Festyn szkolny

W pierwszym dniu lata 21 czerwca 2022r na terenach sportowych naszej szkoły odbył się festyn. Po trzech latach przerwy wreszcie mogliśmy wrócić do tradycji wspólnej zabawy całej społeczności: nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Festyn zorganizowany został pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny w ramach alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Przygotowano liczne atrakcje, m.in. występy uczniów, stoiska kreatywne przegotowane przez nauczycieli, zabawy sportowe, dmuchańce, miasteczko ruchu drogowego z symulatorem, pokaz strażacki. Mogliśmy skosztować pysznych wypieków i przekąsek przygotowanych przez naszych Rodziców oraz kuchnię szkolną, lemoniady serwowane przez uczniów, a także zrobić sobie wakacyjne warkoczyki, czy umalować twarze. Dużo emocji wzbudzały fanty oraz losowanie głównych nagród ufundowanych przez naszych sponsorów, w tym hulajnogi elektrycznej Burmistrza Miasta Lędziny.

Wspaniała zabawa możliwa była dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali – organizując stoiska, piekąc ciasta, przygotowując pyszne przekąski, napoje czy sponsorując fanty. Dziękujemy szczególnie pani Dagmarze Spyrze – przewodniczącej Rady Rodziców – za jej zaangażowanie.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, dzięki pracy których wspaniale bawiliśmy się na naszym festynie.

Jesteście wspaniali!

Sponsorzy

1 Animacje Megi – Małgorzata Wojciech – voucher
2 Art Music – Ognisko Muzyczne – Joanna i Andrzej Martinson – voucher
3 Beauty Estetic – Beata Pawlik – voucher
4 Biuro rachunkowe Hando – Aleksandra Jonik – voucher, nagrody rzeczowe
5 Bogdan Żmijewski – produkty z Danona
6 Bożena Sojka – torty
7 Burmistrz Miasta Lędziny – nagrody główne
8 Butiq Sylvia – Maria i Bernard Kolny – vouchery
9 Centrum rozrywki „4 kids” – voucher
10 Creatort Wypieki Domowe – Sylwia Niestrój – voucher
12 Dom Przyjęć Pasjonata – Teresa Korde i Janusz Zimoch – przekąski
13 Fast shopping – Paulina Szyjka – voucher
14 Fotografia Karolina Kalicka – voucher
15 Gabinet rehabilitacyjny – Katarzyna Miśka- voucher
16 Hi!Beauty – Urszula Kula – voucher
17 Jubiler Niko – Piotr Wołowik – voucher
18 Kino „Gokino” – voucher
19 Kosmos sala zabaw – voucher
20 Krystyna Wróbel – maskotki
21 Księgarnia Kacper – Adam Kasprzyk – voucher
22 Lody u Janka – Natalia Długajczyk – voucher
23 Lukrowane Migdały – Robert Szołtysik – voucher
24 Łukasz Kuczek – tort
25 Maarco Optyk – Patryk Liszewski – vouchery
26 Madalo- Adam Morkisz – kiełbasy
27 Maszkety Eli – Bronisław Łopatka – voucher
28 Move Arte – szkoła tańca – voucher
29 Nemos – kursy pływania – voucher
30 Piekarnia Ciastkarnia Rudolf Wagstyl – voucher
31 Piekarnia Segeth – chleb
32 Pracownia Fryzur – Barbara Walczak – voucher, nagroda rzeczowa
33 Rada Rodziców
34 Radni – Paweł Wanot, Sebastian Zimnal, Karol Kolny, Hubert Handy, Tomasz Kostyra, Elżbieta Ostrowska, Bogusław Noras, Łukasz Kuczek – słodycze
35 Restauracja Stylowa – Teresa Zug – Kubeczko – vouchery
36 Salon Kia Etrans w Łaziskach – nagroda rzeczowa
37 Salon Urody – Ewa Brzeskot- voucher
38 Salon Urody Mademoiselle – Daria Wiśniowska- voucher
39 Sklep Mały Drobiazg – Anna i Tomasz Uglik- voucher
40 Sklep z artykułami sportowymi – Mariusz Rzemieniak – nagrody rzeczowe
41 SP Beauty Line – Sonia Piątek – vouchery
42 Tina Design – Martyna Kociak- nagrody rzeczowe
43 Wesoła Panda – voucher
44 Zakład Mięsny Poliwczak – kiełbasy

Pomoc przy organizacji festynu

Dagmara Spyra, Sławomir Czarnota, Katarzyna Noras, Sławomir Poręba, Ewelina Kajzer, Adam Wojciech, Anna Mrozik, Ilona Piwko, Marcin Chylaszek, Sylwia Orzegowska, Sandra Haranek, Bernadeta Krzychała, Andrzej Wójcik, Aneta Zaisz, Małgorzata Bołdys, Karolina Brzezina oraz Katarzyna i Michał Mrowiec

 

Maja Bury – laureatka konkursu powiatowego

Uczennica klasy 2d Maja Bury zajęła 1 miejsce w konkursie powiatowym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 z Oddziałami integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Henryka Sienkiewicza w Mysłowicach. Maja wykonała piękny plakat zachęcający do opieki nad zwierzętami. Gratulujemy Maju kolejnego sukcesu!

