponad podstawowych starało się pozyskać absolwentów naszej szkoły. Cechą ich było w miarę solidne wykształcenie pozwalające bez przeszkód podejmować dalszą naukę.

Najczęściej absolwenci naszej szkoły podejmowali naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym jak i w Zasadniczej Szkole Górniczej w Lędzinach .

Z każdym rokiem w miarę rozwoju budownictwa mieszkaniowego przybywało uczniów w szkole. Nauka odbywała się na zmiany, miało to niekorzystny wpływ na poziom kształcenia. Stąd też ówczesny dyrektor szkoły mgr Sylwester Łakota czynił starania i wysiłki zmierzające do poszerzenia bazy szkolnej. Dzięki sprzyjającym układem z zakładem opiekuńczym jakim była wtedy Kopalnia Węgla Kamiennego "Piast" w Lędzinach przystąpiono do rozbudowy szkoły w roku 1968. Rozbudowę prowadzono systemem gospodarczym i zakończono ją już w roku 1970.

Szkoła otrzymała dodatkowo 10 izb lekcyjnych, świetlicę, kuchnię, szatnię, a także salę gimnastyczną. Warunki uległy radykalnej poprawie. Nauka odbywała się w tym czasie prawie na jedną zmianę. 753 uczniów podzielono na 26 oddziałów, uczyło się w 22 izbach lekcyjnych, pracowni fizyczno - chemicznej, technicznej i biologicznej. Warunki te łącznie z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską sprzyjały uzyskiwaniu wysokich efektów dydaktycznych. Lata siedemdziesiąte były dobrym okresem w dziejach szkoły. Podejmowanie przez absolwentów nauki w szkołach ponad podstawowych stało się powszechne.

Absolwenci z powodzeniem zdawali egzaminy do szkół średnich już nie tylko w Bieruniu, ale i w Tychach, Mysłowicach, Katowicach, a także w Pszczynie i w Oświęcimiu. Lata siedemdziesiąte to również okres, w którym nasi absolwenci licznie zaznaczają swoją obecność w salach wykładowych uczelni wyższych. Lekarze, nauczyciele, ekonomiści, księża, inżynierowie stanowią liczne grono ludzi, którzy swe pierwsze kroki stawiali w jedynce.

Lata najnowsze, czyli dziewięćdziesiąte po transformacji ustrojowej wymusiły na absolwentach naszej szkoły zmianę orientacji zawodowej. Tak popularne z tradycjami pokoleniowymi górnictwo straciło na znaczeniu. Absolwenci z myślą o przyszłości podejmują naukę w szkołach ponad podstawowych, których dyplom pomoże im zaistnieć w gospodarce rynkowej.

Nasza szkoła, której organem prowadzącym jest Urząd Miejski czyni wszystko, aby swoim uczniom stworzyć jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy poprzez umiejętności.

Trzy ważne czynniki są gwarancją tego przedsięwzięcia: troska władz miejskich o bazę dydaktyczną, wysokie kwalifikacje zawodowe nauczycieli, merytoryczne i menedżerskie przygotowanie kadry kierowniczej.

 

Kadra kierownicza szkoły w latach 1939-2016

Dyrektor

Lata

Zastępca dyrektora

Lata

Alojzy Baron

1939-1945

-

-

Henryk Wanik

1945-1950

-

-

Wiktor Suchon

1950-1962

Mgr Sylwester Łakota

1957-1962

Mgr Sylwester Łakota

1962-1990

Józef Nazar

1962-1968

Mgr Mieczysław Niemiec

1968-1982

Ernest Orszulik

1982-1991

Mgr Wiesław Stambrowski

1990-1997

Mgr Jadwiga Tomala

1991-1997

Mgr Teresa Biegańska

1993-1997

Mgr Teresa Samulak

1996-1997

Mgr Teresa Samulak

1997- 2016

Mgr Teresa Biegańska

1997- 2006

Mgr Elżbieta Mrowiec

1997-2015

Mgr Dorota Natonik

1997-1999

Mgr Zyta Barcik

2007 - 2016

Mgr Anna Truty

2015 - 2016

Mgr Anna Truty

2016 - nadal

Mgr Iwona Borys 2016 - nadal
Mgr Beata Sielski 2016 - nadal

   

