Turniej Ligi Robotów

21 listopada drużyna naszej szkoły wyjechała do Mysłowic by wziąć udział w wojewódzkich zmaganiach ogólnopolskiego turnieju LIGI ROBOTÓW. Jest to turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Turniej odbywał się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Drużyna startowała w trzech kategoriach: przejazd robota na macie, programowanie i wyścigi.
Ostatecznie chłopcy wygrali konkurencję PROGRAMOWANIE zdobywając I miejsce. Zawody odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze, opartej na wzajemnej pomocy i współpracy.

Drużynowe międzyszkolne zawody szachowe 2023

W dn. 17 listopada 2023r. nasza szkoła zorganizowała drużynowe zawody szachowe.
W zawodach uczestniczyły: SP Bojszowy, SP z O.I nr 2 Lędziny oraz SP z O.I nr 1 Lędziny.
Zawody odbywały się w dwóch kategoriach: młodszej oraz starszej.
Czas trwania jednej partii wynosił: 10 min.

Grupę młodszą naszej szkoły reprezentowali:
1. Agata Nowok 4C
2. Nowak Maksymilian 2C
3. Oskar Makosz 3C
4. Wasilewski Stanisław 5A

Grupę starszą reprezentowali:
1. Gabriela Kryta 7B
2. Miłosz Czech 8B
3. Krzysztof Bujnowski 8A
4. Agnieszka Tomczok 7C
5. Dawid Wieczorek 8A

Zawody sędziował: p. Janusz Gondzik

Po zaciętych zmaganiach nasza szkoła w kategorii młodszej zajęła – II miejsce. Pierwsze miejsce zajęła SP z O.I nr 2 a trzecie miejsce przypadło SP Bojszowy.
W kategorii starszej SP z O.I nr 1 zajęła I miejsce, SP z O.I nr 2 oraz SP Bojszowy nie zgłosiły zawodników. Za udział w zawodach dziękujemy wszystkim zawodnikom i ich opiekunom.
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!

Konkurs na temat życia i twórczości Karola Miarki

Z okazji Dnia Patrona szkoły uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w konkursie na temat życia i twórczości Karola Miarki. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą, a miejsca na podium zajęli:
I miejsce – Natasza Basiaga ( klasa 4d)
II miejsce – Lena Styżej ( klasa 4 b).
III miejsce – Zuzanna Basiaga ( Klasa 4c) i Emilia Hachuła ( klasa 4d).

Podsumowanie projektu „Moje miasto Lędziny”

16 listopada 2023 roku zakończyła się 3 edycja Szkolnego Projektu Edukacyjnego „Znam moje miasto Lędziny”. Finał projektu miał miejsce na sali gimnastycznej, gdzie zgromadziły się wszystkie klasy 1-3. Naszymi gości byli członkowie zespołu Lędzinianie, którzy na czas spotkania reaktywowali swój zespół. Scenariusz spotkania opierał się na wspólnym śpiewaniu śląskich piosenek, przy akompaniamencie akordeonu pana Franciszka Moskwy. Między piosenkami uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści pani Doroty Król, która potrafiła swoją barwną śląską mową skupić uwagę dzieci.

W czasie spotkania zostali nagrodzeni zwycięzcy szkolnej gry „Czy znam moje miasto Lędziny?”, którzy odpowiadali na pytania dotyczące Lędzin. Wyróżnienia otrzymali:

  • Bruno Bienia
  • Jakub Kostka
  • Oliwia Morkisz
  • Laura Jagoda
  • Dawid Klekot
  • Karol Karkoszka
  • Wojciech Niesyto

Wśród nauczycieli i gości zapanowało przekonanie, że mimo nowoczesności, która musi wkraczać w nasze życie, istnieje wśród dzieci potrzeba poznania historii miasta, mowy śląskiej i piosenek naszych dziadków. Dlatego mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok!