Podsumowanie programu „Europa i Ja” – realizowanego w klasie 1a

Ogólnopolski program „Europa i Ja” organizowany przez Szkołę Podstawową
w Bochotnicy realizowany był w klasie Ia, zgodnie z regulaminem organizatora, gdzie przewidziano jedne zajęcia w ciągu miesiąca o określonej tematyce.

Program miał na celu przybliżenie krajów Europejskich. Koordynator przygotowywał
i przekazywał najważniejsze informacje, kulturę, historię i zwyczaje wybranego kraju. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia, rozwijali zainteresowania dotyczące Europy, promowali swoją placówkę oraz nawiązali współpracę
z innymi szkołami. Każde przeprowadzone zajęcia były fotografowane, a zdjęcia wysłane
i publikowane na stronie organizatora.

Krajem, który poznała klasa Ia była Hiszpania.
Realizacja programu:
Rozpoczęcie projektu, przedstawienie idei, regulaminu. Poznanie kraju, najważniejszych informacji, miejsca na mapie, wysłuchanie hymnu. Kodowanie flagi Hiszpanii.
Oglądanie bajki o tematyce kraju „Bolek i Lolek w Hiszpanii”, kolorowanie bohaterów.
Tworzenie obrazkowego słownika polsko – hiszpańskiego. Nauka prostych zwrotów.
Powtórzenie słownika hiszpańskiego. Prezentacja multimedialna kraju, poznanie pięknych
i znaczących miejsc w Hiszpanii.
Poznanie zwierząt Hiszpanii, lepienie z plasteliny wybranych zwierząt.
Poznanie potraw Hiszpanii, z czego powstają, jak wyglądają, tworzenie wspólnej pracy na dużym formacie „Co jedzą Hiszpanie”.
Poznanie tańców hiszpańskich, oglądanie prezentacji z poszczególnymi tańcami, próby tańca pasadoble, wykonanie wachlarzy do tańca.

Program był realizowany od października i skończył się w maju przesłaniem do organizatora sprawozdania i podsumowaniem fotorelacji z realizowanych tematów. Uczestnicy, koordynator, szkoła otrzymali dyplomy potwierdzające udział.

Koordynator programu: Joanna Zawada-Kapica

Zakończenie projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego

Od października do końca maja realizowany był w naszej szkole projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w ramach którego uczniowie klas 4 i 5 uczęszczali na zajęcia kółka komputerowego.
Jest to ogólnopolski projekt grantowy, którego celem jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Partnerem wiodącym projektu jest Politechnika Łódzka, a szkolenia dla nauczyciela opiekuna grupy odbywały się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z pojęciem algorytmu, układały proste algorytmy z życia codziennego. Wykonały projekt swojej gry planszowej oraz brały udział w Tygodniu Kodowania. Najwięcej czasu poświęciły na zapoznanie ze środowiskiem programowania blokowego Scratch, by przygotować się do programowania robotów. Uczniowie wystartowali też w Lidze Algorytmicznej w kategorii „Skrzat” rywalizując z uczniami innych kół projektu z całej Polski.
W ramach projektu otrzymaliśmy zestaw trzech mBotów do zajęć z robotyki. Wszyscy od razu zabrali się do ich składania, a potem programowania w środowisku mBlock.
W maju obchodziliśmy urodziny Scratcha. Wtedy to uczniowie przygotowywali projekty związane z 15 rocznicą urodzin Scratcha. Zaprosili też uczniów innych klas i zapoznali ich z robotami mBotami.

Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali nagrody w postaci książek oraz pamiątkowe dyplomy.
Opiekun koła: Bożena Wyrwoł

Innowacja pedagogiczna „Senso – Spryciaki”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole zakończyła się innowacja pedagogiczna p.t.: „Senso – Spryciaki”, w której brało udział 41 uczniów przebywających na świetlicy szkolnej. W ramach zajęć uczniowie wykonywali różnorodne ćwiczenia. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych na sali SI z wykorzystaniem różnorodnych sprzętów takich jak: huśtawki i platformy podwieszane, przybory do równowagi, tunele, piłki sensoryczne itd. Chętnie pokonywały tory przeszkód oraz wykonywały ćwiczenia rozwijające wrażliwość dotykową i sprawność manualną z wykorzystaniem różnego rodzaju mas plastycznych. Z dużym zaangażowaniem i radością wykonywali wszystkie proponowane zabawy.

Edyta Kaczmarczyk

Dzień Pustej Klasy

17 czerwca obchodziliśmy Dzień Pustej Klasy – międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu. W tym dniu lekcje odbywały się poza tradycyjną ławką szkolną. Las, boisko, łąka, Górka Klemensowa, ulice naszego miasta to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie mogliśmy sobie wyobrazić. Uczniowie zamiast patrzeć na tablicę – patrzyli na otaczającą przyrodę, zamiast biegać po korytarzach biegali po trawie, zamiast czekać na dzwonek słuchali śpiewu ptaków.

Warsztaty ekologiczne

10 i 13 czerwca klasy czwarte uczestniczyły w warsztatach ekologicznych na terenie Oczyszczalni Ścieków Ziemowit. Uczniowie zwiedzili obiekt oraz poznali etapy oczyszczania wód w naszym mieście. Pani Bernadeta Kaźmierczak w ciekawy i profesjonalny sposób
omówiła zasady funkcjonowania zakładu oraz odpowiadała na zadawane pytania. Było to ciekawe doświadczenie dla uczniów i żywa lekcja przyrody.

Współpraca Z MUP

Młodzieżowy Uniwersytet Prawa z siedzibą w Warszawie przygotował specjalne dyplomy dla naszej szkoły oraz młodzieży, która uczestniczyła w wykładach w roku szkolnym 2021/ 2022.
Uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia w ramach Innowacji Pedagogicznej „Edukacja prawna” oprócz zajęć przygotowanych przez nauczyciela prowadzącego kółko w szkole, mieli możliwość skorzystania z dodatkowej oferty. W ramach zajęć oferowanych przez MUP, zostali zapoznani z następującymi blokami tematycznymi: podstawy prawa, prawo cywilne, prawo karne oraz prawo gospodarcze. Wykłady były prowadzone przez adwokatów oraz radców prawnych.
Pragniemy poinformować, że w następnym roku szkolnym współpraca pomiędzy – Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach, a Młodzieżowym Uniwersytetem Prawa z siedzibą w Warszawie będzie kontynuowana.

XXI Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych

Dnia 8 czerwca na hali sportowej w Bieruniu odbyły się XXI Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. W zawodach z naszej szkoły wzięło udział 26 uczniów. Nasi uczniowie brali udział w następujących konkurencjach: rzut piłką do kosza, strzał na bramkę, skok w dal, rzuty do celu itd. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również tory przeszkód. Po intensywnej rywalizacji był czas na odpoczynek i poczęstunek. Nasi uczniowie otrzymali medale i zdobyli dla szkoły złoty puchar.

Wycieczka do Wygiełzowa

2 czerwca uczniowie klasy 1a i 1c wyruszyli na wycieczkę do Wygiełzowa. Zwiedzali z przewodnikiem muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zobaczyli, jak żyli ludzie na przełomie XIX i XX wieku. Zajrzeli do chaty sołtysa Marchewki oraz chat innych biedniejszych ludzi, szkoły z drewnianymi tabliczkami oraz kościoła z XVI wieku.
Następnie udali się na warsztaty „Na szkle malowane”, podczas których zapoznali się z różnorodnymi technikami malarskimi. Zobaczyli, jak maluje się na szkle, a gotową pracę mogli zabrać do domu.
Na zakończenie była oczywiście wizyta w sklepiku z pamiątkami.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „EDUKACJA PRAWNA”

W maju dobiegła końca trzecia edycja innowacji pedagogicznej z przedmiotu „Edukacja prawna”. W roku szkolnym 2021/2022 zajęcia były przeznaczone dla chętnych uczniów z klasy 8c i 8d. Liczba osób aktywnie uczestniczących w zajęciach wyniosła 18. Głównym celem innowacji było zainteresowanie młodzieży tematyką prawną oraz podniesienie ich świadomości prawnej. Poruszane zagadnienia były przekazywane w sposób przejrzysty dla uczniów, aby łatwiej im było odnaleźć się w otaczającym ich świecie.

