Piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”

Śląski Urząd Wojewódzki zaprasza 10 listopada 2018 r. na piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:00 na pl. Bolesława Chrobrego w Katowicach. W programie między innymi:

Godz. 13.00

Odegranie i odśpiewanie hymnu RP oraz podniesienie flagi państwowej na maszt

Godz. 13:10

Występ orkiestry wojskowej

Godz. 13:40

Występ akordeonistów z MDK Bogucice o/Zawodzie

Godz. 14.10

Pokaz musztry paradnej w wykonaniu klasy wojskowej

Godz. 15:15

Pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej

Godz. 15:40

Capstrzyk:
– Apel pamięci
– Salwa honorowa

Godz. 16:00

Odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Godz. 16:15

Występ mażoretek z DK Ligota

Godz. 16:45-22:00

Możliwość zwiedzania wystawionego sprzętu wojskowego, namiotów promocyjnych

Podczas pikniku odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego, a uczestnicy będą mogli zobaczyć: czołg LEOPRAD z 10 brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów oraz Rosomak z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, stację naprowadzania rakiet SNR 125SC, wyrzutnię W-125 na podwoziu gąsienicowym z rakietami szkolnymi i wiele innych.

Piknik wpisuje się w obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak pozostałe przedsięwzięcia organizowane przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Wśród nich:

  • 10 listopada 2018 r. o godz. 17:00 gmach Urzędu zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem zaś chętni będę mogli w murach Urzędu spędzić „Noc Niepodległości”. Zwiedzający w godz. 18:00-24:00 odkrywać będą zakamarki gmachu, które na co dzień są niedostępne, a przy okazji czekać na nich będą pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Historii 73. Pułku Piechoty w Katowicach czy profesjonalnych tancerzy. Zwiedzanie zakończy się o północy odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą Katowice.
  • 11 listopada 2018 r. o godz. 10:30 w Archikatedrze Katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z placu przez Archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na pl.. Bolesława Chrobrego. Tam nastąpią: odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów. Nie zabraknie również defilady służb mundurowych i sprzętu wojskowego. Z pl. Sejmu Śląskiego przemaszeruje także 3 Pułk. Ułanów Śląskich. Dla mieszkańców zapewniono biało-czerwone balony, chorągiewki, wojskową grochówkę oraz wiele innych atrakcji.