Spotkanie z Policją i Strażą Miejską – Bezpieczne Wakacje

W dniach 14 i 15 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej w Lędzinach. Podczas rozmowy i prelekcji filmów edukacyjnych przypomniano uczniom zasady bezpiecznych zabaw podczas odpoczynku letniego.

Podsumowanie projektu „Bezpieczni w internecie”

8 czerwca 2018 r. podsumowaliśmy projekt edukacyjny „Bezpieczni w Internecie”, który trwał prawie cały rok szkolny. Podczas zajęć wspólnie z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Sieci poprzez oglądanie bajek, filmów, aplikacji mobilnych poprzez zabawę, rozwiązywanie ćwiczeń, naukę piosenek, udział w kursach e-learningowych, przedstawieniach, wykonywanie prezentacji multimedialnych czy udział w różnego rodzaju konkursach.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pomogą Wam chronić prywatność w Sieci, komunikować się zgodnie z zasadami NETYKIETY i uchronią Was przez CYBEPRZEMOCĄ, a konsekwencje wynikające z łamania tychże zasad nie są Wam obce i będziecie wiedzieć, gdzie w razie potrzeby zwrócić się o pomoc.

Na wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy zaangażowali się w realizację projektu:

 • W konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą „Bezpieczeństwa w Internecie” w klasach 6 zwyciężyły:
  I miejsce – Mych Agnieszka i Nowok Julia z kl. 6c
  II miejsce – Dominas Oliwia i Kościelniak Zuzanna – 6c
  III miejsce – Sobieszczański Artur i Brajan Kajstura – 6c
  Wszystkie zebrane prezentacje dostępne będą w bibliotece szkoły.
 • W klasach 1-3 w konkursie „Zaprojektuj podkładkę pod myszkę komputerową w ten sposób, aby dzieci, które będą jej używały pamiętały o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Zwyciężyły:
  I miejsce – Julia Wyrwoł – 3d, Aleksandra Wicha – 3b;
  II – Emilia Arndt – 1a;
  III – Szymon Jakubik – 2b.
 • W konkursach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski dotyczących Bezpieczeństwa w Sieci za zaangażowanie i ciekawe pomysły wyróżniono:
  Amelię Gluch 4e
  Julię Nowok 6c
  Zuzannę Kościelniak 6c
  Joannę Centner 7a
  Weronikę Kula 7a.

Wycieczka do Katowic

W poniedziałek, 11 czerwca br. klasy 2c i 3c oddziałów gimnazjalnych brały udział w wycieczce do Katowic. Program wycieczki obejmował formę aktywnego wypoczynku w Jumpcity oraz w kręgielni w Punkcie 44.

O godzinie 14.15 uczniowie udali się do kina, gdzie obejrzeli film pt. ‘”Boski porządek”. Film oparty na faktach ukazywał życie kobiet w Szwajcarii w roku 1971. Szwajcarki w tym czasie walczyły o prawa wyborcze, a tym samym o równouprawnienie mężczyzn i kobiet.

Wycieczka do Zagrody „Niezłe ziółka” w Mikołowie

Klasy 1c i 1d wybrały się w czerwcu na wycieczkę do Zagrody „Niezłe ziółka” w Mikołowie. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Braliśmy udział w zajęciach warsztatowych, podczas których, każdy mógł posadzić miętę, którą zabrał do domu. Każdy uczestnik wycieczki dowiedział się wielu ciekawostek na temat prowadzenia ekologicznego gospodarstwa. Karmiliśmy zwierzęta, poznaliśmy rodzaje zbóż oraz zioła i ich cudowne właściwości. Na zakończenie chętni mogli kupić sadzonki innych ziół. To była udana wycieczka.


W planetarium

8 czerwca klasy 3b i 3d wyjechały na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie. Uczniowie mieli okazję po raz ostatni zobaczyć Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, które uchodzi za najstarsze i największe polskie planetarium. Powstało w 1955 roku i działa do dziś. Jednak już od lipca przejdzie gruntowną modernizację.

