Relacja z obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa

„Zatrzymaj się i poznaj nas. Nie oceniaj. Zaakceptuj.”

W tym dniu już od wejścia każdy z uczniów i nauczycieli miał przypięte serduszko, które zostało wykonane na wspólnych zajęciach z wychowawcą. Oczywiście na nogach królowały kolorowe skarpetki nie do pary.

Uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w apelu a wśród uczniów klas 1-3 wychowawcy przeprowadzili lekcje o tolerancji w wykorzystaniem bajki Aleksandry Chmielewskiej „Tajemnica znikających ciasteczek”.

Społeczność szkolna dowiedzieła się, że nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska lekarza Johna Downa a pomysłodawcą święta, którego przesłaniem jest pomoc dla ludzi z Zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku a od 2012 roku jest obchodzone pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Apel prowadziła uczennica klasy 7a integracyjnej a występowali zarówno uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jak i ich zdrowi rówieśnicy.

Prowadząca wspomniała, że wielu młodych ludzi nie wie co oznacza choroba „Zespół Downa” i bardzo często słyszymy tu u nas w szkole i również poza nią, wyzwiska młodych osób w stylu „Ty Downie”.

Aby uzmysłowić nam z jakim słowem mamy do czynienia zaprosiła wszystkich na apel, który miał na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego ich uczestnictwa w życiu społecznym.

W czasie apelu zostały zaprezentowane wiersze, które w większości napisane były przez bliskich osób z Zespołem Downa. Wystąpił tez zespół wokalny i wykonał piosenkę napisaną przez rodziców osób z Zespołem Downa do muzyki Michaela Jacksona. Piosenka ta stała się hymnem tego święta i nosi tytuł ”Jesteśmy tu”.

Często mijamy na ulicy osoby dotknięte tą niepełnosprawnością, boimy się ich reakcji, podania im ręki. Ogarnia nas strach przed nieznanym. A dlaczego? Bo nie wiemy, co to jest Zespół Downa? Uczniom i nauczycielom została zaprezentowana prezentacja multimedialna , w której mieli okazję dowiedzieć się o tej niepełnosprawności.

Czy niepełnosprawność to bariera nie do pokonania dla współczesnego dziecka? Odpowiedzią był film z życia Kacperka- chłopca pięcioletniego z Zespołem Downa.

Na zakończenie nasz Zespół wokalny wraz z nauczycielami zaśpiewał piosenkę Stanisława Sojki „Zobacz we mnie człowieka”.

Kończąc to spotkanie wszyscy wykonawcy zamknęli je w jednym zdaniu: „Nie mów do mnie downie”.