„Z drewnianej, szkolnej wyrósł ławy,
Pomnik Twój trwalszy, niźli spiże”…
 

Śp. Sylwester Łakota ur. 24 września 1931 r. w Mizerowie koło Pszczyny. Ukończył Liceum  Pedagogiczne w Pszczynie w 1950r. i od tego czasu związał swe życie na zawsze z Lędzinami. Tutaj, jako młody nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1  realizował swe młodzieńcze marzenia, nawiązywał przyjaźnie, organizował wycieczki piesze i rowerowe, tworzył harcerstwo, zdobył zaufanie uczniów i społeczeństwa lokalnego.
Po 3 latach pracy pedagogicznej odbył dwuletnią służbę wojskową i ze stopniem oficerskim wrócił do lędzińskiej szkoły, w której od 1962r. sprawował funkcję kierownika a później dyrektora szkoły.
Dzięki zdolnościom organizatorskim i bogatej osobowości szybko zyskał uznanie władz i poparcie społeczeństwa. Entuzjasta, społecznik przez 3 kadencje pełnił funkcję radnego. Wiele lat jego pracy pedagogicznej i społecznej w lędzińskim środowisku przypadało na trudny okres w dziejach ojczyzny, kiedy tak często dewaluowały się prawdziwe wartości ustępując miejsca „pseudowartościom”.
Potrafił wybrać to, co dla pedagoga najważniejsze.

 „Uczył wiedzę ważyć i doceniać
  i ideałów szukać w wielkiej wiedzy”    - (Leopold  Staff)

 Tym właśnie bakcylem umiłowania wiedzy zarażał uczniów i nas - jego młodszych kolegów.
Ukończył Studium Nauczycielskie i magisterskie studia pedagogiczne.
Dzięki dobrym kontaktom z zakładem opiekuńczym szkoły – KWK „Ziemowit”, pozyskiwał fundusze na wyposażenie szkoły, a później na rozbudowę szkoły i budowę Domu Nauczyciela.

Za wybitną pracę pedagogiczną i społeczne zaangażowanie otrzymał liczne odznaczenia, a w latach siedemdziesiątych Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W 1990r. dyr. Sylwester Łakota przeszedł na emeryturę, ale przez 10 lat pracował nadal w szkole w niepełnym wymiarze etatu jako pedagog szkolny. Rok później zaangażował się w budowanie samorządności lokalnej. Przez 2 kadencje pełnił ważne funkcje w lędzińskiej samorządności.
W 2000r. obchodził jubileusz 50 lecia pracy pedagogicznej. W 2000r. zrezygnował z pracy w szkole, ale nie rozstał się z oświatą, pracował na jej rzecz w Radzie Powiatu.
Jego plany, aktywne życie przerwała nieoczekiwana śmierć. Zmarł 6 marca 2005r.

 

Z wielkim bólem żegnamy wspaniałego pedagoga, kolegę, przyjaciela młodzieży, społecznika, człowieka, który był przykładem harmonii życia, który potrafił dostrzegać właściwą proporcję wartości.
Dla nas nauczycieli był przewodnikiem w trudnej pracy pedagogicznej. Uczył rzetelnej pracy, odpowiedzialności i wiary w siebie. Jako przełożony stawiał wysokie wymagania swoim nauczycielom, uczniom, ale przede wszystkim sobie. Potrafił budować właściwe relacje międzyludzkie, z wielkim zrozumieniem odnosił się do ludzkich problemów. Dał nam z siebie wszystko, co najlepsze.
Swoją postawą zdobył  szacunek nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Z „jedynki” nikt nie odchodził. Zmiany personalne następowały z przyczyn losowych.

