Jubileusz 85-lecia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach

Aktualności

85-lecie Szkoły

23 maja 2024 r. uroczyste obchody Jubileuszu 85-lecia naszej Szkoły rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele Św. Anny w Lędzinach w intencji społeczności szkolnej, absolwentów oraz byłych nauczycieli i pracowników szkoły.

Następnie, w nowej sali gimnastycznej, w pięknej scenerii przygotowanej przez nauczycielki Ewę Pawlak, Sylwię Antolak, Ewę Szczepanek, Magdalenę Achtelik-Arndt i Julię Nowak odbyła się jubileuszowa akademia prowadzona przez Beatę Sielski oraz Adama Szymańskiego. Na sali oprócz uczniów i uczennic zebrali się również absolwenci, byli nauczyciele i dyrektorzy szkoły, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy lędzińskich placówek oświatowo-wychowawczych oraz inni zaproszeni goście.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły wszystkich zgromadzonych powitała w serdecznych słowach dyrektor szkoły Anna Truty, która przypomniała pokrótce historię lędzińskiej szkoły, o której pisano już w 1598 roku. Najcenniejszym źródłem wiedzy o szkole jest udostępniona gościom jubileuszowym 160-letnia Kronika szkolna założona przez ówczesnego kierownika szkoły Izydora Borzuckiego w 1864 roku, która obejmuje zapisy na temat lędzińskiego szkolnictwa od 1765 roku.
Z zapisów tejże kroniki dowiadujemy się z niej między innymi, że od 1 maja 1846 roku do 18 stycznia 1847 roku pracował w lędzińskiej szkole jako nauczyciel pomocniczy Karol Miarka.

Dyrektor wyjaśniła też, dlaczego szkoła obchodzi akurat 85-cie swojej działalności, skoro początki lędzińskiego szkolnictwa sięgają w głąb dziejów. Otóż za moment inaugurujący działalność obecnej lędzińskiej Jedynki przyjęto rok 1939, kiedy to 1 września miało dojść do otwarcia nowego murowanego budynku przy ul. Paderewskiego, ale napaść Niemiec na Polskę uniemożliwiła oddanie go do użytku. Do 1939 roku dzieci uczyły się w budynku szkoły przy ulicy Asnyka.

Dyrektor Anna Truty podziękowała byłym dyrektorom Jedynki oraz Burmistrz Miasta Lędziny VII i VIII kadencji za wkład pracy w rozwój Szkoły wręczając im okolicznościowe statuetki. Podziękowała również obecnemu mieszkańcowi Lędzin Ignacemu Zaborowskiemu za wcielenie się w postać Karola Miarki, patrona szkoły, w przygotowanym przez Przemysława Szarzyńskiego, absolwenta lędzińskiej SP 1, krótkim filmie o szkole.

Następnie głos zabrali: Burmistrz Miasta Lędziny Marcin Majer, przewodniczący Rady Miasta – Edward Urbańczyk, członek Zarządu Starostwa Bieruńsko-Lędzińskiego – Marek Spyra, była lędzińska burmistrz Krystyna Wróbel i emerytowana dyrektor lędzińskiej SP 1 – Teresa Samulak, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tychach – Ewa Szczypiór, a także Dagmara Spyra – przewodnicząca Rady Rodziców, która zaprezentowała duży obraz namalowany przez lędzińską artystkę Barbarę Kiełtykę jako dar dla Jedynki. Swoimi ciekawymi wspomnieniami z zebranymi podzielił się też były wieloletni nauczyciel fizyki i wicedyrektor szkoły jubilatki Mieczysław Niemiec.

Po przemówieniach goście zostali zaproszeni na akademię „Dzień z życia szkoły” prowadzoną przez Oliwię Rodzoń oraz Bartosza Kowalskiego według scenariusza nauczycielek Katarzyny Koclęgi, Joanny Gluch, Aliny Bielec oraz Edyty Mol.

