POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „RĘCE, KTÓRE WIDZĄ – OBRAZEK SENSORYCZNO – DOTYKOWY”

Na przełomie kwietnia i maja 2022 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny „Ręce, które widzą – obrazek sensoryczno – dotykowy”. W konkursie wzięło udział 31 uczniów szkół naszego powiatu. Ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach wzięło udział 20 uczniów, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach: 3 uczniów, Szkoły Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie: 8 uczniów.
Łącznie zgłoszono 31 prac.

Wszystkie dostarczone prace były dowodem na niezwykłą kreatywność, pomysłowość i talent uczniów. Każda praca było zachwycająca i oryginalna. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszego rozwijania talentów, mając nadzieję, że konkurs był nie tylko formą rywalizacji, ale przede wszystkim przyjemności i dobrej zabawy.

Komisja oceniająca wyłoniła zwycięskie prace, których autorami są następujące osoby:

Kategoria klas I-III:

I MIEJSCE: BARTOSZ BULA (SP 2 LĘDZINY)

II MIEJSCE: EMILIA MICHALAK (SP 1 LĘDZINY) / MARTA LABOCHA (SP 1 LĘDZINY)

III MIEJSCE: ANTONI GRZYŚKA (SP 2 IMIELIN)

WYRÓŻNIENIE: JULIA BAKAJEW (SP 1 LĘDZINY) / IGOR NATONIK (SP 2 LĘDZINY) / ADA MIŚKA (SP 1 LĘDZINY) / MILENA PIASECKA (SP 2 IMIELIN)

Kategoria klas IV – VIII:

I MIEJSCE: OLIWIER BRATEK (SP 1 LĘDZINY) / WOJCIECH ROGALSKI (SP 2 IMIELIN)

II MIEJSCE: JAKUB WILK (SP 2 IMIELIN)

III MIEJSCE: OLIWIER MIŚKA (SP 1 LĘDZINY)

WYRÓŻNIENIE: KULA BŁAŻEJ (SP 1 LĘDZINY) / HANNA PIECZKA (SP 1 LĘDZINY) / MARTYNA SZLACHTA (SP 1 LĘDZINY)

Wszystkim zwycięzcom, uczestnikom, rodzicom oraz nauczycielom gratulujemy!

II Szkolny Bieg Konstytucji 3 Maja

4 maja po raz drugi wystartował Szkolny Bieg Konstytucji 3 Maja. Wystartować w nim mogli uczniowie klas 6-8 naszej szkoły Biegacze mieli do pokonania dystans ok. 1791 metrów. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących szkolnym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zorganizowali i przeprowadzili go nauczyciele zespołu wychowania fizycznego, a koordynator działań była nauczycielka p. Alina Bielec. Zawodnicy wraz z opiekunami udali się na teren Ośrodka Rekreacyjnego Zalew w Lędzinach, by w zależności od kategorii przebiec symboliczny dystans parkowymi alejkami. Na najlepszych czekały pamiątkowe statuetki. Z kolei wszyscy startujący otrzymali dodatkowe oceny z wychowania fizycznego.

W kategorii dziewcząt:
I miejsce wywalczyła Jagoda Oleś
II miejsce Paulina Spyra
III miejsce Julia Urbańczyk

W kategorii chłopców:
I miejsce zdobył Paweł Gonscz
II miejsce Kamil Kamiński
III miejsce Kamil Konieczny

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia na starcie za rok.

Wyniki konkursu „Strażak w oczach dziecka”

5 maja komisja w składzie: Przemysław Czerniak, Monika Chrobok, Edyta Kaczmarczyk oraz Joanna Zawada-Kapica wyłoniła zwycięzców konkursu zorganizowanego przez OSP w Lędzinach pt. „Strażak w oczach dziecka”. Członkowie komisji mieli bardzo trudne zadanie, ponieważ dużo prac zostało wykonanych na bardzo wysokim poziomie.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców etapu szkolnego:
I miejsce Oliwia Osoba kl. 7b
II miejsce Kornelia Wolak kl. 2a
III miejsce Aleksandra Palka kl. 5a

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za duży wkład pracy oraz zachęcamy do obejrzenia wystawy prac w szkole. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród, który nastąpi 8 maja podczas pikniku.

Pozdrawiam:
Szkolny koordynator konkursu – Wioleta Tomala

Zbiórka makulatury

W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka makulatury. Priorytetem akcji był aspekt ekologiczny oraz kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego. Zebraliśmy 2240 kg.
Z uzyskanych pieniędzy zostały zakupione świetlówki.

