Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego – podsumowanie I półrocza

W ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego realizowane są w naszej szkole zajęcia kółka komputerowego dla uczniów klas 5 i 6. Jest to już IV edycja ogólnopolskiego projektu grantowego, którego głównym celem jest aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a partnerem wiodącym projektu jest Politechnika Łódzka.
Zajęcia prowadzone są od października 2022r. w wymiarze 2 godzin tygodniowo. W trakcie zajęć uczniowie poszerzali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu kodowania, algorytmiki i programowania. Było wiele okazji do zabaw z programowania robotów, głównie mBotów i Photonów oraz programowania w środowisku Scratch.
Wiele uwagi poświęciliśmy też drukowi 3D. Najpierw dzieci poznały długopisy 3D, dzięki którym robiły breloczki oraz ozdoby choinkowe. Następnie przeszliśmy do projektowania bardziej zaawansowanego w Tinkercadzie. Każdy przygotowywał swoje trójwymiarowe projekty związane z Bożym Narodzeniem. Końcowym efektem był wydruk na drukarce 3D pozyskanej z projektu #Laboratoria Przyszłości.
Na zakończenie I półrocza uczniowie wzięli udział w warsztatach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Razem z edukatorami zgłębiali wiedzę z druku 3D oraz poznali tajniki sztucznej inteligencji.

Opiekun koła: Bożena Wyrwoł