Wycieczka do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Tychach

W dniu 5 czerwca 2023 r. w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Edukacja prawna” grupa uczniów pojechała na wycieczkę do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Tychach. Celem wycieczki było zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz części teoretycznej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych ćwiczeniach i symulacjach drogowych. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Lepich za zorganizowanie wspaniałych zajęć.

Festyn szkolny z okazji Dnia Dziecka

Dnia 1 czerwca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach pod hasłem: „Jak to zdrowo na sportowo” odbył się festyn szkolny organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny. Tego dnia z racji szczególnego święta, to dzieci znalazły się centrum wszystkich aktywności i to z myślą o nich przygotowano wiele atrakcji i okazji do zabawy. Uczniowie uczestniczyli w różnych konkurencjach przygotowywanych dla nich i ich opiekunów, a za uczestnictwo w nich otrzymywali specjalne pieczątki potwierdzające udział w konkurencjach. Można było wrócić nieco latami wstecz i toczyć fajerkę, przejść przez różne tory przeszkód, slalom z oponami. Była okazja do „ciepania bele czym”, mistrzowskich skoków na skakance czy siatkarskich podbić piłką. Wszystkie stanowiska z konkurencjami przygotowali nauczyciele szkoły i zrobili to wspaniale. Można było też grać w różne gry, kupić książki na kiermaszu lub po prostu błogo skakać na dmuchańcach. Podczas imprezy szkolne wolontariuszki częstowały uczestników cukierkami dostarczonymi przez radnych Pawła Wanota i Tomasza Kostyrę.

Na festynie nie zabrakło najważniejszych służb. Można było wsiąść do radiowozu policyjnego, oglądać karetkę pogotowia i wóz strażacki, a także zobaczyć pokaz tresury psa policyjnego. Ponieważ dopisała pogoda, a słońce wprost rozpieszczało wszystkich, to strażackie polewanie wodą cieszyło się dużą popularnością.

W czasie festynu odbywała się zbiórka publiczna „Wspólnie dla szkoły – remontujemy salę historyczną” – jej dochód jak i dochód z całego festynu zostanie przeznaczony na remont sali historycznej. Osoby składające swój datek były obdarowane prezentami, których wartość niejednokrotnie przewyższała wysokość składanej kwoty. Wszystko to dzięki sponsorom i współpracy szkoły i Rady Rodziców.

Wiele działo się również na scenie. Każda z klas przygotowała swoje występy. Można było zobaczyć laureatów szkolnego konkursu talentów oraz pokaz karate. Licytowane były piękne przedmioty przekazane m.in. przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Błogosławiona Karolina w Lędzinach oraz przez byłą nauczycielkę naszej szkoły panią Urszulę Klyczkę. Na koniec, Rada Rodziców ogłosiła zwycięzców całorocznego konkursu „Klasa z zasadami”. Zwycięskie klasy: 3a, 4a, 5c i 8d, otrzymały od Rady Rodziców czek wartości 1000zł do wykorzystania na klasowe przyjemne aktywności. Spośród spośród kart potwierdzających udział w konkurencjach sportowych odbywających się na festynie, rozlosowane zostały wspaniałe nagrody dostarczone przez naszych sponsorów. Nagrodą główną była deskorolka elektryczna ufundowaną przez biuro rachunkowe Hando.

Festyn okazał się sukcesem współpracujących nauczycieli, rodziców i dyrekcji. Mamy nadzieję, że w sercach dzieci została wielka radość z bycia dzieckiem.

Ogromne podziękowania należą się przyjaciołom szkoły oraz sponsorom dzięki którym impreza mogła się odbyć. Do nich należą:

Burmistrz Miasta Lędziny – Krystyna Wróbel
Radni Miasta Lędziny – Paweł Wanot, Tomasz Kostyra
Biuro rachunkowe Hando – Aleksandra Jonik
Beauty Room – Sabina Niestrój
Lody u Janka/Fastfoody u Bożyny
Pracownia złotnicza AW Gold – Andrzej Wójcik
Beauty Estetic – Beata Pawlik
Centrum rozrywki 4Kids
Sala zabaw „Kosmos” w Mysłowicach
Fotograf – Karolina Woźniak
Restauracja „Pinocy”
Śląski Ogród Zoologiczny
GoKino Mysłowice
Jaworscy DoJo
Tymbark sp. z o.o. Oddział Tychy
Viking Traiding Center
Ognisko Grill&Chill
Auto Partner w Tychach
Szkoła tańca „Wir” w Bieruniu
Piekarnia – Rudolf Wagstyl
Piekarnia – Agata Segeth
Dominik Ingram
Restauracja „Bohema” Katowice
Jesella Lash&Brow
Wodociągi Tyskie
Vivendo Katowice
Montec Group
Emjot NEMOS
Aleksandra i Adam Morkisz
Dziękujemy również rodzicom uczniów wspierającym szkołę transportem, piekącym pyszne ciasta, pomagającym w obsłudze festynu na stanowiskach i pozyskującym nagrody.

