Szkolne obchody Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest jednym z najbardziej popularnych „zielonych” świąt na świecie. Głównym symbolem tego dnia jest liść koniczyny, znany jako „shamrock”, który jest utożsamiany z Irlandią. 17 marca jest świętem narodowym Irlandii, które obchodzone jest w rocznicę śmierci św. Patryka. Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne parady, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Zielonej Wyspy.

Szkolny Dzień Świętego Patryka, który zorganizowali nauczyciele języków wraz z obcych odbył się 20 marca. Głównym celem obchodów było inspirowanie uczniów tematyką związaną z Dniem Świętego Patryka, zaznajomienie z kulturą i tradycją krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych uczniów. Na popołudniowe wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele klas V-VII. Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w prezentacji poświęconej kulturze Irlandii, obejrzeli prezentację oraz film o Św. Patryku. Uczniowie poznali legendę o Leprechaunie – irlandzkim skrzacie, i o garncu złota zakopanym na końcu tęczy oraz jaki udział w irlandzkiej historii odgrywa shamrock, czyli trójlistna koniczyna oraz uczestniczyli w licznych konkursach związanych z tym świętem.

Jednym z konkursów oprócz kahoot czy krzyżówki w j. angielskim było narysowanie koniczyny za pomocą długopisów 3D po wcześniejszej instrukcji przekazanej przez Panią Bożenę Wyrwoł. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, skupieniem i kreatywnością zabrali się do pracy. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali nagrody, a na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli spróbować przepysznych zielonych babeczek i irlandzkich ciasteczek.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka.

Zespół Nauczycieli Języków Obcych