Organizatorzy:
Katarzyna Adamczyk
Bożena Wyrwoł
Joanna Ścierska

Dni Otwarte Przedsiębiorstw

16 listopada uczniowie klas ósmych uczestniczyli w „Dniu Otwartym Przedsiębiorstw” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Imielina. Młodzież odwiedziła trzy przedsiębiorstwa: COPCO Plus – energetyka, Józef Pacwa – zakład stolarski oraz Gempe Marcin Szkółka – piekarnia. Była to okazja do poznania tajników wybranych branż oraz dowiedzenia się, jak funkcjonują powyższe firmy. Dziękujemy organizatorom oraz pracownikom firm za fascynujący dzień, pełen wiedzy i inspiracji.

Zapraszamy do galerii zdjęć z piekarni.

Spotkanie z dietetykiem

W środę 8 listopada 2023 roku w ramach innowacji pedagogicznej o zdrowym odżywianiu realizowanej na terenie szkoły: „Ćwiczę, zdrowo jem i dobrze się czuję”- gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią Barbarę Janotę z Gabinetu Dietetycznego w Mysłowicach. W zajęciach wzięły udział uczennice z klas VII – VIII. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla młodzieży w wieku szkolnym. Jak mówiła prowadząca, tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania. W trakcie prezentacji pani Basia szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszystkie uczennice pamiętają. Podkreślała również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych trzech posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając talerz zdrowego żywienia zwróciła na to, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w dobrej kondycji. Uczennice dowiedziały się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dziewczynki uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. Dziewczynki chętnie uczestniczyły w spotkaniu, wypowiadały się na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

VI Szkolny Bieg Niepodległości

Tradycyjnie już z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się w naszej szkole VI Szkolny Bieg Niepodległości. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie klas 4 – 8. Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała i o godzinie 11 wystartowaliśmy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dodatkowe oceny z wychowania fizycznego, a najlepsi pamiątkowe medale ufundowane przez Radę Rodziców, za które bardzo dziękujemy.

Najlepszymi okazali się:
W kategorii klas IV
1 miejsce – Natasza Basiaga
2 miejsce – Urszula Chwastek
3 miejsce – Andżelika Piechota

1 miejsce – Kurto Dawid
2 miejsce – Szymaszek Leon
3 miejsce – Tomala Wiktor

W kategorii klas V – VI
1 miejsce – Musioł Patrycja
2 miejsce – Kwiatkowska Martyna
3 miejsce – Bizewska Julia

1 miejsce – Szandar Mateusz
2 miejsce – Zimnal Jakub
3 miejsce – Wiśniewski Igor

W kategorii klas VII – VIII
1 miejsce – Stolecka Anna
2 miejsce – Staniszewska Martyna
3 miejsce – Brzezina Zuzanna

1 miejsce – Mańka Paweł
2 miejsce – Lis Szymon
3 miejsce – Strauch Łukasz

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie z klas siódmych, szóstych i piątych przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 105 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

Śniadanie Daje Moc

8 listopada uczniowie klas 1-3 przygotowywali swoje śniadanie w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Zapoznali się też z zasadami zdrowego odżywania oraz poznali piramidę żywieniową. Nauczyciele przypomnieli swoim wychowankom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i mają ochotę do zabawy. Było więc smacznie i kolorowo, a uczniowie chętnie degustowali swoje własnoręcznie przygotowane posiłki.

Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

Październik to miesiąc szczególny dla zagadnień pierwszej pomocy. 13 obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego, 16 zaś Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zagadnienia z zakresu przywracania i podtrzymywania czynności życiowych oraz przećwiczyć resuscytację na fantomach. Mamy nadzieję, że ta wiedza i umiejętności nie będą nikomu potrzebne, jednak gdyby do tego doszło, warto je umieć wykorzystać praktycznie . W takim przypadku liczą się sekundy. Dobrze byśmy wiedzieli co mamy robić i w jaki sposób, aby zwiększyć szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

Dzień Postaci z Bajek

6 listopada Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów naszej szkoły do obchodów Dnia Postaci z Bajek. Była to świetna okazja aby przypomnieć sobie bajki naszego dzieciństwa, czy bajkowe postacie, które odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Cały dzień był bardzo kolorowy, wesoły i bajkowy.