Bardzo zielona szkoła

W dniach od 29.05 do 2.06 2023 roku klasa 3c była na Bardzo zielonej szkole w Rabce. Dzieci realizowały program ekologiczny , zwiedzały Rabkę, zdobywały okoliczne wzgórza.

Spotkanie z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego dla klas drugich

W zeszłym tygodniu gościliśmy pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Katowic. Uczniowie klas 2 mieli okazję poznać pracę operatorów numeru alarmowego 112. Podczas spotkania dowiedzieli się jak działa system ratowania ludzi, co należy zgłaszać pod numerem 112, jak odpowiadać na pytania, aby przyspieszyć procedurę pomocy osobie w potrzebie. Na koniec każdy z uczniów przypomniał sobie procedurę udzielenia pierwszej pomocy w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

Gra Miejska dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „ŚW. JAN PAWEŁ II NASZYM PRZEWODNIKIEM”

20 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI edycji gry miejskiej „ŚW. JAN PAWEŁ II NASZYM PRZEWODNIKIEM” organizowanej przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Celem gry jest podtrzymywanie w młodym pokoleniu pamięci o św. Janie Pawle II, jak również popularyzowanie Jego życia i nauczania, a poprzez to zaszczepianie w dzieciach i młodzieży uniwersalnych wartości. Podczas gry miejskiej uczestnicy w drużynach 4-, 5-osobowych pokonują wyznaczoną trasę, docierając do wyznaczonych punktów, gdzie odpowiadają na postawione pytania i wykonują odpowiednie zadania.

Nasza szkoła od dziesięciu lat bierze udział w tym przedsięwzięciu zajmując co roku I miejsce w kategorii największej ilości zwerbowanych drużyn. Tak było również i w tym roku. Uczniowie naszej szkoły w 12 drużynach, z dużym zaangażowaniem i z jeszcze większą frajdą, kroczyli po ścieżkach Katowickiego Parku Leśnego przy lotnisku Muchowiec
i zdobywali punkty na poszczególnych stanowiskach zdaniowych.

Gra miejska cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Drużyny z SP 1 w Lędzinach zajmują wysokie miejsca. W tym roku drużyna z klasy 3 c, „Aniołki Jana Pawła II” oraz drużyna z klasy 5 c, „Mucholoty Papieskie”, zdobyły I miejsce w kategorii klas I-III oraz kategorii klas IV-VI. Natomiast „Papieżanki”, uczennice z klasy 8 f, zajęły III miejsce w kategorii klas VII-VIII. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Koordynatorem tego przedsięwzięcia i jego organizatorem na terenie naszej szkoły jest siostra Aneta. Bardzo dziękujemy siostrze Anecie za wieloletnie zaangażowanie
i wsparcie.

Konkurs baśniowy

16 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach odbył się Szkolny Konkurs Baśniowy dla klas drugich i trzecich. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do zmagań konkursowych.
Młodzi czytelnicy zmierzyli się z przygotowanym dla nich testem.
Wyniki punktowe laureatów konkursu różniły się od siebie nieznacznie. Jednak udało się wyłonić zwycięzców.