 „Kierował, ale nie zniewalał
Poprawiał, ale nie upokarzał
Był wzrokiem, który śledzi, lecz nie osądza
Był ręką, która prowadzi, lecz nie ciągnie na siłę”  (H. Ochiro)

 Dziękujemy za każde dobro, uśmiech i życzliwość, za to, że byłeś pośród nas.

 Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Lędzinach.

 

 

 

 

Indeks nauczycieli Szkoły Podstawowej nr1 w latach 1945-2016

Mgr Achtelik Barbara

1986-2009

Mgr Achtelik Arndt Magdalena

2012 - nadal

Mgr Adamczyk Katarzyna

1990-nadal

Ks. Ahnert Andrzej

1997-1999

Mgr Androsz Joanna

2000-2006

Barbach Anna

1950-1968

Mgr Barcik Zyta

1998-nadal

Basiaga Bronisława

1974-2004

mgr Basiaga Monika

2008-nadal

Mgr Beker-Kołodziej Bożena

1990-nadal

Białucha Ewa

2000-2001

Mgr Biegańska Teresa

1991- 2011

Mgr Bielecka Feliksa

1985-1987

Mgr Bieniek-Widuch Henryka

1973-1999

Mgr Bijak Jadwiga

1967-1972

Mgr Borys Iwona 

2015 - nadal

Brączek Stanisław

1950-1951

Mgr Brożek Michał

2011 - 2014

Mgr Brzozowska Beata

2002 - nadal

Mgr Brzozowska Irena

1967-2012

Mgr Brzozowski Leopold

1955-1962

Mgr Brzozowski Władysław

1968-1969

Mgr Buchała - Basiaga Anna

1997-nadal

Mgr Bugała Magdalena

2001-2009

Mgr Budner  Słomka Agnieszka

2001-nadal

Bywalec - Kopycka Magdalena

2015 - nadal

Cicha-Kozińska Helena

1960-1969

mgr Ciemięga Halina s. Karolina

2008-2012

Mgr Ciepiela-Kajstura Zyta

1960-1967

Mgr Cieplik Barbara

1993-1998

Mgr Ciepły Teresa

2001-2002

Ciosek Danuta

1971-1985

Ciosek-Pieczka Jadwiga

1960-2002

Mgr Chrobok Krystyna

1991-nadal

Mgr Chrostek Jolanta

1994-2000

Cybulska Maria

1953-1962

mgr Cylka Anna

2008-2009

Dr Czempas Jan

1990-1994

Ćwiklińska Anna

1945-1946

Mgr Mirella Czaplińska

2006 - 2008

Mgr Czarnota Anna

2000-nadal

Mgr Agnieszka Czerniak

2004 - 2009

Mgr Przemysław Czerniak

2007 - nadal

Drozdek Bogusława

1990-1991

Mgr Drzyzga Grażyna

1990-2012

Fabera Anielin

1946-1947

Fabera Janina

1946-1947

Falandys Katarzyna

1992-1999

Mgr Folkert Małgorzata s. Aneta

2012-nadal

Mgr Gajda Barbara

1997-2000

Gawlikowicz Bronisława

1946-1959

Gibas Zofia

1973-1974

mgr Głodek Grzegorz

2014 - nadal

Ks. Głuch Henryk

1991-1997

Ks. Goppek Jerzy

1997-2000

Mgr Gorywoda Elena

2009-2009

Mgr Górniok Elżbieta

2008-nadal

Mgr Górecka Joanna

2016 - nadal

Graca Paweł

1947-1950

Ks. Grodoń Dariusz

1995-1997

Mgr Grzyb Małgorzata

2002-nadal

Mgr Grzywińska Anna

1975-1976

Gwizda Izabela

1964-1965

Hachuła-Wojciech Barbara

1984-1987

Hachuła Halina

1968-2004

Mgr Hachuła Joanna

2009 - 2010

