comenius w sp1COMENIUS w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach

Wizyta w Niemczech

Na ostatnią wizytę do szkoły niemieckiej w czerwcu 2013 udało się 2 nauczycieli. Podczas spotkania goście zostali przywitani koncertem i występami uczniów ze szkoły w Lieborose. Przeprowadzono lekcję języka niemieckiego oraz udano się na wycieczkę do ogrodów ziołowych, gdzie można było zapoznać się ze sposobami uprawy roślin w przeszłości, ich odmianami oraz sposobami ochrony owadów. Na spotkaniu odbyło się wspólne gotowanie potraw, typowych dla każdego z krajów partnerskich. Przedstawiciele naszej szkoły, z pomocą uczniów niemieckich, przygotowali dla wszystkich bigos. Po przygotowaniu posiłków, odbyła sie degustacja potraw przygotowanych przez przedstawicieli wszystkich krajów partnerskich. Odbyła się również wycieczka do browarów w mieście Neuzelle oraz do młynu, gdzie goście zostali zapoznani ze sposobami pozyskiwania mąki w przeszłości. Udano sie także do huty szkła oraz zwiedzono miasto Poczdam. Na spotkaniu znalazło się też miejsce na warsztaty, podczas których każda ze szkół zaprezentowała coś typowego dla danego kraju, np. taniec, wykonanie rękodzieła, czy inne czynności przybliżające kulturę danego kraju. Na wizycie ustalono, że szkoły będą chciały utrzymywać ze sobą kontakty i są otwarte na dalszą współpracę w przyszłości.

Wizyta we Włoszech

W związku z realizacją projektu "Posadź, ugotuj, zjedz" w marcu 2013 roku odbyła sie wizyta we włoskiej szkole. W spotkaniu wziął udział jeden przedstawiciel naszej szkoły - koordynator projektu Comenius. Podczas wizyty w szkole włoskiej zwiedzono kilka szkół oraz przedszkoli. Goście zwiedzając budynki mogli porozmawiać z uczniami. Uczniowie przygotowali krótkie scenki związane z nauką języka włoskiego. Ponadto, zorganizowano przywitanie gości w formie tańców wykonanych przez wszystkich uczniów szkoły. Podczas występu zwrócono uwagę na każdy kraj prezentując jakieś elementy związane z krajami partnerskimi. Goście byli ugoszczeni wyrobami żywnościowymi przygotowanymi przez rodziców. Podczas wizyty przedstawiciele wszystkich krajów zaprezentowali prezentacje multimedialne na temat systemów edukacji w poszczególnych krajach oraz przeprowadzono na ten temat dyskusje. Goście mogli poznać geografię Włoch udając sie na wycieczkę do Maria di leuca, miast Arbelobello.

W kolejnym dniu zwiedzono następną szkołę, w której po raz kolejny zgotowano okazałe przywitanie. Uczniowie perfekcyjnie wykonali tańce i zaprezentowali stroje i elementy taneczne dotyczące każdego z krajów partnerskich. W kolejnym zwiedzanym przedszkolu maluchy przywitały ciepło gości prezentując tańce i piosenki. Dzień zakończono rozgrywkami sportowymi pomiędzy nauczycielami ze szkoły włoskiej a "resztą świata". Na uwagę zasługuje zdumiewająca dekoracja szkoły, w której można było zaczerpnąć inspiracji oglądając ozdoby wykonane z niepotrzebnych materiałów. Na wizycie nauczyciele mogli własnoręcznie wykonać swoje ozdoby z plastikowych kubeczków. Podczas spotkania tradycyjnie już zorganizowano uroczysty obiad, który był własnoręcznie wykonany przez rodziców uczniów. Można było dogłębnie zapoznać się z nawykami kulinarnymi i smakami włoskiej kuchni. Wysłuchano koncertu wykonanego przez włoskich uczniów i nauczycieli. Wzięto udział w lekcji gotowania - przygotowania prawdziwej włoskiej pizzy oraz orekiette. Zwiedzono tez miasto Brindisi oraz jego zabytki, wraz z ciekawymi wystawami. Podczas wizyty mury szkoły odwiedziła także telewizja, której wywiadu dotyczącego naszego projektu udzielił dyrektor szkoły włoskiej.

Spotkanie na Litwie

W związku z realizacją projektu pt. "Posadź, ugotuj, zjedz" w ramach programu "Comenius" 4 uczniów i 4 nauczycieli udało się na wizytę na Litwę. W wizycie wzięli udział przedstawiciele wszystkich 7 krajów partnerskich w ramach projektu. Gości przywitano w szkole chlebem i solą, oraz wspaniałymi tańcami połączonymi z muzyką na żywo wykonaną przez zespół muzyczny. Można było zapoznać się i zobaczyć instrumenty nie znane w naszym kraju. Wielkie wrażenie robiły tradycyjne stroje litewskie, w które odziane były dzieci witające gości. Podczas spotkania uczniowie byli zakwaterowani w rodzinach litewskich. W trakcie wizyty uczestnicy zwiedzili budynek szkoły, urząd miasta i miasto Panevezys (Poniewieże), Wilno, Wzgórze Krzyży i Zamek Trakai. Uczniowie brali także udział w lekcjach w szkole litewskiej. Byli zdani tylko na siebie i mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. Przeprowadzono wiele warsztatów. Wykonywano bransoletki przyjaźni na lekcji techniki, odbyła się lekcja języka litewskiego dla uczestników przeprowadzona przez litewskie uczennice, brano udział w degustacji herbat ziołowych, obejrzano pokazy multimedialne przygotowane przez uczniów z Litwy oraz wzięto udział w lekcji muzyki. Ponadto, oglądano ogródki ziołowe, pieczono chleb w skansenie oraz samodzielnie wykonywano pralinki w fabryce czekolady. Zwiedzono też mleczarnię oraz muzeum czekolady.

Zaprezentowano przygotowane i nagrane wcześniej przez uczniów i nauczycieli filmy przedstawiające wykonanie typowej potrawy regionalnej lub krajowej. Uczniowie mogli w praktyce przekonać się o swoich umiejętnościach językowych. Uczniowie rozwiązali też quiz, który został stworzony z pytań przygotowanych przez poszczególnych partnerów na temat ich krajów. wyłoniono zwycięzcę quizu. Ciekawym elementem była szkolna zumba, w której aktywnie i chętnie wzięli udział nie tylko tamtejsi uczniowie, lecz także kadra nauczycielska i goście. Gospodarze litewscy dołożyli wszelkich starań, aby goście poczuli się wyjątkowo podczas tej niezapomnianej wizyty. Plan wizyty był napięty, ale bardzo ciekawy.

Z Jedynki do Hiszpanii

To była kolejna ciekawa i pożyteczna zagraniczna wizyta delegacji z lędzińskiej Szkoty Podstawowej nr 1 w ramach realizacji międzynarodowego projektu ,,Posadź, ugotuj, zjedz", który jest częścią składową programu COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół. Tym razem dwaj uczniowie naszej Jedynki, szóstoklasiści Krzysztof Szostek i Patryk Piotrowski wraz z nauczycielkami Beatą Sielski i Anną Czarnotą (szkolną koordynatorką powyższego projektu) gościli w dniach 14-21 października w hiszpańskim mieście Valdemoro. Wraz z nimi w spotkaniu uczestniczyły też delegacje szkolne z Niemiec, Włoch, Rumunii, Litwy, Turcji i hiszpańscy gospodarze. Uczniowie z zagranicznych delegacji byli zakwaterowani w hiszpańskich rodzinach.

Goście spotkali się między innymi z władzami miasta, zwiedzali szkołę, ob-serwowali lekcje w tej placówce, zwiedzali też Valdemoro z przewodnikiem. Niezapomnianym przeżyciem dla nich były również wycieczki do Madrytu, gdzie zwiedzili miedzy innymi Plaza Major czy budynek, w którym organizowane są sławne corridy, a także do Toledo.

Szkoła gospodarz przygotowała dla gości sześc prezentacji multimedialnych, tradycyjne tańce hiszpańskie, lekcje języka hiszpańskiego na zasadzie gry BINGO, lekcję gotowania bigosu madryckiego itp. Goście zrewanżowali się między innymi prezentacja potraw czy owoców typowych dla kraju, z którego pochodzą. Nie zabrakło też dnia sportu i prezentacji rzeźb wykonanych z potraw.

Wizyta była okazją do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim i hiszpańskim zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Szkolni koordynatorzy projektów przygotowali kolejne zadania i uzgodnili terminy ich realizacji.

Tekst: Mirosław Leszczyk

Wizyta w Turcji

W dniach 13.05.2012 – 19.05.2012 grupa 4 nauczycieli (dyr. Teresa Samulak, nauczyciele: Krystyna Chrobok, Monika Szostek i Anna Czarnota –koordynator projektu) ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach wzięła udział w wizycie w mieście Yozgat w Turcji. Wizyta ta, odbyła się w ramach programu Comenius, jednego z czterech programów sektorowych programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Celem akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej szkół, przedszkoli i innych instytucji edukacyjnych w Europie. Tytuł projektu w ramach programu nosi nazwę „Posadź, ugotuj i zjedz”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich 7 krajów uczestniczących w projekcie: Turcja-gospodarz, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Litwa, Włochy i Polska.

Podczas wizyty poznano kulturę, zabytki, system edukacji, czy szkołę i miasto Yozgat w Turcji. Gospodarze przeprowadzili lekcję języka tureckiego. Szkoła polska rozdała książki na temat przeszłych i obecnych nawyków żywieniowych.

Podczas licznych spotkań dyskutowano na temat projektu oraz zasad współpracy uczniów poprzez platformę etwinning. Ustalono, że w szkołach co 2 tygodnie odbywać się będzie chat poprzez plaftormę etwinningową dla uczniów ze wszystkich szkół partnerskich.

Ciekawostki:

Wizyta w Lędzinach

Nasza szkoła bierze udział w Programie Partnerskie Projekty Szkół Comenius, który jest częścią programu „Uczenie się przez całe życie”. Temat naszego projektu nosi nazwę „Posadź, ugotuj, zjedz”.

W dniach 11-17 marzec w murach naszej szkoły gościliśmy 26 osób (15 dorosłych i 11 uczniów) z aż 5 krajów (Rumunii, Turcji, Litwy, Niemiec i Hiszpanii). Z uczniami przyjechali goście z Rumunii, Litwy i Turcji.

Uczniowie zostali zakwaterowani w rodzinach goszczących, dlatego, że daje to możliwość poznania kultury i zwyczajów, przełamanie stereotypów, nie wspominając już o rozwijaniu kompetencji językowych. (Rodziny goszczące: p. Chrobok, Ptaszkowski, Berger, Werner, Szostek, Pitura, Buchała, Stachoń, Piotrkowski i Seidel). Wizyta była wielkim przedsięwzięciem dla naszej szkoły, a przygotowania do niej rozpoczęły się już dawno temu.

Chcieliśmy, aby ta wizyta była jak najbardziej owocna dla wszystkich uczestników. Wiadomo, że uczniowie są wymagający więc, oprócz gier integracyjnych specjalnie dla nich znalazło się miejsce na warsztaty sałatkowe, prowadzone przed bardzo kreatywną siostrę Karolinę. Ponadto zorganizowano dla nich spotkanie w Lędzińskim MOK-u, gdzie wzięli udział w warsztatach fotograficznych, tanecznych i robótek ręcznych. Zajęcia te okazały się sukcesem i strzałem w dziesiątkę. Zorganizowano dla nich także różne konkurencje sportowe, gdyż chcemy promować także ruch przy okazji realizacji tematu związanego z żywieniem. Uczniowie zobaczyli też przedstawienie Pt. „Mały książę”, przygotowany przez naszych uczniów. Chwalono także zajęcia muzyczne, które odbyły się w szkole dla wszystkich gości a także dla naszych uczniów. Nasi goście zostali także miło przyjęli przez p. wice Burmistrza Banię, który opowiedział o naszym mieście i oprowadził gości po Urzędzie Miasta. Trafnym pomysłem okazała się także wycieczka dla wszystkich gości na kopalnię KWK Ziemowit, możliwa dzięki gościnności dyrekcji kopalni.

W harmonogramie spotkania znalazło się oczywiście miejsce na prace nad projektem, dyskusje, pokazy multimedialne i wymianę doświadczeń. Pewne sesje miały charakter roboczy. Każda ze szkół przygotowała pokaz multimedialny na temat nawyków żywieniowych w ich krajach. Prezentacje zostały poparte komentarzami co sprawiło, że mogliśmy naprawdę wiele się dowiedzieć. Wizyta posłużyła także dyskusji na temat współpracy poprzez platformę programu etwinning. Zebrano pomysły do realizacji w przyszłości. Przeprowadzono także dla wszystkich gości lekcję języka polskiego, podczas której mogli się nauczyć podstawowych zwrotów i słów w naszym języku. Mistrzem w uczeniu się okazał się Ahmet, nasz mały gość z Turcji, który po kilku dniach zasypywał nas polskimi słowami.

Goście zwiedzili szkołę, która bardzo im się podobała, wybrali się także z wizytą do Miejskiej Biblioteki w Lędzinach, gdzie zostali gorąco powitani. Chcieliśmy także jak najwięcej pokazać gościom, dlatego odbyły się także wycieczka do Krakowa. Dorośli ponadto wybrali się do Tyskich Browarów i do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

Goście byli pod wrażeniem polskiej gościnności, chwalili szczegółowo dopracowany, bardzo bogaty plan wizyty. Bardzo smakowały im posiłki przygotowywane przez szkolne kucharki a także ciasta pieczone przez chętnych rodziców. Niektórzy uczniowie podczas pożegnania mieli łzy w oczach, co mówiło samo za siebie.

Wizyta w Rumunii

W dniach 23.10.2011 – 30.10.2011 grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach wzięła udział w wizycie w mieście Caracal w Rumunii. Wizyta ta, odbyła się w ramach programu Comenius, jednego z czterech programów sektorowych programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Podczas wizyty nie tylko poznano kulturę, zabytki, system edukacji, czy szkołę w Rumunii, ale także promowano nasze miasto Lędziny oraz nasz kraj. Wymieniono symboliczne upominki, uczniowie przedstawili prezentację multimedialną ukazującą szkołę, miasto i Polskę. Ponadto, uczniowie wymienili plakaty przygotowane przez ich samych, z których następnie przygotowano wystawę.

Gospodarze zadbali, aby ta wizyta była jak najbardziej owocna dla uczestników, a szczególnie uczniów. Uczniowie byli zakwaterowani w rodzinach goszczących, co pozwoliło im na wykorzystanie znajomości języków obcych w praktyce. Podczas spotkania zorganizowano liczne gry i zabawy w celu „przełamania lodów”. Szkoła z Rumunii przygotowała ciekawy program artystyczny dla gości. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto Caracal, gospodarze spotkania zorganizowali także warsztaty z eksperymentami z chemii oraz warsztaty na temat ulubionych potraw dzieci. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w pożegnalnym Halloween. Podczas licznych spotkań dyskutowano na temat projektu oraz zasad współpracy uczniów na platformie etwinning.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich 7 krajów uczestniczących w projekcie: Rumunia-gospodarz, Niemcy, Hiszpania, Turcja, Litwa, Włochy i Polska.

Realizacja projektów w ramach akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół to okazja do: wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych, zdobycia nowych umiejętności, rozwoju zawodowego nauczycieli, wzmocnienia współpracy z rodzicami i społecznością lokalną, uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej. Dzięki zaangażowaniu w projekt, jego uczestnicy nabierają pewności siebie, doskonalą znajomość języków obcych, zdobywają ciekawe doświadczenia. Poprzez kontakty z instytucjami partnerskimi z innych krajów Europy - w praktyce uczą się tolerancji i zrozumienia dla innych kultur, zwyczajów, pomysłów na życie.

Posadź, ugotuj, zjedz

Cele naszego projektu:

Nowy projekt COMENIUS

W bieżącym roku szkolnym podjęto starania pod kątem przystąpienia do nowego projektu realizowanego w ramach programu sektorowego Comenius „Uczenie się przez całe życie”. W dniach 08.12.2010 – 11.12.2010 przedstawicielka naszej szkoły Anna Czarnota – nauczyciel języka angielskiego, wzięła udział w wizycie przygotowawczej w Berlinie, w celu rozpoczęcia kolejnego projektu. W spotkaniu wzięło udział 8 osób z 6 krajów: Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Litwy i Polski. W bieżącym roku do grupy dołączyła jeszcze szkoła z Włoch.

Podczas wizyty zwiedzono mury szkoły w miejscowości Lieberose. Zapoznano się z dyrekcją i nauczycielami. Odbyło się też spotkanie z uczniami, którzy następnie oprowadzili gości po szkole. Uczestnicy spotkania zobaczyli klasopracownie, świetlicę i obiekty sportowe. Obserwowano też wybrane zajęcia lekcyjne. Następnie wypełniono formularz aplikacyjny i podjęto wspólne decyzje dotyczące, np. wyboru koordynatora projektu, terminów wizyt, liczby zaangażowanych uczniów i nauczycieli. Ustalono też szczegółowy harmonogram, sposoby realizacji zaplanowanych zadań oraz chęć goszczenia uczniów podczas wizyt. Podczas spotkania zaprezentowano także prezentacje multimedialne o poszczególnych krajach i szkołach. Wymieniono też symboliczne upominki związane ze szkołami.

Posadź, ugotuj i zjedz

Tytuł projektu będzie nosić nazwę „Posadź, ugotuj i zjedz” a jego rozpoczęcie planuje się od nowego roku szkolnego, pod warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Agencję Narodową, który wypełniony został i wysłany w lutym. Projekt planuje się na 2 lata, i będzie on przeznaczony dla uczniów w wieku od 7-15 lat.

Zapraszamy do zapoznania się ze stronami internetowymi przyszłych szkół partnerskich:

Uwaga uczniowie! Uwaga rodzice!

Mamy przyjemność ogłosić, że w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła rozpoczyna realizację dwuletniego Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS.

Naszymi partnerami są szkoły z:

Czym jest COMENIUS?

Program Comenius to jeden z czterech programów sektorowych programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Program Comenius ma na celu:

oraz

Tematyka projektów jest zintegrowana z programami nauczania, co pozwala pogłębic wiedzę zdobywana przez uczniów w czasie lekcji.

Celem akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej szkół, przedszkoli i innych instytucji edukacyjnych w Europie.

Realizacja projektów w ramach akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół to okazja do: wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych, zdobycia nowych umiejętności, rozwoju zawodowego nauczycieli, wzmocnienia współpracy z rodzicami i społecznością lokalną, uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej. Dzięki zaangażowaniu w projekt, jego uczestnicy nabierają pewności siebie, doskonalą znajomość języków obcych, zdobywają ciekawe doświadczenia. Poprzez kontakty z instytucjami partnerskimi z innych krajów Europy - w praktyce uczą się tolerancji i zrozumienia dla innych kultur, zwyczajów, pomysłów na życie.

Realizacja międzynarodowych projektów w ramach Partnerskich Projektów Szkół pozwala na:

Informacje na temat programu Comenius dostępne są na stronie www.comenius.org.pl.

Produkty

Ostatnie artykuły