Szkolne rekolekcje

W dniach 18 – 20 czerwca miały miejsce szkolne rekolekcje prowadzone przez Proboszcza naszej parafii Księdza Sławomira Szweter. W pierwszym dniu mogliśmy poznać sylwetkę zasłużonego dla Lędzin księdza Pawła Kontnego, męczennika, który poświęcił swoje życie, stając w obronie czci niewieściej. W drugim dniu uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w grze terenowej poświęconej Pawłowi Kontnemu. Podczas zabawy odpowiadali na pytania związane z życiem i posługą księdza Pawła. Wszyscy uczniowie wykazali się niesamowitą wiedzą na temat bestialsko zamordowanego Księdza Pawła, a najlepszy z całej szkoły okazał się zespół, w skład którego weszły klasy 3a i 3b. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Proboszcza, a wszystkim pozostałym gratulujemy niesamowitej wiedzy. Na zakończenie rekolekcji odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której cała społeczność szkolna dziękowała Panu Bogu za miniony rok szkolny.

Udział w Ogólnopolskim Programie dla Szkół i Placówek Oświatowych

Ogólnopolski Program dla Szkół i Placówek Oświatowych był przeznaczony dla chętnych uczniów naszej szkoły.

Celem zajęć było zdobycie lub poszerzenie wiedzy młodzieży szkolnej z zakresu określonych dziedzin nauki, poprzez udział w wybranych zajęciach online przeznaczonych dla szkół podstawowych. W tym celu została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. K. Miarki w Lędzinach, a Uniwersytetem Młodzieżowym z siedzibą w Warszawie. Program obejmował bezpłatne zajęcia online z zakresu prawa, psychologii oraz medycyny.

Szkoła podejmując współpracę z Uniwersytetem Młodzieżowym zobowiązała się do współdziałania w zakresie działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie nauki psychologii, medycyny, prawa i podnoszenie świadomości z tych dziedzin wśród uczniów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik zajęć otrzymał dyplom oraz pochwałę za uczestnictwo w dodatkowych zajęciach.

Głównym efektem realizacji programu było zdobycie lub zwiększenie wiedzy oraz rozbudzenie zainteresowań uczniów związanych z wybraną dzienną nauki. Istotnym elementem było również zagospodarowanie czasu wolnego w sposób atrakcyjny dla ucznia oraz kontakt z nauczycielami akademickimi.

Dziękuję wszystkim uczestnikom programu za zaangażowanie oraz poświęcony czas. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować inicjatywę w kolejnym roku szkolnym.

Szkolny koordynator programu:
Wioleta Tomala

Dzień Pustej Klasy

14 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pustej Klasy. W tym dniu zajęcia lekcyjne odbywały się na łonie natury. Uczniowie mogli poleżeć na trawce, pobiegać po łące, posłuchać szumu wiatru, śpiewu ptaków i spędzić ten dzień inaczej niż zwykle. Natura daje tyle od siebie, że wystarczy tylko brać, a człowiek doskonale wie, jak to robić. Dzieci poznawały, przeżywały i odkrywały świat przyrody różnymi zmysłami. Wspólnie uczyły się i bawiły na świeżym powietrzu.

Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”

W marcu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „KANGUR MATEMATYCZNY”. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z klas od II do VIII. Uczniowie zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od organizatora.

Rozwiązane prace zostały w tym samym dniu odesłane do organizatora. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że czworo uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia i nagrody książkowe.

Nagrody otrzymali:
Faustyna Mastela – klasa 5A
Karol Borys – klasa 6C
Antoni Drab – klasa 7D
Miłosz Czech – klasa 8B

Wszystkim gratuluję.
Szkolny organizator konkursu : Małgorzata Sobczyk

Drugoklasiści poznają las – wyprawa do lasu na Górki

W ramach współpracy naszej szkoły z Nadleśnictwem Katowice w poniedziałek i wtorek odbyły się w lesie na Górkach zajęcia edukacyjne dla klas drugich. Uczniowie spotkali się z leśniczym, panem Kamilem Matyją, który przedstawił nam warstwy lasu w naturalnym środowisku. Spacerując leśnymi ścieżkami mieliśmy okazję posłuchać odgłosów lasu: szumu drzew, śpiewu ptaków, szelestu ściółki leśnej pod stopami oraz brzęczenia owadów. Zobaczyliśmy budki lęgowe dla ptaków, paśnik oraz lizawkę dla leśnych zwierząt. Rozpoznawaliśmy gatunki roślin oraz drzew po liściach, igłach, koronie, a nawet po zapachu. Poznaliśmy problemy współczesnego lasu.