Klasa II
Pierwsze miejsce zajął Wojciech Karkoszka z klasy 2d
Drugie miejsce wywalczyła Pola Achtelik z klasy 2d
Trzecie miejsce zdobyli Ola Drzyżla z klasy 2b i Wiktor Lubawiecki z klasy 2a

Klasa III
Pierwsze miejsce zajęła Lena Krzemień z klasy 3d
Drugie miejsce wywalczyła Liliana Wiśniowska z klasy 3e
Trzecie miejsce zdobyła Kornelia Wolak z klasy 3a

Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt „Aktywna Przerwa”

Bieg Flagi

Czy jesteśmy patriotyczni? – Tak.
Czy jesteśmy fit? – Jak najbardziej!
Tradycyjnie już w naszej szkole, uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi na sportowo. W dniu 4 maja odbył się II Szkolny Bieg Flagi. Uczestniczyło w nim ponad 60 uczniów. Warunkiem uczestnictwa był strój w naszych barwach narodowych, czyli na biało – czerwono. Rozgrywki odbyły się na dwóch dystansach. Dziewczynki miały do pokonania dystans ok. 800m, a chłopcy 1000m.
Wyłoniono najlepszych w kategoriach klas 4 – 6 i 7 – 8.
Wśród dziewcząt kl. 4-6
1 miejsce – Stolecka Anna
2 miejsce – Musioł Patrycja
3 miejsce – Morkisz Roksana
Wśród chłopców kl. 4-6
1 miejsce – Mańka Paweł
2 miejsce – Kościelniak Szymon
3 miejsce – Strauch Łukasz
W kategorii dziewcząt kl.7–8
1 miejsce – Kansy Patrycja
2 miejsce – Początek Joanna
3 miejsce – Kołodziejczyk Zofia
W kategorii chłopców kl. 7-8
1 miejsce – Gonscz Michał
2 miejsce – Kowalski Paweł
3 miejsce – Kozok Filip
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, gratulujemy najlepszym i do zobaczenia w przyszłym roku.

Wizyta w Polsce – Erasmus+

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2023r. w naszej szkole gościliśmy 17 uczniów oraz 9 nauczycieli z pięciu krajów partnerskich programu Erasmus+. Goście z Łotwy, Portugalii, Hiszpanii, Rumunii oraz Bułgarii przez kilka dni mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych na terenie naszej szkoły oraz w licznych atrakcjach i wycieczkach pozaszkolnych, których celem było zapoznanie naszych przyjaciół z polską kulturą, dziedzictwem historycznym oraz architekturą. Spotkanie w Polsce było finałowym, ostatnim spotkaniem krajów członkowskich projektu „Be creative, be innovative”. („Bądź kreatywny, bądź innowacyjny”). Kwietniowy zjazd stanowił zatem podsumowanie trwającego trzy lata projektu promującego i rozwijającego umiejętności i kompetencje w dziedzinie innowacyjnych technologii komputerowych jak również językowych uczniów z wyżej wymienionych krajów.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, których gościliśmy, uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem bogatego zaplecza technologicznego, jakim może poszczycić się nasza szkoła: długopisy 3D,roboty VEX 123, drukarka 3D, wyścigi PHOTON robotów, zajęcia z programowania robotów, tworzenie chmur słownych i wiele innych. W międzyczasie odbyliśmy wycieczki do Planetarium w Chorzowie, uczestniczyliśmy w wystawie Geofizyki, zwiedziliśmy Muzeum Śląskie, Kraków wraz z jego perłą architektoniczną – Wawelem. Zostaliśmy także zaproszeni i bardzo mile przyjęci przez Panią Burmistrz Krystynę Wróbel w Urzędzie Miasta Lędziny, a ostatniego dnia spotkania, ksiądz Zygmunt Klim oprowadził nas po kościele pow. Św. Klemensa oraz zapoznał gości z historią Lędzin, parafii oraz najbliższej okolicy.

Spotkanie przebiegło w bardzo udanej atmosferze. Nasi uczniowie nawiązali wyjątkowe więzi ze swoimi rówieśnikami z zagranicy, integrując się z nimi również w czasie wolnym. Mimo bardzo aktywnego i intensywnego programu wizyty, uczniowie chętnie angażowali się w integrację także poza szkołą. Wierzymy, że te trzy lata projektu zaowocują nie tylko przydatną wiedzą wynikająca z wymiany doświadczeń i praktyk wykorzystywanych w międzynarodowym systemie nauczania, ale także, co nie mniej ważne – przyjaźniami naszych uczniów na długie lata.

