Światowy Dzień Pierwszej Pomocy oraz Dzień Ratownictwa Medycznego

Jesień do czas pod znakiem pomocy medycznej. Przypadający na drugą sobotę września Światowy Dzień Pierwszej Pomocy oraz na 13 października Dzień Ratownictwa Medycznego w dzisiejszych czasach nabrały jakże ważnego znaczenia.
Święta te mają na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród młodzieży. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.  Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny katastrofy, czy jakże szczególny czas pandemii ale również w zwykłym, codziennym życiu.
Również w naszej szkole obchodziliśmy ten czas w sposób szczególny. Nauczyciel EDB p. Alina Bielec rozesłała wszystkim uczniom klas ósmych prezentację do zapoznania się, a w czasie późniejszym został przeprowadzony konkurs sprawdzający wiedzę z podstawowych czynności resuscytacyjnych. Jako że czas jest trudny, do konkursu podchodzili uczniowie pojedynczo, przy zachowaniu najwyższej higieny sanitarnej. Do rozwiązania mieli dwa zadania multimedialne. Liczył się przede wszystkim czas wykonania zadania i ilość popełnionych pomyłek. Uczestnicy otrzymali dodatkową ocenę z przedmiotu EDB i mini zestaw ratownika.