Olimpiada Olimpusek z języka angielskiego dla klas 1-3

17 lutego 2012 jedenaścioro uczniów klas 1-3 wzięło udział w ogólnopolskim konkursie “Olimpusek z języka angielskiego”. Olimpiada pozwoliła uczestnikom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Uczniowie zmagali się z 21 pytaniami wielokrotnego wyboru dostosowanych do poziomu poszczególnych klas. Organizator olimpiad OLIMPUSEK dokonał klasyfikacji uczestników bez uwzględnienia liczby osób, które w sprawdzianie konkursowym uzyskały ten sam wynik. W związku z tym wszyscy uczestnicy (niezależnie od liczby osób), którzy uzyskali np. 210 punktów zostali sklasyfikowani na I miejscu.

W konkursie dla klas pierwszych wzięło udział 981 uczestników z całej Polski. Z przyjemnością informujemy, że aż 5 naszych uczennic zdobyło dyplom laureatek zajmując wysokie miejsca w rankingu:

3 miejsce – Lena K. z klasy 1D
5 miejsce – Nadia S. z klasy 1D
7 miejsce – Kaja Z. z klasy 1E
8 miejsce – Oliwia M. z klasy 1D

W konkursie dla klas drugich wzięło udział 1741 uczestników z całej Polski, a 12 miejsce przypadło Julii M. z klasy 2C.

Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Opiekunowie: A.Czarnota, M.Lepoń

Dzień Samorządności w SP z OI nr 1 im Karola Miarki w Lędzinach

1 kwietnia 1991 roku Lędziny odzyskały odrębność administracyjną i stały się samodzielnym miastem. W roku 2021 obchodziliśmy 30 – lecie odrodzonej samorządności. Z tej okazji uczniowie z klasy 3a pod kierownictwem Pani Moniki Chrobok i Pani Wiolety Tomali brali udział w cyklicznych zajęciach poświęconych tej tematyce. Lekcje miały charakter dydaktyczny, plastyczny, muzyczny oraz twórczy.
Działania zostały podzielone na różne zadania. Swoją podróż klasa 3a rozpoczęła od wykonania twórczego napisu „Lędziny.” Następnie każdy z uczestników uważnie wyszukiwał swojego miejsca zamieszkania na mapie Lędzin. Uczniowie we wcześniej przygotowanych prezentacjach pt. „Moje najszczęśliwsze miejsce w Lędzinach” dowiadywali się na temat położenia, dzielnic, zabytków, instytucji kultury, edukacji i obiektów sportowych w Lędzinach. Następnie w prezentacji pt. „Dzień samorządności” przybliżali zagadnienia dotyczące samorządności oraz rodzajów samorządu: terytorialnego, zawodowego oraz uczniowskiego. Uczniowie pracowali również z filmami edukacyjnymi oraz brali udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta Lędziny. Pod koniec marca na zajęciach stacjonarnych i on-line zobaczyli piękną bajkę pt. „Król Maciuś Pierwszy”, która pokazała mechanizm sprawowania władzy.
29 marca 2021 roku na platformie Microsoft Teams zorganizowano lekcję podsumowującą. W tym celu przygotowano prezentację, która była zbiorem działań wykonanych przez uczestników. Największą atrakcją dla uczniów był jednak „Pokaz talentów”. Każdy uczeń podczas lekcji on-line miał możliwość zaprezentowania własnego talentu. Pokaz był dla uczniów okazją do zaprezentowania swoich mocnych stron. Pod koniec lekcji każdy z uczestników oddał swój głos na wybraną osobę, której talent najbardziej mu się spodobał. W ten sposób wyłoniono osoby, które otrzymały najwyższa liczbę głosów i po powrocie do szkoły otrzymają specjalne dyplomy. Zwycięzcą klasy został Bartłomiej Piecha, który zaprezentował wspaniały utwór zagrany na gitarze. Na koniec każdy z uczniów mógł sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat Lędzin.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom 3a za ogromne zaangażowanie i wkład pracy!