Hachuła Wilhelm

1945-1946

Holla-Pypłacz Genowefa

1971-1974

Haładaj Gabriela

2016 - nadal

Hudziec Bolesław

1946-1971

Hudziec Zofia

1946-1971

Mgr Hybiorz Bożena

1991-2001

Mgr Janeczek Teresa

1996-1999

Mgr Januła-Dorecka Anna

1962-1974

Ks. Jarczyk Janusz

1999-2011

Mgr Jarguz Ewa

1994-1997

Jezierska Aleksandra

1998-2000

Jezierska - Szczesiul Alicja

1996-2011

Mgr Juda Dominika

2016 - nadal

Mgr Kaczmarczyk Edyta

1997-nadal

Mgr Kasztura Karol

1961-1968

Mgr Kępińska Krystyna

1972-1974

Mgr Kicińska Ewa

1987-nadal

Mgr Kiełczewski Ryszard

1981-1982

Mgr Kit Anetta

2013 - 2016

Kitlińska-Musioł Alicja

1968-1982

Mgr Kisała Izabela

2015 - nadal

Klekot Justyna

1950-1958

Mgr Klyczka Urszula

1973-2003

Kocińska Leokadia

2001-2005

Mgr Kołodziej Piotr

1990-1997

Mgr Konopa-Grunik Wioletta

1991-2001

Mgr Kowalska Barbara

2003-nadal

Korona Helena

1972-1973

Mgr Kotajny Justyna

2012-2014

Ks. Kracla Józef

2002 - 2006

Mgr  Kraczla Monika

2012- nadal

Krasucka-Orszulik Eliza

1968-2002

Mgr Krochmal-Pakuła Katarzyna

2011-nadal

Mgr Kupczyk Krzysztof

1999-nadal

Kurzyca Helena

1958-1959

Mgr Kus Barbara

1999-2008

Mgr Kusak Beata

2015 - nadal

Mgr Lazar-Gwizdała Maria

1969-1975

Mgr Lech Urszula

1997-nadal

Leka Urszula

1998-2004

Lewandowska Anna

1955-1998

Mgr Lichota Bernard

1999-2001

Mgr Loska Adam

2002-2003

Mgr Loska Lidia

1976-2000

Mgr Lubczyńska Ewa

1992-1993

Mgr Łaciak Gabriela

1994-2000

Mgr Łakota Ewa

1959-1973

Mgr Łakota Sylwester

1950-2000

Mgr Łowiński Jerzy

1973-1974

Mgr Łukaszek Czesława

1982-2015

Machalica Irena

1969-1971

mgr Madeja Anna

2008 - 2009

Mgr Malina Gabriela

1996-nadal

mgr Malcharek Ilona

2007-nadal

Manthey Paweł

2006 - 2008

Ks. Matoga Jerzy

1989-1992

Mgr Matyja Lucyna

1994-nadal

Maskulik Maria

1945-1946

Mika-Poradiusz Joanna

1959-1960

mgr Mirowska Sabina

2008-2010

Morońska Barbara

1995-2001

Mgr Mrowiec Elżbieta

1976-2015

Mgr Mrzygłód Iwona

2013 - nadal

Mgr Musiał Henryka

1992-2016

Mgr Musioł Piotr

2002 -2011

Mgr Musioł-Dybka Anna

2009 - 2011

Musioł Teodor

1947-1948

Mgr Myszor-Malina Grażyna

1968-1974

Mgr Natonik Dorota

1997-2000

Mgr Nazar Józef

1950-1968

Mgr Niemiec Mieczysław

1960-1982

Nowak Maria

1982-2004

Mgr Niezręcka Bożena

2016 - nadal

Nycz Bożena

1975-2004

Mgr Nycz Henryk

1974-1976

Orszulik Ernest

1963-2002

Mgr Ostrowska Elżbieta

2014 - nadal

Ostrowska Wanda

1991-2001

Mgr Ośniecka Elżbieta

1969-1971

Mgr Paluch Tekla

1955-1967

Mgr Otkowicz - Kmiecik Joanna

2013 - nadal

Mgr Paluchowski Adam

2000-2004

Mgr Pałczyński Rudolf

1975-1978

Mgr Panuś-Dąbrowska Elżbieta

2000-2007

Parysz Dorota

1973-1975

Patałąg Lucyna

2000-2001

Ks. Patyk Marian

1992-1995

Mgr Paszek Sylwia

2012-2013

Piecha-Niemiec Felicja

1965-1975

Mgr Pisarek Krzysztof

1970-1972

Mgr Piskorek Jadwiga

1966-1985

Mgr Piskorek Ryszard

1968-1974

Pojda Dagmara

1998-1999

Poradzisz Józefa

1946-1959

Potera Alfreda

1972-1973

Prus Klaudia

2015 - 2015

Mgr Raszka Karolina

2013 - 2016

Rogalska-Siwy Regina

1970-1981

Rosner Franciszka

1965-1970

Mgr Rozmus-Ferdyniok Urszula

1976-2000

Mgr Ryszka Beata

2014 - nadal

Mgr Salonek-Mijalska Róża

1962-1966

Mgr Samulak Teresa

1982-nadal

Mgr Sielski Beata

1987-nadal

Sierżant Monika

1999-2001

Mgr Skop Anna

2006- nadal

Mgr Smuda Bożena

1990-nadal

Mgr Sojka Joanna

2016 - 2016

Sojka Jolanta

1982-1992

Mgr Sobczyk Małgorzata

1996-nadal

Mgr Sowa Teresa

1983-1985

Mgr Stambrowski Wiesław

1981-1997

Stanisławczyk Ewa

1998-2000

Mgr Stolorz Urszula

1994-1999

Mgr Suchanek Bogusław

1973-1974

Suchoń Wiktor

1950-1962

Mgr Syrzysko Małgorzata 

2003 - 2008

Szczepańska-Wyrobek Genowefa

1953-1961

Szkop Maria

1974-1975

Szoen Marta

1945-1952

Mgr Szostek Beata

1993-nadal

Szromek Krystyna

1997-2000

Mgr Szubert Joanna

2013 - nadal

Szuma Monika

1976-2000

Szwej Henryka

1973-1981

Tomala Gerhard

1945-1946

Mgr Tomala Jadwiga

1975-1997

Mgr Truty Anna

1997-nadal

Mgr Trzcińska Beata

2006 -nadal

Mgr Urbaś Piotr

1995-1998

Mgr Wajda Mazur Monika

2012-2014

Mgr Wala Edyta

1972-1997

Mgr Wala Jan

1961-1972

Mgr Wala Sebastian

1998-nadal

Wanik Anna

1948-1950

Wanik Henryk

1945-1950

Wanik Leokadia

1947-1950

Mgr Wanot Katarzyna

2016 - nadal

Mgr Wawrzyniak Sławomir

1997-1999

mgr Węgrzyn Grażyna

2008-2009

Węgrzyn Józef

1945-1946

Mgr Więcław Włodzimierz

1971-1972

Mgr Wietrzycka Urszula

2009 - 2010

Mgr Wilk-Jurczyk Teresa

1975-1978

Mgr Wiśniowska Bożena

1983-1985

Mgr Wojciechowska Jolanta

1993-1995

Mgr Wowro Mirosław

1992-nadal

Mgr Woźniak Danuta

1967-1974

Ks. Wrodarczyk Krzysztof

2000-2001

Mgr Wróbel Krystyna

2000-2001

Mgr Wyrwoł Bożena

1996-nadal

Mgr Zielińska Renata

1974-1976

Mgr Zioła Agnieszka

2014 - nadal

Mgr Żądło Barbara

1990-nadal

Żelazna Maria

1962-1967

Żołneczko Aldona

1999-2000

Żołneczko Kazimiera

1969-2003

 

Nauczyciele i uczniowie bez których nie byłoby szkoły będą pisać swoją postawą chlubną historię jedynki.

Źródło: Ewa Łakota, Widziane z Górki Klemensowej, Zeszyt nr 9, Lędziny 1999r.