Wieczór z Agnieszką Osiecką

Na długi grudniowy wieczór dnia 7 grudnia 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej z OI nr 1 w Lędzinach przygotowali dla mieszkańców ciekawą propozycję poetycko-muzyczną: „Wieczór z Agnieszką Osiecką”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej na Placu Farskim i szczególnie ucieszył miłośników jej utworów. Teksty o niebanalnej, ponadczasowej treści, ekspresja oraz niezwykły sposób operowania słowem to niejedyne atuty piosenek i wierszy, które zabrzmiały tego wieczoru. W pięknej oprawie multimedialnej, prezentującej Agnieszkę Osiecką na zdjęciach wysłuchano takich piosenek i wierszy jak „Małgośka”, „Sing, sing”, „Okularnicy”, „Miasteczko cud”, „Niech żyje bal” , „Modlitwa”, „Przyjdę do Ciebie”. Młodzi artyści, którzy wystąpili w na scenie to uczniowie klas gimnazjalnych: Danuta Kłoda, Kamila Muła, Weronika Żerańska oraz z klasy IV B szkoły podstawowej: Emilia Jacek, Klaudia Zimnik, Nikodem Wojciech. Gościnnie wystąpiła także Martyna Górecka. Prezentację multimedialną w ramach projektu edukacyjnego przegotowały gimnazjalistki: Paulina Oberska i Elżbieta Paluch. „Wieczór z Agnieszką Osiecką” został zrealizowany z inicjatywy nauczycielek Szkoły Podstawowej z OI nr 1 im. K. Miarki- Elżbiety Ostrowskiej, Sylwii Wituła-Jedlińskiej oraz Ewy Gołębiowskiej.

Agnieszka Osiecka to pisarka, dziennikarka, reżyser filmowy, dramaturg, ale przede wszystkim autorka tekstów ponad 2 tys. piosenek, zmarła 20 lat temu w 1997 r. Wiele z jej tekstów przeszło do klasyki polskiej piosenki. Swój pierwszy sukces, jako autorka tekstów odniosła na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 r. piosenką „Okularnicy”. Młodzieżowe wykonanie jej utworów było tak wzruszające i ujmujące, że zainspirowało twórców do przygotowania następnego koncertu na wiosnę 2018 roku.