Spotkanie z dietetykiem

W środę 8 listopada 2023 roku w ramach innowacji pedagogicznej o zdrowym odżywianiu realizowanej na terenie szkoły: „Ćwiczę, zdrowo jem i dobrze się czuję”- gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią Barbarę Janotę z Gabinetu Dietetycznego w Mysłowicach. W zajęciach wzięły udział uczennice z klas VII – VIII. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla młodzieży w wieku szkolnym. Jak mówiła prowadząca, tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania. W trakcie prezentacji pani Basia szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszystkie uczennice pamiętają. Podkreślała również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych trzech posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając talerz zdrowego żywienia zwróciła na to, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w dobrej kondycji. Uczennice dowiedziały się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dziewczynki uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. Dziewczynki chętnie uczestniczyły w spotkaniu, wypowiadały się na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.