Wizyta na Łotwie w ramach projektu Erasmus +

W dniach od 6 do 11 listopada, w Targale dzielnicy miasta Ventspils na Łotwie, miała miejsce kolejna wizyta z serii spotkań partnerskich szkół uczestniczących w programie Erasmus + pt. „Be creative be innovative” („Bądź kreatywny, bądź innowacyjny”).

 
W wyjeździe wzięły udział cztery uczennice ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki – Rozalia Brzezina, Martyna Szlachta, Anna Kaczmarczyk i Emilia Arndt oraz dwie nauczycielki – Iwona Mrzygłód, która prowadzi projekt i Izabela Kisała.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z: Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Łotwy i Polski. Tym razem to Łotysze pełnili funkcję gospodarzy. Uczniowie szybko nawiązali ze sobą serdeczne relacje i rozmawiali ze sobą w języku angielskim zarówno w hotelu, gdzie mieszkali jak i podczas innych spotkań organizowanych w ramach pobytu na Łotwie.

Młodzież spotkała się z ogromną gościnnością Łotyszy, którzy towarzyszyli nam podczas organizowanych zajęć w szkole a także podczas zwiedzania miasta i miejsc związanych z innowacyjnością i kreatywnością na Łotwie.

Podczas spotkania pierwszego dnia w „Pamatskola” w Targale, odbyła się prezentacja każdej z przybyłych zespołów. Zaprezentowały się także uczennice z Lędzin przedstawiając film o szkole i mieście Lędziny. Został on bardzo ciepło przyjęty. Mieliśmy także okazję zwiedzenia szkoły w Targale, obejrzenia różnych pracowni a także przedszkola, które znajduje się przy szkole. To właśnie przedszkolaki powitały nas w ludowych strojach i zaprezentowały uroczy taniec ludowy. Uczniowie państw partnerskich zostali później podzieleni na drużyny, które miały do przygotowania różne zadania. Była to okazja zarówno do integracji, poznania się a także do intensywnych konwersacji w języku angielskim.
 
Niezapomnianym przeżyciem była także wizyta w nowym centrum nauki „Vizium”, gdzie uczniowie mieli okazję przeżyć warsztaty z robotyki oraz tworzenia własnych gier i aplikacji na telefon. W Centrum Nauki dostępne były także oprócz warsztatów sale edukacyjne, 80 interaktywnych eksponatów, pokazy naukowe i mini laboratoria. Była to niezapomniana okazja by chwilę postudiować fizykę, chemię i inne nauki przyrodnicze. Każdy mógł przejechać się rollercasterem na symulatorze lub sprawdzić jak jeździ się na snowboardzie. Warsztaty w centrum nauki były okazją do pogłębienia treści projektu, jakim są innowacyjność i kreatywność.

Formuła projektu sprawia, ze uczniowie mają wiele okazji do nawiązywania relacji, rozmowy i ćwiczenia praktycznej znajomości języka angielskiego. Każdy uczestnik projektu wyjechał niezwykle zmotywowany do nauki nowych słówek, bo na własnej skórze przekonał się, jakie to ważne. Uczennice wracając nadal korespondowały z poznanymi koleżankami i kolegami z Hiszpanii, Rumunii i innych państw. Ten pobyt na długo zostanie w ich pamięci.

Relacja z wizyty dzień po dniu została zamieszczona na fb projektu/szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=100028575001125