Dodatkowo w październiku 2021 r. została zawarta umowa patronacka z Młodzieżowym Uniwersytetem Prawa z siedzibą w Warszawie. Celem współpracy było propagowanie nauki prawa i podnoszenie świadomości prawnej wśród młodzieży szkolnej. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez pracowników uczelni.

W celu podsumowania poruszanych tematów na ostatnich zajęciach przeprowadzono test wiedzy. Najwyższą liczbę pkt. oraz nagrodę rzeczową zdobyła uczennica z klasy 8c Martyna Kalinowska. Pozostali uczestnicy zajęć otrzymali specjalnie przygotowane dyplomy potwierdzające ich udział w zajęciach.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za udział w spotkaniach, duże zaangażowanie oraz miło spędzony czas.

Projekt edukacyjny „Z ekologią na Ty” – podsumowanie

W projekcie „Z ekologią na Ty” wzięły udział klasy 1d, 2b i 2d.
1d – wychowawca p. Justyna Pawlicka
2b – wychowawca p .Bożena Beker-Kołodziej
2d – wychowawca p. Beata Ryszka

Projekt składał się z pięciu modułów.
1. Jestem eko
2. Przyroda wokół nas
3. Rady na odpady
4. Eko zdrowie
5. Eko inspiracje

Zobacz prezentację

Obrazowanie muzyki – konkurs plastyczny i fotograficzny

Uczeń klasy 7d Oliwier Miśka zajął 1 miejsce w powiatowym konkursie plastycznym i fotograficznym „Obrazowanie muzyki – impresje muzyczne” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 i Urząd Miejski w Bieruniu. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej lub fotografii, która będzie ilustracją wybranego utworu Jeana-Michela Jarre’a. Gratulujemy sukcesu!

Konkurs Języka Angielskiego „Forget me not”

W wiosennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Forget me not” w naszej Szkole wzięło udział blisko 20 uczniów. Z radością informujemy, że nasi Uczniowie kolejny raz nie zawiedli, zdobyliśmy jedno wyróżnienie i 14 dyplomów uznania za dobre wyniki.
Wyróżnienie powędrowało do Julii Drabek z klasy V B, natomiast na uznanie zasłużyli:
Lilia Adamczewska, Igor Misik, Zuzia Lorenc, Hania Pieczka (uczniowie klasy IV D),
Paulina Spadek i Marysia Sadlik (klasa V B),
Maja Kochańska (VII B),
Kuba Szostak (VII E)
oraz grupa uczniów z klasy VI B – Miłosz Czech, Pola Dobiczek, Eliza Borowska, Paulina Spyra i Lena Stępień.
Serdecznie gratulujemy sukcesów, bowiem w konkursie wzięło udział ponad 5000 uczniów z polskich szkół.
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w jesiennej edycji!

Wasi nauczyciele języka angielskiego

Konkurs matematyczny „KANGUR 2022”

Do konkursu zgłosiło się 27 uczniów klas od II do VIII. Wszystkie grupy wiekowe pisały test 17 marca 2022r. W tym samym dniu prace zostały spakowane i wysłane do organizatora.

Uczniowie naszej szkoły wywalczyli trzy wyróżnienia.
• Antoni Drab kl. 5d – otrzymał WYRÓŻNIENIE w kategorii BENIAMIN
• Anna Kaczmarczyk kl. 5c – otrzymała WYRÓŻNIENIE w kategorii BENIAMIN
• Miłosz Czech kl.6b – otrzymał WYRÓŻNIENIE w kategorii BENIAMIN

Uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.

Wszyscy uczestnicy konkursu lub ich rodzice zostali poinformowaniu przez e-dziennik o uzyskanej liczbie punktów.
Wszystkim nagrodzonym oraz pozostałym uczestnikom gratuluję! Zachęcam do udziału w konkursie w następnym roku szkolnym.

Szkolny Opiekun Konkursu
Małgorzata Sobczyk

Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach

We czwartek 2 czerwca 2022r. grupa uczniów naszej szkoły po zajęciach lekcyjnych wyruszyła na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach. Strażacy z OSP pokazali uczniom wozy strażackie i specjalistyczny sprzęt używany podczas akcji pożarniczych i ratowniczych. Uczniowie uczyli się gasić pożar za pomocą sprzętu strażackiego- zabawa z wodą i pianą gaśniczą wzbudziła bardzo pozytywne emocje.
Wycieczka zorganizowana została przez nauczycielki: Jadwigę Pytel, Ewę Gołębiowską i Sylwię Wituła-Jedlińską, w ramach innowacji pedagogicznej „Co bliskie, to w sercu- poznaj swoją Małą Ojczyznę”.