Wzięliśmy tam udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Królestwo planet” – orientacja w sferze niebieskiej, Mały i Wielki Wóz, Układ Słoneczny i jego składniki, Gwiazdy i Gwiazdozbiory. Następnie przeszliśmy do Obserwatorium Astronomicznego by zobaczyć Słońce na niebie i podejrzeć na zegarach strefy czasowe w różnych miejscach na Ziemi.

Dzięki wizycie w Planetarium znacznie poszerzyła się wiedza wszystkich uczniów o otaczającym Wszechświecie.

Wyniki konkursu języka angielskiego „Memory Master”

Znamy już wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego „Memory Master”!

Laureatami II stopnia są:

 • Aleksandra Kaczmarczyk – klasa 5b
 • Szymon Dudek – klasa 6c
 • Paulina Borys – klasa 7a

Laureatami III stopnia są:

 • Oskar Czarnota – klasa 4d
 • Natalia Kowalska – klasa 4d
 • Amelia Gluch – klasa 4e
 • Patrycja Zaisz – klasa 5a

Wyróżnienie otrzymują:

 • Paweł Gonscz – klasa 4a
 • Oliwia Dominas – klasa 6c
 • Wiktoria Michalak – klasa 7c

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

8 czerwca o godzinie 10:00 rozpoczęła się III edycja ogólnopolskiej akcji ,,JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM – POBIJAMY REKORD CZYTANIA ULUBIONEJ KSIĄŻKI W JEDNYM MIEJSCU”.

Nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do wspólnego czytania.

Wizyta w Bułgarii w ramach Projektu Erasmus +

W dniach od 4 do 8 czerwca w bułgarskiej miejscowości Varna miała miejsce druga wizyta z serii spotkań w miastach partnerskich uczestniczących w programie Erasmus + pt. „Communication is the key” („Komunikacja stanowi klucz”).

W wyjeździe tym wzięło udział trzech uczniów klas 7 naszej Szkoły – Wiktoria Michalak – kl. 7c, Emilia Dworak i Jan Czech, kl. 7b, oraz dwie nauczycielki języka angielskiego- p. Iwona Mrzygłód i Anna Skop. Podczas tygodniowego spotkania uczniowie gościli u swoich rówieśników z Bułgarii oraz nawiązywali kontakty z pozostałymi uczestnikami ze szkół partnerskich z Hiszpanii, Portugalii, Łotwy i Rumunii.

Młodzież gościła w domach rodzinnych swoich kolegów i koleżanek z Varny i okolic. Spotkali się z prawdziwą życzliwością i otwarciem gospodarzy, którzy umilili im czas spotkaniami, wyjazdami i innymi atrakcjami w czasie wolnym. Wszyscy mogli być uczestnikami życia rodzin bułgarskich poprzez spróbowanie ich tradycyjnej kuchni, sposobów prowadzenia domu czy też spędzania czasu wolnego.

Podczas tygodniowych warsztatów w Szkole „Yordan Yovkov” uczniowie zostali zapoznani z systemem edukacji w Bułgarii, który jest zbliżony do polskiego. Wszyscy uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach i zajęciach przeprowadzonych m.in. przez psychologa, artystkę z dziedziny tradycyjnego rękodzieła bułgarskiego, tancerzy czy anglistki. Gospodarze i rodziny goszczące uczniów przygotowali potrawy w bułgarskim stylu. Zabawy i gry integrujące miały za zadnie usprawnić komunikację między młodzieżą nie tylko w sposób werbalny ale również niewerbalny.

Bułgarscy gospodarze sprawili również, że wizyta będzie niezapomniana dzięki wielu wycieczkom. Uczestnicy mogli zobaczyć „Sea garden”, czyli park przy morzu, gdzie brali udział w warsztatach z serii „Emotions and feelings”. W pamięci pozostanie „Komunikacja zwierząt i ludzi”, czyli wizyta w Delfinarium w Varnie. W Parku Ekologicznym uczniowie mogli zobaczyć jak przyroda komunikuje się z człowiekiem, a w Muzeum Archeologicznym uczniowie poznali sposoby komunikowania się naszych przodków od czasów prehistorycznych do średniowiecza. Wszystkie te atrakcje pozwoliły budować młodzieży nowe więzi i relacje usprawniając ich kompetencje językowe.