Zaprezentowany został film o szkole przygotowany wg pomysłu nauczycielek Joanny Gluch, Sylwii Antolak, Ewy Szczepanek, Magdaleny Achtelik-Arndt. Uczniowie klasy drugiej zaprezentowali taniec ze wstęgami, uczniowie klas siódmych zachwycili gości polonezem i układem sportowym. Denis Salon wcielił się w rolę pierwszoklasisty z tytą. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii lekcję historii z udziałem uczniów: Emilii Długajczyk, Igora Żupy, Dominika Górnego oraz Ani Kaczmarczyk, poprowadził z obrazu patron szkoły Karol Miarka, uczennice: Pola Achtelik oraz Zuzanna Basiaga pięknie recytowały wiersze, w duecie zaśpiewały uczennice kl. 5b Martyna Kwiatkowska oraz Oliwia Ptasińska, Karolina Śledź oraz Karol Głąb zaprezentowali humorystyczną scenkę o szkole.

W dalszej część uroczystości zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu uczniów lędzińskiej Jedynki. Między innymi uczniowie z klasy 4 d wykonali minikoncert muzyczny przygotowany przez nauczycieli Katarzynę Adamczyk i Grzegorza Głodka, skecze na tematy nie tylko szkolne, opracowane przez nauczycielki Agnieszkę Czernielewską i Annę Buchałę-Basiagę, odegrali uczniowie z klas 7c i 7d oraz uczennica z klasy 8b. Rolę konferansjera przejęła nauczycielka Izabela Kisała.

Dużym wydarzeniem jubileuszowej akademii były występy Katarzyny Malżyckiej – wokalistki i pianistki, zwyciężczyni drugiej edycji programu, Mosz Grajfka Zostań Gwiazdą telewizji TVS oraz Andrzeja Martinsona – multiinstrumentalisty i producenta muzycznego, którym bardzo dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości.

W szkolnych korytarzach można było zobaczyć wystawę fotograficzną Galeria Wspomnień, w salach lekcyjnych wystawę kronik szkolnych, w tym kronikę szkolną zapoczątkowaną w języku niemieckim przez wspomnianego I. Borzuckiego, w innych salach odbywały się dla wszystkich chętnych osób zajęcia kreatywne, między innymi z wykorzystaniem długopisów 3D, robotów, mikroskopów, warsztaty językowe czy malarstwa, quizy wiedzy o szkole, rozwiązywanie łamigłówek itp. Nie zabrakło też tak zwanej małej gastronomii na placu szkolnym czy w stołówce szkolnej oraz loterii fantowej.

Dodajmy również imprezy towarzyszące jubileuszowym obchodom, które odbyły się nieco wcześniej, jak konkurs międzyszkolny pt. „Pocztówka dla Karola Miarki”, Bieg Jubileuszowy – Sztafeta 85 km, z udziałem 24 uczniów lędzińskiej Jedynki, Konkurs Jubileuszowy Projekt 3 D, szkolny konkurs ekologiczny „Laurka dla Matki Ziemi”.

Konkurs międzyszkolny „Pocztówka dla Karola Miarki”:

I miejsce – Lilia Adamczewska kl. VI (SP z O.I. nr 1 Lędziny) oraz Milena Czajkowska kl. VI (SP Dylaki)
II miejsce – Agata Białecka kl. VI (SP Dylaki)
III miejsce – Ireneusz Grzybek kl. VII (SP 4 Lędziny)
WYRÓŻNIENIA: Sonia Majer kl. VII, Zofia Figiel (SP z O.I. nr 1 Lędziny) Oliwia Brzuchowska (SP Dylaki),

„Bieg Jubileuszowy – sztafeta 85 km” – 24 uczniów otrzymało okolicznościowe medale.

