Projekt „Czytam z klasą”

REALIZACJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” w klasie 3 b

W bieżącym roku szkolnym w klasie 3b realizowany był międzynarodowy projekt edukacyjny „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” autorstwa pani Honoraty Szaneckiej wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III.

Projekt edukacyjny „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” składał się z trzech modułów:

I „Mała chmurka w krainie drzew”,
II „Mała chmurka w krainie śniegu”,
III „Mała chmurka w krainie słońca”.

W ramach pierwszego modułu wykonaliśmy wspólnie klasowe drzewo czytelnicze oraz chmurką Tosię. W Dniu Głośnego Czytania uczniowie czytali głośno lekturę ,,Magiczne drzewo‘’ Andrzeja Maleszki .

Uzupełniliśmy i ozdobiliśmy swoje lekturniki. Powstały piękne zakładki do książek z chmurką Tosią i czytającym króliczkiem. Uczniowie samodzielnie tworzyli dalsze przygody bohaterów lektury. W Światowym Dniu Drzewa dzieci obejrzały ekologiczny film ,,Mała chmurka w krainie drzew”, zapoznając się
z procesem powstawania papieru. Dowiadzieli się, jak można powtórnie wykorzystać papier. Obserwowali drzewa w pobliżu szkoły, ucząc się je rozróżniać obserwując korę i kształt liści. Pracując w grupach uczniowie wykonali przepiękne drzewa w czterech porach roku. Uczniowie wykonali również album drzew, które rosną w naszych lasach i sadach.

W ramach drugiego modułu przeczytaliśmy opowiadanie „Małą chmurką w krainie śniegu”. Omówiliśmy temat recyklingu i zasady segregowania śmieci oraz obejrzeliśmy filmy na temat ocieplenia klimatu. Przy okazji zbieraliśmy materiały recyklingowe do wykonania ciekawych prac. Dzieci wykonały w grupach plakaty ekologiczne, wykorzystując zgromadzone odpady. W tym module uczniowie wybrali i samodzielnie przeczytali książkę „Zaginiona w śniegu” Holly Weeb. Omawianie tej lektury wzbudziło w uczniach wielkie emocje. Bardzo przeżywali losy i przygody głównej bohaterki. Na korytarzu zawisł plakat zachęcający uczniów z innych klas do przeczytania książki „Zaginiona w śniegu”. Całą klasą nauczyliśmy się spiewać piosenkę M. Grechuty „Zostawcie nam czysty kawałek świata” zachęcającą dorosłych do dbania o przyszłość Ziemi.

W ramach trzeciego modułu projektu uczniowie czytali w szkole głośno „Afrykę Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Zdobyliśmy ten kontynent poznając afrykańskie pustynie, sawannę i las równikowy. Zadziwiło nas bogactwo roślin i egzotycznych zwierząt. Wykonalismy portrety afrykańskich zwierząt. Odszukalismy Afrykę na mapie oraz rzekę Nil. Nauczyliśmy się afrykańskiej zabawy Simmama ka, Przeczytaliśmy opowiadanie Mała chmurka w krainie słońca. Dowiedzieliśmy się czego najbardziej brakuje ludziom w Afryce.

Wprowadzenie projektu przyniosło wymierne korzyści dla rozwoju naszych uczniów, jak i samej placówki. Głównym jego celem było:
· rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
· rozwijanie aktywności czytelniczej,
· doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
· zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
· integracja zespołu klasowego.

Wśród celów szczegółowych:
· doskonalono technikę głośnego czytania,
· rozwijano umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem,
· doskonalono umiejętność redagowania pisemnych wypowiedzi,
· utrwalono poznane części mowy,
· rozwijano wyobraźnię uczniów,
· rozwijano umiejętności plastyczne, techniczne,
· oraz kształcono nawyk sięgania po dobrą książkę.

Na zakończenie każdego modułu projektu klasa otrzymała potwierdzenie udziału, a na koniec całego projektu certyfikat dla klasy.
Beata Kusak