Wioleta Tomala
Monika Chrobok

Rozstrzygnięcie konkursu “Najpiękniejsza pisanka”

Wszystkie prace były piękne więc decyzja była bardzo trudna. Dziękujemy za włożoną prace. Gratulujemy zwycięzcom.
Jury: Joanna Kotarska, Ewa Szczepanek, Magdalena Achtelik- Arndt

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca od lat rozpoznawany jest nie tylko jako PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, ale także jako ważne święto – ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA.
W tym roku ze względu na to, przypadał on w niedzielę obchody odbywały się przez kilka dni.
W szkole już na tydzień przed zawisła gazetka przedstawiająca bohaterów kampanii „Nie jestem z innej Bajki” z informacją o akcji „skarpetkowe wyzwanie” – geście solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Uczniowie wykonywali prace plastyczne projektując własne skarpetki, w klasach odbyły się zajęcia/rozmowy na temat tego dnia (z wykorzystaniem przygotowanych materiałów i bajek terapeutycznych).
Cała społeczność szkolna została zaproszona do wzięcia udziału w akcji „skarpetkowe wyzwanie”. Nadesłane zdjęcia z tych dni można podziwiać poniżej.

Spektakl „Alicja online”

12 marca b.r. w nasze szkole gościł Katolicki Teatr Edukacji z produkcją pt: „Alicja online”.
Uczniowie klas 1-3 zetknęli się z wyjątkowym projektem – teatrem w kinie i równocześnie kinem w teatrze. Przedstawienie zostało wzbogacone ciekawymi efektami w technologii 3D, bańkami mydlanymi, sztuczkami itp. Spektakl bardzo podobał się uczniom, szczególnie klas pierwszych.

Szkolny konkurs plastyczny klas I-III “Magiczna zima”

W lutym 2021 r. odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy, której motywem przewodnim była zima. Organizatorzy otrzymali wiele prac konkursowych, spośród których wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody i wyróżnienia.

I miejsce : Maja Bury 1d, Milena Gańcorz 3c
II miejsce: Maja Majer 1b, Lilia Adamczewska 3d
III miejsce: Kornelia Wolak 1a, Oliwia Michalik 1d, Liliana Wiśniewska 1e

Wyróżnienia:
Bartosz Baron 1a
Antoni Szulc-Jeziorański 1a
Wiktor Tomala 1b
Amelia Orzegowska 1c
Gloria Jasek 1d
Andżelika Piechota 1d
Hubert Pawlik 1d
Emilia Mrozik 3c
Bartosz Kowalski 3c
Hanna Pieczka 3d

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Elżbieta Ostrowska, Beata Ryszka

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – konkurs „Złota stalówka”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego w naszej szkole odbywał się konkurs kaligraficzny „Złota stalówka”. Skierowany był on do naszych najmłodszych uczniów. Zadanie konkursowe polegało na możliwie jak najpiękniejszym przepisaniu wiersza o naszej Ojczyźnie – Polsce. Komisja sprawdzała estetykę oraz poprawność graficzną zapisu liter. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klas pierwszych. Poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki. Główną nagrodą było trofeum w postaci złotej stalówki w ozdobnej ramce oraz honorowego tytułu jej posiadacza. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody główne oraz 8 wyróżnień.

Złote stalówki zdobyły:
 • Maja Majer – 1b
 • Lena Basiaga – 1c
 • Maja Bury – 1d
Wyróżnienia w konkursie otrzymały:
 • Tamara Poradiuk – 1a
 • Kornelia Wolak – 1a
 • Urszula Chwastek 1c
 • Natalia Kowalczuk 1c
 • Karolina Oberska – 1d
 • Amelia Lipa – 1d
 • Emilia Strauch 1e
 • Kaja Zyska 1e

MegaMisja zakończona

Klasa 3c w lutym 2021r. zakończyła udział w programie edukacyjnym MegaMisja. Organizatorem programu była Fundacja Orange. Uczniowie brali w nim udział od września 2019/2020, a dostali się w wyniku rekrutacji jako jedna ze 150 szkół z całej Polski. Program dotyczył edukacji medialnej i cyfrowej.
W sumie zostało przeprowadzonych 50 lekcji, po jednej w tygodniu. Ich tematyka to głównie bezpieczeństwo w Internecie, ochrona prywatności, podstawy komunikacji i netykiety, nowe technologie oraz podstawy programowania. Głównym jednak celem była umiejętność pracy w grupie oraz wspólne rozwiązywanie problemów.
Wykonując zadania uczniowie uczyli się i zdobywali nagrody dla szkoły. Otrzymali 2500 punktów i nagrody w postaci: 2 kreatywnych zestawów plastycznych, książek i gier planszowych, zabawek edukacyjnych i audiobooków oraz 2 tabletów.
Przez cały czas uczniowie zdobywali sprawności w postaci naklejek do swoich albumów MegaMisji, a na zakończenie pamiątkowe dyplomy, zaś szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa.
Dla wszystkich była to niezapomniana przygoda i ogromne przeżycia, szczególnie wtedy, gdy przychodziły nagrody niespodzianki.