Relacja z wizyty dzień po dniu:
https://sites.google.com/yovkovschoolvarna.bg/be-creative-be-innovative/ltta/ltta-poland

Wycieczka do Tarnowskich Gór

W dniu 24 kwietnia 2023 klasy 3b i 3e wybrały się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Uczniowie mieli okazję zjechać 40,5 m pod ziemię, wędrować chodnikami kopalni, płynąć łodziami, a na powierzchni zwiedzić Skansen Maszyn Parowych.
Wycieczka dostarczyła nam wiele pozytywnych wrażeń, pogłębiła wiedzę historyczną, ukazała jaką ciężką pracę wykonywali górnicy w dawnych czasach. Wróciliśmy zadowoleni. Na koniec naszej wycieczki mogliśmy zakupić w małym muzealnym sklepiku różnego rodzaju minerały i inne pamiątki.

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi był okazją, aby przeprowadzić wiosenne sprzątanie terenu wokół szkoły i lasu przy ul Paderewskiego. Celem przeprowadzonej akcji było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci. Uczniowie zebrali wiele śmieci i na własne oczy przekonali się jak ludzie zanieczyszczają planetę, która jest naszym wspólnym domem.

Konkurs historyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W kwietniu w naszej szkole odbył się w dwóch kategoriach konkurs historyczny z okazji rocznicy
uchwalenia Konstytucji 3 maja :
Wyniki konkursu historyczno-plastycznego :
I miejsce Karol Borys kl. 5C
II miejsce Aleksandra Palka kl. 6A, Adam Szaruga kl. 6B
III miejsce Karolina Jurowicz 5D, Bartosz Kowalski kl. 5C

Wyniki konkursu wiedzy historycznej :
I miejsce Julia Szczygieł, Paweł Szaflarski kl. 8E
II miejsce Kacper Krzychała, Mateusz Marek kl. 8F
III miejsce Julia Lempart, Alan Czarnota kl. 8D
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie z klas ósmych i czwartych przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

Konkurs matematyczny pierwszaków

W kwietniu odbył się szkolny konkurs omnibusów matematycznych dla klas pierwszych.
Z każdej klasy zostało wytypowanych dwoje dzieci do udziału w matematycznych zmaganiach. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 zadań- 11 z nich to zadania tekstowe na myślenie logiczne oraz jedno dotyczące obliczeń matematycznych. Zadania były podchwytliwe, takie, że nawet dorosła osobą musiała się trochę zastanowić zanim podała prawidłową odpowiedź. Tylko jedna uczennica nie dała się wywieźć we pole i rozwiązała wszystkie zadania zdobywając 13 punktów na 13 możliwych. Dwoje uczniów otrzymało po 11 punktów zdobywając ex aequo drugie miejsce, oraz jeden uczeń 10 punktów.
Oto laureaci konkursu:

1 miejsce – Aleksandra Kądziołka – klasa 1 d
2 miejsce – Kaja Polakowska – klasa 1 b i Miłosz Jaworski – klasa 1 c
3 miejsce – Franek Kraczla – klasa 1 d

Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności i odwagi, by stawić czoła trudnym, matematycznym wyzwaniom. Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach. B.K.

W Ogrodach Kapiasa w Goczałkowicach

Pod koniec kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas 1 d i 3 a udali się na wycieczkę do Ogrodów Kapiasa. Ogrody Kapiasa są cudne o każdej porze roku, a wiosną, szczególnie …
Bajkowa zieleń, która prezentuje się tyloma odcieniami. A kwiatowe rabaty: tulipany, żonkile, jaskry oraz królowa wiosennych ogrodów- magnolia?!- zapierały dech w piersiach. Po wędrówkach ścieżkami edukacyjnymi oraz po ogrodach świata: japońskim, angielskim, dotarliśmy do labiryntu, który kilku uczniom przyspieszył bicie serca, gdy trudno było znaleźć drogę do wyjścia. Nastepnie zatrzymaliśmy się w ogrodzie marzeń, gdzie dzieci miło spedziły czas bawiąc się na tyrolce, zjeżdzalniach, w piaskownicy, czy ćwicząc swoją ruchową sprawność na różnych przeplotniach. Nastepną atrakcją w ogrodach był pobyt w brzozowym gaju, gdzie ładowliśmy energię na końcówkę roku szkolnego. A potem już droga z powrotem przez ogród rododendronów, zimowy, wiejski, do kawiarenki na lody. Po degustacji lodów udaliśmy się do centrum ogrodniczego, gdzie każdy zakupił sobie wybraną pamiątkę. Pogoda nam dopisała, a magiczność tego miejsca sprawiała, że nie chciało się nam wracać. Polecamy to miejsce każdej klasie. Jest tutaj cudownie. A oto fotki i filmiki z wycieczki.