Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca kojarzy się nam z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Nie każdy wie, że tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto dedykowane jest wszystkim osobom z zespołem Downa. Został zainicjowany w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.  Data ta jest znacząca (21 dzień trzeciego miesiąca), aby symbolizować „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa”.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.

Na początku trudno jest pojąć, jak noszenie pary kolorowych, niedopasowanych skarpet może być związane z czymś tak poważnym, jak zespół Downa. Trend ten jednak ogarnął ludzi na całym świecie, którzy noszą skarpetki w dziwnych kolorach co roku 21 marca . Kolorowe skarpetki mają stanowić symbol tolerancji. Dają możliwość pokazania, że nam to nie przeszkadza, że akceptujemy wszystkich, bez względu na to, czy są sprawni w 100%, czy trochę mniej. Skarpety „nie do pary” pokazują, że niezależnie od ilości posiadanych chromosomów można wieść radosne, kolorowe życie, że nie trzeba idealnie pasować, żeby być szczęśliwym.

W dniach sąsiadujących z 21 marca w szkole w czasie zajęć z wychowawcą uczniowie zapoznali się z prezentacją związaną z obchodami oraz gazetką w holu szkoły. Całą społeczność Szkoły zaproszono do założenia w tym dniu różnych kolorowych skarpetek.