Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

4 marca 2018 roku odbywał się największy Bieg Pamięci w Polsce. Był zorganizowany w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegło ok. 70 000 biegaczy. Głównym jego celem było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też bieg miał charakter wielopokoleniowy. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin. Kulminacyjnym punktem Biegu „Tropem Wilczym” był bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronowali żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski, Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich portrety znalazły się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu. W Tychach odbyła się VI edycja tego biegu. Trasa biegła nabrzeżem zalewu paprocańskiego. Brały w nim udział nasze uczennice ze Szkolnego Koła Biegowego „Tuptaki”. Mimo kilkustopniowego mrozu o godzinie 12.00 na starcie w Paprocanach stawiły się Kinga Freitag i Natalia Musioł z klas siódmych oraz ich opiekun, nauczycielka wychowania fizycznego Alina Bielec. Na mecie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy  medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wystartujemy w tym biegu w większym gronie, a uczestniczkom gratulujemy aktywności i samozaparcia.