Złote serce na licytację WOŚP

Udało się! Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły: Lenie i Martynie Masny, Oli Palce, Rozalii Brzezinie, Nataszy i Lenie Basiagom, Filipowi Porębie oraz nauczycielom. To oni podarowali „złoty złom”, z którego po przetopieniu powstało złote serce.
Serce wykonał jubiler Pan Andrzej Wojcik – firma jubilerska AWGold. Dziękujemy Panu serdecznie za nieodpłatną usługę.

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” Św. Jan Paweł II

Koordynator akcji: Beata Ryszka

Mobilne Laboratoria Przyszłości

12 stycznia naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium Przyszłości. Zajęcia odbywały się w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu następuje wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz nabywanie przez uczniów nowych kompetencji.

Przybyli edukatorzy przeprowadzili w formie warsztatowej zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie zgłębiali tematykę druku 3D. Zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz wspólnie przygotowali projekt do wydruku. W czasie kolejnych warsztatów zapoznali się z pojęciem sztucznej inteligencji. Mieli też możliwość wzięcia udziału w zabawie rozpoznawania obrazów na przykładzie programu do rozpoznawania gestów. Poznali zasady wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej.

Zajęcia odbywały się w grupach 15 osobowych. W sumie zostało przeszkolonych 60 osób. Była to dla wszystkich super nauka i zabawa w jednym.

Wyniki konkursu sensoryczno-plastycznego „Sensoryczna choinka”

Wyłoniono zwycięzców w kategorii praca techniką płaską oraz techniką przestrzenną. Za zgodą autorów prac zostały one przekazane na kiermasz świąteczny, za co bardzo dziękujemy, gdyż cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Oto zwycięzcy prac techniką płaską:

1 miejsce – Karol Borys – klasa 5c
2 miejsce – Malwina Jochemska 1d
3 miejsce – Maja Zogrodnik 1d
– Agata Żmijewska 2b

Zwycięzcy prac techniką przestrzenną:

1 miejsce – Nataniel Mrozek 1a
2 miejsce – Milena Czerniak 1d
3 miejsce – Zuzanna Łosiak 3e

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy:
Joanna Zawada-Kapica
Edyta Mol

Życzenia Bożonarodzeniowe

Podsumowanie Szkolnych Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki”

Dzień Dobry,
Witamy Państwa bardzo serdecznie zapraszamy na podsumowanie Szkolnych Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki” pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny
Przygotowaliśmy dla Państwa krótkie sprawozdanie
W dniach od 5 do 21 grudnia 2022r. w naszej Szkole odbywały się Dni Regionu pod hasłem „My Szkolnioki, My Ślonzoki”.

Czas szybko leci, dopiero rozpoczynaliśmy ten okres, a już przychodzi nam go podsumować. A działo się sporo…
Jedno jest pewne – grudzień upłyną bardzo ekscytująco i po naszymu!
W holu Szkoły można było podziwiać rekonstrukcję izby śląskiej – klimat jak u prababci okraszony został muzyką o tematyce śląskiej odtwarzaną w tle.
W murach naszej szkoły gościliśmy gołymbiorza – Pana Wojciecha Kupienia, który wprowadził uczniów klas w tajniki hodowli briwów do fluglu i pultów.
W Sali chemicznej była nie lada gratka – w doświadczeniach chemicznych „węgiel wokół nas” wzięło udział łącznie aż 10 zespołów z klas I-IV.
Na sali gimnastycznej uczyły się śląskiego tańca „Trojaka” klasy 7 i 8. Zwieńczeniem tych trudów było nagranie tańca (w strojach śląskich), którego nie powstydziłby się doświadczony zespół folklorystyczny.
Kto chciał- w każdym momencie mógł uwiecznić swoją postać w stroju śląskim przy pomocy własnego telefonu i przygotowanej przez organizatorów fotobudki.
6 grudnia – w wyjątkowy dla każdego dziecka dzień w klasach odwiedził nas Mikołaj – grzeczne dzieci dostały śląskie „kopalnioki”, ale czy Święty przyniósł też ruzgi?
Pewnym jest, że św. Mikołaj przybył w towarzystwie aniołka, diabełka – psotnika oraz ślązaczki, a w holu szkoły zawisła gazetka „Godne Świynta – Słowniczek śląski”.
A… i nie zapomnijmy o tym, że szkolna kuchnia podawała 6 grudnia obiad śląski – naprawdę odświętny (kluski, rolada i modro kapusta) – pachniało w całej Szkole, aż ślinka leciała.
Klasy uczestniczyły w wielu spotkaniach z osobami znanymi w gminie i regionie m.in. z Panem Mirosławem Leszczykiem, Panią Urszulą Klyczką – lędzińską artystką i emerytowaną nauczycielką naszej Szkoły, ratownikiem górniczym Radosławem Michalakiem, Panem Edwardem Urbańczykiem – górnikiem KWK Ziemowit, którzy przybliżyli dzieciom realia pracy na Kopalni.
Na pytania, jak wygląda praca w śląskiej stacji radiowej odpowiadał dziennikarz Radia EM pan Marcin Iciek.

Odbyły się także lekcje biblioteczne „Śląsk moje miejsce na ziemi” w których wzięli udział nie tylko uczniowie naszej Szkoły ale i przedszkolaki z sąsiedniej placówki.
Gości z innych placówek było więcej, ponieważ 15 grudnia odbył się międzyszkolny konkurs „Miejski konkurs wiedzy o Śląsku”. Wzięły w nim udział po dwie drużyny z każdej z lędzińskich szkół. Zwycięzców nagrodziliśmy i uhonorowaliśmy brawami.
Uczniowie zaproszeni zostali także do udziału w konkursach: fotograficznym „Śląsk w obiektywie”, mogli się także sprawdzić czy poradzą godać podczas „Szkolnego konkursu gwary śląskiej”.

Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców.
Na przerwach każdy mógł sprawdzić swój śląski biorąc udział w grach i zabawach – „Śląski challenge”.
Prężnie działająca świetlica przygotowała zajęcia o tematyce regionalnej oraz pokaz mody śląskiej. Uczniowie mieli możliwość spróbowania jak maluje się węglem, a wystawa powstałych prac ozdobiła hol Szkoły.
Trochę też pozwiedzaliśmy odwiedzając Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.
Planowany na 14- 16 grudnia typowy kiermasz świąteczny zamienił się w „Jarmark Świonteczny” na którym można było nabyć stroiki i przepyszne ciasta przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Obsługa nie tylko pięknie się uśmiechała i zachwalała produkty ale i z dumą prezentowała tradycyjny ubiór śląski – wszystkie zaangażowane uczennice ubrane były w odświętne stroje śląskie.
Piątek 16 grudnia to także „Dzień flanelowej koszuli” – kratka w tym dniu zdominowała modę na korytarzach.
Tematyka śląska przenikała nas także w trakcie nauki, podczas lekcji geografii, WOSu historii, czy j. polskiego. Dla urozmaicenia zajęć przygotowano prezentację.
Jak widzicie kalendarz był wypełniony po brzegi, a czas napięty, Jednak w naszej opinii było warto.
Śląsk to nasz region, tu mieszkamy, te tradycje nas kształtują, rozwijają i wpływają na to co przekażemy kolejnym pokoleniom. Jako część Polski, Europy i Świata wnosimy barwny kawałek swojej historii, tradycji i kultury w globalną społeczność.
Nie pozwólmy by nasza indywidualność się zatarła – przekazujmy to co nasze dzieciom bo to najlepszy sposób na to by pamięć naszych przodków przetrwała.

Wycieczka dydaktyczna do Sądu Rejonowego w Tychach

„Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi

W dniu 21 grudnia 2022 w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Edukacja prawna” grupa uczniów pojechała na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Tychach. Celem wycieczki było m.in.: zapoznanie uczniów z systemem sądownictwa w Polsce, strukturą sądu, zasadami jego funkcjonowania, prawami i obowiązkami obywatela w sądzie, przebiegiem rozprawy oraz pracą sędziego. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć niebieski pokój przesłuchań oraz salę rozpraw. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziła możliwość uczestnictwa w prawdziwej rozprawie sądowej. Wycieczka była interesującą formą zdobycia dodatkowej wiedzy na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy uczestnik uzmysłowił sobie, jakie mogą być konsekwencje nieznajomości oraz nieprzestrzegania prawa.

Z pracą sądu i jego specyfiką zapoznał nas Wiceprezes Sądu Rejonowego w Tychach p. Marek Walczak, za co serdecznie dziękujemy.

Zajęcia warsztatowe z doradztwa zawodowego – „Zawód i praca a predyspozycje zawodowe”

W listopadzie i grudniu 2022 r. na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego. Każda ósma klasa uczestniczyła w dwugodzinnym spotkaniu, które było przeprowadzone przez Panią Zofię Herok – doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bieruniu. Poruszone zostały kwestie dotyczące predyspozycji zawodowych oraz dalszych możliwości kształcenia. Znajomość własnych predyspozycji zawodowych, zainteresowań, kompetencji i cech charakteru pozwala formułować realne cele zawodowe i odpowiednio zaplanować karierę. Podczas spotkania każdy uczestnik rozwiązał test predyspozycji zawodowych, dzięki któremu poznał m.in. swoje mocne i słabe strony. Zdobyta wiedza na swój temat z pewnością ułatwi młodzieży podjęcie właściwych decyzji edukacyjno – zawodowych, a także prezentowanie swoich atutów w przyszłości przed pracodawcą.
Serdecznie dziękujemy Pani Zofii Herok za poświęcony czas i przekazanie cennych informacji uczniom naszej szkoły. Liczymy na dalszą współpracę w kolejnym roku szkolnym.

