Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

„Kwiat potrzebuje słońca, aby być kwiatem, człowiek potrzebuje miłości, aby być człowiekiem” takie motto przyświecało obchodom Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Już po raz czwarty organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach. Impreza była jednym z zadań projektu wychowawczo–profilaktycznego związanego z przeciwdziałaniem agresji i przemocy „Kopciuszek. Miłość na tysiąc lat” realizowanego w placówce.

W dniach poprzedzających uroczystość uczniowie zaproszeni byli do wzięcia udziału w konkursach: plastycznym – dla klas I-III – „Kopciuszek na zakupach dobrych uczynków” oraz literackim – dla klas IV-VII i oddziału gimnazjalnego – „Kopciuszek – inna historia”. W konkursach łącznie wzięło udział ok. 50 uczniów, a ich wytwory można oglądać w holu szkoły. W spotkaniu 5 grudnia uczestniczyli uczniowie naszej szkoły oraz pozostałych lędzińskich placówek oświatowych wraz ze swoimi opiekunami oraz podopieczni z opiekunami i kierownikiem Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Błogosławionej Karoliny. Dzień ten w szczególny sposób łączył się z ideą integracji propagowaną w naszej szkole. Chcieliśmy zwrócić uwagę społeczności lokalnej na możliwości i potrzeby uczniów niepełnosprawnych oraz pełną integrację poprzez wspólne przebywanie, uczenie się, zabawę oraz świętowanie.

Tego dnia już od progu przybyłych gości witały elfy o niebywałym wzroście byli to szczudlarze teatru „Epidemia” z Bierunia goszczący u nas jak co roku. Przedstawiciele samorządu szkolnego zachęcali do zwiedzenia wernisażu prac konkursowych prezentowanych w holu oraz do oddania głosu na wybraną pracę. Po przejściu do sali gimnastycznej dyrektor szkoły powitała przybyłych gości. Spotkanie prowadził pan Michał Sabat wraz ze swoimi aktorami. Preludium przedstawione przez teatr obejmowało prezentację autorskiej etiudy pantomimicznej o tematyce dotyczącej tolerancji. Etiuda była ciekawym wstępem do całości działań jakie odbywały się w trakcie całej imprezy. Motywem wiodącym tegorocznego spotkania była bajka „Kopciuszek”, którą w zmienionej i uwspółcześnionej formie przygotowali nauczyciele naszej szkoły oraz dwóch uczniów Paweł Kubica i Nikodem Wojciech.

Obsada:

Kopciuszek – Monika Kraczla
Karol – Adam Szymański
Macocha – Anna Buchała –Basiaga
Córki – Katarzyna Wanot, Izabela Kisała
Narrator – Magdalena Achtelik-Arndt
Ojciec chrzestny – Krzysztof Kupczyk
Sprzątaczki – Joanna Górecka, Joanna Otkowicz- Kmiecik
Tomek – Dorota Malinowska
Kosmetyczka – Ewa Szczepanek
Krasnale – Paweł Kubica, Nikodem Wojciech

Scenariusz, muzyka, reżyseria opracowane przez p. Małgorzatę Grzyb. Oprawa muzyczna, efekty specjalne i przygotowanie zespołu wokalnego do zaśpiewania piosenki Stanisława Sojki „Zobacz we mnie człowieka”, która stała się już hymnem corocznych obchodów p. Grzegorz Głodek. Nauczyciele wcielili się w rolę macochy i złych sióstr przyrodnich, które dokuczały i wykorzystywały biednego Kopciuszka. Ten jednak za sprawą Ojca Chrzestnego mógł pojawić się w willi Karola. Na balu Kopciuszek zdobył serce Karola, jednak o pełnej dwunastej Kopciuszek musiał pobiec na zamówioną przez Ojca Chrzestnego taksówkę. Po drodze zgubiła pantofelek. Pomimo wielu perypetii Karol odnalazł właścicielkę bucika oraz poprosił ją o rękę. Odbyło się huczne wesele na którym bawili się wszyscy uczestnicy spotkania. Pod okiem wodzireja, elfów i aktorów uczestnicy wyciskali siódme poty tańcząc „kaczuszki”, „mucha w mucholocie”, „głowa, ramiona…” itp. Klasa 1b pod okiem wychowawcy K. Adamczyk poprowadziła zabawy taneczno-ruchowe przy muzyce.

Całej społeczności szkolnej udzieliła się uroczysta i podniosła atmosfera. Para Młoda z zaproszonym Mikołajem rozdała drobne upominki wszystkim uczestnikom spotkania, a dzięki sponsorowi goście mogli raczyć się słodkościami.

Podczas finałowej piosenki wspólnie zaśpiewaliśmy „… wznieś serce nad zło..”
a postacie z bajki „Kopciuszek” jednogłośnie stwierdziły, że pomimo trudu życia, zła i problemów ..MIŁOŚĆ I RODZINA SĄ W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZE!

Kolejny dzień Osób Niepełnoprawnych przeszedł już do historii, jednak w pamięci uczestników pozostanie na długo.

Organizatorzy: osoby zaangażowane w wyżej wymienione przedsięwzięcie m.in.: szkolni specjaliści, nauczyciele, bibliotekarz, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie.