Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony ponad 20 lat temu na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983-1992). Nasza szkoła świętuje ten dzień od kilkunastu lat.

Celem organizacji tego dnia jest upowszechnianie informacji o potrzebach osób niepełnosprawnych oraz barierach, w tym także architektonicznych, utrudniających im funkcjonowanie w społeczeństwie. Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych to dobra okazja, by dostrzec siebie nawzajem, by okazać sobie ludzkie wsparcie, tolerancję i empatię. Niech to wsparcie trwa każdego dnia, a nie tylko 3 grudnia.

W ramach szkolnych obchodów, które odbyły się 1 grudnia w garderobie obowiązywał kolor żółty. Na holu szkoły zorganizowano gazetkę tematyczną. Klasy integracyjne wzięły udział w warsztatach, podczas których uczniowie mieli możliwość wcielenia się w rolę osób niepełnosprawnych by choć w pewnym stopniu poczuć ich ograniczenia oraz trudności z jakimi muszą się codziennie zmagać. Dla uczniów przygotowano stanowiska dotyczące następujących niepełnosprawności : Niepełnosprawność narządu wzroku, Niepełnosprawność narządu słuchu, Niepełnoprawność ruchowa, Zaburzenia ze spektrum Autyzmu oraz Dziecięce Porażenie Mózgowe. W klasach zostały przeprowadzone zajęcia na godzinie wychowawczej poświęcone wyżej wymienionej tematyce.

Zespół ds. integracji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej