Pierwsza pomoc na basenie

Dnia 25 stycznia 2019 roku uczennice ze Szkolnego Koła Ratowników uczestniczyły w zajęciach na pływalni Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego Centrum w Lędzinach, dotyczących udzielania pierwszej pomocy w wodzie. Dziewczęta miały okazję nauczyć się, zobaczyć oraz praktycznie przećwiczyć podstawowe zasady zachowania się w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy osobie tonącej, podtopionej. Na zajęciach zdobyły wiedzę na temat sposobu holowania osoby ratowanej, sposobu wyciągania z wody, akcji udzielania pomocy w wodzie osobie z podejrzeniem urazu kręgosłupa, z deską ortopedyczną i bez deski oraz posługiwania się podręcznym sprzętem ratowniczym (żerdź, koło oraz apteczka).
Dziewczęta wykazały się ogromnym zaangażowaniem, dużą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a w razie wątpliwości zadawały konkretne i rzeczowe pytania.
Jak zostać ratownikiem na basenie? Jakie kursy należy zdać, by zostać ratownikiem? Jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chce zostać ratownikiem wodnym? Jakie są obowiązki ratownika na basenie? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?
Zajęcia zorganizowała opiekunka koła p. Alina Bielec, a przeprowadzili je ratownicy OSR Centrum w Lędzinach p. Aleksandra Morkisz, p. Sebastian Wala oraz p. Grzegorz Hudy.