Wyniki konkursów z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

W lutym z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się dwa konkursy: szkolny informatyczny oraz świetlicowy, plastyczny dla uczniów klas I-III.
W konkursie informatycznym pt.” Dzieci bezpieczne w Sieci” w kategorii klas II i III:
I miejsce zajęła Maja Kajzar z kl. III b
II miejsce zajęła Martyna Kwiatkowska z kl. II b
III miejsce zajęła Milena Długajczyk z kl. II a
Wyróżnienie otrzymała: Maja Jurecka z kl. II a.

W kategorii klas pierwszych:
I miejsce zajęła Emilia Strauch z kl. I e
II miejsce zajął Hubert Pawlik z kl. I d
III miejsce zajął Wiktor Tomala z kl. I b
Wyróżnienia otrzymali:
Maja Bury z kl. Id
Kacper Dziadkiewicz z kl. Id
Martyna Masny z kl. I a.

W konkursie świetlicowym, plastycznym pt. “Z głową w Internecie” skierowanym dla wychowanków świetlicy z klas I-III:
Dwa pierwsze miejsca zdobyły Maja Bury z kl. I d oraz Zuzanna Basiaga z kl. I e.
II miejsce zdobyła Gloria Jasek z kl. I d
III miejsce zdobył Maksymilian Szarzyński z kl. I b
Wyróżnienia otrzymali:
Stanisław Kołodziejski z kl. I c
Amelia Lipa z kl. I d
Karolina Juda z kl. I d

Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w dwóch konkursach.
Gratuluję zwycięzcom.
Małgorzata Wielicka – nauczyciel informatyki.

Dzień Bezpiecznego Internetu

dbi-2021

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce organizatorem tego wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

Tegoroczne DBI odbędzie się 9 lutego pod hasłem „Działajmy Razem”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Nasza szkoła podjęła wyzwanie i przyłączyła się do tej akcji. Na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć komputerowych i informatyki zostaną przeprowadzone gry, zabawy, konkursy i pogadanki związane z bezpieczeństwem w sieci. W klasach starszych na zajęciach z wychowawcą odbędą się dyskusje z uczniami na temat pozytywnego i negatywnego wpływu Internetu na dzieci i młodzież.

Również rodziców zapraszamy do poszerzenia wiedzy na ten temat i odsyłamy do kampanii społecznej „Domowe zasady ekranowe”.
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/kampania-domowe-zasady-ekranowe/

Poradnika „Dzieci i ekrany”
https://fundacja.orange.pl/files/user_files/user_upload/Poradnik_Dzieci_i_ekrany.pdf

Czy kursu internetowego dla rodziców „Bezpiecznie Tu i Tam”
https://fundacja.orange.pl/kurs/

Spotkanie z Genibotem

W dniach od 28 stycznia do 3 lutego uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli okazję przetestować nowego robota. Tym razem dzięki firmie EduSense dzieci zobaczyły robota Genibota.
Robot ten otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii, zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Praca z nim to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, która rozwija miękkie kompetencje takie jak: logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów. Genibot idealnie sprawdza się w kształtowaniu kompetencji kluczowych: językowych, matematycznych, artystycznych.
Uczniowie programowali Genibota podczas zajęć offine za pomocą specjalnych kart do kodowania. Wykorzystywali również matę do kodowania i programowali go z wykorzystaniem aplikacji na tablecie. Robot jest zaawansowany technologicznie i posiada sporo funkcji. Wydawał więc dźwięki, świecił, poruszał się po obwodzie figur geometrycznych. Można go też było zaprogramować blokowo w Scratch 3.0.

WOŚP 2021

W tym roku, z powodu pandemii, 29 finał Wielkiej Orkiestry odbywał się w nieco odmienny sposób…..
Pomimo trudności nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu, przygotowując paczki które brały udział w Wielkiej loterii fantowej.
Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w akcję i sprawili że Wielka Orkiestra znowu mogła zagrać.

DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA.

Wyniki konkursu „Memory Master”

20 listopada 2020 roku liczna grupa uczniów z klas IV – VIII uczestniczyła w XIII już edycji językowego konkursu leksykalnego „Memory Master” o zasięgu ogólnopolskim.

Konkurs ten cieszy się od lat dużą popularnością ze względu na jasno określony zakres materiału do opanowania, obejmujący listy konkretnego słownictwa dostosowane odpowiednio do poszczególnego etapu edukacyjnego. W związku z tym konkurencja także jest niemała. Tym razem, z powodu pandemii, forma konkursu została zmieniana na test online, co nie oznaczało obniżenia poziomu trudności zadań. Organizator wprowadził liczne obostrzenia mające wyeliminować potencjalne nieuczciwe działania uczestników.

Pragnę z dumą poinformować, że czworo naszych uczniów uzyskało wynik 100 %, a tym samym tytuł LAUREATA I stopnia.

Zofia Kluska (4a)
Adrianna Kajzar (6d)
Aleksandra Kaczmarczyk(8b)
Patrycja Zaisz (8c)

Pozostali zwycięzcy:

W kategorii klas 4

Kluska Martyna

4a

99/100 pkt

laureat II stopnia

Arndt Emilia

4a

98/100 pkt

laureat II stopnia

Kluska Hanna

4a

98/100 pkt

laureat II stopnia

Kaczmarczyk Anna

4c

95/100 pkt

laureat II stopnia

Stachoń Kinga

4d

93/100 pkt

laureat III stopnia

Sadlik Maria

4b

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 5

Spyra Paulina

5b

96/100 pkt

laureat II stopnia

W kategorii klas 6

Jędrzejczyk Roksana

6a

99/100 pkt

laureat II stopnia

Musioł Julia

6e

98/100 pkt

laureat II stopnia

Czarnota Alan

6d

96/100 pkt

laureat II stopnia

Lempart Julia

6d

94/100 pkt

laureat III stopnia

Wyrwoł Julia

6d

94/100 pkt

laureat III stopnia

Pisarzowska Wiktoria

6d

93/100 pkt

laureat III stopnia

Kupczyk Paweł

6b

90/100 pkt

laureat III stopnia

Szaflarski Paweł

6e

87/100 pkt

wyróżnienie

Myszka Daria

6d

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 7

Gluch Amelia

7d

97/100 pkt

laureat II stopnia

Czarnota Oskar

7c

96/100 pkt

laureat II stopnia

Strauch Paulina

7d

95/100 pkt

laureat II stopnia

Kowalska Natalia

7c

94/100 pkt

laureat III stopnia

Dominas Klaudia

7c

91/100 pkt

laureat III stopnia

Morkisz Karolina

7d

88/100 pkt

wyróżnienie

Chrupała Karolina

7d

85/100 pkt

wyróżnienie

W kategorii klas 8

Kołodziejska Oliwia

8b

98/100 pkt

laureat II stopnia

Miśka Kamil

8d

97/100 pkt

laureat II stopnia

Linek Martyna

8c

94/100 pkt

laureat III stopnia

Prytuła Julia

8c

90/100 pkt

laureat III stopnia

Wojtala Rafał

8c

89/100 pkt

wyróżnienie

Piątek Nicolas

8d

88/100 pkt

wyróżnienie

Noras Paulina

8c

86/100 pkt

wyróżnienie

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Wszystkim uczestnikom i dziękujemy za Wasz entuzjazm.
Życzymy wytrwałości w dążeniu do przyszłych sukcesów!

Życzenia świąteczne Samorządu Szkolnego

Rozstrzygnięcie konkursu „ Świat zawodów”

W od 1 do 20 grudnia trwał konkurs pt. Świat zawodów”, w którym wzięły udział uczennice i uczniowie z klas 2 i 3 naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w postaci rysunku lub fotografii zamieszczonej na kartce formatu A3, przedstawiającego wykonywanie wybranego zawodu. Prace miały w sposób ciekawy przedstawiać zawód i koncentrować się na pozytywnych aspektach pracy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu i jednocześnie informujemy, że nagrody będą do odbioru, w momencie przywrócenia zajęć stacjonarnych w szkole.

