Uroczyste otwarcie rozbudowanej szkoły

Uroczyste otwarcie rozbudowanej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach odbyło się 24 lutego 2021. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią COVID-19 w wydarzeniu wzięła udział ograniczona liczba osób. Na otwarcie zaproszono m.in. Śląskiego Kuratora Oświaty – panią Urszulę Bauer, Burmistrza Miasta Lędziny – panią Krystynę Wróbel, Przewodniczącą Rady Miasta Lędziny – panią Marię Głos, przedstawiciela firmy Termo-Klima pana Eugeniusza Górkę oraz proboszcza Parafii Świętego Klemensa w Lędzinach – ks. Zygmunta Klima, który pobłogosławił i poświęcił nową inwestycję. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Szkoły – pani Anna Truty oraz dzieci uczące się w szkole, które przecięły wstęgę. Następnie uczniowie klas 1-3 mogli zobaczyć wnętrze nowo wybudowanego segmentu szkoły.

W ramach rozbudowy w szkole powstała m.in nowa sala gimnastyczna wraz z łącznikiem prowadzącym do istniejącego budynku szkoły, a także nowy segment dydaktyczny z nowymi salami, z przeznaczeniem m.in. do nauki języka polskiego, biologii, muzyki czy chemii oraz gabinety pedagoga, psychologa i logopedy. Sala chemiczna została wyposażona w dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny. Na parterze powstała nowa świetlica. W piwnicy powstały nowe szatnie oraz pomieszczenia techniczne. Zaprojektowano i wykonano również windę. Budynek dydaktyczny ma także specjalne wejście wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Zmian dokonano także wokół terenu szkoły. Plac znajdujący się przed wejściem do budynku wyrównano i wyłożono betonową kostką. Przy nowej sali gimnastycznej wybudowano boisko z poliuretanową nawierzchnią, a całość ogrodzono wysoką siatką. Rozbudowano także parking znajdujący się obok nowej sali gimnastycznej.

Inwestycja kosztowała 10 mln złotych. Została sfinansowana ze środków budżetu miasta oraz dofinansowania otrzymanego z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Ministerstwa Sportu.