Kolejnym punktem zajęć leśnych była gra terenowa. Dzieci odnajdywały ukryte w lesie zadania, potem je rozwiązywały i odszukiwały zaszyfrowanych w zagadkach miejsc. Zabawa wywołała wiele pozytywnych emocji.

Uczniowie dotykali szabli i fajek dzika, zobaczyli parostki jelenia oraz dowiedzieli się, jak należy orientować się w lesie. Na koniec wspólnych zajęć pani leśnik – Barbara Machmercik wręczyła drugoklasistom na pamiątkę ciekawe, leśne gadżety. Taki sposób nauki w naturalnym środowisku prowadzony w sposób zabawowy bardzo nam się spodobał. Poniżej fotki z naszej wyprawy.

II Dni Otwarte Przedsiębiorstw

11 czerwca b.r. uczniowie z kl. 7a i 7d uczestniczyli w II Dniu Otwartym Przedsiębiorstw zorganizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców Imielina. W ramach inicjatywy młodzież wzięła udział w wykładzie, podczas którego przedstawiciele wybranych firm dokonali prezentacji. Zaprezentowano zasady funkcjonowania m.in. firmy marketingowej, firmy zajmującej się ubezpieczeniami i mentalnością biznesu, szkoły językowej oraz firmy zatrudniającej architektów. Podczas spotkania każdy uczestnik otrzymał poczęstunek.
Po zakończeniu części wykładowej uczniowie odwiedzili dwa przedsiębiorstwa: COPCO Plus (firma zajmująca się energetyką, elektryką) oraz TURBO – TECHNIKA (firma zajmująca się regeneracją turbin). Była to okazja do poznania tajników wybranych branż oraz dowiedzenia się, jak funkcjonują na co dzień powyższe zakłady pracy. Na miejscu pracownicy przygotowali dla uczniów i nauczycieli upominki oraz nagrody za prawidłowe wykonanie zadania. Dziękujemy organizatorom oraz pracownikom firm za fascynujący dzień, pełen wiedzy i inspiracji.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Bardzo Zielona Szkoła

Klasa 3d spędziła aktywny pobyt na „Bardzo Zielonej Szkole” w dniach 3-7.06.2024 r. Zwiedzili Skansen kolejowy w Chabówce, Muzeum Orkana, Krzywoń, Park Zdrojowy z tężnią oraz uczestniczyli w wielu przyrodniczo-edukacyjnych zajęciach. Wielką niespodzianką i super zabawą było wyjście do Rabkolandu. Dzieci wróciły do domu szczęśliwe i pełne wrażeń.

Wyniki XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego z języka angielskiego Memory Master

W kategorii klas 4

Zyska Kaja 4c 97/100 punktów laureat II stopnia
Jędrusiak Jagoda 4c 92/100 punktów laureat III stopnia
Gdula Wojciech 4c 89/100 punktów wyróżnienie
Szarzyński Maksymilian 4b 88/100 punktów wyróżnienie

W kategorii klas 6

Figiel Zofia 6c 99/100 punktów laureat II stopnia
Rodzoń Oliwia 6c 96/100 punktów laureat II stopnia
Borys Karol 6c 93/100 punktów Laureat III stopnia

W kategorii klas 7

Kluska Martyna 7a 99/100 punktów laureat II stopnia
Kluska Zofia 7a 98/100 punktów laureat II stopnia
Kaczmarczyk Anna 7c 96/100 punktów laureat II stopnia
Drabek Julia 7b 93/100 punktów laureat III stopnia
Stachoń Kinga 7d 89/100 punktów wyróżnienie

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

AKCJA – NA POMOC FLORKOWI!

W imieniu półtorarocznego chłopca – Florka Dominiaka i jego rodziców prosiliśmy w ubiegłym tygodniu naszych uczniów i ich rodziców o wsparcie finansowe na terapią genową, na stwierdzoną u chłopca Dystrofię Mięśniową Duchenne’a.
Jest to bardzo rzadka choroba, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni.
Dzięki dużej wrażliwości i hojności uzbieraliśmy w ciągu dwóch dni niemałą sumkę bo 1 344, 06 zł.
Pieniążki przekazaliśmy Florkowi na ręce przyjaciółki rodziny pani Elżbiety Kosmali, a pani Ela wpłaciła je na konto fundacji.

Bardzo dziękujemy wolontariuszom, którzy kwestowali w naszej szkole. A byli to Ania Kaczmarczyk, Amelia Skiba, Emilka Arndt oraz Antoni Drab.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do naszej akcji. To wspaniale, że chcecie pomagać, że pomaganie jest dla Was tak ważne i sprawia Wam radość.
Florku, jesteśmy z Tobą!
Zachęcamy wszystkich do śledzenia informacji o Florku Dominiaku na Instagramie, na Facebooku oraz na stronie fundacji siepomaga.pl/florian-dominiak