Wyniki konkursu:
I miejsce Borys Wargacki kl. 2c
II miejsce Bartek Piecha kl. 3a
III miejsce Małgorzata Markiecka kl. 3b

Wyróżnienia:
Zofia Figiel kl. 3c
Maja Kajzar kl. 3b
Karol Piecha kl. 3a
Konrad Urbisz kl. 2c

Gratulujemy!

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą kartkę świąteczną z życzeniami w języku obcym

Kochani, kolejny raz udowodniliście, jak lubicie wszelkie okołoświąteczne prace, zajęcia i konkursy!

W zimowej edycji konkursu, Wasze liczne zaangażowanie, od klas pierwszych po ostatnie roczniki, przyprawiło jury o nie lada dylematy… Spośród blisko 140 nadesłanych fotografii Waszych prac, wyłoniliśmy następujących faworytów:

W kategorii klas 1-3 (życzenia anglojęzyczne)
I miejsce – ex aequo Gloria Jasek (1D) oraz Zofia Figiel (3 C)
II miejsce – ex aequo Maksymilian Szarzyński (1 B) oraz Adrian Kubica (1E)

W kategorii klas 4-8 (życzenia anglojęzyczne)
I miejsce – Błażej Kula (5 B)
II miejsce – Paweł Zok (4 A)
III miejsce, ex aequo – Maria Socha (7 D) oraz Paweł Kluz (6 E)

W kategorii klas 4-8 (życzenia świąteczne w języku niemieckim)

I miejsce – Klaudia Zok (6 F)
II miejsce – Oliwer Miśka (6 D)
III miejsce – Filip Fojcik (7 A)

Bardzo nas cieszy tak liczny odzew w świątecznych edycjach konkursu!

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę walor artystyczny kartki, wkład własnej pracy oraz poprawność językową zredagowanych życzeń.

Przypominamy, że na zwycięzców oprócz najwyższych ocen czekają dyplomy i drobne upominki (wręczymy przy najbliższej możliwej okazji), a na wszystkich uczestników – bardzo dobre oceny z języka, w którym opracowano kartkę.

Pamiętajcie – warto brać udziały w konkursach – serdecznie zachęcamy do udziału we wszelkich językowych wydarzeniach, których Nasza Szkoła ma szeroki wybór.
Serdecznie gratulujemy, we wish you all the best at Christmas to you and your families!

Podsumowanie akcji „Paczuszka dla chorego maluszka 2020”

W piątek 18 grudnia zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę na akcję na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo ”Paczuszka dla chorego maluszka 2020”.

Udało nam się zebrać:
1. Pieluchomajtki Seni Kids (zapinane na rzepy) – 4 opakowania (120 szt.)
2. Pieluszki rozmiar 2 (zapinane na rzepy) – 4 opakowania (235 szt.)
3. Pieluszki rozmiar 5 (zapinane na rzepy) – 7 opakowań (347 szt.)
4 Chusteczki nawilżane – 45 opakowań
5 Podkłady nieprzemakalne rozmiar 90×60 cm – 4 opakowania (55 szt.)
6. Proszek do prania – 3 opakowania (3,77kg)
7 Płyn do prania -1 opakowanie (1l)
8 Płyn do płukania – 6 opakowań (6,95l)
9 Szampony, żele do kąpieli, emolienty dla dzieci – 6 opakowań (2,37l)
10 Kremy ochronne dla dzieci -1 sztuka
11 Ręczniki papierowe na rolce – 15 sztuk
12 Maseczki ochronne jednorazowe z włókniny – 2 opakowania (20 szt.)
13 Rękawiczki jednorazowe Rozmiar M – 1 opakowanie (10 szt.)
14 Rękawiczki jednorazowe Rozmiar L – 1 opakowanie (10 szt.)
15 Żel antybakteryjny – 1 opakowanie (5l)
16 Pieluszki rozmiar 4/4+ (zapinane na rzepy) – 2 opakowania (92 szt.)
17 Pieluchy Seni Extra Small – 2 opakowania (20 szt)

W imieniu podopiecznych i pracowników hospicjum oraz własnym chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszym uczniom i ich rodzicom za ogromny wkład, zaangażowanie oraz okazanie tak wielkiego serca, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. Dziękujemy gorąco za podjęcie dodatkowego trudu dostarczenia produktów do szkoły w czasie zdalnego nauczania.

DZIĘKUJEMY!