I miejsce w konkursie na „Projekt numeru startowego” na „Bieg Jubileuszowy” – Zofia Figiel klasa 6C

Konkurs Jubileuszowy Projekt 3D
Wyróżnienia:
– Karol Borys 6c
– Dawid Wieczorek kl. 8a
– Antoni Drab kl. 7d
– Izabela Kroczek kl. 6b
– Zofia Figiel kl. 6c
– Oliwia Rodzoń kl. 6c
– Małgosia Gańcorz kl. 8a

Konkurs ekologiczny (szkolny) „Laurka dla Matki Ziemi”
1. Emilia Spyra 1b
2. Milena Czerniak 2d
3. Natalka Dominas 2d
Wyróżnienia:
Liliana Jończyk 1c
Pola Achtelik 3d
Emilia Michalak 3b

Medale, nagrody i dyplomy dla laureatów tych konkursów zostały wręczone w piątek, 24 maja, podczas Jubileuszowego Dnia Sportu, w którym to uczniowie zmagali się między innymi w konkurencjach: sztafeta, rzut do kosza, przeciąganie liny, rzutki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom – w szczególności: pani Dagmarze Spyrze, pani Karolinie Brzezinie oraz panu Wojciechowi Drabowi, oraz wszystkim którzy wsparli nasze działania.

1. Rada Rodziców
2. Restauracja Bohema
3. Allianz Justyna i Łukasz Kurdziel
4. Beskid Media Sp. z o.o.
5. Auto Partner SA
6. Master Odpady i Energia
7. Danone Sp. z o.o.
8. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Partner” sp. z.o.o.
9. Kuźnia Dźwięku – Szkoła & Studio
10. Hilton Foods LTD SP Z O.O.
11. Biuro Rachunkowe Tercet Sp. z o.o.
12. Biuro Rachunkowe Hando
13. Zielona Manufaktura
14. U Knopka Dom Przyjęć Okolicznościowych
15. Restauracja Pinocy
16. Catering Chef Artur Białoń
17. Dom Przyjęć Pasjonata
18. Piekarnia Ciastkarnia Rudolf Wagstyl
19. Krzemień Józef. Piekarnia
20. Agata i Krzysztof Segeth s.c.
21. NETTO Lędziny ul. Hołdunowska i ul. Lędzińska
22. Laserowe Laboratorium
23. Tymbark
24. Wydawnictwa: Nowa Era, WSiP
25. Nadleśnictwo Andrychów
26. 4 kids – centrum rozrywki
27. Kino Kosmos
28. Tyskie Przedsiębiorstwo Górnicze sp. z o. o.
29. Kącik upominków Imielin
30. FT Spaw Tomasz Figiel
31. Malarstwo Barbara Kiełtyka
32. Urząd Miasta Lędziny
33. Chilar Diagnostik Cars
34. ERM Klimatyzacja
35. Madalo Adam Morkisz
36. Kacper Księgarnia – Adam Kasprzyk
37. Drewniana Wytwórnia Anna Łącka – Kręcichwost
38. FotoKraina Justyna Moskalik
39. Pixel wave – drukarnia
40. Szkolny sklepik Małgorzatka
41. Społeczność szkolna

Uroczysta Msza Święta w kościele św. Anny w Lędzinach

Akademia Jubileuszowa

Wspólne świętowanie

Wycieczka szlakiem Karola Miarki do Pielgrzymowic i Cieszyna

26 października uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele udali się na wycieczkę szlakiem Karola Miarki. Pierwszym etapem wycieczki było odwiedzenie Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Pan dyrektor przywitał wszystkich bardzo serdecznie, opowiedział o szkole i wręczył upominek naszemu samorządowi szkolnemu. Młodzież miała możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat Karola Miarki. Następnie wraz z panią wicedyrektor udali się na cmentarz parafialny, na grób żony Karola Miarki, później obejrzeli drewniany kościół pw. św. Katarzyny, XIX-wieczne organy i zobaczyli dom, w którym urodził się Karol.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Cieszyna. Na cmentarzu komunalnym uczniowie zapalili znicze na grobie Karola Miarki, po czym udali się na Rynek, gdzie zobaczyli: Studnie Trzech Braci, most graniczny nad Olzą, wzgórze pod Basztą.
Wycieczka wprowadziła nas w obchody jubileuszu 85-lecia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach.