Wizyta w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+

W dniach od 30 września do 6 października 2018 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach brali udział w kolejnym z serii spotkań miast partnerskich uczestniczących w programie Erasmus+ pt. „Communication is the key” („Komunikacja stanowi klucz”). Tym razem grupa zawitała w hiszpańskiej szkole Institut d’Auro w miasteczku Santpedor.

Uczennice: Paulina Borys, Natalia Kowalska, Elżbieta Paluch i Aleksandra Witek zostały serdecznie przyjęte przez rodziny hiszpańskie. Dzięki temu mogły poznać kulturę i zwyczaje swoich gospodarzy. Wraz z nauczycielkami: Iwoną Mrzygłód i Dorotą Malinowską oraz uczniami i nauczycielami szkół partnerskich z Hiszpanii, Rumunii, Łotwy, Turcji, Portugalii i Bułgarii uczestniczyły również w zajęciach przygotowanych przez szkołę hiszpańską. Wśród nich znalazły się wspólne śpiewanie specjalnie przygotowanej na to spotkanie piosenki, konkurs fotograficzny nt. uczuć, zajęcia dotyczące komunikacji, zwiedzanie miasta Santpedor, w którym spotkanie się odbyło. W programie wizyty była też całodniowa wycieczka do Barcelony, ze zwiedzaniem Camp Nou, katedry Sagrada Familia i spacerem po mieście. Odwiedzono również fundację Ampans, zajmującą się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, gdzie młodzież wzięła udział we wspólnych zajęciach. Przeprowadzone zostały również warsztaty i pogadanki na temat uczuć. Uczniowie przygotowali wspólną wystawę zdjęć oraz hasła dotyczące komunikacji, które zostały umieszczone na schodach szkolnych. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia cyrkowe, podczas których młodzież mogła spróbować chodzenia na szczudłach, na linie czy żonglowania. Grupa projektowa spotkała się również z burmistrzem Santpedor.

Popołudniami uczniowie spędzali czas w grupach międzynarodowych, wspólnie się bawiąc, jedząc i zwiedzając okolicę. Uczennice z żalem rozstały się ze swoimi nowymi przyjaciółmi i nie mogą się doczekać kolejnego spotkania, tym razem w naszej szkole.