Wycieczka dydaktyczna do Sądu Rejonowego w Tychach

„Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi

W dniu 21 grudnia 2022 w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Edukacja prawna” grupa uczniów pojechała na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Tychach. Celem wycieczki było m.in.: zapoznanie uczniów z systemem sądownictwa w Polsce, strukturą sądu, zasadami jego funkcjonowania, prawami i obowiązkami obywatela w sądzie, przebiegiem rozprawy oraz pracą sędziego. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć niebieski pokój przesłuchań oraz salę rozpraw. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziła możliwość uczestnictwa w prawdziwej rozprawie sądowej. Wycieczka była interesującą formą zdobycia dodatkowej wiedzy na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy uczestnik uzmysłowił sobie, jakie mogą być konsekwencje nieznajomości oraz nieprzestrzegania prawa.

Z pracą sądu i jego specyfiką zapoznał nas Wiceprezes Sądu Rejonowego w Tychach p. Marek Walczak, za co serdecznie dziękujemy.