Szkolny konkurs matematyczny na poziomie klas drugich

6 kwietnia został zorganizowany szkolny konkurs matematyczny dla drugoklasistów. Wychowawczynie każdej klasy wytypowały dwie osoby, które wzięły udział w konkursie. Dzieci zmagały się z różnorodnymi zadaniami matematycznymi.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców i osoby wyróżnione:
I MIEJSCE Kacper Dziadkiewicz kl. 2d
II MIEJSCE Lena Chylaszek kl. 2c
III MIEJSCE Wiktor Tomala kl. 2b, Natalia Kowalczuk kl. 2c, Wiktor Flis kl. 2d

WYRÓŻNIENIE
Krystyna Szlońska kl. 2b, Agata Nowok kl. 2e, Wojciech Gdula kl. 2e

Gratulujemy wszystkim osobom biorącym udział: Katarzyna Adamczyk i Beata Ryszka

Wycieczka klas 2c i 2d do chorzowskiego ZOO

28 kwietnia klasy 2c i 2d wraz z wychowawcami i p. Szczepanek udały się do Chorzowskiego Ogrodu Zoologicznego. Dzięki przewodnikowi uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek o zwierzętach. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły lwy, gepardy, tygrysy, puma, niedźwiedzie brunatne, nosorożce, żyrafy, słonie indyjskie i pingwiny Himboldta. Uczniowie zobaczyli także papugarię, akwanarium i dolinę dinozaurów. Nie obyło się też bez zakupu pamiątek.

Konkurs recytatorski „W zaczarowanym świecie wierszy”

27 kwietnia 2022 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 „W zaczarowanym świecie wierszy”. Wybrani uczestnicy z klas pierwszych, drugich i trzecich prezentowali swoje umiejętności w ciekawych wierszach. Uczniowie byli fantastycznie przygotowani pod względem opanowania tekstu, interpretacji oraz wyrazu artystycznego. Komisja w składzie Pani Ilona Malcharek, Pani Wioleta Tomala oraz Pani Krystyna Chobok miała bardzo trudne zadanie. Jednak po długich naradach udało się wybrać zwycięzców. 1 miejsce zdobyła Marta Duży z klasy 1 c, 2 miejsce – Nadia Drabik z 2c, 3 miejsce – Pola Achtelik z klasy 1 d. Wyróżnienia otrzymały: Antonina Brzezina z klasy 1 a, Emila Michalak z klasy 1 b, Kornelia Wolak z klasy 2a oraz Filip Lach z klasy 3b. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt

Po długiej przerwie covidowej, w końcu ruszyły zawody. Były to pierwsze dla dziewcząt po prawie dwuletniej pauzie. Powiatowe zawody odbyły się w SP1 w Imielinie. Każda drużyna rozegrała dwa mecze, ale o punktowanych miejscach zadecydowały tzw. małe punkty, czyli różnica zdobytych i straconych bramek. Nasze dziewczęta walczyły dzielnie, ale jak to w sporcie bywa – raz się wygrywa a raz przegrywa, w efekcie końcowym zajmując trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Festyn wielkanocny

Występ uczniów klasy 2c na charytatywnym festynie wielkanocnym – „Lędziny dla Ukrainy”.

TONGUE TWISTER BATTLE

Tradycyjnie już w kwietniu w klasach IV – VI rozgrywaliśmy językowe pojedynki między uczniami polegające na jak najszybszym (i poprawnym!) odczytaniu wskazanych tzw. łamaczy językowych w języku angielskim. Na poszczególnych etapach eliminacji uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, bo jak poniżej 15 sekund bezbłędnie odczytać pięć trudnych zdań w języku obcym? (Dla przykładu: „Betty’s big bunny bobbled by the blueberry bush!”). A jednak wielu naszym uczniom udało się to bezbłędnie!

Najlepiej z zadaniem poradziła sobie Ania Kaczmarczyk (5 C).
Drugie i trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy 6 B – Miłosz Czech i Paulina Spyra.

Serdecznie gratulujemy!

Wycieczka klas trzecich do kopalni

21 kwietnia br. wszystkie klasy trzecie brały udział w wycieczce do Kopalni Guido – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Uczniowie przeszli ścieżką edukacyjną „Kopalnia wynalazków”. Mali odkrywcy pieszo zeszli do oryginalnych górniczych wyrobisk pokonując ponad 300 schodów krętymi dróżkami. Zobaczyli, jak wyglądają korytarze pod ziemią, obejrzeli śląską szolę, czyli windę, którą górnicy zjeżdżali do kopalni. Oglądali i podziwiali pracę olbrzymiej maszyny parowej. Poznali telefony (jakże inne od współczesnych), którymi łączono się na terenie kopalni oraz umowne sygnały, stosowane w górnictwie. W jednym z miejsc pod ziemią rozpoznawali kamienie i minerały, które trzeba było dopasować do ilustracji i podpisu. Idąc ścieżką edukacyjna uczniowie zapamiętywali odnalezione cyfry, które utworzyły kod do otwarcia tajemniczej skrzyni skarbów. Ze skrzyni każdy uczestnik wycieczki wyciągnął sobie drewienko, na którym otrzymał stempel odwiedzanej kopani. Na zakończenie podziemnej przygody zmęczeni uczniowie zasiedli do wagoników i wyjechali kolejką na powierzchnię. Na powierzchni odwiedzili stację ratownictwa górniczego, gdzie zobaczyli i testowali sprzęt ratunkowy oraz przeszli zabawową ścieżką górniczą.
Wycieczka była dla każdego ucznia niezapomnianą przygodą, która mam nadzieję zainspiruje do dalszego poznawania tajemnic naszego świata.

