Spotkanie z przedstawicielami PZS w Lędzinach

16 kwietnia gościliśmy w naszej Szkole przedstawicieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Nauczyciele oraz uczniowie tej placówki przedstawili naszym ósmoklasistom ofertę edukacyjną szkoły na rok szkolny 2024/25. Uczniowie mogli usłyszeć od starszych kolegów czego mogą spodziewać się na poszczególnych kierunkach, jak przygotować się do nauki, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze swojej ścieżki edukacyjnej?

Akcja „Bitwa na puszki i butelki”

Ostatnio nasza szkoła uczestniczyła w międzyszkolnej zabawie pt.: „Bitwa na puszki i butelki”. To część ogólnopolskiej akcji #Zmieniamy Otoczenie Na Lepsze, bo #KręciNasRecykling. Organizatorem jest firma #Oponeo, a jej głównym koordynatorem ekolog Dominik Dobrowolski. Sama akcja ma na celu szerzenie świadomości o tym, jak ważny w naszym codziennym życiu jest recykling. Musimy myśleć o zagadnieniu poważnie, jeżeli chcemy dbać o nasze środowisko. Nic tak nie rozwija jak wiedza w tym zakresie i konkretne działanie.

O szczegółach akcji można poczytać tutaj: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Akademia z okazji Święta Chrztu Polski

Dnia 12 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Chrztu Polski. 14 kwietnia obchodzimy 1058. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i Kościoła katolickiego w naszym kraju. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie z klas siódmych, szóstych i czwartych wraz z nauczycielami przygotowali montaż słowno-muzyczno-taneczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 1058 lat i dowód pamięci o przodkach, którym zawdzięczamy początek państwa polskiego. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

Światowy Dzień Wody

10 kwietnia 2024 roku odbyły się szkolne obchody Światowego Dnia Wody. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „Woda dla pokoju”. Wybrani uczniowie z klas IV i III a pod przewodnictwem nauczycieli przygotowali dla klas drugich , trzecich i czwartych niecodzienne przedstawienie. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę sądową, na której odbywała się rozprawa dotycząca zanieczyszczenia wód przez ludzi. Podczas przedstawienia każdy uczestnik zrozumiał jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Dodatkowo chętni uczniowie z widowni zostali zaproszeni do udziału w teście wiedzy o wodzie oraz do wykonania wspólnej piosenki.

Powiatowe zawody w piłce siatkowej

Dziewczyny starsze zajęły III miejsce w Powiatowych zawodach w piłce siatkowej w Chełmie Śląskim. Skład drużyny: kapitan Lena Stępień, Paulina Spyra, Eliza Borowska, Pola Dobiczek, Martyna Staniszewska, Zosia Kluska, Martyna Kluska, Hania Kluska, Karolina Śledź.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca kojarzony jest przede wszystkim z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Zbyt mało jeszcze osób ma świadomość, iż tego właśnie dnia na całym świecie obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa zwany także dniem „skarpetki nie do pary”. Kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest przypadkowa. Trisomia 21 to obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, dlatego 21 marca (21.03) został symbolicznie wyznaczony jako święto, szyld i hasło, które co roku zwraca uwagę na zespół Downa.

Nasza szkoła co roku włącza się do akcji mającej na celu szerzenie wiedzy dotyczącej problemów i trudności z jakimi muszą się codzienne zmagać osoby z Zespołem Downa. Uczniowie mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy poprzez zapoznanie się z gazetką szkolną na holu, jak również prezentacją omawianą na zajęciach lekcyjnych/wychowawczych poświęconych tej tematyce.

„Każdy inny – wszyscy równi” – mały gest, ogromne znaczenia 21 marca zakładamy również skarpetki nie do pary, które są symbolem solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa.

Link do prezentacji. Prezentacja dla klas 1-4 została włożona do prezentacji dla klas 5-8
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami.
https://view.genial.ly/65f15f17b184b40014b2182b/presentation-zespol-downa-kl-5-8-2024r

Konkurs recytatorski

20 marca 2024 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach odbył się konkurs recytatorski wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima w przekładzie Marka Szołtyska.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Lędzińskie Towarzystwo Przyjaciół Książek.
Wiersze recytowały zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klas1-7 z poszczególnych szkół naszego miasta.
Uczennica Kornelia Bartczak z klasy 5b wywalczyła II miejsce.
GRATULUJEMY SUKCESU.

Szkolne obchody Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest jednym z najbardziej popularnych „zielonych” świąt na świecie. Głównym symbolem tego dnia jest liść koniczyny, znany jako „shamrock”, który jest utożsamiany z Irlandią. 17 marca jest świętem narodowym Irlandii, które obchodzone jest w rocznicę śmierci św. Patryka. Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne parady, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Zielonej Wyspy.

Szkolny Dzień Świętego Patryka, który zorganizowali nauczyciele języków wraz z obcych odbył się 20 marca. Głównym celem obchodów było inspirowanie uczniów tematyką związaną z Dniem Świętego Patryka, zaznajomienie z kulturą i tradycją krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych uczniów. Na popołudniowe wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele klas V-VII. Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w prezentacji poświęconej kulturze Irlandii, obejrzeli prezentację oraz film o Św. Patryku. Uczniowie poznali legendę o Leprechaunie – irlandzkim skrzacie, i o garncu złota zakopanym na końcu tęczy oraz jaki udział w irlandzkiej historii odgrywa shamrock, czyli trójlistna koniczyna oraz uczestniczyli w licznych konkursach związanych z tym świętem.

Jednym z konkursów oprócz kahoot czy krzyżówki w j. angielskim było narysowanie koniczyny za pomocą długopisów 3D po wcześniejszej instrukcji przekazanej przez Panią Bożenę Wyrwoł. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, skupieniem i kreatywnością zabrali się do pracy. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali nagrody, a na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli spróbować przepysznych zielonych babeczek i irlandzkich ciasteczek.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka.

Zespół Nauczycieli Języków Obcych

Wycieczka klasy 3a do KPP w Bieruniu

W dniu 22 marca 2024 r. uczniowie z klasy 3a pojechali wraz z opiekunami do KPP w Bieruniu. Wycieczka była zorganizowana w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Kierunek – Przyszłość”. Podstawowym celem wycieczki było zapoznanie uczniów naszej szkoły z pracą policjantów i zakresem ich obowiązków oraz wymaganiami jakie należy spełnić, aby wykonywać ten zawód.

Na początku wszystkich uczestników wycieczki przywitał sam Komendant KPP w Bieruniu mł. insp. Dariusz Waligóra. Pan Komendant przekazał dzieciom bardzo dużo cennych informacji oraz udzielał odpowiedzi na różne pytania. Dużą atrakcją stanowiła wizyta w gabinecie, gdzie każdy miał możliwość usiąść na specjalnym fotelu i poczuć się przez chwilę, jak prawdziwy komendant policji. Następnie podczas wizyty dzieci zapoznały się z pracą funkcjonariuszy niektórych pionów. Poznali podstawowe obowiązki policjantów, obejrzeli sprzęt, który wykorzystywany jest w codziennej pracy oraz umundurowanie funkcjonariuszy, a ochotnik miał okazję przymierzyć strój policyjny. Ogromne zainteresowanie wzbudzała praca technika kryminalistyki. Pan policjant opowiedział o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa, zbierania śladów oraz zapoznał zebranych z techniką zdejmowania odcisków palców. Ochotnikom zostały zdjęte odciski palców, co stanowiło niezapomnianą i zarazem niezwykłą pamiątkę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta Pana Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego. Pan Naczelnik opowiedział o swojej pracy oraz zademonstrował sprzęt, którym posługuje się na co dzień. Dzieci chętnie zobaczyli na własne oczy, jak działa przyrząd do pomiaru prędkości. Następnie wszyscy zebrani przeszli na parking policyjny, aby zobaczyć różne radiowozy. Funkcjonariusz zademonstrował radiowóz policyjny wraz z sprzętem będącym na wyposażeniu, w tym sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Każdy uczeń usiadł w środku radiowozu, aby przyjrzeć się bliżej wyposażeniu.

Spotkanie klasy 3a z policjantami przybliżyło tajniki pracy w Policji oraz wzbogaciło wiedzę na temat bezpieczeństwa. To była bardzo ciekawa i zarazem pouczająca lekcja. Być może wśród odwiedzających znajdą się osoby, które w przyszłości założą mundur policyjny i będą pracować w miejscu dzisiejszej wycieczki. Dziękujemy serdecznie Funkcjonariuszom Policji z KPP w Bieruniu za wspaniale przeprowadzoną lekcję, w szczególności p. Katarzynie Szewczyk za zorganizowanie wycieczki oraz wszystkich atrakcji. Specjale podziękowania dla Sznupka, który również zaszczycił dzieci swoją obecnością i sprawił wiele radości. Na pożegnanie wszyscy uczniowie otrzymali od policjantów odblaskowe opaski, plany lekcji oraz odblaskowe torby.

Więcej informacji na temat spotkania znajduje się na oficjalnej stronie internetowej KPP w Bieruniu.
Link do artykułu:
https://bierun.policja.gov.pl/ka3/informacje/wiadomosci/381933,Czym-skorupka-za-mlodu-nasiaknie.html
Pozdrawiamy:
Klasa 3a wraz z p. W. Tomala i p. M. Chrobok

Dzień bez plecaka

21 marca uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę bez plecaków. Dzień bez plecaka to inicjatywa, która zachęca do pozostawienia plecaka w domu na jeden dzień, a jednocześnie ukazuje prawdziwy popis kreatywności. Uczniowie udowodnili, że ich wyobraźnia nie zna granic.

Wyniki konkursu profilaktycznego

W naszej szkole od 18 stycznia 2024 r. do 23 lutego 2024r. trwał konkurs profilaktyczny pod hasłem „Nie pij, nie pal, nie używaj – STOP używkom”. Celem konkursu było podnoszenie świadomości uczniów w zakresie szkodliwości stosowania środków uzależniających. Uczniowie wykonali ciekawe plakaty o tematyce konkursowej.

Wyniki konkursu:
1 miejsce zajęła Zuzia Gałązka z klasy 6B,
2 miejsce – Anna Kaczmarczyk kl. 7C,
3 miejsce- Bartosz Kowalski kl. 6C.

Prace konkursowe zostały nagrodzone ocenami, a dla zwycięzców upominki ufundowała organizatorka konkursu Sylwia Wituła- Jedlińska.

Światowy Dzień Snu

15 marca nasza szkoła włączyła się w obchodzone na całym świecie wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Snu. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły poduszki i inne akcesoria związane ze spaniem, niektórzy przyszli ubrani w piżamy. Na zajęciach z wychowawcą dzieci obejrzały prezentację multimedialną poświęconą roli snu w życiu człowieka i skutkom niewłaściwego wysypiania się. W szkole został zorganizowany konkurs na plakat, którego hasłem przewodnim było: „Dobry, sen, dobre życie”. O wynikach konkursu poinformujemy niebawem. Plakaty można podziwiać w holi szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie.
Organizatorki: Agnieszka Czernielewska, Joanna Szubert, Sylwia Wituła-Jedlińska.