SZLACHETNA PACZKA 2022

Dzielenie się to najpiękniejsza forma mnożenia.
W piątek odbył się szkolny Finał Szlachetnej Paczki. Zapakowaliśmy 54 paczki zawierające żywność, kosmetyki i środki czystości, chemię domową, odzież, artykuły szkolne, bojler. Pięknie przygotowane podarunki w niedzielę dotarły do potrzebującej rodziny.
Wszystkim darczyńcom i dzielnym wolontariuszkom bardzo dziękujemy!
Dobro powraca!

Wyniki VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zrozumieć niepełnosprawność”

Mamy zaszczyt poinformować, że uczennica naszej szkoły Maja Bury zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zrozumieć niepełnosprawność”.

Podstawowym celem konkursu było kształtowanie kreatywnej, pełnej tolerancji postawy wobec niepełnosprawności oraz przybliżenie zagadnień, takich jak: integracja, tolerancja i równość.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz stworzenie przepięknych prac.

Szkolny koordynator konkursu: Wioleta Tomala

 
 
 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem – klasy 1-3

Na sali gimnastycznej 6 grudnia odbyło się spotkanie z niesamowitym gościem. Do dzieci przybył Święty Mikołaj. Spotkał się z uczniami klas 1-3 w dwóch grupach o 10.30 oraz o 12.30. Dzieci z radościom przywitały oczekiwanego gościa, którego przywitały piosenkami, tańcami oraz gra na cymbałkach. Święty Mikołaj rozdał dzieciom słodkie, czekoladowe lizaki. Dziękujemy Mikołajowi za spotkanie i czekami już na jego przybycie w następnym roku.

Zbiórka dla Burka

W listopadzie odbyła się zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska w Tychach. Uczniowie i ich rodzice okazali wielkie serce. Zebraliśmy 58,785 kg karmy dla psów i kotów, a także koce, poduszki, ręczniki, prześcieradła, miski, śpiwory, maty, zabawki i inne akcesoria do pielęgnacji zwierząt. Dary zostały przekazane. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992r. na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Nasza Szkoła świętuje ten dzień od kilkunastu lat.

Z tej okazji życzymy więc Naszym Uczniom i ich Rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu.
Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy uśmiech i życzliwość.
Wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych dziękujemy za ich pomoc i troskę.

Międzynarodowemu Dniu Osób Niepełnosprawnych co roku patronuje określony temat przewodni. Tegoroczne hasło brzmiało : „Każdy inny – wszyscy równi”, w naszej szkole obchodziliśmy go 1 grudnia.

W ramach szkolnych obchodów, w tym dniu w garderobie obowiązywał kolor żółty. W holu szkoły zorganizowano gazetkę tematyczną, wspólną akcję dobrych życzeń i dobijania swoich pomocnych dłoni. Dla klas integracyjnych warsztaty, podczas których powstała pamiątkowa wystawa odbitych dłoni naszych uczniów z życzeniami dla osób dotkniętych niepełnosprawnością.

W tym dniu dzwonek został wyłączony w ramach solidaryzowania się z osobami nadwrażliwymi na bodźce dźwiękowe, a w czasie przerw puszczana była spokojna muzyka związana z tematem obchodzonego święta.

Zespół ds. integracji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Podsumowanie projektu „Moje miasto Lędziny”

22 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego dla klas 1-3 „Znam moje miasto Lędziny”. Była to już druga edycja projektu, który przybliżył dzieciom naszą małą ojczyznę – miasto Lędziny.

W październiku uczniowie odwiedzali ważne historycznie miejsca w naszym mieście, zapalili znicze w miejscach pamięci, wykonali ciekawe ilustracje oraz wzięli udział w grze szkolnej – „Czy znam moje miasto?”.

Na zakończenie projektu uczniowie spotkali się z byłymi członkami zespołu regionalnego Lędzinianie. Pan Franciszek Moskwa przygrywał na akordeonie do słów śląskich pieśni, szczególnie: „Moje miasto Lędziny” oraz „Szła dzieweczka”. Uczniowie zaśpiewali także piosenkę „Karlik” i zatańczyli taniec „Jo jest karlus…”. Pani Dorota Król zaskarbiła sobie uwagę dzieci, opowiadając różne zabawne historie w gwarze śląskiej. Opisała też elementy stroju śląskich kobiet. Spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród uczniom, którzy zajęli „medalowe” miejsca w grze szkolnej, która sprawdzała wiedzę dzieci na temat Lędzin. Atmosfera wspólnoty, zainteresowania i uwagi upewniła nas – organizatorów, że warto przybliżać dzieciom wiedzę: Skąd pochodzę? Jaka jest historia mojego miasta?

Autorki projektu: Katarzyna Adamczyk, Bożena Wyrwoł