Wyniki konkursu „Mój wymarzony zawód”

W kwietniu 2022 r. odbył się w szkole konkurs z doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów z kl. VII i VIII pt. „Mój wymarzony zawód”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej wybrany zawód. Podstawowym celem konkursu było kreowanie własnych zainteresowań oraz promowanie wiedzy o rynku pracy.

Komisja konkursowa oceniła, że najlepszą pracę wykonał uczeń kl. 7d Oliwier Miśka – „Zawód przyszłości – informatyk”.

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace oraz gratulujemy zwycięzcy.

Wielkie szafowanie dla Zuzi

Społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji pomocowej dla Zuzi chorującej na białaczkę limfoblastyczną. W ramach akcji zbierano używane koce, narzuty, buty, ubrania, firany itp. Była to najlepsza okazja do zrobienia porządków w szafie, zadbano również o środowisko, a przede wszystkim wsparto Zuzię w dalszym leczeniu.

Zbiórka artykułów szkolnych

W naszej szkole zorganizowano zbiórkę artykułów szkolnych, m.in. plecaków, zeszytów, piórników, art. plastycznych, strojów na WF i innych przyborów szkolnych. Artykuły przekazywane są uczniom z Ukrainy, którzy uczą się w szkole.

Wycieczka do Kopalni Ziemowit

Wspaniale kształtuje się współpraca Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. K. Miarki z Kopalnią „Piast- Ziemowit”, a dokładniej ze strefą „Ziemowitu” zlokalizowaną w Lędzinach, w pobliżu naszej szkoły. Niejednokrotnie uczniowie odwiedzali kopalnię, a ostatnio miało to miejsce dnia 13 kwietnia 2022 r. Dzięki uprzejmości Dyrekcji kopalni, przy współpracy z mgr inż. Dariuszem Kołodziejczykiem, mgr inż. Michałem Błażem oraz panem Zygmuntem Matyskiem grupa uczniów naszej szkoły zwiedziła kopalnianą Izbę Tradycji, zapoznając się z wieloletnią historią kopalni „Ziemowit” obchodzącej w tym roku 70 -lecie istnienia. Górnictwo węgla kamiennego w Lędzinach sięga jednak 1842 roku, kiedy to powstała pierwsza kopalnia „Radość Henryka” („Heinrichsfreudegrube”), która w 1924 r. zmieniła nazwę na „Piast”. Budowę drugiej kopalni tj. „Ziemowitu” rozpoczęto w 1940 r., a otwarto ją w 1952 r., zaś w 1972 r. połączono stary Piast i Ziemowit w jeden zakład o nazwie KWK „Ziemowit”.

Dzięki uprzejmości pana Michała Błaża nasi uczniowie po zwiedzeniu Izby Tradycji udali się do Dyspozytorni, gdzie zapoznano ich z bardzo odpowiedzialną pracą w tym dziale. Następnie powędrowali do Działu Tąpań Stacji Geofizyki Górniczej- w tym miejscu pan mgr inż. Grzegorz Śladowski zaznajomił ich z metodami pomiaru różnego rodzaju wstrząsów powodowanych w wyniku działalności kopalni. Okazało się, że aparatura pomiarowa rejestruje także inne wstrząsy, w tym trzęsienia ziemi w różnych rejonach świata. Na zakończenie młodzież zwiedziła cechownię kopalni, z piękną figurą św. Barbary.

Pobyt na Kopalni „Ziemowit” – niezwykle interesujący- wywarł na uczniach niemałe wrażenie. Pozostanie po nim mały ślad obecności SP z O.I nr 1 im. K. Miarki w Lędzinach na kopalni- wpis w Księdze Pamiątkowej.

Wycieczka została zorganizowana w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę” autorstwa Jadwigi Pytel, Ewy Gołębiowskiej i Sylwii Wituła-Jedlińskiej.

Zbiórka dla Ukrainy

W naszej szkole zorganizowano zbiórkę pomocową dla przybywających uchodźców z Ukrainy do naszego kraju. Zbierane były ubrania, artykuły spożywcze, chemiczne, art. dla niemowląt, koce, pościel. Rzeczy zostały przekazane dla rodzin przebywających na terenie Lędzin.

Szkoła przyłączyła się również do akcji wyposażenia żołnierzy ukraińskich w: buty, okulary ochronne, śpiwory, skarpety, rękawice, kurtki, czapki, rękawice, kominiarki.

Akcja „Przepisujemy Tolkiena”

Akcja została zorganizowana z okazji 130. urodzin słynnego pisarza. Inicjatywa polegała na własnoręcznym przepisywaniu 11 książek jego autorstwa. W akcję zaangażowało się ponad 13 tys. osób z całej Polski, a także z Anglii, Litwy, Irlandii i Czech.

Nasza szkoła również wzięła udział w tej akcji. Wyzwania podjęła się Julia Wyrwoł kl. 7d, która przepisywała fragment „Władcy Pierścieni” str. 796