Wracając do Polski uczniowie przywieźli ze sobą bagaż nowych doświadczeń, relacji z młodzieżą z różnych części Europy, sposobów komunikowania się, wniosków i inspiracji do nauki zarówno języka angielskiego ale również chęci poznania kultur innych krajów… i to jest właśnie klucz do komunikacji!

Tydzień Języków Obcych

W dniach od 28-30 maja br. w naszej szkole odbył się Tydzień Języków Obcych. Każda z klas miała za zadanie wykonać plakat promujący naukę różnych języków oraz przetłumaczyć przygotowane przez nauczycieli zwroty grzecznościowe w j. angielskim i j. niemieckim. Plakaty oraz zwroty stanowiły element dekoracyjny obu budynkach naszej szkoły.

W tych dniach uczniowie podczas zajęć pisali dyktanda. Z konkursu tego wyłoniono mistrzów ortografii w zależności od poziomu nauczania i stopnia zaawansowania języka.

W środę, 30 maja, w budynku przy ul. Pokoju odbył się IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny z Języka Angielskiego „ The Spelling Bee”.

W poniedziałek, 4 czerwca w budynku głównym szkoły o godzinie 16.00 osoby zainteresowane mogły uczestniczyć w podsumowaniu Tygodnia Języków Obcych. W tym czasie uczniowie brali udział w konkursie: „Pięknego czytania” w języku niemiecki i języku angielskim. Uczniowie mieli również możliwość zagrania w gry typu: memory, domino, „wisielec” itp. W ramach gry internetowej „Kahoot” uczniowie rozwiązywali quiz dotyczący wiedzy o krajach niemiecko – i anglojęzycznych.

Uczestnicy mogli również spróbować przekąsek stanowiących element kultury Niemiec i Anglii, tj. herbaty o 17.00 oraz gumisiów, nutelli, chipsów octowych itp.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do licznego udziału w przyszłym roku szkolnym.

Zajęcia ekologiczne

W maju uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach ekologicznych przeprowadzonych przez Panią Bernadetę Stachoń na terenie Oczyszczalni Ścieków w Lędzinach. Dzieci poznały etapy i sposoby oczyszczania wody w naszym mieście oraz nowoczesne urządzenia służące do jej filtracji.

Tydzień regionalny

W ramach obchodów dni regionalizmu 15 maja klasa 7c pojechała pod opieką pani Karoń i Rozmysłowskiej do  Katowic, aby zwiedzić nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, który znajduje się na terenie dawnej kopalni. Była to niezwykła wyprawa w przeszłość naszego regionu. Bogactwo zbiorów i nowoczesna forma ekspozycji wywarły na nas ogromne wrażenie. Dynamika losów Śląska przemówiła do naszej wyobraźni dzięki niezwykłemu – multimedialnemu przekazowi. To muzeum, w którym wszystkiego można dotknąć i na własnej skórze doświadczyć jak wyglądało kiedyś życie naszych przodków.

Wyjazd ten był inspiracją do zrekonstruowania pomieszczeń hotelu robotniczego, który mieścił się w obecnym budynku Gimnazjum nr 1. Tam odbywały się tegoroczne zajęcia regionalne dla gimnazjalistów.


 

Szlakiem Orlich Gniazd

24 maja klasy 3 c i 3 e wybrały się na wycieczkę do zamku Ogrodzieniec. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z krajobrazem Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podziwianie wspaniałych budowli z twardego wapienia i dolomitów oraz wspaniała zabawa w Parku Rozrywki i Parku Doświadczeń Fizycznych.

W pobliżu zamku uczniowie przeżyli ciekawą lekcję edukacyjną z rycerzami przypominającą dawne zwyczaje i tradycje wśród rycerstwa. Zwiedzili zamek podziwiając wspaniałość warownych budowli oraz zakupili sobie ciekawe pamiątki. Wspaniale bawili się w Parku Rozrywki i Parku Doświadczeń Fizycznych.

A oto dowody naszych przeżyć i doświadczeń.

Warsztaty plastyczno-techniczne w bibliotece szkolnej

Tydzień przed Dniem Matki w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty, na których uczniowie własnoręcznie robili prezent y dla swojej mamy. Były to serca, podkładki pod filiżanki, motylki oraz kwiatki wykonane z papierowej wikliny.