ZNAM MOJE MIASTO LĘDZINY – projekt edukacyjny dla uczniów klas I – III

W październiku uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami realizowali projekt „Znam moje miasto Lędziny”. Jest to już III edycja projektu o naszym mieście. Jego głównym celem było poznanie ważnych miejsc w Lędzinach i zapoznanie z historią miasta. Jednym z priorytetów było też odwiedzenie miejsc pamięci znajdujących się w naszym mieście w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych.

Na zajęciach uczniowie poznali wybrane elementy z historii miasta oraz obejrzeli najciekawsze zabytki. Po lekcji teoretycznej udali się na spacery edukacyjne do wybranych obiektów:
Klasy I – Spacer edukacyjny – Plac Farski i Obelisk;
Klasy II – Spacer – Biblioteka Miejska – zajęcia w bibliotece oraz Pomnik Powstańców Śląskich;
Klasy III – Wycieczka na Górkę Klemensową, Kościół św. Klemensa oraz cmentarz.

Po wycieczkach każda klasa przygotowała ilustracje plastyczne z miejsc spaceru, z których zostanie zrobiona wystawa szkolna.

Szkoła pamięta 2023

Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta 2023”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią kraju, regionu i lokalnej społeczności.

Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami odwiedzili lokalne miejsca pamięci znajdujące się w naszym mieście: Pomnik Powstańców Śląskich, Obelisk oraz cmentarz parafialny przy Kościele św. Anny, gdzie zapalili znicze i oddali hołd zmarłym.

Październik miesiącem wiedzy o mutyzmie wybiórczym

Październik jest symbolem świadomości i wiedzy o mutyzmie wybiórczym. W naszej szkole szerzyliśmy wiedzę związaną z wyżej wymienioną tematyką poprzez zrobienie gazetki na holu szkoły oraz przeprowadzenie zajęć dotyczących mutyzmu wybiórczego w kl. IV- VIII.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią gazetki, która była zrobiona na holu szkoły oraz prezentacją przygotowaną na zajęcia z uczniami.

 

Światowy Dzień Zwierząt

W ramach obchodów „Światowego Dnia Zwierząt” zorganizowano zbiórkę żywności dla zwierząt ze schroniska w Tychach oraz przeprowadzono konkurs plastyczny „Zwierzęta”, w którym wzięły udział 23 prace zwierząt wykonanych
z różnych materiałów. Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. Przyciągały wzrok
i zainteresowanie uczniów naszej szkoły, którzy wybrali sześć najciekawszych z nich. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach.

W kategorii klas 1 – 3
I miejsce – Amelia Szmitka kl. 1 B
II miejsce – Maja Krzemień kl. 3 B
III miejsce – Milena Czerniak kl. 2 D

W kategorii klas 4 – 8
I miejsce – Wojciech Palka kl. 4 D
II miejsce – Izabela Kroczek kl. 6 B
III miejsce – Lena Krzemień kl. 4 C
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

Europejski Tydzień Kodowania – CODE WEEK 2023


Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania przebiegły pod hasłem „JEDYNKA KODUJE”. Działania odbywały się przez 2 tygodnie od 9 do 20 października.
Każdy z nauczycieli na swoich zajęciach wykorzystał elementy kodowania. Były gry planszowe, krzyżówki, zabawy z szachami, gry logiczne, łamigłówki, dyktanda graficzne. Na lekcjach informatyki i zajęciach komputerowych korzystaliśmy z platformy code.org. Uczniowie kodowali też na macie edukacyjnej, brali udział w turnieju gier planszowych oraz wykorzystali roboty ozoboty do zabaw z kodowania.

Na zakończenie szkoła otrzymała certyfikat udziału w akcji.