Wycieczka klas trzecich do kopalni

21 kwietnia br. wszystkie klasy trzecie brały udział w wycieczce do Kopalni Guido – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Uczniowie przeszli ścieżką edukacyjną „Kopalnia wynalazków”. Mali odkrywcy pieszo zeszli do oryginalnych górniczych wyrobisk pokonując ponad 300 schodów krętymi dróżkami. Zobaczyli, jak wyglądają korytarze pod ziemią, obejrzeli śląską szolę, czyli windę, którą górnicy zjeżdżali do kopalni. Oglądali i podziwiali pracę olbrzymiej maszyny parowej. Poznali telefony (jakże inne od współczesnych), którymi łączono się na terenie kopalni oraz umowne sygnały, stosowane w górnictwie. W jednym z miejsc pod ziemią rozpoznawali kamienie i minerały, które trzeba było dopasować do ilustracji i podpisu. Idąc ścieżką edukacyjna uczniowie zapamiętywali odnalezione cyfry, które utworzyły kod do otwarcia tajemniczej skrzyni skarbów. Ze skrzyni każdy uczestnik wycieczki wyciągnął sobie drewienko, na którym otrzymał stempel odwiedzanej kopani. Na zakończenie podziemnej przygody zmęczeni uczniowie zasiedli do wagoników i wyjechali kolejką na powierzchnię. Na powierzchni odwiedzili stację ratownictwa górniczego, gdzie zobaczyli i testowali sprzęt ratunkowy oraz przeszli zabawową ścieżką górniczą.
Wycieczka była dla każdego ucznia niezapomnianą przygodą, która mam nadzieję zainspiruje do dalszego poznawania tajemnic naszego świata.