Wycieczka do Pszczyny

We środę 9 października 2019 r. uczniowie klasy 5 F udali się na wycieczką do Pszczyny, która rozpoczęła się od zwiedzania zamku pszczyńskiego. Muzeum Zamkowe to unikatowe miejsce na mapie Polski, urzekające autentyzmem, przenoszące w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. Dzieje zamku sięgają I połowy XV wieku- od średniowiecznej warowni po neobarokową rezydencję. Uczniowie zapoznali się z historią panów na Pszczynie – Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów. Duże wrażenie wywarła na nich „Zbrojownia” z wyjątkową kolekcją uzbrojenia ochronnego i zaczepnego z okresu od XVI do XX wieku, a także stajnie książęce i młyn, w którym mielono saletrę. Po krótkim odpoczynku w lodziarni Dolce Vita dzieci udały się na spacer po zamkowym parku, następnie do Zagrody Żubrów. Tam na łonie natury wszyscy podziwiali zwierzęta. Największe wrażenie na uczniach wywarły dostojne żubry, kolorowe pawie, osiołek i kaczki. Wycieczka została zorganizowana w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu- Poznaj swoją Małą Ojczyznę” (druga edycja), której autorkami są nauczycielki Jadwiga Pytel, Ewa Gołębiowska i Sylwia Wituła- Jedlińska.