„Przybij łapkę”

W naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej, która łączyła elementy rewalidacji z dogoterapią. Spotkania prowadziły p. Edyta Kaczmarczyk oraz p. Joanna Otkowicz-Kmiecik. Dzieci wykonywały różne ćwiczenia, a największą motywacją do pracy były dwa psy – golden retriever Joszko oraz angielski springer spaniel Tibi.

Biwak Żeglarski

Tradycją naszego Koła Wolontariusza jest udział w Biwaku Żeglarskim dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Impreza odbywa się na terenie Yacht Clubu OPTY w Chełmie Śląskim.

W dniach od 11 do 13 czerwca 2019 roku odbył się już XIV Żeglarski Biwak Integracyjny, a jego hasłem na ten rok była: „Kultura cygańska” w ramach rozpoczętego cyklu tematycznego „Kultury świata”.

Nasze wolontariuszki pracowały przy stoisku plastycznym, gdzie wykonywały bransoletki przyjaźni, gniotki oraz ozdoby z balonów, które wręczały chętnym. Poza tym zaplatały warkoczyki i malowały twarze w wybrane przez uczestników biwaku wzory. Dodatkowo zrobiły piękne kwiaty z bibuły, które były wykorzystane podczas przedstawienia oraz zdobiły głowy uczestniczek czasie trwania zabawy.
Gorące słońce i pomyślny wiatr sprawiły, że panowała wspaniała atmosfera.

Jesteśmy w MegaMisji

Udało się! Klasa 1c zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu MegaMisja. Jest to program edukacyjny Fundacji Orange, przeznaczony dla uczniów klas 1-3.
W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.
Nasza klasa rozpocznie zajęcia MegaMisji we wrześniu, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.
magamisja
 

Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach

Ostatnia wycieczka innowacyjna pod hasłem „Co bliskie, to w sercu – poznaj swoją Małą Ojczyznę” miała miejsce 04.06.2019 r. Uczniowie powędrowali wraz z opiekunkami: E. Gołębiowską, J. Pytel i S. Wituła-Jedlińską do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach. Wzięli udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach z pierwszej pomocy, poznali specjalistyczny sprzęt medyczny ratujący życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Dowiedzieli się jak wygląda praca strażaków oraz wyposażenie wozów strażackich. Zajęcia prowadzili absolwenci naszej szkoły, obecnie działający w OSP – Marcin Bistyga, Patryk Buzek, Mateusz Michalak i Damian Kielesz.

Pomóc zwierzakom

4. czerwca uczniowie klasy 3a odwiedzili Schronisko Zwierząt w Tychach. Był to finał projektu edukacyjnego z języka polskiego, którego opiekunką była pani Magdalena Karoń. Gimnazjaliści zawieźli zebrane podczas szkolnej zbiórki dary dla psów i kotów. Oprócz karmy i zabawek przekazano też miski i smycze. Klasą, która okazała się najhojniejsza, była 8a.

Dyktando z języka angielskiego

W ramach szkolnego Dnia Języków Obcych uczniowie sprawdzili swoje siły w dyktandzie z języka angielskiego. Oto laureaci:

  • I miejsce – Patrycja Zaisz
  • II miejsce – Julia Prytuła
  • III miejsce – Hanna Sobczyk

V Powiatowy Konkurs Ortograficzny z Języka Angielskiego „The Spelling Bee”

W dniu 30 maja 2019 r. w ramach Dni Języków Obcych odbył się V Powiatowy Konkurs Ortograficzny z Języka Angielskiego „The Spelling Bee”. W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu szkół z naszego powiatu: Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach, Szkoły Podstawowej nr 4 w Lędzinach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Imielinie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu i Szkoły Podstawowej z O.I. nr w Lędzinach. Do finału trafiło pięcioro uczniów, z których, po pasjonującej rozgrywce wyłoniono zwycięzców.

I miejsce zajęła Dominika Berger z SP nr 3 w Bieruniu, II miejsce przypadło Arturowi Filcowi z SP nr 1 w Imielinie, a III miejsce, po dogrywce, zajął Kamil Pustelnik z SP nr 3
w Bieruniu.

Uczniowie zostali nagrodzeni książkami do nauki j. angielskiego ufundowanymi przez wydawnictwo Oxford oraz bonami do Empiku, które były prezentem od Rady Rodziców. Zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

Wycieczka do Pszczyny

31 maja 2019 klasy 2a i 2b wybrały się do Pszczyny. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali Zamek Pszczyński i zbrojownię. Był też czas na spacer po parku i Rynku oraz kupienie pamiątek.

Niezłe ziółka

Pod koniec maja klasa 1 b i 1 d były na wycieczce w Gospodarstwie Agroturystycznym w Niezłych ziółkach w Mikołowie. Uczniowie dowiedzieli się: Czym się różni siano od słomy? Jak nazywa się dziecko owcy? Czemu pokrzywa parzy? Gdzie mieszkają kury? Co kogut nosi na głowie? Na terenie niewielkiego gospodarstwa dzieci zobaczyły prawdziwe owce, kozy, króliki, kury i kaczki. Miały okazję dotknąć runa owiec, jajka prosto od kury czy pokarmić owce i kozy. Z zaciekawieniem podziwiały małe króliczki oraz przyglądały się zachowaniu kur i kaczek. W szklarni podziwiały rosnące zioła i warzywa. W sali edukacyjnej stały się ogrodnikami i samodzielnie sadziły miętę w doniczce. Miały również okazję obejrzeć pod mikroskopem liść pokrzywy z kropelką zawierającą kwas mrówkowy. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną i pełną nowych doświadczeń.

Wycieczka do oczyszczalni ścieków „Ziemowit” w Lędzinach

W dniach 24 i 29 maja 2018r. uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Lędzinach pod opieką Pani Bożeny Smuda uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do oczyszczalni ścieków.

Młodzież miała okazję zapoznać się z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków produkowanych przez mieszkańców Lędzin. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia. Zadawali mnóstwo rzeczowych pytań, a zdobytą wiedzą podzielą się z koleżankami i kolegami.

Uczestnicy zajęć ekologicznych poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych i piasku w sito-piaskowniku, a następnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych. W biologicznym stopniu oczyszczalni zachodzi proces rozkładu związków organicznych oraz proces usuwania azotu i fosforu za pomocą odpowiednich bakterii. Uczniowie mieli okazję obserwować pracę tych bakterii w reaktorach biologicznych i komorach stabilizacji tlenowej.

Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają później wykorzystane jako nawóz dla upraw przeznaczonych na cele przemysłowe, np. do produkcji biopaliwa, a oczyszczona woda trafia do potoku Goławieckiego, a później do rzeki Wisły.

Następnie uczniowie przekazywali swoje obserwacje dotyczące gospodarki wodno-ściekowej oraz dyskutowali na temat racjonalnego zużycia wody i rozważnego korzystania z kanalizacji. Była to bardzo ciekawa wycieczka, dająca dużo do myślenia – jak ludzie gospodarują dostępną wodą. Dzieci uzmysłowiły sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.

Efekty wycieczki do oczyszczalni ścieków w Lędzinach:

  1. Zdobycie wiedzy na temat różnych sposobów oczyszczania ścieków.
  2. Poznanie skutków zanieczyszczeń wody dla środowiska.
  3. Znajomość obiektu oczyszczalni oraz zastosowanej instalacji do oczyszczania ścieków.
  4. Zrozumienie konieczności oszczędzania wody.
  5. Zrozumienie konieczności oczyszczania ścieków.

Pani Bernadeta Stachoń – Kierownik oczyszczalni, doceniając zaangażowanie uczniów dodatkowo pokazała im laboratorium chemiczne oraz centrum sterowania urządzeniami oczyszczalni ścieków. Na zakończenie  uczniowie otrzymali słodkości oraz dla orzeźwienia zdrowe soczki Kubuś.

W ramach kampanii edukacyjnej Przedsiębiorstwo Gospodarki komunalnej PARTNER Sp.
z o.o. zaprasza i chętnie gości od kilku lat najmłodszych użytkowników sieci. To wśród dzieci i młodzieży chcemy krzewić postawy proekologiczne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że dzieci najlepiej chłoną wiedzę. Przez cały rok uczniowie oraz przedszkolaki odwiedzają nasze oczyszczalnie ścieków oraz przychodzą na lekcje edukacyjne do siedziby spółki.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do zwiedzenia naszych oczyszczalni ścieków, które są wizytówką miasta Lędziny na miarę XXI wieku.

Zajęcia z innowacji w klasopracowni biologicznej

Dnia 27.05.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę” koordynowanej przez nauczycielki: E. Gołębiowską, J. Pytel i S. Wituła- Jedlińską. Uczniowie tym razem pracowali nad szkolną gazetką dokumentującą innowację oraz nad makietkami wykonanymi z zebranych wcześniej i zasuszonych roślin. Zapoznali się także z nazwami gatunkowymi zebranych okazów i rozwijali swoje plastyczne talenty.

Wyprawa w Karkonosze

W dniach od 20 do 22 maja klasy 6c i 7c brały udział w trzydniowej wycieczce w Karkonosze. Mimo napiętego programu udało się zrealizować wszystkie punkty programu wycieczki i zobaczyć najpiękniejsze miejsca i zabytki Dolnego Śląska. Zwiedziliśmy Karpacz ze Świątynią Wang, Świdnicę z pięknym Rynkiem i Kościołem Pokoju, Wałbrzych z trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce: Zamek Książ oraz przyzamkową palmiarnię pełną przeróżnych egzotycznych roślin. Drugiego dnia wjechaliśmy kolejką gondolową z czeskiej miejscowości Pec pod Sněžkou na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów – Śnieżkę (1602 m n.p.m.), gdzie podziwialiśmy wspaniałe widoki. Ostatni dzień mimo deszczu też był pełen wrażeń. Dostarczyła nam ich wycieczka do Nowoczesnego Centrum Nauki IQLANDIA w Libercu, w którym przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów i – co najważniejsze – świetnie się razem bawiliśmy.

Wycieczka do Wygiełzowa

22 maja klasy 1a i 1c były na wycieczce w Wygiełzowie. Uczniowie zwiedzali Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zapoznali się z życiem ludzi sprzed 100 laty, oglądali ich gospodarstwa domowe oraz sprzęt, jakim się posługiwali. Najbardziej zaciekawił ich kościół oraz szkoła i sprzęt szkolny.
Następnie wzięli udział w warsztatach malowania na szkle pod okiem instruktora. Zapoznali się też z technikami malarskimi starych obrazów ludowych.
Wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych, tym bardziej, że na koniec każdy mógł sobie kupić pamiątki.